Teknoloji

Apple, Fotoğraflarınızı Bulma ve Keyfini Çıkarma Yollarınızı Nasıl Değiştiriyor?

Apple’ın Haziran başındaki yıllık WWDC etkinliğinde şirket, Apple’ın iddialı yeni Apple Intelligence platformu sayesinde yapay zeka destekli fotoğraf düzenlemeyle tamamlanan yeniden tasarlanmış Fotoğraflar uygulamasının yolda olduğunu duyurdu.

SanalSergi, ekibin hedefleri ve yeni uygulamanın kullanıcı deneyimini nasıl dönüştüreceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için tamamen yeni Fotoğraflar uygulamasının arkasındaki birçok kişiden üçüyle konuştu.

Lightroom ve Photoshop gibi uygulamalar deneyimli fotoğrafçıların zihninde daha fazla yer kaplasa da, iOS ve iPadOS’taki Fotoğraflar dünyada en çok kullanılan uygulamalardan biridir ve yüz milyonlarca insanın en önemli ve en önemli fotoğraflarıyla etkileşim kurmasının birincil yoludur. kişisel fotoğraflar ve videolar.

Akıllı Telefon Fotoğrafçılarının Organizasyonel Talepleri

Apple ürün müdürü Della Huff, “iPhone’da yılda üç trilyondan fazla fotoğraf ve video çekiliyor ve bu beni hayrete düşüren bir rakam” diye açıklıyor.

Bu şaşırtıcı sayıda fotoğraf; bunları organize etmek kolay bir iş değil.

iPhone kamera teknolojisi gelişmeye devam ettikçe, insanların dosyaları toplama hızı da arttı ve bu da neredeyse her fotoğrafçının aşina olduğu, çok fazla fotoğrafa sahip olma sorununa yol açtı.

Apple, Fotoğraflarınızı Bulma ve Keyfini Çıkarma Yollarınızı Nasıl Değiştiriyor?

Huff, “Açıkçası insanlar kameralarıyla, ailelerinin, arkadaşlarının, kutlamalarının, evcil hayvanlarının, hobilerinin fotoğraflarıyla, gerçekten dikkat çekici ve kişisel anılarla gerçekten önemli anılar kaydediyorlar” diye açıklıyor. “Ama bildiğiniz gibi iPhone kamerası, ailenizin ve arkadaşlarınızın muhteşem fotoğraflarını çekmekten çok daha fazlasını yapıyor.”

Makbuz fotoğrafları, arabanın nereye park edildiğine dair yararlı hatırlatıcılar, ekran görüntüleri ve insanların Mesajlar’da gönderdiği memler de Fotoğraflar’a düşüyor, karışıklık yaratıyor ve insanların en çok önemsediği fotoğrafları bulmayı zorlaştırıyor.

Yeniden tasarlanan uygulama, en önemli içeriği ön planda ve merkezde tutmak için akıllı yeni koleksiyonlar, güçlü düzenleme araçları ve gelişmiş filtreleme içerdiğinden, bu, Fotoğraflar ekibi için çok önemli bir odak noktasıdır. Diğer tüm şeyler hala orada, istendiğinde alınabiliyor, ancak yakın zamanda yapılan bir tatilden favori bir fotoğrafı bulmak için ekran görüntüleri ve faturalar arasında gezinmek zorunda kaldığımız günler geride kaldı.

Huff, “[Geçerli] Fotoğraflar uygulamasında aradığınızı bulmak zor, çünkü çok fazla şey oluyor” diye ekliyor.

Pek Çok Kişinin Kullandığı Bir Uygulamayı Yeniden Tasarlarken Her Ayrıntı Önemlidir

Bu sorunu çözmek birçok adım gerektirir. Huff, Apple Photos’un yeniden tasarımının ardındaki “neden”i açıklarken, Apple Tasarım Ekibi’nden Billy Sorrentino kullanıcı deneyimini anlattı.

Pek çok kişinin günlük olarak kullandığı bir uygulamayı yeniden tasarlarken, hiçbir ayrıntı dikkate alınmayacak kadar küçük değildir ve tekrar düşünülmelidir.

Sorrentino, “Fotoğraflar uygulamasının, iPhone’un ilk aşamalarına kadar uzanan, kullanıcıların sevdiği ve her gün kullandığı yerleşik özelliklerle dolu zengin bir geçmişi var” diye itiraf ediyor. “Dolayısıyla en önemlisi, günümüzde insanların kullandığı ve sevdiği temel özellikleri kaybetmemek bizim için kritik önem taşıyordu.”

Apple WWDC24 iOS 18 Photos redesigned 240610

Geçtiğimiz neredeyse yirmi yıl boyunca Apple, Fotoğraflar’da değişiklik ve ince ayar yaparak yeni özellikler üzerine yeni özellikler ekledi; bu da uygulamanın kullanıcı arayüzünün yoğunluğunu ve karmaşıklığını ve genel deneyimini artırdı. Sorrentino’nun da itiraf ettiği gibi, bu durum bazı kullanıcıların aradıklarını bulma ihtiyacı duymasına yol açtı; bu da özellikle kişinin en değerli anılarını barındıran bir uygulama için ideal değil.

Yeni Apple Photos Kolaylaştırılmış ve Güçlü

Sorrentino şöyle açıklıyor: “Uygulama boyunca, tamamı derin zekaya dayalı, basit, akıcı, tek görüntülü bir Fotoğraflar deneyimi yaratmaya karar verdik.” “Sonuçta, sürtünmeyi ortadan kaldırmak ve kullanıcıların istedikleri fotoğrafları bulmalarına ve bunları güzel ve sinematik bir şekilde oynatmalarına yardımcı olmak istiyoruz.”

Kullanıcılar bu yılın ilerleyen zamanlarında iOS 18’i yüklediğinde ve yeniden tasarlanan Fotoğraflar uygulamasını ilk kez açtıklarında, ilk olarak, yakalanma veya yakın zamanda eklenme tarihine göre sıralanabilen basitleştirilmiş bir görüntü kitaplığı görecekler. Mevcut Fotoğraflar uygulamasında öne çıkan “yeni” albüm artık yok. Ve evet, kullanıcılar yine de yıla, aya ve hatta belirli bir tarihe göre gezinebilirler, ancak gösterinin yıldızı birleşik bir kaydırma kitaplığıdır.

Bu yeni kitaplık kılavuzu, kullanıcı arayüzünün sol alt köşesinden erişilebilen gelişmiş filtreleme seçenekleriyle birlikte gelir. Filtrelemenin yaygın bir kullanım örneği, ekran görüntülerinin kitaplık görünümünden kaldırılması veya yalnızca “favori” fotoğrafların gösterilmesidir.

apple photos redesign 1
Daha fazla, ekran görüntüleri.

Şu ana kadar birleşik kütüphane, dağınıklığı azaltsa da, sınıflandırılacak çok fazla fotoğrafın olması sorununu çözmüyor. Gelişmiş yeni organizasyon ve sunum özelliklerinin devreye girdiği yer burasıdır.

Sorrentino, “İçeriğinizi anlamlı temalar halinde düzenlemek için derin zekayı kullandık” diye açıklıyor. “Biz bunlara ‘koleksiyonlar’ diyoruz. Koleksiyonlar, son günlere ait en üstteki sabitlenmiş koleksiyonları, en yakınınızdaki ve en sevdiğiniz kişileri ve evcil hayvanlarınızı, gezilerinizi, anılarınızı, yardımcı programlarınızı ve tabii ki en sevdiğiniz albümlerinizi ve paylaşılan albümlerinizi bir araya getirir.

