İncelemeler

Apple Mac Mini M2 Pro (2023) İncelemesi

Aynı görünebilir, ancak tüm bunların altında Apple’ın yeni Mac Mini M2 Pro PC’si tamamen farklı bir canavar.

Sanal Sergi Kararı

Değerlendirme: 4.5 / 5.

Mac Mini M2 Pro, günlük kullanım için küçük form faktörlü bir cihaz isteyen ancak aynı zamanda ciddi miktarda güç de barındıran herkes için idealdir. Çok fazla depolama alanına, belleğe ve en önemlisi ham güce ihtiyaç duyan bir fotoğrafçı veya içerik yaratıcısıysanız, bu M2 Pro Mini şüphesiz elde edilebilecek en iyi seçenektir. Artık 8K çıkışı destekleyen iki ekstra Thunderbolt bağlantı noktasının eklenmesi, düzenli olarak yüksek çözünürlüklü görüntülerle çalışan herkes için büyük bir çekicilik olacak.

Artıları

+ Göz kamaştırıcı derecede hızlı performans

+ Mükemmel değer

+ Ekstra Thunderbolt bağlantı noktaları

Eksileri

– Yalnızca 32 GB olarak yapılandırılabilir

– Aynı tasarım

Tam da Apple’ın bir cihazı geçemeyeceğini düşündüğünüzde, bir şekilde yukarıda ve öteye gitmeyi başarıyor. Ve geçen hafta, Apple’ın en yeni M2 çipiyle donatılmış giriş seviyesi ve tamamen yeni M2 Pro çipli güçlendirilmiş bir model olmak üzere iki yeni Mac Mini’yi duyurarak bunu yine yaptı. Mac mini için bir monitöre ihtiyacınız olacak, donanımlı olarak gelmediği için – ancak fiyatını düşük tutmaya yardımcı olan şey budur.

Baktığınızda, Mini’nin farklı olduğunu anlayamazsınız. Önceki sürümle aynı boyut, ağırlık ve şekildedir. Ancak, bu basit görünümlü cihazda göründüğünden çok daha fazlası olduğunu söylediğimde bana güvenin, o kadar ki , fotoğraf düzenleme için en iyi masaüstü bilgisayarları seçmemizde en üst sıralarda yer alacak. Tam olarak neler yapabileceğine daha yakından bakalım…

Apple Mac Mini M2 Pro (2023) Teknik Özellikleri

İşlemci: Apple M2 Pro çip, 10 çekirdekli CPU
Grafik: 16 çekirdekli GPU
Neural Engine: 16 çekirdekli
RAM: 16 GB (32 GB olarak yapılandırılabilir)
Depolama: 512 GB SSD (8 TB olarak yapılandırılabilir)
Bağlantı: 4 x Thunderbolt 4, 2 x USB , HDMI, kulaklık soketi, Ethernet, WiFi, Bluetooth
Boyutlar: 197 x 197 x 36mm
Ağırlık: 1,28kg

Apple Mac Mini M2 Pro (2023) Temel Özellikler

Mac Mini M2 Pro’nun öne çıkan iki özelliği vardır: performans ve bağlantı. Açıkçası, bu makinenin altında akıl almaz miktarda güç var ve dört Thunderbolt 4 bağlantı noktasıyla, biri 8K olmak üzere üç adede kadar ekranı destekleyebilir. 

İlgili Makaleler

Bu daha yüksek özellikli mini, 19 Çekirdekli GPU ve 32 GB’a kadar bellekle desteklenen 12 Çekirdekli bir CPU’ya sahiptir. Açıkçası, ne kadar yüksek özellikler seçerseniz, size o kadar pahalıya mal olur. Burada test ettiğim modelde 12 Çekirdekli CPU, 19 Çekirdekli GPU, 16 GB RAM ve 1 TB depolama alanı var. Bu özel konfigürasyon, bir makinenin canavarıdır ve 39.499₺ ile eşleşen bir fiyat etiketine sahiptir. Bu, bu modelin başlangıç ​​fiyatının fazladan 7500₺ üzerinde. 

Muazzam miktarda gücün yanı sıra Mac mini M2 Pro, giriş seviyesi mini’den iki fazla Thunderbolt 4 bağlantı noktasına sahip gelişmiş bağlantı özelliğiyle birlikte gelir. Ayrıca iki adet USB Type-A bağlantı noktası, Mini HDMI 2.0 bağlantı noktası, tek bir Ethernet bağlantı noktası ve 3,5 mm kulaklık girişi vardır.

