Hikayeler

Bunlar Şimdiye Kadar Çekilmiş İlk Olay Yeri Fotoğrafları

Şimdiye kadar çekilmiş ilk olay yeri fotoğrafları, fotoğrafın bir vakayı çözmede ne kadar yararlı olabileceğini fark eden Paris’li öncü bir dedektif tarafından çekildi.

Alphonse Bertillon en çok sabıka fotoğrafını icat etmesiyle tanınır, ancak aynı zamanda tüyler ürpertici suç mahallerini de fotoğrafladı.

Fotoğraflarından bazıları kaos sahneleri gösteriyor; Gerçekleşen bir mücadele veya mağdurun ağır yaralanması. Ancak diğerlerinde, son derece düzenli bir odada bir figür yatıyor; bu da zulmün gizemini artırıyor.

Uyarı Bazı fotoğraflar rahatsız edici olabilir.

Bunlar Simdiye Kadar Cekilmis Ilk Olay Yeri Fotograflari 1
74 Rue de Martys, Paris, Fransa’da Madame Lecomte’un öldürülmesi, 1902.
Bunlar Simdiye Kadar Cekilmis Ilk Olay Yeri Fotograflari 8
Bir cesedin keşfi, Paris, Fransa, tarihi bilinmiyor.
Bunlar Simdiye Kadar Cekilmis Ilk Olay Yeri Fotograflari 6
1900’lerin başında Paris’teki bu çukurda bir ceset bulundu.

Metropolitan Sanat Müzesi, fotoğrafların fiziksel ölçümlere dayalı bir tanımlama sistemi icat eden Fransız polis memuru ve biyometri araştırmacısı Bretillon tarafından çekildiğini veya yönetildiğini söylüyor.

Şüphelilerin fotoğraflarının, aynı ışık ve açılar kullanılarak standartlaştırılmadıkça faydasız olduğunu fark ettikten sonra icat ettiği sabıka fotoğrafıyla tanınır. Bunu 1888’de artık tanıdık olan ön ve profil portresiyle yaptı; ikincisi, Bertillon’un kulakların oldukça tanımlanabilir bir özellik olduğuna inanması nedeniyle seçilmişti.

Bunlar Simdiye Kadar Cekilmis Ilk Olay Yeri Fotograflari 4
Madame Debeinche, 8 Mayıs 1903’te Paris, Fransa, 9 Rue Chalgrin’deki dairesinin zemininde ölü bulundu.
Bunlar Simdiye Kadar Cekilmis Ilk Olay Yeri Fotograflari 2
Bir otelde bir ceset, Paris, Fransa, 1903.
Bunlar Simdiye Kadar Cekilmis Ilk Olay Yeri Fotograflari 5
Bir cinayet kurbanının kaotik yatak odası.

Bertillon, bir suç mahallini belgelemek için fotoğraf kullanmanın önemini fark eden ilk kişiydi. Şimdilik apaçık görünebilir ama cesedin konumu, cinayet silahı, ayak izleri ya da geride bırakılan kişisel eşyalar davanın çözülmesi için zorunluydu.

O zamanlar cinayet kurbanlarının fotoğrafını çekmenin konuyla alakasından şüphe duyanlar vardı; bunun korkunç bir şey olduğunu ve ölen kişiye saygısızlık olduğunu düşünüyorlardı.

Ancak, bu tür korkunç fotoğrafların suçların çözülmesine nasıl yardımcı olduğu kısa sürede anlaşıldı ve Paris’in polis teşkilatı hızla dünyanın kıskandığı bir güç haline geldi.

1884’te Dresden’deki kraliyet polis komiseri, Paris’in “polisin Mekke’si ve Bertillon’un da onların peygamberi” olduğunu yazdı.

Bertillon’un antropometrik sisteminin yerini daha sonra parmak izi alacaktı. Ancak sabıka fotoğrafları bugün standart uygulama olmaya devam ediyor.

Bunlar Simdiye Kadar Cekilmis Ilk Olay Yeri Fotograflari 6
Tanımlanamayan cinayet mahalli.
Bunlar Simdiye Kadar Cekilmis Ilk Olay Yeri Fotograflari 3
Öldürülen Madame Lecomte’un 74 Rue de Martys adresindeki dağınık dairesi, Paris, Fransa, 1902.
Bunlar Simdiye Kadar Cekilmis Ilk Olay Yeri Fotograflari 5
Madame Debeinche’nin yatak odası, 8 Mayıs 1903’te Paris, Fransa, 9 Rue Chalgrin’deki dairesinin zemininde ölü bulundu.
Bunlar Simdiye Kadar Cekilmis Ilk Olay Yeri Fotograflari 2
Madam Veuve Bol’un öldürülmesi.

Bertillion o kadar ünlüydü ki, Sherlock Holmes’un Baskerville Tazısı adlı romanında potansiyel bir müşteri, Holmes’a cezai konularda yalnızca “Avrupa’nın ikinci en yüksek uzmanı” olduğunu söyler.

Kurgusal Dedektif Holmes şunu itiraf ediyor: “Tam bilimsel zekaya sahip bir adam için, Mösyö Bertillon’un çalışmaları her zaman güçlü bir çekiciliğe sahip olmalıdır.”

Bunlar Simdiye Kadar Cekilmis Ilk Olay Yeri Fotograflari 9
Bayan Guerin’in cesedi Courbevoie, Paris, Fransa’da bulundu, 1903.
Bunlar Simdiye Kadar Cekilmis Ilk Olay Yeri Fotograflari 4
Fransa’nın Paris kentinde bir cinayet mahalli.
Bunlar Simdiye Kadar Cekilmis Ilk Olay Yeri Fotograflari 7
Rue Moreau’da bir cesedin bulunması.
Bunlar Simdiye Kadar Cekilmis Ilk Olay Yeri Fotograflari 1
Tam bir cinayet mahalli değil, İspanya Kralı XIII. Alfonso ve Fransa Cumhurbaşkanı Émile Loubet’i öldürmek amacıyla Louvre’a bombalı saldırı girişimi. 20 kişi yaralandı ve bir at öldürüldü.
Bunlar Simdiye Kadar Cekilmis Ilk Olay Yeri Fotograflari 3
Alphonse Bertillon’un ölmeden iki yıl önce, 1912’de icat ettiği sabıka fotoğrafı tarzında bir portresi.

Bertillon, Paris polis teşkilatının kriminal kimlik şefiydi ve ölçüm sistemlerinin Darwinizm’den ve ırkçı öjeni hareketinden etkilendiği yönünde iddialar vardı.

Ancak fotoğrafçılıkla ilgili öncü çalışmaları iz bıraktı. Onun sabıka fotoğrafı sistemi, eski Başkan Donald Trump‘ın bile geçen yaz çekilmiş olmasıyla birlikte bugün de yürürlükte.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.