Koleksiyonların ardındaki fikir, kullanıcının en iyi ve en önemli fotoğraf ve videolarını zengin bir analiz edilmiş veri ve davranış kümesine dayalı olarak düzenleyen, medya açısından zengin, görsellerin ön planda olduğu bir deneyim sunmaktır. Ve elbette bunlar kişisel anılar olduğundan, bu özelliklerin ardındaki tüm işlemler tamamen cihaz üzerinde gerçekleştirilir ve hiçbir zaman herhangi bir sunucuya gönderilmez.

Bu yeni anılar, atlıkarınca görünümünde sunularak kullanıcıların kişiler, yerler ve etkinlikler gibi temalara göre düzenlenmiş, dikkatle seçilmiş fotoğraf seçimleri arasında hızlı bir şekilde gezinmesine olanak tanıyor.

Sorrentino, yeniden tasarlanan Fotoğraflar uygulamasını her zamankinden daha kişisel ve özelleştirilebilir olarak tanımlıyor. Bazı yönlerden Fotoğraflar, tutarlı kullanıcı arayüzü paradigmalarını ve kontrollerini paylaşan Apple’ın diğer uygulamalarına benziyor. Ancak en önemlisi, kullanıcıların Fotoğraflar ile etkileşimde bulunma biçimleri, en çok önemsedikleri şeye bağlı olarak farklı olacağı için benzersiz hissetmeyi vaat ediyor.

Yeniden tasarlanan Fotoğraflar uygulamasını dört temel özellik halinde özetlemek gerekirse Sorrentino, süper güçlü yeni bir kitaplığa, akıllı koleksiyonlara, medya açısından zengin ve dinamik görsel oynatmaya ve önemli ölçüde özelleştirilebilirliğe işaret ediyor.

Mühendisliğin ve Zekanın Görünmez Eli Fotoğrafların Her Noktasına Dokunuyor

İdeal durumda, bu yeni özellikler ve iyileştirmeler basitçe işe yarayacaktır ve yeni kullanıcılar, Fotoğraflar’ın yeniden tasarımının ardındaki “nasıl” sorusu hakkında asla çok fazla düşünmek zorunda kalmayacaklardır. Ancak bu, yeni Fotoğraflar deneyimini destekleyen somun ve cıvataların tasarlanmasında etkili olan Apple Mühendisi ve Başkan Yardımcısı Jon McCormack’in muazzam girişimine zarar veriyor.

McCormack, “Yeni Fotoğraflar uygulamasının tasarımı muhteşem ama tanıdık geliyor” diyor. “’Bu nedir?’ gibi olmayacak. İstediğiniz her şeyi parmaklarınızın ucunda ve sizin için düzenlenmiş olarak bulacaksınız.”

“Bence bu, Apple’ın gerçekten iyi yaptığı şeylerin harika bir örneği” diye devam ediyor. “Zor bir soruna bakmak, yetenekli bir tasarım ve mühendislik ekibini bir araya getirmek ve ‘Bunu çözün’ demek. Bunu çözmenin önemli bir parçası istihbarattı.

apple photos redesign 3
Zeka, Fotoğraflar’daki birçok önemli özelliği harekete geçirerek insanlara en çok önemsedikleri kişilerin, evcil hayvanların ve yerlerin doğal, görsel olarak ilgi çekici ve faydalı bir şekilde gösterilmesini sağlar.

Zeka tabanlı özellikler Fotoğraflar’da yeni değil; kullanıcılar bu özelliklerden bazılarını zaten Albümler sekmesinde ve “Kişiler, Evcil Hayvanlar ve Yerler” bölümünde çalışırken görebiliyor. Fotoğraflardaki insanları ve evcil hayvanları tanımak ve bir görselin ne gösterdiğini anlamak için yaklaşık 15 yıldır Fotoğraflar’ın içinde bir tür cihaz içi zeka kullanılıyor.

