İncelemeler

Kolari EF – EOS R Drop-In Filtre Adaptörü: Tonlarca Yaratıcı Seçenek

Bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce Kolari Vision, Canon‘un yerleşik bir filtre yuvasına sahip EF-RF montaj adaptörü için üst düzey ve ultra dayanıklı açılır filtreler serisini piyasaya sürerek, şirketi piyasaya ilk giren şirket haline getirdi. böyle bir ürün için. Ama önce pazara çıkmak onları rekabetten daha iyi yapar mı? Fiyat buna değer mi?

Kolari adaptörünü ilk elime aldığımda, görünüm, his ve ağırlık açısından Canon’un resmi adaptörüne inanılmaz derecede benzer olduğu için yapı kalitesinden çok etkilendim. Bu inceleme için Kolari tarafından sağlanan bir Canon EOS R5 ve Lens Rentals tarafından sağlanan lensleri kullandım .

Kolari EF - EOS R Drop-In Filtre Adaptörü

Polarize filtreler genellikle manzara fotoğrafçılığında, gökyüzü ve su gibi yerlerdeki bir sahnedeki renkleri bastıracak yansıyan ışığı azaltmaya yardımcı olmak için kullanılır. Değişken Nötr Yoğunluk filtreleri, kameraya girmesine izin verilen ışık miktarını ayarlanabilir seviyelerde kontrol eden bir filtre türüdür (bu durumda iki ila 10 durak). Drop-in filtreleri, normal dişli lense takılan filtrelere kıyasla benzersiz ve oldukça avantajlı yapan şey, tüm farklı ön filtre boyutlarını barındırmak için kitinizdeki her lens için yeni bir filtre satın almanıza gerek olmamasıdır. Drop-in kitleri ile, gerçekten her tür anlaşmaya uyan tek bir boyuttur, bu nedenle düzenli olarak birkaç farklı lens kullanırsanız bile çok paradan tasarruf edebilirsiniz.

Tasarım ve Yapı Kalitesi

Kolari Vision Drop-In Filtreleri filtre başına 99$ ile 299$ arasında değişmektedir ve EF-RF adaptörünün kendisi CPL ile 199$, Clear Filter ile 224$ ve iki ila 10 stop VND ile 299$ arasında değişmektedir. Swirl Bokeh Drop-in Filtresi, 1x ve 2x filtrelerin her biri için 99 $ veya her ikisi için de 149,99$’dır .

Yukarıda bahsettiğim gibi, Kolari drop-in filtre adaptörünün dışı görsel olarak tasarım ve his olarak resmi Canon versiyonuna çok benziyor ve her ikisi de lensler ve otomatik odaklama için neredeyse aynı tepkiye sahip görünüyordu. Kolari adaptörü ve filtreleri CNC alüminyum kullanılarak yapılır ve ND filtreleri için bir Gorilla Glass Substrate (birçok akıllı telefon ekranına benzer) kullanılır. Ayrıca sistem , Drop-in filtrelerle eşleştirilebilen RF montajı için şirketin manyetik klipsli filtre sistemleriyle çalışır . Bunlar arasında kızılötesi, Ultraviyole (UV), tam spektrumlu “net”, çeşitli ND filtreleri ve daha fazlası için seçenekler bulunur.

Bu manyetik sistem biraz riskli gelebilir, ancak kendim denedikten sonra, manyetik tarafta bir kızılötesi filtre, adaptörde bir CPL ve üzerinde bir UV filtresi gibi çeşitli filtreleri bir araya getirmek isterseniz oldukça verimli çalıştıklarını gördüm. lensin sonu.

KOLARI Drop In Filters Bokeh and ND e1634339336348 800x432 1

Adaptörü bir EOS-R gövdesine monte etmek, kameradaki görünürlüğü açısından çok gizli hissettirdi. DSLR lensleri aynasız gövdelere takmak için piyasadaki diğer birçok lens adaptörünün aksine, Kolari sistemi oldukça ayrıktır ve gövde ve lens ile neredeyse uyum sağlar. Tanıdık olmayan bir göz için pratik olarak farkedilemez. Bu tür, diğer adaptörlerin çoğundan biraz daha şık ve daha az rahatsız edici bir his verir.

