Haberler

Photoshop, ay sonuna kadar ‘NFT Olarak Hazırla’ seçeneğine sahip olacak

Adobe’nin Baş Ürün Sorumlusu Scott Belsky, Decoder Podcast‘lerinde Verge’e Photoshop‘un ay sonuna kadar bir ‘NFT Olarak Hazırla’ sistemini önizleyeceğini doğruladı. Amaç, sahtekarların, ilk etapta yaratmadıkları bir blok zincirinde değiştirilemez belirteç (NFT) sanatını basmasını önlemektir. NFT satan bir kişinin bunu gerçekten yaptığını kanıtlamaya yardımcı olur.

Adobe’nin Content Credentials dediği şeyle, içerik oluşturucular Adobe ID’lerini kripto cüzdanlarına bağlayabilecek ve çalışmalarını katılımcı NFT pazaryerleriyle basabilecekler. Yazılım şirketi, özelliğin OpenSea, KnownOrigin, SuperRare ve Rarible gibi popüler NFT pazarlarıyla uyumlu olması gerektiğini söylüyor. Photoshop’un İçerik Kimlik Bilgileri ile bir NFT basımıyla birlikte gelen ‘doğrulanmış bir sertifika’, sanatın kaynağının gerçek olduğunu kanıtlayacaktır.

NFT Olarak Hazırla

O nasıl çalışır? Belsky anlattı Verge İçerik kimlik bilgileri ile oluşturulan NFT’ler bir gezegenlerarası Dosya Sistemi (IPFs) yaşayacak ilişkilendirme verilerini olacağı. IPFS, dosyaları barındırmak için merkezi olmayan bir yöntemdir. Bir grup birey, bir IPFS’de bulunan verileri korumaktan ve kontrole sahip tek bir şirket veya kuruluşun aksine, kamuya açık hale getirmekten sorumludur.

İçerik Kimlik Bilgileri, Adobe’nin İçerik Doğruluğu Girişimi’nin bir parçasıdır . İlk olarak iki yıl önce oluşturuldu ve sanatçıların çalışmalarını doğrulamalarına yardımcı olmak için gelişti. Belsky, gelecekte yol boyunca bazı kaçınılmaz kazaları öngörmesine rağmen, NFT’lerin büyük bir hayranıdır. Kendilerine ait olmayan sanatı darp eden çok fazla insan örneği olduğunu kabul ediyor. Bir blok zincirinde olduğu için, işin kökenine aşina değilseniz, orijinal görünebilir.

Muhtemelen en iyi bilinen NFT dolandırıcılığı örneği, ünlü sokak sanatçısı Banksy gibi davranan bir sahtekar şeklinde geldi. Söz konusu dolandırıcı, sanatçının web sitesinde görünen bir görüntünün NFT’si için 336.000 dolar değerinde Ethereum’a komuta edebildi . Garip bir şekilde Pranksy olarak bilinen alıcı aldatıldı, ancak sonunda para iadesi yapıldı . Bununla birlikte, bu sahte işlemlerin hepsinin mutlu bir sonu yoktur ve alıcılar sahte satın aldıktan sonra kendilerini dolandırılabilir bulabilirler.

‘İçerik Kimlik Bilgileri’nin sanatçılara verebileceği şey, NFT’leri yaptıklarını kanıtlamak için doğrudan Photoshop’ta basabilme yeteneğidir. Şu anda, bir blok zincirinde oluşturmadıkları içeriği basan biri için herhangi bir yaptırım yoktur. Bu nedenle Belsky, İçerik Kimlik Bilgilerinin sanat eserinin çalınmadığını kanıtlayacak şekilde yardımcı olacağına inanıyor. Hırsızlığı her zaman tam olarak engelleyemese bile, sahte veya kopya NFT’yi potansiyel alıcılar için daha az çekici hale getirebilir.

Photoshop’taki bu sistemin özellikle uyumlu olduğu NFT pazaryerlerinde ne kadar değerli olacağı zaman gösterecek. Adobe ayrıca yeni Verify sitesiyle halkın İçerik Kimlik Bilgilerini görüntülemesini de kolaylaştırıyor .

Kaynak
DPREVIEW
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu