Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

IPA 2021

Yıllık Uluslararası Fotoğraf Ödülleri (IPA) yarışması, kapsamlı kategoriler grubunda profesyonel ve profesyonel olmayan kazananlarını açıkladı.

Şimdi 19. yılında, IPA’nın yıllık yarışması, usta fotoğrafçıları onurlandırmayı, ortaya çıkan yetenekleri keşfetmeyi ve geliştirmeyi ve dünya çapında fotoğrafçılığın takdir edilmesini teşvik etmeyi amaçlayan kar amacı gütmeyen bir hayır kurumu olan Lucie Vakfı’nın kardeş çabasıdır.

Yarışma, her biri on üç kategoride hem profesyonel hem de profesyonel olmayan kazananları ödüllendiriyor: Reklamcılık, Analog/Film, Mimari, Kitap, Daha Derin Perspektif, Editoryal/Basın, Etkinlik, Güzel Sanatlar, Doğa, İnsanlar, Özel, Spor ve Hareket Halinde / Video. Her kategori ayrıca Reklamcılık: Otomotiv, Reklamcılık: Güzellik, Reklamcılık: Markalar Kampanyası ve daha fazlası gibi alt kategorilere ayrılmıştır. Kısacası, rekabet son derece kapsamlıdır.

Her bir bireysel kategori kazananı, 100’den fazla ülkeden gönderilen 14.000’den fazla başvuru arasından seçildi. Kazananlar çevrimiçi bir etkinlikte açıklandı ve her profesyonel düzeydeki girişe 1.000 $ nakit ödül verildi, profesyonel olmayan girişler 500 $ aldı. Tüm finalistler ayrıca New York’taki Lucie Ödülleri Galasında açıklanacak olan Yılın Fotoğrafçısı ve Yılın Keşfi başlıklarına aday gösterilme şansına da sahipler.

Kazanan fotoğraflar yıllık Uluslararası Fotoğraf Ödülleri kitabında yayınlanırken, yerleşik bir küratör her kategoride en iyi üç kazananı gözden geçirecek ve Lucie Ödülleri Galasına giden hafta boyunca New York’ta özel bir gösteride sergilenecek 30 fotoğrafı seçecek. IPA finalistleriyle birlikte sergilenecek. Bu “Best of Show Sergisi” çeşitli ülkelere seyahat edecek ve takip eden yıl boyunca fotoğraf festivallerine, galerilere ve diğer fotoğraf etkinliklerine dahil edilecek.

Profesyonel kategorilerin genel kazananları aşağıdaki gibidir:

Yılın Reklam Fotoğrafçısı

IPA 2021
Yılın Reklam Fotoğrafçısı: Rush, John Huet

Hakkında: Yeni Rush giyim serisini tanıtmak için Under Armor için reklam kampanyası.


Yılın Analog/Film Fotoğrafçısı

e4acf7342d6f34e2da0aad933ed3f454 12.01.45
Yılın Analog/Film Fotoğrafçısı: Marées, Angélique Boissière

Hakkında: Bir kitapta yayınlanan “Marées” serisinden Sarah’ın Ré adasında, Fransa’daki portresi.


Yılın Mimari Fotoğrafçısı

ec222ffcbb82567ae9ff8ccf139ad64e 12.01.45
Yılın Mimari Fotoğrafçısı: Julia Anna Gospodarou’nun Uçup Gitmesi

Hakkında: Bu dizi, zihninizle seyahat etmek, bilinmeyen topraklara ve yeni deneyimlere kuş gibi uçmak, hayatınızı yoğun bir şekilde yaşamak, her anın farkında olmak hakkındadır. New York’taki Oculus yapısı, uçmak için kanatlarını açan görkemli beyaz bir kuşu düşündürür.

Bir Anka kuşu gibi, bu şehrin insanlarının direncinin bir sembolü ve 20 yıl önce burada, Sıfır Noktasında kaybettiklerimize bir saygı duruşu. Bu dizi, o insanlara ve hayata bir saygı duruşu niteliğindedir.


