İncelemeler

Panasonic Lumix DC-5S II

Panasonic Lumix DC-S5 II, Panasonic Lumix DC-S5‘in bir güncellemesi, orta sınıf tam kare fotoğraflar ve aynasız video kamerası.

En son sürüm, faz algılamalı otofokuslu yeni bir 24MP CMOS sensör, video için yeni bir IS modu, geliştirilmiş seri çekim modu ve Leica ile L² ortaklığı kapsamında oluşturulan yeni bir işleme motoru ekler. Leica ve Sigma ile paylaşılan L montajını kullanan, sayısı giderek artan gövdelere katılıyor.

Kameranın bu sürümü, bazı gelişmiş video işlevlerine sahip bir fotoğraf odağına sahiptir. Bu modelin tüm özelliklerine ve birkaç ek profesyonel video ayarına sahip olacak bir Panasonic Lumix DC-S5 IIX’in 2023’te piyasaya çıkması planlanıyor.

Anahtar özellikler

 • Sensör üzerinde faz algılamalı 24 MP BSI CMOS sensör
 • C-AF ve Ham çekim ile 30 fps’ye kadar e-deklanşör çekimi
 • 96MP çoklu çekim yüksek çözünürlüklü mod
 • 30p’ye (4:2:0 10 bit) kadar 6K 3:2 açık kapılı video çekimi
 • 30p’ye kadar tam sensör genişliğinden 6K veya DCI/UHD 4K
 • 60p’ye kadar DCI/UHD 4K (S35), sınırsız kayıt süreleri
 • Belirgin ‘Dual Native ISO’ kazanç seçimi ile çift dönüştürme kazanç sensörü
 • Soğutucu fan
 • İkiz UHS-II kart yuvaları
 • Ham video çıkışı için isteğe bağlı ücretli yükseltme

S5 IIX’teki ek özellikler

 • Ham video çıkışı
 • USB üzerinden SSD’ye video kaydı
 • All-I sıkıştırma modları
 • Dahili ProRes yakalama
 • Kablolu/kablosuz IP akışı

[ Başa Dön ]

5SII 2

Biçim faktörü ve kavrama

S5 ve S5 II’ye yan yana bakıldığında, üst plaka ve arkada aynı yerlerde aynı düğmelerin ve seçeneklerin birçoğuna sahip olarak şekil ve düzen açısından neredeyse aynılar. Arka dokunmatik ekran aynı 960 x 640 piksel, 1,84M noktalı çözünürlük birimidir ve aynı şekilde eklemlenir: dışarı çevirin ve bir yönde 90 dereceye kadar, diğer yönde 180 dereceye kadar döndürün.

S5 II, parmaklarınızın ve başparmağınızın oturduğu dokulu yükseltilmiş yüzey ve avucunuzun dayandığı kart yuvalarının üzerinde daha yumuşak bir bölüm olan tutma yerinde aynı malzemeleri tutar. İki kamerayı elime aldığımda, S5 II’nin biraz daha geniş bir tutuşa sahip olduğunu gördüm, bu da kameranın ellerimde S5’ten daha güvenli ve dengeli hissetmesine yardımcı oldu (geniş erkek eldivenleri giyiyorum).

S5 ile, kamera avucumun üzerinde gevşek ve sol tarafı daha ağır geliyordu, ancak S5 II avucumun üzerinde sıkıca duruyor; artık elimden düşecekmiş gibi hissetmiyorum. S5 II aslında S5’ten daha ağırdır (740g’ye karşı 714g) ancak daha iyi tutuş, daha güvenli ve dengeli hissetmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, kavrama ve his özneldir. Ortağımdan her iki kamerayı da denemesini istedim (kadınlar için küçük eldivenler takıyor) ve S5 II’nin düzgün bir şekilde tutulamayacak kadar büyük olduğunu söyleyerek benim tam aksimi hissetti.

