İncelemeler

OnePlus 10T İncelemesi

Orta menzilli bir amiral gemisi telefonu takip etmek için OnePlus’a güvenebilirsiniz ve 10T’nin geldiği yer burasıdır. Almak için daha az harcamaya değer mi, yoksa 10’a atlamak için biraz daha fazla para harcamalı mısınız? Profesyonel mi?

Bu telefon, birçok yönden, OnePlus’ın hız ve güce öncelik vermek için belirli bileşenleri ve özellikleri çıkardığı 10 Pro’nun bir türevidir. Amiral gemisi etiket fiyatını ödemeden iyi kameralar isteyen insanların dikkatini çekmek için eski bir girişim. Kameralar dışında 10 Pro‘da görülen entegrasyon ve odaktan yoksun .

Birincisi, Hasselblad’ın burada bir varlığı yok. Bu ortaklık henüz vaat edildiği gibi gerçekleşmedi, ancak buna rağmen, OnePlus bu telefonu pazarlamak için açıkça “amiral gemisi fotoğrafçılığı” ifadesini kullanıyor. Bu, kamera dizisini bütünüyle görüntülerken nihayetinde bir esnemedir.

Tasarım ve Yapı

OnePlus’ta genellikle güvendiğim bir şey, zevkli ve deneysel tasarımın bir karışımıdır. 10T, şık gövdesi ve yönetimi kolay düz ekranıyla hoş bir telefon. İnceleme birimim, daha görünür Jade Green yerine daha nötr Aytaşı Siyahıydı, ancak şirketin Glacier Mat kasasını koyduğumda aniden retro bir stile sahipti.

OnePlus 10T İncelemesi

10 Pro’nun neredeyse bir karbon kopyası olmasına rağmen, renk veya kasa ne olursa olsun arka kamera dizisini gözden kaçırmak zor olurdu. Geniş veya ultra geniş lenslerden birini seçerseniz, selfie’leri çerçevelemenize yardımcı olabilecek parlak kaplamaya kadar. Ön kamera kesimi, 10 Pro’da olduğu gibi köşeye kapalı olmak yerine ortada. Sesli durumdan titreşime geçen 10 Pro’daki uyarı kaydırıcısı burada bariz bir şekilde eksik. Ayrıca kablosuz şarj desteği de alamayacaksınız.

6.7 inç AMOLED, 2412 x 1080 daha düşük çözünürlüğe sahip olsa da aynı boyutta. Hala aynı 120Hz yenileme hızına ve 20:1:9 en boy oranına sahip oluyorsunuz, bu nedenle pek çok şey benzer hissettiriyor. Kaputun altında farklılık gösterdikleri yerde Snapdragon 8+ Gen 1 işlemci, bu telefona hız konusunda hafif bir avantaj sağlıyor, ancak bunun başka nedenleri de var. Daha düşük çözünürlüklü bir ekran ve ayrıca 16 GB RAM seçme seçeneği (10 Pro maksimum 12 GB’a çıkar), 10T teorik olarak daha sorunsuz çalışmalıdır.

ABD’de, T-Mobile telefonu taşır, ancak diğer ağlarda, özellikle Verizon ve AT&T’de mükemmel şekilde çalışır. Ayrıca herhangi bir 4G LTE ağında iyi çalışabilir, bu nedenle operatörünüzün yapabileceği en iyi şey buysa sorun yok. OnePlus, üç büyük Android güncellemesini ve dört yıllık güvenlik güncellemesini garanti edeceğini söylüyor.

Kamera Özellikleri

İşte işlerin ayrılmaya başladığı yer burasıdır. 10T’nin ana kamerası, f/1.8 diyafram açıklığından bakan 1/1.56 tipi bir sensör olan Sony’nin IMX766 görüntü sensörünü kullanan 50 megapikseldir (24 mm eşdeğeri). Bu sensör yeterince yaygındır ve en son 2022 baharında piyasaya sürülen şirketin Nord 2’sinde görülen OnePlus ile.