Yılın Kitap Fotoğrafçısı

824043fc2fe7099342f4aa67584f8e92 12.01.45 2
Yılın Kitap Fotoğrafçısı: Kıstağın Çiçekleri, Delphine Blast

Hakkında: Tehuantepec – Meksika – Zapotek Kıstağı’nda kadınlar bağımsızlıkları, güçleri ve güzellikleri ile tanınırlar. Kostümleri, yerli kimliklerinin merkezi bir unsurudur ve mücadele ruhunun bir simgesidir. Delphine Blast, bu kadınları portre serisiyle öne çıkarıyor.

Bu eşsiz kompozisyonları çerçevelemek için Meksika muşambalarını kullandı. Kitap, Blast’ın çalışmalarının bir uzantısıdır. Esnek bir kart kılıfında paketlenmiştir. Kitabın iç sayfalarından bazıları, okuyucunun çerçeveler ve desenlerle oynamasını sağlamak için kare bir pencere ile kesilmiştir. Yazar tarafından imzalanmış bir C-print içerir.


Yılın Derin Perspektif Fotoğrafçısı

e0b8e37022c4950b43011c7f967cbb97
Yılın Derin Perspektif Fotoğrafçısı: Shadows of Emmett Till, Bob Newman

Hakkında: Bu on resim dizisi, Emmett Till ve Mississippi Deltası’na odaklanan uzun vadeli bir projenin parçası olup, geçmişte ve bugün ne olduğunu dikkate almaktadır.


Yılın Editör/Basın Fotoğrafçısı

f1b0f2c693961bca15066a2ce0069a99 12.01.45
Yılın Editoryal/Basın Fotoğrafçısı: Capitol Riot 1.6.21, Mel D Cole

Hakkında: 6 Ocak’taki ayaklanma gerçekleştiğine hala inanılması zor bir gün. O korkunç günün olayını belgelemek için hayatlarını riske attılar ve tarih kitaplarında olması gereken etkileyici görüntüler yakaladılar.


Yılın Etkinlik Fotoğrafçısı

cd12479274d2f7a1200761b549bb1161 12.01.45
Yılın Etkinlik Fotoğrafçısı: Qingshan King Festivali, Chong Kok Yew

Yılın Güzel Sanatlar Fotoğrafçısı

5199b9cdfcdd64ad3b9ffd8ee12cdb3c 12.01.45
Yılın Güzel Sanatlar Fotoğrafçısı: Infinite Essence, Mikael Owunna

Hakkında: Siyahların polis tarafından öldürülmesine ilişkin görüntülere yanıt vererek, 2016’dan beri Siyah bedenin sonsuz kozmosun enkarnasyonu olarak alternatif bir vizyonunu dile getirmek için çalıştım. Mühendislik geçmişimi kullanarak, yalnızca ultraviyole ışığı ileten bir kamera flaşı yaptım ve her fotoğraf çekimine, bakıcılarımın çıplak vücutlarını ultraviyole ışık altında parlayan floresan boyalarla elle boyayarak başlıyorum.

Zifiri karanlıkta deklanşöre basıyorum ve bir saniyenin küçük bir kısmı için Siyah bedenleri evren olarak aydınlanıyor, Kara bedeni aşkın, eterik kaplara dönüştürüyor.


Yılın Doğa Fotoğrafçısı

38265e81288b5998d1073572080d1ed2 12.01.45
Yılın Doğa Fotoğrafçısı: Atların Ötesinde, Liselotte Schuppers

Hakkında: ‘Atların Ötesinde’ projem devam eden bir fotoğraf projesidir. Barok Friesian aygırlarına hayran olduğum yer. Bu seride atlarla stüdyo ortamında çalışıyorum. gerçek kişiliklerle ve onların duygularıyla karşılaştığım yer.