[ Başa Dön ]

5SII 3

Dışındaki yenilikler

Arkadaki değişiklikler arasında S5’in 4 yönlü joystick’inin yerine 8 yönlü joystick ve yeni daha yüksek çözünürlüklü 3.68M noktalı OLED (1280 x 960 piksel) EVF yer alıyor. Panasonic’in iddia ettiği gibi, vizörün aşağıdan yukarıya doğru daha az kazara sensör tepkisine yol açacağını iddia ediyor.

Sürüş modu için yukarı doğru hareket eden sol kadran, yeni bir seçeneğe sahiptir: 96MP Yüksek Çözünürlük Modunu etkinleştirmek için özel bir ayar. Bir tripod gerektiren bu mod, sensörü her kare arasında kaydırarak sekiz resim çeker ve 12.000 x 8.000 piksellik bir hareketsiz görüntü üretir. Kamera hem 96MP Raw hem de 96MP JPEG kaydeder ve konu hareketini telafi etmeye çalışan bir moda sahiptir, bu hala oldukça nadir görülen yararlı bir özelliktir.

S5 II ayrıca yeniden tasarlanmış kayış halkalarına sahiptir, bu fark edilmesi aptalca bir şey gibi görünebilir, ancak bunlar S5’e göre belirgin bir gelişmedir ve bu fiyat noktasında ayrıntılar önemlidir. Yeni halkaların daha geniş halkaları vardır ve mat siyahtır, bu da onlara birinci sınıf bir görünüm ve his verir; ayrıca kamera gövdesine çok daha yakın oturuyorlar. Vücuda daha yakın geniş deliklere sahip olmak, benim gibi yürürken ve aynı zamanda video çekerken kamerayı sabitlemeye yardımcı olmak için kamera askısını kullanan kullanıcılar için bir hareket noktasının daha az olması anlamına gelir.

[ Başa Dön ]

5SII 4

İçindeki Yenilikler

Muhtemelen S5 II’deki en dikkate değer güncelleme, Panasonic için bir ilk olan, sensör üzerinde faz algılama özelliğine sahip yeni 24,4 CMOS sensörüdür. Yeni AF yöntemi, Panasonic’in S5 II için trompet ettiği önemli bir konuşma noktasıdır ve yeni kamera için o kadar önemlidir ki, bir sonraki slaytta daha derine inmeyi garanti eder.

S5 II ayrıca bir dizi yeni video kayıt formatı ve seçeneği sunar. ‘Açık kapı’ 6K çözünürlük 30p’ye kadar sağlandı; bu, kullanıcıların ihtiyaç duydukları herhangi bir en boy oranına yeniden kırpmalarına izin veren 3:2 en boy oranlı bir video dosyası oluşturmak için tüm sensörü kullanır. Bir kez çekim yapabilen ve ardından 9:16 (akıllı telefonlar için dikey video), 1:1 (sosyal medya için kare), 16:9 (TV ve YouTube için), 2.2:1 (sinema ekranı için) sürümlerini dışa aktarabilen kameramanlar için kullanışlıdır. 70 mm’yi taklit eden) veya bir editörün kullanmak isteyeceği başka bir oran.

Video tarafında ayrıca Panasonic’in ‘saf bindirme’ dediği, bir video klipten tek bir görüntünün veya karenin bekleme modu sırasında ekranın üzerine bindirilmesine izin veren, bir sonraki karenizi hizalamanıza yardımcı olan bir tür soluk hayalet görüntü olan şey. rekoru kırmadan önce. Bu özellik, S1’den bu yana kameralarının fotoğraf tarafında mevcuttu, ancak şimdi video için de sunuluyor; yeniden çekimler için konumu eşleştirmeye, sürekliliği kontrol etmeye, kesintisiz eşleştirme kesmeleri yapmaya veya çekimler arasında engellemeyi ve konumları tekrar kontrol etmeye çalışan videograflar için kullanışlı bir araçtır.