Kolari Drop In Filter Review 800x420 1
DJC 9480 532x800 1

Drop-in filtreler (manyetik olanlar gibi) çok sağlamdır, düşme ve çarpmalardan kaynaklanan etkilere dayanacak şekilde tasarlanmıştır ve bunlarla birlikte tozlu bir ortamda bulunmanız durumunda temizlenmesi çok kolaydır. Çeşitli sistemler için sağlanan kasaların, seyahat ederken her şeyi güvenli bir şekilde yerinde tutmak için verimli bir şekilde tasarlandığından bahsetmiyorum bile.

Bu alanda işe yarayabilecek bir şey, özellikle soğuk havalarda açılıp kapanmanın biraz sarsıcı olduğunu bulduğum vakaların kendisidir. Soğuk veya ıslak bir ortamda dış mekan çalışması yapıyorsanız, kasaları yanlışlıkla açmak veya tamamen düşürmek kolay olabilir. İyi haber şu ki, filtrelerin kendisi çok dayanıklıdır, bu nedenle filtrenin camını çizecek kadar şanssız değilseniz, iyi olmalısınız, ancak bunun kayda değer olduğunu düşündüğü bir şey.

EOS R Clip Filters 7 800x533 1

Geliştirilebileceğini düşündüğüm başka bir şey de net bir filtreye erişim ve kullanılabilirlik. Adaptörü kullanmak istiyor ancak bir CPL veya VND kullanmıyorsanız, yuvaya şeffaf bir filtre yerleştirmek isteyebilirsiniz, aksi takdirde, düşmeden bu yana optik formülü etkilemenin yanı sıra sensörü elemanlara maruz bırakma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. filtre adaptörlerinde filtreleri barındırmak için biraz daha büyüktür.

Şeffaf bir filtre satın alabilirsiniz, ancak Koliar’ın sunduğu paketlerin şeffaf bir filtre içermemesi garip geliyor. Bu adaptörü alırsanız, net bir filtre almanız gerekir, bu nedenle paketlere dahil etmemek gereksiz bir ekstra adım gibi geliyor.

DJC 9464 800x532 1

Görüntü kalitesi

VND filtresini ve CPL’yi çeşitli ayarlarda test ettikten sonra, görsel kalite çok temizdi ve muhtemelen daha keskindi ve lens çerçevesinin ucuna monte edilmiş kullandığım çeşitli VND ve CPL filtrelerini kullanmaya kıyasla daha doğru renk gösterdi. Ancak Girdap Bokeh filtresi daha az çekici buldum.

Amaç, bir Petzval lensinin etkisine benzer yoğun bir girdap deseni bokeh vermektir .

FINAL SWIRL EXAMPLE SHOT 800x432 1

Testlerim sırasında, 1x Girdap filtresine erişebildim ve standart bir telefoto lensle (f/2.8 ve üstü) çekim yaparken, çerçevenin dış kenarlarındaki küçük bir farkla efektlerin minimum düzeyde fark edildiğini gördüm. 50 mm f/1.2 lens üzerine yerleştirildiğinde ve tamamen açık çekildiğinde, desen çok daha belirgindi. Bu filtreyi kullanırken takas, netlik ve odak mesafesidir.

F/1.8 veya daha geniş bir değerde çekim yapabilen bir lens ile ilginç bir bokeh deseni veriyor, ancak odak aralığı ve netlik pahasına. Dürüst olmak gerekirse, gerçek bir Petzval lens ile çekim yaparken odak mesafeniz ve keskinliğiniz de oldukça sınırlıdır, bu nedenle filtre bu etkiyi elde eder, sadece beklentilerimin altında buldum.

Konunuzdan birkaç metreden daha uzakta olamayacağınızı (1x ile bir ila dört fit arasında ve 2x ile bir ila iki fit arasında) ve Petzval lensler gibi, konunuzu doğrudan yerleştirmeniz gerektiğini buldum. çerçevenin ortasında. Bu mesafeden daha fazla uzaklaştığınızda, çerçevedeki hemen hemen her şey yumuşak ve girdaplı olacaktır ki bu ideal değildir. Ancak, doğru mesafedeki konunuzla odaklamayı başarabilirseniz, oldukça benzersiz bazı çekimler yapabilirsiniz. Elbette beklediğinizden daha yumuşak olacaklar, ancak bu tarz bir bokeh elde etmek için ödemeniz gereken bedel bu.

Aşağıda, her birinden ne bekleneceğine dair bir örnek vermek için hem CPL filtreleri hem de Girdap filtreleri ile çekilmiş bir dizi örnek resim bulunmaktadır.

