Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

TIME ve ASMP’den ‘İnsan Unsuru’ Fotoğraf Yarışmasının Kazananları

TIME ve ASMP'den 'İnsan Unsuru' Fotoğraf Yarışmasının Kazananları
Owen Harvey’den “David Fuentes” | Genç Stajyer Matador, Büyükbabasının evindeki masada oturuyor. Büyükbabasının resimleri onu çevreliyor. David, boğa güreşi yapan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Geçtiğimiz Eylül ayında TIME Dergisi ve Amerikan Medya Fotoğrafçıları Derneği (ASMP), portre fotoğrafçılığının tüm biçimlerini sergilemeyi amaçlayan “İnsan Unsuru” adlı yeni bir küresel fotoğraf yarışmasını başlattı. Kazananlar açıklandı ve muhteşemler.


Uyarı: Aşağıdaki görsellerden bazıları ima edilmiş veya kısmi çıplaklık göstermektedir.


İnsan Unsuru” beş kategoriye ayrılıyor: Dünyadaki portreler, etki portreleri, aile portreleri ve son olarak açık kategori ve seri kategorisi. Dolayısıyla kazananlar, bu kategorilerin her birinde en iyileri temsil ediyor ancak jüri aynı zamanda kendi kategorisinin de kazananı olan “Şovun En İyisi” ödülünü de verdi. Ödüller arasında ücretli TIME fotoğraf ödevi, TIME fotoğraf editörleriyle üç aylık özel mentorluk ve 16.000 doların üzerinde nakit para yer alıyor.

TIME Dergisi, beş kategoride 2.200’den fazla fotoğrafın gönderildiğini ve kazanan fotoğrafların Bangladeş, Polonya ve İran dahil dokuz farklı ülkeden geldiğini söylüyor. Owen Harvey tarafından çekilen yukarıdaki fotoğraf, Dünya Portreleri kategorisinde en büyük ödülleri kazandı ve aynı zamanda gösterinin en iyisi seçildi.

Aşağıda, her kategoriden kazanan diğer görseller ve fotoğrafçılar tarafından fotoğrafı açıklayan bir başlık yer almaktadır.

Portreler Aile Kategorisi Kazananı — Maria Louceiro

İnsan Unsuru Fotoğraf Yarışmasının Kazananları
Maria Louceiro’dan “Mayila ve Marlene” | Seçilen ailenin kucağında ev bulmak.

Etkileyici Kategori Kazananı Portreler – Aixiao Li

1G Li Aixiao I Am With Me 4773 influence
Aixiao Li’nin “’Ben Benimleyim’ serisinden Banyodaki Peruk” | 2020 yılında COVİD-19 salgını patlak verdiğinde uzun süre evde kalmak zorunda kaldım. Herkes sosyal mesafeyi korumaya başlarken ben insanlarla gerçek anlamda iletişime geçmek istedim. Yabancıların çoğunlukla bilinmeyen özel alanlarını keşfetmeye başladım. Birlikte sohbet ettik ve günlük şeyler yaptık ve ‘onlar’ olabilmem için bana kıyafetlerini ve aksesuarlarını ödünç verdiler. Tebaalarımla benim aramda gizli bir anlayış şuydu: ‘Sana bir güvenlik duygusu verdiğimde, beni güvende tutmalısın’. Bu tür özel bağlantı, o kadar çok kişisel bilgi alışverişini içeriyordu ki, birbirimiz ‘olmaya’ başladık.

Açık Kategori Kazananı — Sonali Ohrie

1G Ohrie Sonali Mothers Journey 001 5003 open
“Annelerin Yolculuğu, 001” – Sonali Ohrie | Sonali Ohrie’nin merceğiyle çekilen bu fotoğrafta, boşanma sonrası gelinliğini giyen kendi annesi görülüyor ve Güney Asya diasporasını belgeleyen bir dizide çok önemli bir an yaşanıyor. Hikaye, keşfin ‘güvenli’ bir evlilikle sınırlı olduğu katı bir Hindu-Pencap yetiştirme tarzından ortaya çıkıyor. Artık, önceden ayarlanmış bir birliktelikten kurtulan Sonali’nin annesi, daha önce yalnız bir kadın için fazlasıyla tehlikeli sayılan bir dünyaya adım atıyor. Devam eden dizi onun özgürlüğe doğru yolculuğunu, bekar bir anne olarak kendini keşfetmesini ve kırıldıktan sonra ‘ev’i yeniden tanımlamasını araştırıyor.

Seri Kazananı — Ryan Schude

1G Schude Ryan The Great Los Angeles Small Museum Tour 4637 series 1
“Ayrıca Görünümde: Büyük Los Angeles’ın Eşsiz ve Beklenmedik Müzeleri” Yazan: Ryan Schude | Büyük Los Angeles bölgesindeki yeterince takdir edilmeyen 63 müzeden oluşan bir seçkiyle ilişkilendirilen insanların portreleri. Vurgulanan müzeler, bölge için tarih ve kültürün bir yönünü ve temsil ettikleri konuyu, aksi halde görülmeyecek şekilde paylaşıyorlar. Nihai çıktının 2024 Sonbaharında tam uzunlukta bir monografi olarak yayınlanması planlanıyor. Burada yalnızca burada gördüğünüz portreler değil, aynı zamanda binanın dış cepheleri ve sergilerinden küçük bir seçki de sergileniyor. Son on yılda bu tür 700’den fazla kurumu ziyaret eden iş arkadaşım ve bu kitabın yazarı, son 2+ yılda fotoğrafladığımız müzelerin küratörlüğünü yaptı.
1G Schude Ryan The Great Los Angeles Small Museum Tour 4637 series 6
Ryan Schude’den “Ayrıca Görünümde: Büyük Los Angeles’ın Eşsiz ve Beklenmedik Müzeleri”
1G Schude Ryan The Great Los Angeles Small Museum Tour 4637 series 5
Ryan Schude’den “Ayrıca Görünümde: Büyük Los Angeles’ın Eşsiz ve Beklenmedik Müzeleri”
1G Schude Ryan The Great Los Angeles Small Museum Tour 4637 series 4
Ryan Schude’den “Ayrıca Görünümde: Büyük Los Angeles’ın Eşsiz ve Beklenmedik Müzeleri”
1G Schude Ryan The Great Los Angeles Small Museum Tour 4637 series 3
Ryan Schude’den “Ayrıca Görünümde: Büyük Los Angeles’ın Eşsiz ve Beklenmedik Müzeleri”
1G Schude Ryan The Great Los Angeles Small Museum Tour 4637 series 2 1
Ryan Schude’den “Ayrıca Görünümde: Büyük Los Angeles’ın Eşsiz ve Beklenmedik Müzeleri”

İkinci sırada yer alan fotoğraflarla birlikte en iyi görsellerin tümünü görmek için TIME’ın tüm hikayesini inceleyin.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.