İncelemeler

12. Nesil Intel Core Fotoğrafçılar için Etkileyici Performans Gösteriyor

Geçen hafta Intel, performans ve verimli çekirdeklerin bir karışımını kullanan yeni bir hibrit mimariye sahip 12. Nesil Intel Core masaüstü işlemcilerini (kod adı Alder Lake) duyurdu. Peki, ne kadar iyiler?

P çekirdekleri (performans), bir sistemin ağır iş yükleriyle performansını en üst düzeye çıkarmak için tasarlanırken, E çekirdekleri (verimlilik), yüksek performansın gerekli olmadığı durumlarda paralel olarak veya arka planda çalıştırılabilen görevlere yardımcı olmayı amaçlar. Bu yeni hibrit kurulum, E-çekirdeklerin sistem üzerinde önemli ölçüde daha az talep ve güç alacağından faydalıdır; bu, Intel’in işlemcilere daha fazla sayıda çekirdek sığdırabileceği ve bu da çoklu iş parçacıklı işlemede gözle görülür bir destek sağlaması gerektiği anlamına gelir.

Zorluk, sistemin her bir çekirdek türü üzerinde hangi işlemlerin yürütüleceğini dinamik olarak seçmesidir. Bunun için Intel, sistemden en iyi şekilde yararlanmaya yardımcı olacak görev atamalarına yardımcı olmak için “Thread Detector” adını verdiği yeni bir teknoloji başlattı. Ancak, Adobe Photoshop ve Lightroom gibi uygulamaları işlemek için bu yeni işlemciler yaratıcılar için nasıl?

12. Nesil Intel Core Fotoğrafçılar için Etkileyici Performans Gösteriyor

Intel'in 12. Nesil CPU'ları Fotoğrafçılar için Etkileyici Performans Gösteriyor
12. Nesil Intel Core Fotoğrafçılar için Etkileyici Performans Gösteriyor

Puget’in yeni incelemesine göre , Intel’in yeni 12. Nesil işlemcileri , yalnızca küçük bir yüzdeyle bile olsa, Adobe Photoshop ile performans açısından resmi olarak “tacı aldı” .

12. Nesil
12. Nesil Intel Core Fotoğrafçılar için Etkileyici Performans Gösteriyor

Puget, 12. Nesil CPU’ların önceki 11. Nesil işlemcilerden %12 ila %17 daha hızlı olduğunu ve benzer fiyatlı AMD Ryzen CPU’lara kıyasla şirketin yaklaşık %5 ila %11 daha yüksek performans gördüğünü söylüyor. Bu sayılar istatistiksel olarak anlamlı olsa da, pratikte, çoğu kullanıcının günlük işlerde farkı fark etmekte zorlanabileceği kadar küçüktür. Yeni CPU’lar DDR5 RAM’i (DDR4’ün yanı sıra) destekleyebilir, ancak bu ekleme Photoshop performansı açısından pek bir şey değiştirmeyecek.

İçin Lightroom Ancak yeni işlemciler işlemci performansında önemli bir değişim göstermektedir. Rapora göre, son birkaç nesil yonga, Lightroom’a bağlı sistemler çalıştıran yaratıcılar için AMD’yi baskın seçenek olarak gördü, ancak Intel sonunda en yeni yongalarıyla etkileyici bir lider oldu.

pic disp 1 688x800 1
12. Nesil Intel Core Fotoğrafçılar için Etkileyici Performans Gösteriyor

“Intel ve AMD arasındaki performans üst uçta daha yakın, ancak i9 12900K hala Ryzen 5900X’i DDR4 ile %6 veya DDR5 bellek kullanırken %15 ile geçmeyi başarıyor. Bununla birlikte, i5 ve i7 düzeyinde Core i7 12700K ve Core i5 12600K, sırasıyla Ryzen 5800X ve 5600X’ten yaklaşık %15 daha hızlı performans gösteriyor ve bu ancak DDR5 yaygın olarak kullanılabilir hale geldiğinde daha da artacaktır,” diyor Puget.

Puget’e göre, 12. nesil Intel CPU, hem görüntü ayıklama gibi aktif görevler hem de dışa aktarma gibi pasif görevler için yapılan testlerde bulunan tamamen performansa dayalı ölçümlere bakarken Adobe Lightroom Classic kullanan fotoğrafçılar için resmi olarak “açık seçim”. . Şirket ayrıca bu yeni CPU’nun günlük iş akışlarında Lightroom Classic kullanan fotoğrafçılar için sağlam bir yatırım olduğunu belirtiyor. Yeni işlemcilerin ek bir dökümü için Linus Tech Tips ekibi, Puget’in bulduklarının çoğunu yansıtan ek testlerle dolu bir video yayınladı.

Genel olarak, yeni 12. Nesil Intel Core İşlemciler, Puget’in donanımla ilgili tüm beklentilerini aşarak, yeni bir hibrit tasarımın birçok alanda ortalama %15 ila %20 performans artışıyla neler yapabileceğini vurgularken, bazı testlerde %30’un üzerinde performans artışı görüldü. önceki nesil CPU’larla karşılaştırıldığında. Puget ayrıca Adobe Lightroom Classic ile performansta önemli bir gelişmenin altını çizerek bu nesil CPU’yu PC’lerde yoğun iş yükü olan fotoğrafçılar için ideal seçim haline getirdi.

Kaynak
PetaPixel

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.