Panasonic’in ‘Aktif IS’ olarak adlandırdığı yeni bir görüntü sabitleme modu, kamera hareket halindeyken video çekiminde gelişmiş kararlılık vaat ediyor. Caddede elde yapılan birkaç deneme sürüşü sırasında – eh, yürüyüşler – oldukça iyi hissettirdi. Kullanıcı hareketleri sarsıntıyı en aza indirecek şekilde kontrol edildiği sürece (yürürken vahşi sallanmalar veya yukarı ve aşağı zıplamalar olmadığı sürece), kameradan çıkan görüntüler takdire şayan bir şekilde sabit görünüyordu.

S5 II ayrıca, Leica ile Panasonic arasında geçen yıl duyurulan L 2 Technology ortaklığı kapsamında oluşturulan ilk ürün olan yeni bir motor da içeriyor . Panasonic, genel olarak ‘yeni ve geliştirilmiş’ olarak ima etmenin ötesinde, bu yeni işlemcinin neye izin verdiğini tam olarak netleştirmedi.

[ Başa Dön ]

5SII 5

Faz Algılama Otomatik Odaklama

Panasonic, teknolojiyi kullanan ilk kamerası olan S5 II’de faz algılama özelliğini oyunun kurallarını değiştirecek şekilde lanse etti.

Yıllardır Panasonic’in kameraları video üretimi için en iyilerden biri olarak görüldü, ancak ironik bir şekilde video için otomatik odaklama ile mücadele ettiler. AF sistemi ileri geri avlanırken odağın çözüldüğü karelerle gölgelenen S hattından video görüntüleri bulmak alışılmadık bir durum değildi. Bunun nedeni, sahnenin derinlik haritasını oluşturan, ancak sonuçta ağırlıklı olarak kontrast algılamalı AF’nin deneme yanılma yaklaşımına dayanan bir sistem olan Depth-from-Defocus’un kullanılmasıydı.

S5 II ile faz algılamanın eklenmesiyle DFD/CDAF’ye çok daha az bağımlı hale geldi. Anahtar, Panasonic’i neredeyse on yıldır hibritlerde faz algılamayı kullanan diğer tüm hibrit kamera üreticileriyle aynı çizgiye getiriyor. Bu, konu takibi ile birleştiğinde Panasonic’in video merkezli kameralarındaki en büyük zayıf noktayı ele almayı vaat ediyor.

Faz algılama, biraz bölünmüş bir prizma gibi çalışır. Kamera her kareye biraz farklı iki perspektiften bakar ve ardından, insan görüşüne benzer şekilde, karedeki mesafeyi ve derinliği belirlemek için bu iki açının odakta hizalandığı noktayı arar ve ne kadar uzağa gitmesi gerektiğini hesaplamasını sağlar. iki perspektifi aynı hizada ve dolayısıyla odakta tutmak veya getirmek için odaklanın. Video için bu, odağı korumak için daha az sallanma ve daha yumuşak bir odak çekme anlamına gelir.

S5 II ile yaklaşık bir hafta geçirdikten sonra, faz algılama uygulamasından etkilendim. Fotoğraf modunda veya video ön izleme modunda odaklanmaya çalışırken çok hızlıdır ve genellikle göz açıp kapayıncaya kadar insanların yüzlerine keskin bir şekilde vurur. Bitkiler gibi nesnelere biraz daha yavaş odaklanıyor ve bir pencereden bir ağaca odaklanmaya çalıştığımda ve S5 II ağacı mı yoksa yansımayı mı istediğimden emin olmadığımda biraz beceriksizdi. Ayrıca, ışıklı bir portre seansı sırasında bir arka odaklama örneğiyle karşılaştım, ancak bu, değeri ne olursa olsun, yaklaşık 200 karede yalnızca bir kez oldu.

[ Başa Dön ]

5SII 6

Isı Yönetimi

S5 II, ön kenarın altında ve yan tarafta bazı yeni havalandırma delikleri için yer açan, lensin üzerinde çıkıntı yapan daha uzun bir vizör tümseğine sahiptir.

