İncelemeler

'Photographer' Dizisi Fotoğrafçıları Fotoğrafçılıktan Daha Fazlasını Övüyor

National Geographic‘in yeni belgesel dizisi Photographer, isminin hakkını veriyor. Bir saat süren altı bölüm, güzel fotoğraflara daha az, onların yaratımlarına daha çok odaklanıyor. Dizi daha çok görüntülerin arkasındaki kişiyle, yani fotoğrafçıyla ilgilidir.

İlk başta dizinin ismine rağmen bu beni biraz hazırlıksız yakaladı. Öne çıkan fotoğrafçıların çoğunun kim olduğunu biliyordum ve onların çalışmalarına zaten aşinaydım, bu yüzden bu çalışmayı ve nasıl yapıldığını görmek istedim. Gösteri, ikincisinin çoğunu sunuyor ve çekiciliğini gösterdiği yer burası; En sevdiğim fotoğrafların ardındaki insanların hikayesi en önemlisi.

Odak Noktası Neredeyse Tamamen Sanatın Arkasındaki Sanatçılar Üzerinde

Fotoğraf makinesinden uzak kaldıkları, onları en çok etkileyen anlar (onları insan ve fotoğrafçı olarak onlar yapan hayattaki olaylar) olmadan, Paul Nicklen veya Cristina Mittermeier’in muhteşem doğa fotoğrafları yok. Addy’nin kültürel açıdan çeşitliliğe sahip yetişme tarzı olmasaydı, duygusal açıdan aynı büyüleyici Campbell Addy portreleri olmazdı. Dan Winters’ın portreleri, Winters’ın kişi olarak kim olduğu ve mesleğine yaklaşımı açısından bu kadar güçlü olmazdı.

PaulNicklenAndCristinaMittermeierWinOrDie 101 Photographer 40
Cristina Mittermeier kamera merceğinden bakarak suyun yüzeyinde yüzüyor. | Kredi bilgileri: National Geographic
PaulNicklenAndCristinaMittermeierWinOrDie 101 Archive Photographer 65
İmparator Penguenler kendilerini Antarktika’nın buzlu sularından dışarı fırlatıyor, Mario Zuchelli Üssü, Ross Denizi, Antarktika’dan vuruldu | Kredi bilgileri: Paul Nicklen
PaulNicklenAndCristinaMittermeierWinOrDie 101 Archive Photographer 64
Alt yetişkin Kutup Ayıları, Kanada’nın Hudson Körfezi kıyılarında sahte savaş yapıyor. | Kredi bilgileri: Paul Nicklen

Öne çıkan fotoğrafçıların (Nicklen, Mittermeier, Addy, Winters, Muhammed Muheisen, Anand Varma ve Krystle Wright) çocukluktan günümüze kadar olan hayatları, çalışmaları üzerinde silinmez bir etkiye sahip. Çoğu kişi bu fotoğrafçılarla neredeyse boşlukta görülen tek tek fotoğraflar aracılığıyla karşılaşsa da, çerçevenin dışındaki her şey, çerçevenin içindekilere dokunuyor.

DanWintersLifeIsOnceForever Photographer 65
Dan Winters, eski bir Rolleiflex kamerayla masasında oturuyor. | Kredi bilgileri: National Geographic/David Fausto
DanWintersLifeIsOnceForever Archive Photographer 02
Başkan Barack Obama, 2016 yılında görevden ayrılmadan kısa bir süre önce Beyaz Saray’da fotoğraf çektirdi. | Kredi bilgileri: Dan Winters

Duygusal açıdan etkileyici olan bu hikayeler, Fotoğrafçının en büyük gücüdür. Harika görseller, dikkat çekici bir müzik ve iyi işlenmiş belgesel tarzı sinematografi, en güçlü klipleri vurguluyor.

CampbellAddyFeelingSeen 106 UHD Photographer 11
Campbell Addy kamera arkasında çekim yapıyor. | Kredi bilgileri: National Geographic
CampbellAddyFeelingSeen 106 Archival Photographer 1
The Wall Street Journal Magazine için Fadhi Mohamed , Ekim 2020. | Kredi bilgileri: Campbell Addy

Her fotoğrafçının uzmanlaştığı türlerin çeşitliliğine rağmen, hepsini birbirine bağlayan bir hat vardır. İster bir stüdyoda, ister bilim laboratuvarında, ister okyanusta ya da bir savaş bölgesinde olsun, her profesyonel yaratma tutkusuyla hareket eder. Her insan ne kadar farklı ve iş akışı ne kadar çeşitli olursa olsun, dünyayı değiştirebilecek etkileyici fotoğraflar yaratma konusunda evrensel bir istek, hatta belki de ihtiyaç vardır.

‘Fotoğrafçı’ Daha Gerçek Fotoğrafçılıktan Yararlanabilir

Ancak, Photographer’ın bir televizyon programı olduğu göz önüne alındığında, belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, yetenekli sanatçıların hayatlarını oluşturmaya adadıkları durağan görüntüler için ekranda neredeyse yeterli süre bulunmuyor.