Yeni Fotoğraflar deneyimi bundan çok daha ileri gidiyor ve McCormack, yeni koleksiyonların ağırlıklı olarak uygulamanın bir fotoğrafta neyi gösterdiğini son derece hassas bir şekilde belirleme, bağlamı anlama ve kişinin fotoğrafın ne olduğunu hızlı ve kolay bir şekilde anlayabilmesini sağlama becerisine dayandığını açıklıyor. koleksiyon, uygulamanın vurgulamayı seçtiği görsellere göre içerir.

McCormack’in açıkladığı gibi, bu vurgular, bir görüntünün gerekli en-boy oranına iyi bir şekilde aktarılıp aktarılmadığı, küçük resim olarak görüntülendiğinde anlaşılmasının kolay olup olmadığı, renklerinin ve kontrastının göz alıcı olup olmadığı, çerçevedeki insanların olup olmadığı gibi birçok faktöre göre seçiliyor. gülümsüyor veya görülmesi kolay ve çok daha fazlası.

“Birçok açıdan neredeyse bir dergi editörü gibi editörlük yapıyoruz. ‘İyi fotoğraflar var mı? İzleyicinin ilgisini çekecek bir hikaye anlatıyorlar mı? Dergiye sığıyorlar mı?’ Biz de bu şekilde düşünüyoruz. Ve bunların hepsi iPhone’un kitaplığınızı anlamasına dayanıyor,” diye açıklıyor McCormack.

Apple WWDC24 iOS 18 Photos Collections 240610

Örneğin, bir iPhone kullanıcısının güzel bir akşam yemeğine çıktığını ve yemeğinin, arkadaşlarının ve hatta restoranın çevresinin fotoğraflarını çektiğini varsayalım. Şimdi haftalar geçiyor ve aniden bu olayın tam olarak ne zaman olduğunu hatırlamak zorlaşıyor. Birisi lezzetli yemekleri veya birlikte olduğu kişileri hatırlayabilir, ancak tarihe göre arama yaparak o güne ait fotoğrafları hızlı bir şekilde bulamaz. Fotoğraflar, koleksiyonları tanımlamak için temsili fotoğraflar seçerek bu yaygın sorunla ilgilenir.

“Şu anda hepimiz çok fazla fotoğraf ve video çekiyoruz. Apple’ın görüşüne göre, aramaya daha az, eğlenmeye daha fazla zaman ayırabilmeniz için bunu sizin için organize etme işi bizim sorumluluğumuzdadır,” diyor McCormack.

Yeni Fotoğraflar uygulaması, Apple’ın akıllı, özenle seçilmiş kişi, yer ve an koleksiyonlarına ek olarak doğal dil aramasını da içeriyor.

Birisi ne sıklıkla belirli bir fotoğrafı paylaşmak ister ve onu tam olarak ne zaman çektiğini hatırlamakta zorlanır mı? Yeni Fotoğraflar’da kullanıcılar daha ayrıntılı arama yapabilecek. Örneğin kullanıcılar, belirli bir şeyi giyen, unutulmaz bir eylem gerçekleştiren veya kayda değer bir yerde dışarıda geçirilen bir günün tadını çıkaran belirli kişilerin fotoğraflarını arayabilir.

McCormack, son derece karmaşık ve gelişmiş teknolojiye dayanan bu arama işlevinin, insanların aradıkları içeriği herhangi bir karışıklık veya zorluk olmadan bulmalarını önemli ölçüde daha erişilebilir hale getireceğini söylüyor.

Apple WWDC24 Apple Intelligence Memory movie 240610 1
Yeniden tasarlanan Fotoğraflar uygulamasındaki yeni özelliklerden bazıları, seçilmiş anılara dayalı filmler oluşturmak da dahil olmak üzere Apple Intelligence’ı kullanacak.