İyi gizlenmişler ve gözden kaçırmaları kolay, ancak Panasonic’in söylediğine göre bu havalandırma delikleri, kameranın ön taraftan soğuk havayı içeri çekmesine ve yan taraftaki havalandırma deliklerinden ısıyı çıkararak kamerayı yeterince soğuk tutmasına izin veren yeni bir fan tasarımının parçası. Panasonic’in 4K’ya kadar çekim yaparken sınırsız kayıt süresi iddiası. 4K’nın ötesinde, her ikisi de 30 dakika olan 6K ve 5.9K modları vardır. ancak kameraya bunu dikkate almamasını ve kayda devam etmesini söylemenin bir yolu var. Limitleri geçersiz kılmak için, kullanıcılar Termal Yönetim Modunu ‘yüksek’e çevirebilir; bu aynı zamanda kameraya tüm modlarda ısı yönetimi için daha yüksek toleranslara sahip olmasını söyler.

Daha yüksek ısı eşiği seçildiğinde, pil bitmeden önce 20°C (68°F) sıcaklıktaki bir odada 6K’da yaklaşık 1 saat 44 dakika kayıt yapabildik. Teorik olarak, video kaydı daha büyük bir pille daha uzun sürebilirdi.

Panasonic’in fotoğraf makinesinin 0°C (32°F) ile 40°C (104°F) arasında çalıştırılmasını önerdiği unutulmamalıdır; bu, şirketin kamerayı test ettiği ve 4K’ya kadar sınırsız kayıt süresi iddiasında kendine güven duyduğu aralıktır. Bu sıcaklık aralığının dışında kamera uzun süre kayıt yapamayabilir.

Panasonic ayrıca, kameranın bu kısmı hava sızdırmazlığının dışında ve diğer iç parçalardan izole edildiğinden, fan havalandırma deliklerinin kameranın hava koşullarına karşı sızdırmazlığını tehlikeye atmadığını söylüyor.

[ Başa Dön ]

5SII 7

Video Seçenekleri

S5 II, selefine göre birçok video kazanımı görüyor. Daha önce de belirtildiği gibi, açık kapı kaydı, 4K’ya ve 30 dakikaya kadar formatlarda sınırsız kayıt süresi sunar. 6K ve 5.9K modlarında.

S5 II Tablo 1

Video ayrıca, kısmen mesafeyi ve derinliği daha iyi hesaplayabilen ve odağı tutmak için daha az lens hareketiyle insanları ve nesneleri takip edebilen faz algılama sayesinde AF takibinde yeni kazanımlar görüyor. Kamera ayrıca 4 kanallı ses sunar (adaptörle); bu, daha önce GH6’da görülmesine rağmen S5 serisinde yenidir.

S5 II, S5’in anamorfik lenslerle çekim yapma araçlarının yanı sıra deklanşör açısı seçeneği, dalga formları ve uyumlu lenslerdeki birleşik IBIS ve lens IS’yi korur.

Ham video çıkışına ihtiyaç duyan kullanıcılar için, S5 II için 1999 $’a (2199 €) ek olarak isteğe bağlı 200 $’lık (200 €) yükseltme olarak ekleyebilirsiniz. Alternatif olarak, S5 II’yi video beygiriniz olarak kullanmayı düşünüyorsanız ve buna ek olarak ek video özellikleri ve post prodüksiyon dostu çıktı seçeneklerine ihtiyacınız varsa, 2.199 $’dan raflara çıkacak olan S5 IIX’i düşünmek için Mayıs ayına kadar beklemek isteyebilirsiniz ( 2.499 €).

S5 IIX’in S5 II üzerinden eklediği hemen hemen her şey video için sağlanmıştır: USB-C bağlantı noktası üzerinden bir SSD’ye kayıt yapabilme, ProRes RAW olarak kodlanabilen bir Ham veri akışı, ProRes 422 ve 422 HQ yakalama, Tümü- Dahili kayıt ve hem kablolu hem de kablosuz IP akışı. Daha çok fotoğrafla ilgilenen ve nadiren video çeken bir fotoğrafçıysanız, S5 II ile 200$ tasarruf etmek doğru karar olabilir. Öte yandan, gönderide düzenli olarak video düzenliyor ve derecelendiriyorsanız veya yukarıda belirtilen codec bileşenlerine ihtiyacınız varsa, S5 IIX için Mayıs ayına kadar beklemeyi düşünebilirsiniz.

