Teknoloji

AI Fotoğraf Restorasyonu Viktorya Dönemi Portrelerine Hayat Veriyor

Mystery Scoop tarafından hazırlanan büyüleyici bir video , yapay zekadaki (AI) en son teknolojiyi kullanarak eski Viktorya dönemi portrelerine hayat verdi.

Video, 19. yüzyılda çekilmiş portreler arasında geziniyor ve fotoğraflar ilerledikçe renk ve hareketle hayat buluyor.

Seslendirme, “Victoria portreleriyle ilgili daha önceki iki videomuz hakkında bu kadar iyi geri bildirim aldıktan sonra, bugün size daha da benzersiz bir şey getirmek istedik” diyor.

“Ekranınızda süzülürken canlanan 19. yüzyıl portrelerinden oluşan bir koleksiyon topladık.”

Portrelere “hızlı restorasyon, renklendirme ve biraz yüz hareketi” verildi. Mystery Scoop, AI teknolojisindeki en yeni araçlardan bazılarını kullandıklarını söylüyor. “Yaratmak bir aşk emeğiydi” diye ekliyorlar.

https://www.instagram.com/reel/CgHZmoTFLex/?utm_source=ig_web_copy_link

Fotoğraflar esas olarak dagereotipler ve tintypes, erken fotoğrafçılık döneminde kullanılan ve oldukça yüksek kaliteli, ayrıntılı görüntüler üreten tekniklerdir.

Lorenzo Foli ve Olga Shirnina , YouTube kanalı Mystery Scoop’un arkasındalar. Hem fotoğraf onarıcı hem de renklendiricidirler ve kendi Instagram kanallarında büyüleyici görüntüler yayınlarlar.

Dünyanın İlk Selfisi

Ekibin hayata geçirdiği fotoğraflardan biri, fotoğraf öncüsü Robert Cornelius tarafından 1839’da, dagerreyotipin icadından sadece birkaç ay sonra çekilen ilk özçekimdi.

Cornelius, diğer işlerin yanı sıra gümüş kaplama konusunda uzmanlaştığı babasının lamba dükkanında çalışırken yeni aracı öğrendi. Bir müşteri onu bir dagerreyotipi için gümüş bir tabak yapması için tuttu ve Cornelius süreci merak etmeye başladı.

AI Fotoğraf Restorasyonu Viktorya Dönemi Portrelerine Hayat Veriyor

Süreci iyileştirmek için deneyler üzerinde çalıştı ve araştırmasının ilk meyvelerinden biri, yeterli ışığı sağlamak için dışarıya ve temelde bir opera gözlüklerinden bir mercekle donatılmış bir kutudan oluşan bir “kamera” ile çekilen kendi portresi oldu. .

Görüntü, sürecin portreler için çalışamayacak kadar hantal olduğunu söyleyen Daguerre eleştirmenlerini çürütmeye yardımcı oldu. Ve Cornelius’u, aile şirketinin daha istikrarlı bir gelir vaat etmesine karar vermeden önce birkaç yıl boyunca yönettiği ABD’deki ilk fotoğraf stüdyolarından birini açmaya yeterince teşvik etti.

Dagerreyotipi şimdi, Cornelius’un arka yüzünde “Şimdiye kadar çekilmiş ilk ışıklı resim” olarak nitelendirdiği karalanmış notla birlikte Kongre Kütüphanesi’nde bulunuyor.

Mystery Scoop’un çalışmalarının daha fazlasını YouTube ve Instagram‘da bulabilirsiniz .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.