OnePlus 10T in hand

Ultra geniş, 8 megapiksel (120 mm eşdeğeri) OmniVision OV08, 1,12 Mikron piksel ve f/2.2 açıklığa sahip 1/4 tipi bir sensör kullanır. Üçüncü lens, telefoto yerine bir makro, f/2.4 diyafram açıklığına ve 4 cm odak aralığına sahip OmniVision OV02 sensörünü kullanan 2 megapiksellik bir atıcı. Ön tarafta, bu kamera f/2.4 diyafram açıklığına sahip 16 megapiksel (24 mm eşdeğeri) Samsung S5K3P9 1/3 Tipi sensör kullanıyor.

Kamera uygulamasının kendisi, herhangi bir OnePlus telefonu kadar tanıdık görünüyor ve hissediyor. Çeşitli modlardan ayarlara erişime kadar hiçbir şeyi bulmak çok zor olmamalı. OnePlus, aynı parametrelerle, yani yalnızca Fotoğraf ve Gece modlarında 10 bit renkte çekim yapma özelliğini korur ve yalnızca HEIF biçiminde kaydedilir.

OnePlus 10T shooting

Daha önce de belirttiğim gibi, Hasselblad’ın parmak izleri burada hiçbir yerde bulunamadı. Alman markasından ilham alan özel filtreler veya belirli modlar yoktur. Herhangi bir işbirliği yerine, iyi haber şu ki, Uzun Pozlama ve video çekimi için Film gibi önemli özel modlar mevcut. Yine de Diğer’e gidebilir, kurşun kalem simgesine dokunabilir ve modları istediğiniz sırayla yeniden düzenleyebilirsiniz.

Görüntü kalitesi

Ana kamera

Ana kamera 50 megapiksel bir sensördür, ancak daha iyi düşük ışıkta çekimler için varsayılan olarak piksel gruplu 12,5 megapikseldir. Fotoğraf modunda, “Yüksek” ayarı tam çözünürlükte çekim yapmanızı sağlar. IMX766 sensörünün Asus, Oppo, Huawei, Honor, Realme ve Vivo gibi telefonlarda ne kadar yaygın olduğu göz önüne alındığında, sonuçlar çok şaşırtıcı gelmemelidir.

OnePlus 10T wide camera 50MP

Bununla birlikte, OnePlus bu sefer yazılım enterpolasyonunu biraz daha iyi anlamış görünüyor. Karışımda Hasselblad olmadan, bunların hepsi kesinlikle bir OnePlus dokunuşu ve gündüz görüntüleri beklenenden daha iyi görünüyor. Fotoğraf’ta bulunan filtrelerden herhangi birini uygulamadan renkler, aleni doygunluk veya işlemeden kaçınarak gerçeğe daha yakın olur. Hala biraz keskinleşme oluyor, ama aşırı bir şey değil. Daha dramatik bir kontrast istiyorsanız, filtre olarak canlıyı seçin veya AI Scene Enhancement’ı açın, ikincisini önermem.

OnePlus 10T wide camera

Dinamik aralık fena değil ve gölgeleri sadece denge sağlamaya yetecek kadar açıyor – sadece 10 Pro’da görülen seviyede değil. Pozlama kaydırıcısının bazen bir görüntüyü nasıl oluşturabileceği veya bozabileceği gibi aynı etkiler de geçerlidir.

Bir telefoto lens olmadan, OnePlus size yedek olarak 2x dijital zoom vererek biraz hile yapar. Gün ışığı fotoğrafları için kullanışlıdır, ancak yalnızca daha yakından kesmek için kırpıldığından sonuçlar her zaman harika görünmeyecektir.