Apple Mac Mini M2 Pro 2023 Incelemesi 001
Mac mini M2 Pro, giriş seviyesi modelden iki fazla Thunderbolt 4 bağlantı noktasına sahip gelişmiş bağlantı özelliğiyle birlikte gelir

Apple Mac Mini M2 Pro (2023) Donanım ve Kullanım

Burada söylenecek çok az şey var ki bu beni biraz üzüyor. Mac Mini’nin genel tasarımı ve ağırlığı, dürüst olmak gerekirse biraz hayal kırıklığı yaratan son birkaç yinelemeyle aynı kalıyor. Ve bu, Mini’nin küçük form faktörünün büyük bir hayranından geliyor. 

Yardım edemem ama keşke en ufak bir parça daha küçük yapılmış olsaydı, genel boyutta veya sadece bazı akıllı eğimler veya daha yuvarlak kenarlarla olsun. Apple’ın artık kullandığı panolar, mini’yi daha da fazla yapmak için kesinlikle bir alan olduğu anlamına geliyor, peki, mini? Ancak, bağlantı seçeneklerinin genel tasarımındaki itici faktör olduğunu tahmin ediyorum. M2 Pro mini’de her zamankinden daha fazla bağlantı noktası var, bu nedenle boyutlarını küçültmenin bu bakış açısından nasıl bir soruna neden olabileceğini görebiliyorum.

Ayrıca, bir mucize eseri, bu yinelemenin bir SD kart yuvasının geri dönüşünü görüp göremeyeceğini merak ediyordum. 2018’de, sanki bir ömür geçmiş gibi ortadan kayboldu. Bence Apple’ın onu şimdi eski haline getirmesinin pek olası olmadığını söylemek adil olur, bu pek çok fotoğrafçı tarafından şüphesiz memnuniyetle karşılanacağı için utanç verici.

Apple Mac Mini M2 Pro (2023) Performansı

Apple Mac Mini M2 Pro 2023 incelemesi 002
Mac Mini M2 Pro şaşırtıcı derecede hızlı

Yeni Mac Mini M2 Pro’da sonuçlarını aşağıda bulabileceğiniz bir dizi kıyaslama testi gerçekleştirdik:

Mac Mini M2 Pro
GeekBench 5 Tek çekirdekli CPU puanı1.958
GeekBench 5 Çok çekirdekli CPU puanı15.198
Cinebench R23 Tek çekirdekli CPU puanı1.646
Cinebench R23 Çok çekirdekli CPU puanı14.768

Çoğu kişi için bu sayı dizisi pek bir şey ifade etmeyecek, bu yüzden size biraz içerik vermeme izin verin. İlk olarak, paranın satın alabileceği en yüksek özellikli Mac Mini M2 Profesyonellerden birini test ettiğimi hatırlamanız önemlidir, ancak bu rakamların harika olduğunu söylemeliyim. Bu mini modelin MacBook Air M2’den (2022) neredeyse %10 ve Apple Mac Studio M1 Ultra‘dan daha hızlı olduğunu gösteriyorlar. M1 Max çipi ile (Geekbench skoru 12.500). Hızlı. Gerçekten çok hızlı. 

Ama bu kullanımda ne anlama geliyor? Dürüst olmak gerekirse, bu makineyi kullandığım kısa sürede henüz onu yavaşlatan bir şey bulamadım. Bir noktada, Premier Pro’yu (8K video ile) After Effects, Freeform ve kaygı uyandıran sayıda tarayıcı sekmesi, birçok YouTube öğreticisi ile birlikte çalıştırıyordum ve mini, bunların hepsini yalnızca kolaylıkla değil, aynı zamanda sessizce yaptı.

Bundan sonra, Adobe Photoshop CC‘de yüksek çözünürlüklü, çok katmanlı PSD dosyalarıyla uğraşmanın sorun olmayacağını biliyordum. Ancak yine de, bu modelin 16 GB RAM ile donatıldığını unutmayın, bu nedenle belleğe aç özellikleri kullanmak sorun değildi. Mac Mini M2 Pro’nun standart olarak 16 GB RAM ile gelmesi harika, çünkü özellikle fotoğraf ve video düzenleme dünyasında çok daha fazlasını mümkün kılıyor. Bu modelin 32 GB’a kadar yapılandırılabilmesi de çok hoş bir özellik ilavesi, bu noktaya kadar bir Mini’de imkansız olan bir şey.

