Haberler

Apple, M2 Pro ve M2 Max yonga setlerini duyurdu

Apple, güncellenmiş MacBook Air ve 13″ MacBook Pro modellerinin yanı sıra M2 yonga setini ilk kez geçtiğimiz Haziran ayında duyurdu. Daha yakın bir zamanda, M2, Apple’ın en yeni iPad Pro tabletlerinde yerini aldı.

Standart M2 yongası, ikinci nesil 5 nm teknolojisini kullanır ve 20 milyardan fazla özellik içerir. Apple’a göre M2 silikon taban, 24 GB’a kadar birleşik belleği destekler ve ayrıca 10 adede kadar GPU çekirdeğini destekleyerek önceki modele göre %35 daha iyi grafik performansı sunar.

Apple, yeni üst düzey M2 yonga setleri ile güncellenmiş MacBook Pro ve Mac Mini modellerini duyurdu

Yeni M2 Pro ve M2 Max, M2 tarafından sunulan gelişmiş performansı ikiye katlayarak yonga setinin CPU ve GPU performansını daha da genişletiyor ve 96 GB’a kadar birleşik belleği destekliyor. Apple’ın önceki 14″ ve 16″ MacBook Pro modellerinde bulunan M1 Max çip , 64 GB’a kadar birleşik belleği destekler, böylece M2 Max oradaki performansı artırır. M2 Pro, 32 GB’a kadar hızlı birleşik belleği destekler.

Apple, M2 Pro ve M2 Max yonga setlerini duyurdu
Apple’ın 32 GB’a kadar birleşik bellek ve 200 GB/sn’ye kadar bellek bant genişliği sunan yeni M2 Pro yonga setini detaylandıran tanıtım illüstrasyonu.

M2 Max, şimdiye kadarki en güçlü M serisi performansını sunarken, M2 Pro hiç de beceriksiz değil. M2 Pro, 12 adede kadar çekirdekli CPU ve 19 çekirdekli GPU’ya (M1 Pro’nun GPU’sundan üç fazla) sahiptir. Standart M2 çip gibi, M2 Pro da ikinci nesil 5nm işlemi kullanır, ancak iki kat transistör (40B) ve iki kat birleşik bellek bant genişliği (200 GB/sn) vardır. Apple, M2 Pro’nun M1 Pro’dan %20’ye kadar daha hızlı çok iş parçacıklı CPU performansı sunduğunu söylüyor ve Adobe Photoshop gibi uygulamaların M1 Pro’dan yaklaşık %40 ve Intel Core i9’dan %80 daha hızlı çalışacağını iddia ediyor.

Daha da fazla performansa ihtiyaç duyarsanız, yeni M2 Max, daha fazla işlem gücü ve bant genişliği ile Pro’nun güçlü yönlerini geliştiriyor. M2 Max, M1 Max’ten 10 milyar daha fazla ve temel M2 çipindeki miktarın üç katından fazla olan 67B transistörlere sahiptir. 400 GB/s bant genişliği, M2 Pro’nun iki katı, M2’nin dört katıdır ve bu kadar yükseğe yapılandırmanız gerekirse 96 GB birleşik belleğe izin verir.

M2 Pro
Apple’ın 96 GB’a kadar birleşik bellek ve 400 GB/sn’ye kadar bellek bant genişliği sunan yeni M2 Max yonga setini detaylandıran tanıtım illüstrasyonu.

M2 Max, M2 Pro ile aynı 12 çekirdekli CPU’ya sahiptir ancak daha büyük L2 önbelleğe sahip daha güçlü 38 çekirdekli bir GPU sunar. Apple’a göre M2 Max’in grafik performansı, görsel efektler, AI model eğitimi, görüntü birleştirme ve video düzenleme gibi yoğun görevlerde gelişmiş performans sunması gereken M1 Max’e göre %30’a kadar daha hızlı.

Hem M2 Pro hem de M2 ​​Max yongaları, Apple’ın saniyede 15.8T işlem yapabildiğini söylediği en son 16 çekirdekli Neural Engine’i içeriyor. M2 Pro, donanım hızlandırmalı H.264, HEVC ve ProRes video kodlama ve kod çözme sunan, 4K ve 8K ProRes videonun çoklu akış oynatmasına izin vermesi gereken bir medya motoruna sahiptir. M2 Max, Apple’ın M2 Pro’nun video kodlama performansını ikiye katlamayı vaat ettiğini söylediği iki video kodlama motoruna ve iki ProRes motoruna sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.