Ultra geniş

Sabit odaklı, 10T’nin ultra geniş kamerası, beraberinde götürebileceğiniz yaratıcı lisansların bir kısmını sınırlar. Oldukça iyi dinamik aralık ve renk çıktısı ile makul bir mesafeden herhangi bir şey çekebilirsiniz. Sonuçlar çok orta düzeyde, 10 Pro’daki düşük ışık performansından yoksun, bu telefondaki görüntü sensörü ve yazılım sayesinde. Burada ultra geniş, çerçeveye çok daha fazlasını sığdırabilmenize rağmen daha doğrusal bir odak sağlar.

OnePlus 10T ultra wide

Makro

OnePlus’ın makro çekimi ultra geniş kameraya entegre etmemesi çok yazık, çünkü bu daha geniş lense daha çok yönlü bir atıcı olarak daha iyi hizmet ederdi. Bunun yerine, 2 megapiksel Makro lens başlangıçtan itibaren engellidir. Odak uzaklığı hem titiz hem de değişkendir, net bir çekim elde etmek için size mesafe veya açı konusunda çok az şey bırakır. Ayrıca yazılım, grenli bir görünüm dikkatinizin dağılmasına neden olduğunda odaklamanın ne zaman mükemmel olduğunu anlamak için doğru çekimi yapmanıza yardımcı olmak için çok az şey yapar.

OnePlus 10T macro

Muhtemelen bir orta korucu için çok fazla şey istiyor, ancak umarız, OnePlus daha iyi anlamaya yardımcı olmak için bir tür odak zirvesi veya en azından görsel bir gösterge eklemeyi düşünür. Bunu kafa karıştırıcı buldum çünkü bir nesne odaktaymış gibi görünüyordu, ancak görüntüyü yakaladığımda hafifçe uzaklaşıyordu. Odaklandığında bile, kalite 10T’de etkilemek için yeterince iyi olmayacak.

Profesyonel Mod

Bu mod, telefonun çektiği bazı çekimlerin kurtarılmasına neden olabilir. Ne yazık ki, bunu ultra geniş kamerayla kullanmanın bir yolu yok ve tek alternatif olarak yalnızca 2x dijital yakınlaştırma kalıyor. Diğer her şey, diğer yeni OnePlus telefonlarında alacağınız araçlara sahip olduğunuz ana geniş kameranın altına düşüyor.

OnePlus 10T 2x zoom
2x Yakınlaştırma

Bu, RAW çıkışını Fotoğraf modunun işlemesiyle birleştirerek 10 bit görüntüler yakalayan RAW ve RAW Plus’ta çekim yapma özelliğini içerir. Atışı kendiniz işlemek için serbest saltanatınız var. Pro, deklanşör, ISO, EV, odak ve beyaz dengesindeki kontrollerin çeşitliliği ile birlikte size bir histogram ve odak tepe noktası verecektir.

OnePlus 10T RAW
RAW’da çekildi

Tüm bu ayarlarla oynayın ve mükemmel sonuçlar elde etmek çok mümkün. OnePlus 10T’de gizli bir güç varsa, gerçekten de Pro modunda olabilir.

Gece

Düşük ışık ve gece çekimleri de o kadar kötü değil. Netleştirme ve işleme, bazı çekimlerde diğerlerinden daha belirgin olsa da, orta menzilli bir atıcı için renk ve vurgulamalar iyi görünüyor. Gece modu en iyi seçeneğinizdir, çünkü mod içindeki basamaklama gürültüyü azaltmak için daha fazlasını yapar. Normal Fotoğraf modu, geceleri yakalamak için yeterli ışık olduğunda iyidir, yalnızca en koyu gölgeler daha fazla grenle çıkacaktır.

OnePlus 10T Night mode

OnePlus’ın hala vurguların gerekenden daha parlak olmasını nasıl sağlayacağını bulması gerekiyor. Karmaşık bir sorun, ancak daha tutarlı hoş çekimlerle temettü ödeyen bir sorun. Bu, 10 Pro incelememde not ettiğim bir şey ve burada da fark ettiğim bir şey, sadece çekişmemi sağlamlaştıran, büyük ölçüde bir yazılım ince ayarı meselesi.

