Fotoğraf Projeleri

Noritaka Minami – 1972

Fotoğrafçı Noritaka Minami, geçen ay yıkılmadan önce Tokyo’daki ikonik Nakagin Kapsül Kulesi’ni geniş formatlı kameralarda belgelemek için on yıldan fazla zaman harcadı.

1972’de tamamlanan Nakagin Kapsül Kulesi, “plug-in” kapsül mimarisinin son derece nadir bir örneğiydi. Kapsüller değiştirilmek üzere tasarlandı ve 1970’lerin başında Japon medyası bunu “kapsül çağının şafağı” olarak müjdeledi. Kapsüllerden yapılmış geniş yüzen şehirler tasarlandı ancak trend başlamadı.

Minami, fotoğrafçılığını “manzarada anakronizmler olarak var olan ve önemi nedeniyle gözden kaçan alanları incelemek” olarak tanımlıyor. Chicago merkezli sanatçı, binanın tarihini kapsamlı bir şekilde araştırdı.

“Mimarinin zaman içinde yenilenmesini kolaylaştıracak değiştirilebilir kapsül konut birimlerini birleştiren dünyadaki ilk yapıydı” diyor.  

Bina, medyada “kapsül çağının şafağını” simgelemek için tanıtılsa da, Japonya’da gerçekleştirilen türünün son örneği oldu. Ayrıca, başlangıçta 25 yıllık bir kullanım ömrü için tasarlanmış olmalarına rağmen, binanın varlığı sırasında kapsüller asla değiştirilmedi.”

Japon Metabolizması

Nakagin Kapsül Kulesi, Metabolizma olarak bilinen radikal bir mimari hareketin gerçekleşmesiydi. Karl Marx‘ın çalışmalarından ve biyolojik süreçlerden etkilenen Metabolizma manifestosu, belirli bir ulusla bağları olmayan ve dolayısıyla savaş tehdidinden arınmış, yüzen bir Okyanus Şehri planlarını içeren yeni bir yaşam biçimini selamladı.

Minami, “Yeni bir yaşam tarzının prototipi olarak ilk kez açılan bir binaya ne olduğunu ve bu gelecek vizyonunun geçmişe bakıldığında nasıl ortaya çıktığını araştırmak istedim” diyor.

Noritaka Minami Kimdir?

Noritaka Minami, Chicago’da yaşayan bir sanatçıdır. M.F.A. aldı. California Üniversitesi, Irvine’den Studio Art’ta ve bir B.A. Berkeley, California Üniversitesi’nden Sanat Uygulaması alanında. Pollock-Krasner Vakfı, Graham Güzel Sanatlar İleri Araştırmalar Vakfı, Illinois Sanat Konseyi Ajansı, Santo Vakfı ve Kültürel İnovasyon Merkezi’nden hibeler almıştır.

2015 yılında Kehrer Verlag, Frankfurt, Almanya’daki Deutsches Architekturmuseum’dan 2015 Mimari Kitap Ödülü’nü alan 1972 – Nakagin Kapsül Kulesi adlı monografisini yayınladı. FLXST Contemporary, Kana Kawanishi Gallery, SFO Museum, USC Roski School of Art and Design, UCLA Department of Architecture and Urban Design, UC Merced Art Gallery ve Griffin Museum of Photography’de kişisel sergileri düzenlendi.

Ayrıca Aperture Foundation, Somerset House, Photo Basel, Las Cienegas Projects, New Wight Gallery ve Kearney Street Workshop’ta karma sergilere katıldı. Minami’nin çalışmaları San Francisco Modern Sanat Müzesi, UCLA Mimarlık ve Kentsel Tasarım, Chicago Çağdaş Fotoğraf Müzesi ve Woodstock Fotoğraf Merkezi koleksiyonlarında yer almaktadır. Halen Chicago Loyola Üniversitesi’nde Fotoğraf Doçenti olarak görev yapmaktadır.

Minami’nin çalışmalarının daha fazlasını web sitesinde bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.