Fotoğraf ve Video Düzenleme Performansı

M2 Pro Mac mini güncellemeleri, onu işlemci gücünde önemli bir sıçrama yapıyor. Bu sistem, neredeyse tüm görevleri ve kıyaslamaları M1 Max ile 512 GB SSD donanımlı Mac Studio’mdan daha hızlı gerçekleştiriyor.

Daha etkileyici bir şekilde, bunu benim M1 Max Mac Studio’mdan daha düşük bir fiyata yapıyor. Bu, M2 Pro Mac mini’yi fotoğrafçılar ve kameramanlar için özellikle ilgi çekici bir seçenek haline getiriyor. Nispeten düşük bir fiyata tonlarca güç sağladığından, giriş seviyesi bir içerik oluşturucu bu sistem için mükemmel bir hedeftir.

Lightroom Classic

Lightroom Classic karşılaştırmalı değerlendirmemiz, 110 adet 61 megapiksel Sony Alpha 7R IV ve 150 adet 100 megapiksel PhaseOne XF RAW dosyasını içe aktarmayı, 1:1 önizlemeler oluşturmayı, özel yapım bir ön ayarı ağır küresel düzenlemelerle uygulamayı ve ardından aynı dosyaları 100 olarak dışa aktarmayı içerir. % JPEG’ler ve 16 bit TIFF’ler.

Lightroom Classic Import 1 1 Previews
Apple Mac Mini M2 Pro (2023) İncelemesi 15
Lightroom Classic Export 100 JPEG
Apple Mac Mini M2 Pro (2023) İncelemesi 16
Lightroom Classic Export 16 bit TIFF
Apple Mac Mini M2 Pro (2023) İncelemesi 17

M2 Pro Mac mini’nin performansı beklentilere uygundur. İçe ve dışa aktarma süreleri M1 Mac Mini’den önemli ölçüde daha iyi . Ek olarak, içe ve dışa aktarma süreleri, M1 Max MacBook Pro’dan daha hızlı ancak M2 Max MacBook Pro’dan daha yavaş; işleme gücü.

Photoshop

Photoshop testlerimizle, Puget Sisteminin endüstri standardı PugetBench’ini çalıştırıyoruz. Puget kaldırdığından beri Fotoğraf Birleştirme testini içerdiğinden, testlerimiz hala eski 0.8 sürümünü kullanıyor. Fotoğraf Birleştirmenin iyi bir fotoğraf performansı testi ve fotoğrafçılar için çok önemli bir ölçü olduğuna inanıyoruz.

PugetBench, tipik Photoshop görevleri için, özellikle de genel sistem performansını gösterenler için bir Genel puan ve dört kategori puanı verir.

Pugetbench Photoshop Category Scores
Pugetbench Photoshop Overall Scores 2

M2 Pro Mac mini, M1 Ultra Mac Studio’nun hemen arkasında ve aşağıda göstereceğim gibi bir M1 Max Mac Studio’nun önünde çalışıyor. Bu testlerdeki performans, M2 Max MacBook Pro’dan yaklaşık yüzde 15 ila 20 daha yavaş.

Premiere Pro

Bu test turlarına, Premier Pro için GPU ve CPU ağırlıklı görevler için 4K görüntü düzenlemelerini değerlendiren PugetBench testlerini ekledik. Tam olarak ne yaptığına ilişkin ayrıntılar Puget Systems’ın web sitesinde bulunabilir. Daha önce olduğu gibi, bilgisayarın dışa aktarma, canlı oynatma, efektler ve GPU’daki yeteneğini test eden genel bir puan ve dört kategori puanı sağlar.

PugetBench Premiere Pro Category Scores
Pugetbench Premiere Overall Scores

Burada, diğer testlerde ne kadar iyi performans gösterdiği düşünüldüğünde şaşırtıcı olan, diğer yeni Mac sistemlerine göre daha düşük performans buluyoruz. M1 Max Mac Studio’mdan daha yavaş olan GPU performansının, video düzenlemelerinin GPU ağırlıklı doğası nedeniyle burada anahtar olduğundan şüpheleniyorum, ancak dalgalanan SSD hızı da bir rol oynayabilir.