CPL Örnekleri

CPL 3 800x535 1
CPL 4 800x535 1
CPL 5 800x544 1
CPL 6 800x544 1
CPL 7 539x800 1
CPL 8 539x800 1
Kolari CPL 1 800x565 1
Kolari CPL 2 800x565 1
021A9010 800x534 1
021A9247 800x534 1

Girdap Bokeh Örnekleri

50mmf1.2 Bokeh 800x539 1
Bokeh Filtresi
50mmf1.2 normal 800x539 1
Filtresiz
Bokeh 1 800x538 1
Bokeh Filtresi
Bokeh 2 800x538 1
Filtresiz
Bokeh 3 800x535 1
Filtresiz
Bokeh 4 800x535 1
Bokeh Filtresi
021A9055 800x534 1
021A9063 800x534 1
021A9067 800x534 1
021A9229 800x534 1
021A9237 800x534 1
021A9242 800x534 1
021A9279 800x534 1
021A9290 800x534 1

Yüksek Kalite ve Tonlarca Yaratıcı Seçenek

Canon DSLR sistemlerinden aynasız sistemlere geçmek isteyenler için, bu tür adaptörler değişim yolunu çok daha kolay ve ekonomik hale getirir ve her uyumlu lensle çalışan arkadan erişim filtreleri gibi ek faydalar sunanlar, sadece sistemin çalıştığı anlamına gelir. daha çekici ve kullanışlı. Tek çekincem, şeffaf filtrelerin fiyatı, fena olmasalar da, satın almanız gereken bir şey için bana biraz pahalı görünüyor. Yine de, hangi markayı seçerseniz seçin, durum böyle görünüyor.

Adaptörlerin ve VND filtrelerinin hem Canon hem de Kolari Vision sürümlerini test ettikten sonra, görüntüler boyunca farkı görmek neredeyse imkansızdır, bu da Kolari sürümünü benzer fiyatta olduğundan daha çekici hale getirir, ancak daha geniş bir özel efekt çeşitliliği ile eşleştirme olanağı sunar. filtreler.

Yıllar boyunca birçok filtre sistemi kullandım, ancak bu adaptörü test etmek, arkadan düşme tabanlı bir sistem kullandığım ilk seferdi ve bir inanan oldum. Bu yöntemi kullanmak, merceğin önüne monte edilen daha büyük filtreler kullanmaya kıyasla çok daha hızlı, daha temiz ve sağduyuludur. Yerleşik filtre sistemi daha az müdahaleci hissettiriyor ve CPL ve VND gibi durumlarda, yoğunluk kadranının en uç yerine kamera merceğinin tam altına yerleştirilmesi çok daha rahat ve kontrol edilmesi kolay. Ek yaratıcı kontrol seviyeleri için Kolari’nin Manyetik Filtreleriyle de iyi oynamaları güzel .

Alternatifler Var mı?

Adaptör alanı kalabalık ve bu nedenle Kolari sistemine birçok alternatif var. Canon, 300 ABD Doları karşılığında yerleşik filtre sistemine sahip birinci taraf bir adaptör yapar , ancak yalnızca standart Clear, VND ve CPL seçeneklerine sahiptir ve yalnızca CPL ile birlikte gelir. Ek olarak, Breakthrough Photography’de , Kolari sistemine benzer şekilde fiyatlandırılmış gibi görünen filtrelerdeki düşüşlü bir EF-RF kiti var, ancak resmi bir lansman tarihi henüz onaylanmadı. Bunun ötesinde, piyasada DEO-Tech OWL veya FotodioX seçenekleri gibi birkaç Lens adaptörü markası vardır , ancak hiçbiri EF’yi RF montajına dönüştürmez ve ayrıca bir açılır filtre özelliği sunmaz .

Satın Almalısınız?

Evet. Kolari Vision sistemiyle, yalnızca EF’den RF’ye montaj adaptörüne sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda yüksek kaliteli bir VND ve CPL filtresine ve ayrıca Swirl Bokeh kiti gibi çok çeşitli yaratıcı filtrelere erişim sağlarsınız. Eşsiz fotoğraflar oluşturmak için birbirine eklenebilen çeşitli Kolari manyetik klipsli filtrelerle de iyi oynuyor.

Yoluyla
David Crewe
Kaynak
PetaPixel

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.