KrystleWrightHeartExplosions 103 Photographer 281
Fotoğrafçı Krystle Wright, Long Canyon kayalık yüzeyindeki aydınlatma tasarımının sabit görüntülerini çekiyor. | Katkıda bulunanlar: National Geographic/Jayce Kolinski
Fotoğrafçı Krystle Wright, çekime hazırlanırken aydınlatma tasarımını kaya yüzeyindeki çatlaklara yerleştiriyor. | Kredi bilgileri: National Geographic/Pablo Durana
Angela Vanwiemeersch, Yedinci Yılan 5.11+, Moab, Utah’taki Sürüngen Duvarı’nda. | Kredi bilgileri: Krystle Wright

Ekranda sabit bir çerçeve görmenin ortalama bir televizyon izleyicisi için rahatsız edici olabileceğinin farkındayım. Bununla birlikte, ben de tutkulu bir fotoğrafçı olarak, serginin fotoğraf çekmeye ayırdığı genel zaman eksikliğinin de sinir bozucu bir yanı var. Öne çıkan fotoğrafçılar belgesel konuları olarak özellikle ilgi çekicidir çünkü hepsi ustalıkla ilgi çekici anlatıları bireysel anlara dönüştürüyor. Bu anların başrolde olmasını istiyorum.

Ancak Photographer’da yayın süresinin büyük bir kısmı, görüntülerden ziyade, fotoğrafçıların durağan karelere dönüştürdüğü konuların video kliplerinden oluşuyor. Görüntüler ne kadar güzel olursa olsun ortaya çıktıklarında bir anda yok oluyorlar. Kendimi , sergilenen fotoğrafları gerektiği gibi değerlendirebilmek ve keyfini çıkarmak için gösteriyi duraklatmak zorunda kalmamak için Fotoğrafçı’yı duraklatırken buldum.

Görüntüleri hazırlayanlara ve fotoğrafları nasıl yaptıklarına o kadar çok önem veriliyor ki, gerçekte yaratılmakta olan şey için fazla yer kalmıyor.

MuhammedMuheisenFindingTheLight Photographer 95
Mülteci ailelerle geçirilen haftalar güven oluşturur ve çocuklar Muhammed Muheisen’e bağlanmaya başlar.
Beş yaşındaki Nikolai (“Kola”) Demidov, Muhammed’in kucağına rahatça oturuyor ve doğaçlama bir fotoğraf dersi alıyor. | Kredi bilgileri: National Geographic/Rita Bağdadi
MuhammedMuheisenFindingTheLight Archive Photographer 03
Ürdün — Suriyeli Mülteci Zahra, 2015 yılında Ürdün mülteci kampında onunla ilk tanıştığından beri Muhammed tarafından fotoğraflandı. Yıllar boyunca Muhammed onu birçok kez ziyaret etti. | Kredi bilgileri: Muhammed Muheisen

Fotoğrafçı, fotoğrafların ardındaki süreci ve sergilenen fotoğrafçıların her birinin nasıl çalıştığını gösterme konusunda harika bir iş çıkarıyor. Program, fotoğrafın arkasındaki kişiye ve görüntüleri nasıl oluşturduklarına saygı duyuyor ancak gerçek sonuçlara daha fazla zaman harcanmasını diliyorum. Sonuçta Photographer’ın kalbindeki fotoğrafçı, fotoğrafları nedeniyle fotoğrafçıdır.

AnandVarmaHiddenWonders 102 Photographer 02R
Fotoğrafçı Anand Varma | Kredi bilgileri: National Geographic
AnandVarmaHiddenWonders 102 Archive Photographer 43
Bu Anna sinek kuşunun çatal dili, yapay nektar içtiği cam kabın içinden görülebiliyor.
Kuşları esaret altında sağlıklı tutmak için, besledikleri yapay nektar, burada beyaz lekeler olarak görülen protein tozu ve diğer besinleri içerir. | Kredi bilgileri: Anand Varma
AnandVarmaHiddenWonders 102 Archive Photographer 48
Bu Anna’nın sinek kuşu, başını ve vücudunu sallayarak yağmuru ıslak bir köpek gibi silkiyor.
UC Berkeley’deki araştırmacılara göre, her bir bükülme saniyenin yüzde 40’ı kadar sürüyor ve kuşun kafasının 34 katı yer çekimi kuvvetine maruz kalıyor. | Kredi bilgileri: Anand Varma

Photographer’ı İzlemeli misiniz?

Evet. Fotoğraf tutkunları için, kusurlu olsa bile Photographer’a göz atmaya değer. Ortaya çıkan fotoğrafları istediğim kadar kutlamasa da, fotoğrafın doğasında olan insanlığı onurlandırıyor.


Fotoğrafçı, şu anda Disney+, Hulu ve National Geographic’te yayınlanan altı bölümlük bir belgesel dizisidir. Tüm bölümler şu anda Disney+’ta yayınlanıyor ve her biri yaklaşık bir saat sürüyor. İlk iki bölüm National Geographic’te yayınlandı, geri kalan dördü ise 25 Mart ve 1 Nisan’da çift olarak yayınlanacak.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.