Haberler

MARINA ABRAMOVIć’ten Ulay mesajı

Yıllar sonra 70’lerde başlayan birlikteliklerini “İşini yapan iki aşıktık” diye anlatacaklardı. Evlenmek üzereyken ayrıldılar ve 20 yıl birbirleriyle hiç görüşmediler.

Sonunda barış ilan ettiler. Marina Abramović dün vefat eden Ulay’a Marina Abramovic Institute’un hesabından kendi imzasıyla yayınladığı bir mesajla veda etti.

Arkadaşım ve eski partnerim Ulay’ın öldüğünü öğrendim ve büyük bir üzüntü içindeyim. Sıra dışı bir sanatçı ve insandı, derinden özlenecek. Tek teselli sanatı ve mirasının sonsuza dek yaşayacak olması.

https://www.instagram.com/p/B9O0fWzgQ11/

Marina Abramović ve Ulay çifti 1988’de Çin Seddi’nin iki ucundan yola çıkıp orta yolda buluştukları (orada da evlenmeyi planlıyorlardı) performansın ardından ironik biçimde ayrılmıştı. İkilinin arasındaki soğuk savaş 2015’te Ulay’in eski ortağına açtığı davayla hukuki bir mücadeleye dönüşmüş ve Hollanda mahkemesi Abramović’i ortak çalışmalarına dair protokolü ihlal ettiği gerekçesiyle 250 bin euro ödemeye mahkum etmişti.

İkili 20 yıl birbirleriyle hiç konuşmadıktan sonra 2010’da New York MoMA’da The Artist Is Present performansı sırasında ilk defa karşı karşıya geldi. Aralarındaki hukuki anlaşmazlıkları geride bırakan ikili 2017’de ise Louisiana Museum’da bir araya gelerek barış ilan etti.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.