Bu testi tamamlamak için ayrı bir test yaptım (normal protokolümüzün bir parçası olmayan), 4K 10 bit 4:2:0 görüntü, oldukça fazla başlık ve efekt içeren 10 dakikalık bir FinalCut Pro projesini dışa aktardım. ve birçok geçiş. Proje, M1 Max Mac Studio’mdan yaklaşık 20 saniye daha hızlı bir şekilde Mac mini’ye aktarıldı.

Performans Çıkarımları

Mac mini’nin işlemci adlarından bu kadar güçlü olması şaşırtıcı olmamalı, ancak geleneksel Mac mini teknik özelliklerinden ayrılıyor. Belki de Apple, Mac mini’nin güncellemeler arasında birkaç yıl daha kalmasına izin vermeyi planlıyor, bu nedenle daha uzun süre geçerli kalması için en yeni kitle dolu.

Apple Mac Mini M2 Pro 2023 Incelemesi 004

Ne olursa olsun, bu güç bugün memnuniyetle karşılanmaktadır ve öngörülebilir gelecekte de hoş karşılanacaktır.

Mac mini’nin bazı Mac Studio yapılandırmalarından daha güçlü olduğundan bahsetmiştim ve bu, 1 TB SSD’ye (özellikle M1 SSD’ye sahip bir bilgisayar) sahip alt sınıf M1 Max donanımlı Mac Studio’ya karşı yan yana yapılan testlerde açıkça görülüyor. 10 çekirdekli FPU, 32 çekirdekli GPU, 15 çekirdekli Neural Engine ve 32 GB RAM ile maksimum).

Daha önce, daha yavaş SSD’lerin karşılaştırmalı değerlendirmemizde dikkate değer bir etkiye sahip olduğunu ve M1 Max Mac Studio’mdaki SSD’nin hem üst düzey Mac Studios’taki hem de M2 ​​Mac mini’dekinden daha yavaş olduğu için testte ortaya çıktığını belirtmiştim. Aşağıda, M2 Mac mini’nin 400 $ daha pahalı olan Mac Studio ile birlikte takıldığını veya tamamen yendiğini yan yana gösteren bazı grafikler var.

Pugetbench Photoshop Overall Scores 3
Pugetbench Premiere Overall Scores 2

Her Mac stüdyosunu geride bırakmayacak — tabii ki, M1 Ultra’nın sonuçları çok daha üstün — ve daha yüksek kapasiteli SSD donanımlı M1 Max MacBook Pro’dan gördüğümüz kıyaslama rakamları, M2 Pro Mac mini’den hâlâ daha iyi. Ancak bu yeni makinenin, Mac Studio’nun herhangi bir yapılandırmasını daha düşük bir giriş maliyetiyle geride bırakması gerçeği, yine de etkileyici ve dikkat çekmeye değer.

Apple Mac Mini M2 Pro (2023) Kararı

Apple Mac Mini M2 Pro 2023 incelemesi 003

Mac mini M2 Pro, Apple’ın bu noktaya kadar görmezden geldiği bir boşluğu dolduruyor. Çok fazla depolama ve/veya belleğe ihtiyaç duyan profesyonel bir fotoğrafçı veya dijital içerik yaratıcısıysanız, bu M2 Pro Mini şüphesiz iki model arasında en iyi seçenektir. Artık 8K’yı destekleyen iki ekstra Thunderbolt bağlantı noktasının eklenmesi, düzenli olarak yüksek çözünürlüklü görüntülerle çalışan herkes için büyük bir çekicilik olacak.

Bu yüksek özellikli cihaz, giriş seviyesi modelden açıkça daha fazla paraya mal oluyor, ancak yine de, özellikle yapabileceklerini, ne kadar taşınabilir olduğunu ve sunduğu bağlantı seçeneklerini eklediğinizde, paranızın tam karşılığını sunuyor.

Mac mini M2 Pro, orada olduğunu unutmanızı kolaylaştıracak kadar sessiz, küçük ve şık bir pakete sığdırılmış tam bir güç merkezidir. Ciddi miktarda güçle günlük kullanım için küçük form faktörlü bir bilgisayar isteyen herkesin eksik parçası. Hala gelecekte yükseltme seçeneği sunmuyor, ancak burada görünenler çoğu kişinin ihtiyaç duyacağından daha fazla olacak.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.