Gelişmiş teknolojiden bahsetmişken, insanların Fotoğraflar’ı kullanmanın anlamlı bir yolu da anılarını başkalarıyla paylaşmaktır. Bazı fotoğrafların ve videoların hızlı bir şekilde paylaşılması mükemmel olsa da, yeni Fotoğraflar uygulaması kullanıcılara belirli anlara ve deneyimlere dayalı özel filmler oluşturmanın yollarını sunuyor.

“‘Çocuklar büyükanneleriyle kurabiye pişiriyor’ gibi bir açıklama girdiğinizde Apple istihbaratı kitaplığınızı inceleyecek, buna uygun doğru fotoğrafları ve videoları bulacak ve fotoğraflardaki temalara dayalı bir anlatı akışı ve hikaye oluşturacak. McCormack şöyle açıklıyor: “Gerçekten herkesin yaratabileceği bu özel filme sahip olacaksınız çünkü bu sadece istediğiniz filmi yazmaktan ibaret ve size göre özelleştirilmiş.”

Bunun, insanların on binlerce görseli içerebilecek bir kütüphaneden en önemli anları çıkarması için harika bir yol olduğunu söylüyor. Ayrıca bu özelliğin yalnızca “süper akıllı” olmadığını, aynı zamanda tüm görüntü işleme ve analizin cihazda gerçekleştirilmesi nedeniyle “süper özel” olduğunu da yineliyor.

Apple, Yeni Fotoğraflar Uygulamasının Kullanıcıların En Değerli Anlarını Bulma, Keyfini Çıkarma ve Paylaşma Yöntemlerini Değiştireceğine İnanıyor

Her iPhone (ve iPad) kullanıcısı farklıdır ve görsel kitaplıkları da bunu yansıtır. Apple, kullanıcı ne olursa olsun ve fotoğraf ve videolarından nasıl keyif almak isterse istesin, yeniden tasarlanan Fotoğraflar uygulamasının anlamlı iyileştirmeler sunmasını sağlamak istiyor.

Huff, Sorrentino ve McCormack, yeni Fotoğraflar uygulamasını her zamankinden daha iyi hale getirmek için çok fazla zaman ve enerji harcadılar ve her biri kullanıcıların Fotoğraflar’ın farklı yönlerini deneyimlemesinden heyecan duyuyor.

“Benim için bunun kişiselleştirme fikri olduğunu düşünüyorum [en çok heyecanlıyım]. Bence bu, uygulamayı tam istedikleri gibi organize eden kişilerde gerçekten yankı uyandıracak, böylece aradıkları şeye hızlı bir şekilde ulaşabilecekler,” diyor Huff.

Apple WWDC24 iOS 18 Photos Carousel 240610

Sorrentino, “Ben de aynı şeyi söyleyecektim” diye gülüyor. “En başından beri iPhone’un bir parçası olan bu kadar sevilen bir uygulamanın artık sizin ve gerçekten siz olabileceği fikrinin olduğunu düşünüyorum. Umarım bu insanlarda yankı bulur.

McCormack, “Benim açımdan kıyamet tomarının sonunu sabırsızlıkla bekliyorum” diyor. “Ne zaman biri bana fotoğraf göstermeye gitse, hep aynı şey oluyor. Fotoğraflar’ı getiriyorlar ve yakınlaştırma, yakınlaştırma, yakınlaştırma gibiler,” diyor McCormack aralıksız kaydırmayı taklit ederken.

“Ve sadece ‘Ah evet, işte balık tutma gezisindeki fotoğraf burada’ diyebilmek için birlikte kıyamet kaydırması yapmamıza gerek yok. Bana göre bu uygulamanın gerçek hediyelerinden biri de bu; doğrudan içeriğinize gidebilmeniz.”

Yeniden tasarlanan Apple Photos ve aşırı kaydırma ve aramaya yönelik akıllı saldırısı, bu sonbaharda iOS 18 ve iPadOS 18 ile iPhone ve iPad cihazlarında kullanıma sunulacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.