Haberler

AI Görüntü Oluşturucu Midjourney, Donald Trump’ın Başkan Olduğunu Düşünüyor

Engadget’e göre, popüler AI görüntü oluşturucu Midjourney, Amerika Birleşik Devletleri başkanının bir resmini yapması istendiğinde Donald Trump’ın resimlerini geri veriyor.

Teknoloji yayını Midjourney’den ABD başkanının bir fotoğrafını istedi ve kendisine Donald Trump’ın dört resmi sunuldu; 45’inci başkan ve bu yıl yapılması planlanan seçimlerin muhtemel Cumhuriyetçi adayı.

Midjourney, CEO David Holz’un platformun Kasım seçimleri öncesinde Donald Trump ve Joe Biden’ın yapay zeka tarafından oluşturulan görsellerini yasaklayacağını söylemesine rağmen görüntüleri yaptı.

Holz Mart ayında “Siyasi konuşmalar pek umurumda değil” dedi. “Midjourney’in amacı bu değil. Benim için o kadar da ilginç değil. Bununla birlikte, tüm zamanımı siyasi söylemi denetlemeye çalışmakla da harcamak istemiyorum. O yüzden biraz ayağımızı yere basmamız gerekecek.”

Gerçekte yanlış olmasının yanı sıra, korkulukları aşmanın inanılmaz derecede kolay olması nedeniyle Midjourney’in insanların başkan adaylarının yapay zeka görüntülerini oluşturmasını engellemek için asgari miktarda çalışma yaptığını gösteriyor. DALL-E, Adobe Firefly, Microsoft Copilot, Google Gemini ve Meta AI üzerinde Biden ve Trump’ın yapay zeka görüntülerini oluşturmak imkansızdır.

AI Görüntü Oluşturucu Midjourney, Donald Trump'ın Başkan Olduğunu Düşünüyor
DALL-E’de “Amerika Birleşik Devletleri başkanının” resmi için yapılan talepte bu görüntü geri döndü.
DALL·E 2024 07 02 11 2
DALL-E

DALL-E’de (ChatGPT’de faaliyet gösteren) başkanın resmine yönelik aynı talep, bir filmdeki aktörler gibi görünen genel görünüşlü başkanların resimlerini üretiyor.

president1
ABD başkanının resmi için Adobe Firefly’a talep
president2
Firefly
president3
Firefly

Bu arada, Adobe Firefly’a (Photoshop’ta çalışan) girilen aynı istek, farklı bir başkan grubunun oluşmasına neden olur.

Nisan ayında yayınlanan bir rapor, her ismin kaç kez kullanıldığını görmek için Midjourney’in Discord sunucusunu taradıktan sonra yapay zeka görselleri için en popüler konunun Donald Trump olduğunu ortaya çıkardı.

Trump, sosyal medya platformu Truth Social’da kendisinin yapay zeka görüntülerini paylaştı. Tuhaf sentetik görüntü, onu bir kilisede her iki elinde altı parmakla ters yönde dua ederken gösteriyordu.

Seçimlere sadece birkaç ay kala, pek çok kişi başkan adaylarının yapay zeka görüntülerini oluşturmanın ne kadar kolay olduğundan endişe duyacak.

Google’ın ana şirketi Alphabet’in eski CEO’su Eric Schmidt, üretken yapay zekanın bu seçim döngüsü sırasında büyük sorunlara yol açacağı konusunda uyardı ; çünkü sosyal medya şirketleri, hızla gelişen teknolojinin yarattığı yanlış veya yanıltıcı içerikle mücadele edemiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.