OnePlus 10T wide low light
Düşük ışıkta ana kamera ile çekildi.

Uzun Pozlama modunun dahil edilmesini seviyorum, çünkü atıcıların diğer modlarla yakalaması zor – imkansız değilse bile – çekimlerle uğraşmasına izin veriyor. Aynı özellikleri ve ayarları sunan 10 Pro’ya kıyasla burada farklı bir performans göstermeyecek. Nasıl çalıştığını denemek veya başkalarına göstermek çok eğlenceli.

Video Özellikleri

Video çekecekseniz, muhtemelen bunu yapmak için geniş kameraya bağlı kalacaksınız. Bunun nedeni, ultra geniş görüntünün ne 4K’da ne de 60 fps’de 1080p’de çekim yapamaması, çünkü görüntü sensörünün bunu işlemek için yayılacak yeterli piksele sahip olmamasıdır. Her zaman ilginç olan Film modu da dahil olmak üzere aynı modlar çekim için orada.

Sınırlara rağmen, görüntüler orta sınıf bir telefon için çok iyi görünebilir. En iyi sonuçları gündüz ve daha aydınlık koşullarda alırsınız, ancak ışıklar karardığında veya gece çökmeye başladığında denemeye değer. Ayrıca Video modunda bokeh’i kontrol edebilir ve çektiğiniz her şeyin tonunu değiştirmek için farklı filtreler deneyebilirsiniz.

Kullanılabilir ve Yeterince İyi

OnePlus 10T’yi bir aydan fazla test ettikten sonra, kameranın hiçbir zaman ana odak noktası olmadığı, genel hızın ve performansın olduğu ortaya çıktı. Bu, kullanırken kaygan bir telefon ve OnePlus’ın OxygenOS’u Oppo’ya karşı bağımsızlığını yavaş yavaş kaybederken, hala elinize alabileceğiniz en iyi Android yer paylaşımlarından biri.

Geriye iyi performans gösteren, sağlam zemini kaplayan ve iyi fotoğraf çekebilen bir telefon kalıyor. Harika fotoğraflar Pro modunda daha fazla bilgi ve çaba gerektirecektir, ancak OnePlus’ın ileriye dönük yazılım güncellemeleriyle kamerayı desteklemesini de bekliyorum. Orta menzilli bir şutör olarak rekabetçidir, ancak iğneyi çok fazla hareket ettirmez.

OnePlus 10T sunset

Alternatifler Var mı?

OnePlus 10 Pro‘yu alternatif olarak düşünmeliyim çünkü şu anda 10T’den 150 dolar daha pahalı. Bu, özellikle kamera tarafında, elde ettiğinize göre fiyatta büyük bir tutarsızlık değil. 10 Pro daha çok doğru yönde adım atmanın bir örneği olsa da, kamera performansı o kadar baskın değil. Yine de Pro ile T ile elde ettiğinizden daha iyi çıktı elde edersiniz.

Google, Pixel 7‘yi yakında piyasaya sürecek ve bu, fiyat açısından ciddi bir rakip gibi görünüyor. Daha da fazla tasarruf etmek istiyorsanız, bunun yerine 449 $ Pixel 6a işe yarayabilir. Pixel’in görüntü kalitesi konusundaki itibarına uyuyorsa, kamerası sağlam bir nişancı olmalıdır. Samsung Galaxy S22 sadece 50 $ daha fazla ve iPhone 14, OnePlus 10 Pro ile uyumlu hale getirerek 799 $ ‘dan başlıyor.

Satın Almalısınız?

Belki. Daha iyi kamera dizisini istiyorsanız, 10 Pro için daha fazla ödemeye değer olduğunu söyleyebilirim. Fotoğraf çekmek önceliğiniz değilse, 10T sürekli olarak iyi çalışan sağlam bir sanatçıdır.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.