[ Başa Dön ]

5SII 8

Endüstri standardı LUT’ler

S5 II, endüstri standardı LUT’lar (.cube dosya formatı) için destek ekler; bu, kullanıcıların dilediğiniz gibi yeni LUT’lar bulmasını, yüklemesini ve bunlarla deney yapmasını kolaylaştırmalıdır. Kamera, Panasonic’in kendi dosya formatını hala kabul ediyor, ancak yaygın olarak kullanılan bir standarda açılması, gelecekte olası sorunlu noktaların ortadan kaldırılmasını memnuniyetle karşılıyor. Kamera, kullanıcı tarafından yüklenen en fazla on LUT’u destekler.

LUT’lara (arama tabloları) aşina değilseniz, bunlar genellikle film yapımcıları tarafından bir görüntüyü belirli bir renk ve parlaklık paletine göre derecelendirmek veya ‘işlemek’ için kullanılan renk tanımları içeren veri tabloları kümeleridir. Örneğin, çekimleri ‘The Matrix’ gibi görünecek şekilde derecelendiriyorsanız, bilgisayarınıza bir çerçevede siyahın matematiksel değerini gördüğünde çerçeveye bir yeşil yüzdesi eklemesini söyleyen bir LUT kullanabilirsiniz.

Geleneksel olarak film yapımcıları videoyu Log formatında çeker ve kamerada önizleme olarak bir LUT uygular, ancak yine de derecelendirilmemiş Log dosyalarını hafıza kartına yazar. Daha sonra bir bilgisayarda aynı LUT’u veya farklı bir LUT’u uygulayacaklar ve orijinal Günlük dosyasını değiştirmeden yeni derecelendirilmiş dosyanın bir kopyasını dışa aktaracaklar. Ancak Panasonic farklı bir şey yaptı: Kullanıcıların yalnızca önizleme yerine kendi LUT’larını dosyanın kendisine uygulamalarına izin vererek, derecelendirme adımını etkili bir şekilde post prodüksiyondan gerçek zamanlı kamera içi çekime taşıdı.

Bu, hafıza kartında derecelendirilmiş, yerleşik bir dosyanız olacağı anlamına gelir; bu da, çalışmak için derecelendirilmemiş Günlük dosyası olmayacağından ve daha az serbestlik olacağından, kamerada beyaz dengesini ve pozlamayı sabitlemek için kullanıcıya daha fazla yük bindirir. görüntüleri daha sonra gönderide yeniden işleyin. Pratikte bu özellik, post prodüksiyonla uğraşmak istemeyen veya çekici görüntüleri hemen indirip kullanıma hazır hale getirme hızına ihtiyaç duyan, örneğin o öğleden sonra videolarını akşamdan itibaren izlemek isteyen aileler için yararlı olabilir. O akşam televizyon.

Burada ayrıca dikkat çekici olan şey, S5 II’nin uzun süredir video yaratıcılarının alanı olan LUT’ları alıp, onları fotoğraflarda da kullanılabilir hale getirmesidir. Bu gerçekten heyecan verici bir ektir, çünkü endüstri standardı sayesinde hareketsiz nişancılara çok sayıda yeni seçenek getirerek yaratıcı bir oyun alanı açar. Temel olarak, kameranıza kullanıcı tarafından oluşturulan film simülasyonları/sanat filtreleri eklemenize veya ücretli veya ücretsiz bir web sitesinden bir .cube dosyası olarak yakaladığınız özel görünümleri yüklemenize ve onlarla çekim yapmanıza izin verir.

LUT’lerde yeni olan kişiler için kısa bir not: post prodüksiyonda derecelendirilmiş fotoğraflar veya video dosyaları üzerinde çalışmanız amaçlanmamıştır. (Yapabilirsiniz , ancak o zaman neden fotoğraflar için Raw veya video için Log çekimi yapmıyorsunuz?) Kamera içi LUT’lar, çalışmanıza bir “görünüm” damgası vurmak ve çekimden paylaşıma veya yayınlamaya kadar iş akışınızı hızlandırmak içindir.

[ Başa Dön ]

5SII 9

Bağlantı Noktaları

S5 II, bu gövdeyi yıllarca geçerli tutmayı amaçlayan endüstri standardı bağlantı noktalarıyla, selefine göre birçok yaşam kalitesi iyileştirmesine sahiptir.

Artık her iki bellek kartı yuvası da UHS-II kartlarını kabul ediyor (orijinalinde yalnızca bir tane vardı), ikinci kartta yedekleyebileceklerinizi kısıtlayan hız darboğazlarını ortadan kaldırıyor.

Gövdenin sol tarafında 3,5 mm kulaklık jakı ve 3,5 mm mikrofon jakına bir adet standart tam boyutlu HDMI bağlantı noktası ve bir USB-C bağlantı noktası eşlik ediyor.

USB-C bağlantı noktası, hem çalışırken hem de kapalıyken kamerayı çalıştırabilir ve kamerayı şarj edebilir.

Tam HDMI bağlantı noktası, S5’te bulunan mikro HDMI bağlantı noktasının yerini alır; harici monitörlere, TV’lere ve kayıt cihazlarına bağlanmayı kolaylaştırmaya yardımcı olmalıdır; ikincisi, Ham video çıkışı ekleyen 200 $ (200 €) yazılım yükseltmesini tercih eden kullanıcıların ilgisini çekebilir.

S5 II ayrıca dört kanallı 96kHz/24-bit sesi de destekleyebilir: 3,5 mm mikrofon soketi aracılığıyla iki giriş (Sol/Sağ kanalları) ve flaş yuvası aracılığıyla bağlanan bir adaptör kullanılarak iki ek XLR girişi. Adaptör aynı zamanda yıllardır piyasada bulunan adaptörle aynı olduğundan, halihazırda bir adaptörünüz varsa, S5 II birbirine karışmaya hazırdır. 96KHz/24-bit, hibrit kameralarda nadiren görüldüğü için dikkat çekicidir. 24 bit sesle, kırpma olmadan toplanabilecek daha geniş bir ses aralığı vardır ve bu, yakalama sırasında sesi izleyip ayarlayamayan yalnız operatörler için bir cankurtaran olabilir.

S5 II, CIPA standart test yöntemleri başına şarj başına 370 atışlık oldukça hayal kırıklığı yaratan bir kullanım ömrüne sahip olan aynı DMW-BLK22 piline sahiptir. Her zaman olduğu gibi, bu rakamlar tipik olarak kaç çekim bekleyebileceğinizi önemli ölçüde hafife alma eğilimindedir (çekim tarzınız çok enerji yoğun değilse). Şarj başına 370 atış derecesi, genellikle bir günlük çekim için size bol miktarda şarj sağlar, ancak yoğun çekimler için bir USB-C güç kaynağını elinizin altında bulundurmak isteyeceksiniz. Güç tasarrufu modu, vizörlü çekim için şarj başına 1.250 çekimlik bir derece verir.

Fotoğraf makinesi bir pil şarj cihazı ile birlikte gelmez, ancak S5 ile aynı pili kullandığından, yanınızda bir tane varsa S5’teki şarj cihazını kullanabilirsiniz.

[ Başa Dön ]

5SII 10

Geliştirilmiş Seri Çekim Modu

Seri çekim modu, S5’e göre geliştirildi ancak Canon, Sony ve Nikon’un rakiplerine kıyasla S5 II için hala çok zayıf bir nokta.

Panasonic Lumix DC-S5 IICanon EOS R6 Mark IISony a7 IVNikon Z6 II
Başlatma sırasında MSRP, yalnızca gövde1999 Dolar
S5 IIX: 2199 Dolar
2499 dolar2499 dolar1999 dolar
Patlama hızı30 fps e-deklanşör
7 fps mekanik (C-AF)
40 fps e-deklanşör
12 fps mekanik
10 fps e-deklanşör
10 fps mekanik
14 fps e-deklanşör
14 fps mekanik

S5 II’deki seri çekim modundaki iyileştirmeler, mekanik deklanşör modunda çok aşamalıdır, ancak elektronik deklanşör modunda daha büyük kazanımlar elde edilir. Artı tarafta, arabellek çok hızlı ve mekanik veya e-deklanşör modlarında patlamalarda herhangi bir yavaşlama veya duraklama fark etmedim.

Panasonic Lumix DC-S5Panasonic Lumix DC-S5 II
Mekanik (S-AF)7 fps9 fps
Mekanik (C-AF)5 fps7 fps
E-deklanşör (S-AF)7 fps30 fps
E-deklanşör (C-AF)5 fps30 fps

Ancak döner deklanşör, fotoğraf makinesinin zayıf noktası olabilir: S5 II’de önemlidir. E-deklanşör patlaması modunda ~25ms’lik bir sensör kayması fark ettik. 30 fps seri çekim hızı da 12 bit sensör okumasına düşer, bu nedenle gölgeleri çok yukarı çekmeye çalışırsanız daha gürültülü gölgeler sergiler, ancak bizim asıl endişemiz panjur.

En yakın rakipleriyle karşılaştırıldığında, karışık bir çanta. E-deklanşör özellikleri, onu Sony a7 IV ve Nikon Z6 II’nin önüne koyuyor, Canon EOS R6 Mark II biraz daha iyi, ancak konunuz çok hızlı hareket ederse, deklanşöre geçersiniz ve deklanşöre geçmeniz gerekir. mekanik deklanşör, bu noktada S5 II en son ölür.

[ Başa Dön ]

5SII 11

Uygun Olduğu Yer

S5 II (ve yakında çıkacak olan S5 IIX), Panasonic’in S tam çerçeve fotoğraf makinesi serisine en yeni ve en gelişmiş model olarak katılıyor. S serisi zaten her şeyi yapabilen bir kameraya (S1), fotoğraflar için yüksek çözünürlüklü bir kameraya (S1R) ve üst düzey video odaklı bir kameraya (S1H) sahiptir, ancak yeni S5 ikizleri, daha fazlasını yapar. eski kameralar yaptı ve daha düşük bir fiyatla, diğer modellerin hala geçerli olup olmadığı ve hatta yeni sürümleri haklı çıkarmak için neye ihtiyaç duydukları konusunda bazı soruları gündeme getiriyor.

Daha büyük gövdelerin daha büyük pilleri ve CFexpress kart desteği dışında, eski bir S-line kameranın yeni bir sürümünün, S5 II ikizlerinden daha gelişmiş sensörler sunmadıkça, tekrar öne geçmek için neler sunacağını bilmek zor.

[ Başa Dön ]

5SII 12

Fiyat ve Bulunabilirlik

S5 II, Ocak ayının son haftasından itibaren, S5’in piyasaya sürüldüğü lansman fiyatıyla aynı olan 1999 $ (2199 €) önerilen fiyatla satışa sunulacak. S5 için mevcut tüm aksesuarlar S5 II ile uyumludur. S5 II için isteğe bağlı ücretli yükseltme, Ham video çıkışı ekleyecek ve 200 ABD Dolarına (200 Euro) mal olacak.

Mayıs ayında çıkacak olan S5 II’nin post prodüksiyon iş akışlarına uygun ek video özelliklerine sahip S5 IIX adlı bir varyasyonu 2.199$ (2.499€) fiyatla raflarda yerini alacak. S5 IIX, Ham video çıkışı seçeneğinin yanı sıra USB üzerinden SSD’ye video kaydı, All-I sıkıştırma modları, ProRes yakalama ve kablolu ve kablosuz IP akışı ile birlikte gelecek.

[ Başa Dön ]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.