Yılın İnsan Fotoğrafçısı

d135e608f9b8c5e280471280556e2df4
Yılın İnsan Fotoğrafçısı: Lady Gaga, Art Schreiber

Hakkında: Variety’nin kapağı için Lady Gaga.


Yılın Özel Fotoğrafçısı

e7b088db6ef42b79d6496b1a1ab424eb
Yılın Özel Fotoğrafçısı: Büyümek, Howard Schatz

Hakkında: Çocukluklarından 20’li yaşlarına kadar 200’den fazla çocuk üzerinde çalıştım. Bazılarına yeni doğmuşken başladım; Başkalarının okuyup yazabildikleri zamanla ilgili fotoğraflarını çekmeye başladım. Hepsi için yıllık stüdyo portreleri yaptım ve yaşamları, duyguları, umutları, pişmanlıkları hakkında bir dizi soruya yanıt, bir tür günlük yazmalarını istedim.

İnsan gelişimi ile ilgili her şeyle ilgileniyorum, olgunlaşma, büyüme, duygusal, eğitimsel ve fiziksel gelişimden etkileniyorum. Bu keşif, ilk hayal gücümün ötesinde zenginlikler sağlayan 30 yıllık büyük bir macera oldu.


Yılın Spor Fotoğrafçısı

215357e485ee4700aa56a704eb80db44
Yılın Spor Fotoğrafçısı: Aksiyon ve Işık, Andre Magarao

Hakkında: Farklı aksiyon sporlarında güçlü stüdyo flaşlarını kullanma olanaklarının keşfi. Dünyanın farklı yerlerinde dünyanın en iyi binicilerinden bazılarını çekme şansım oldu. Özellikle su sporları ile çalışmayı seviyorum. İyi bir meydan okuma sunuyor ve su her zaman çekimlere güzel bir karakter katıyor. Bu yüzen yapıyı da yaptım, böylece flaşlar lagün üzerinde yüzebilir.


Hala Yılın Hareketi/Video Fotoğrafçısı

4c025540a553da85348d960dac651380
Hâlâ Hareket Halinde/Yılın Video Fotoğrafçısı: Köz – Shilpa Narayanan’ın bir moda filmi

Hakkında: Bu çalışma grubu: Burada Chronicled, etkileyici bir sanat eseri yaratmada bir işbirliğidir. Bana göre kurgusal bir evrende yaşayan gerçeklik ve fantezi arasındaki bulanıklığı işaret ediyor. Onlar hayal gücünün çalışmaları ve derinden paylaşılan bir güzellik sevgisidir.

Bu moda filmi, fotoğrafçılık, güzel sanatlar ve moda gibi tüm türlerde sanatsal ifadenin bir doruk noktasıdır. Kadınları çekerken en büyük ilham kaynaklarımdan biri heykeller oldu. Onların eterik kalitesi ve form anlayışları bu çalışma grubunu etkiledi.


“Bu inanılmaz görüntüleri sizinle paylaşabildiğimiz, onları yaratan parlak ve yetenekli fotoğrafçılara ışık tuttuğumuz ve bugün dünyada bir sanat formu ve iletişim aracı olarak fotoğrafın hayati rolünü vurguladığımız için onur duyuyoruz. . IPA’nın kurucusu Bay Hossein Farmani, “Kendiniz de daha fazla fotoğraf çekmek için ilham alacağınızı umuyoruz” diyor.

“Kendinize daha fazla fotoğraf çekmek için ilham alacağınızı umuyoruz. Ve paylaşacak harika fotoğraflarınız ve anlatacak önemli hikayeleriniz varsa, Uluslararası Fotoğraf Ödülleri topluluğuna katılın, görüntülerinizi bizimle paylaşın, böylece yeteneğiniz ve vizyonunuz tanınabilir ve kutlanabilir.”

Farklı kategorilerde hem profesyonel hem de profesyonel olmayan kazananların tam galerisi, mansiyonlar ve diğer finalistler IPA web sitesinde bulunabilir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu