Haberler

Hiç Olmayan Parti: Bu Sosyal Etkinlik Yapay Zeka Tarafından Oluşturuldu

Bu yapay zeka (AI), izleyiciler biraz daha yakından bakana kadar ürkütücü bir şekilde gerçekçi görünen bir partideki “insanların” fotoğraflarını oluşturdu.

Geliştirici Miles Zimmerman , bir ev partisinde çeşitli kişilerin samimi fotoğrafları gibi görünen yapay zeka tarafından oluşturulmuş görüntüler yayınladıktan sonra bu hafta sonu viral oldu.

Midjourney kullanılarak oluşturulan gerçeğe yakın görüntüler Twitter’da 29,3 milyondan fazla görüntülendi.

Zimmerman, “Midjourney çılgınca güçleniyor – bunların hiçbiri gerçek fotoğraflar değil ve içlerindeki insanlardan hiçbiri yok” diye yazıyor.

Masalsı İşaretler

Geliştirici, gülümseyen ve elinde kamera tutan kadınları ve kadeh kaldırmak için bardaklarını kaldıran bir grup adamı gösteren bir dizi resim paylaştı.

Bununla birlikte, görüntüler bir bakışta son derece gerçekçi görünse de, sosyal medya kullanıcıları ” fotoğrafların” yapay zeka tarafından üretildiğine dair bazı açık işaretler fark edebildiler.

Fotoğrafları AI’nın oluşturduğunun eşantiyon işaretleri arasında bir kişinin elindeki aşırı miktarda parmak, dişlerle dolu ağızlar, küflü görünümlü dövmeler ve bir kişinin kalçalarından çıkan eller yer alıyor.

Hiç Olmayan Parti: Bu Sosyal Etkinlik Yapay Zeka Tarafından Oluşturuldu

Polaroid fotoğraf makinesi gibi görünen bir şeyi tutan iki kadını gösteren yukarıdaki resimde, fotoğrafı çeken kadının elinde fazladan bir köprücük kemiğinin yanı sıra standart beş parmağından çok daha fazlası var.

Bir kullanıcı , Zimmerman’ın gönderisine yanıt olarak , “Çok yakında, bunu anlamanın tek yolu parmakları saymak olacak” yorumunda bulundu. “5 ve gerçek, 6 şüpheli, 7 ve kesinlikle AI tarafından üretildi.”

Bu arada, arkadaşının bir Twitter kullanıcısına göre “petri kabı küf kolonisine” benzeyen tuhaf bir şekilde solmuş bir dövmesi var .

Yapay Zeka Tarafından Oluşturuldu

Beyaz bir dijital fotoğraf makinesiyle bir fotoğraf için poz veren bir çift kadını gösteren başka bir görüntüde, kamerayı tutan kişinin kocaman, şekilsiz bir eli var.

Hic Olmayan Parti Bu Sosyal Etkinlik Yapay Zeka Tarafindan Olusturuldu 003
Hic Olmayan Parti Bu Sosyal Etkinlik Yapay Zeka Tarafindan Olusturuldu 004

Yapay zeka tarafından oluşturulan fotoğraf koleksiyonundaki kadınların çoğunun ağızlarında çok fazla diş var ve telefon tutan bir kadının başparmağında parmak ucu eksik gibi görünüyor.

Önyargılı

Aynı Twitter ileti dizisinde Zimmerman, ev partisinde bir grup erkeği tasvir eden Midjourney tarafından oluşturulmuş ikinci bir dizi resim yayınladı.

Zimmerman, yapay zeka üreticisini önyargılı bulduğunu söylüyor: “Erkek görünümlü yapay zeka insanları elde etmek için spesifik olmalıydım – ve o zaman bile varyasyon zorlu bir işti. ‘İnsan’ diye sorduğunuzda kesinlikle varsayılan olarak beyaz insanlardır.

Hic Olmayan Parti Bu Sosyal Etkinlik Yapay Zeka Tarafindan Olusturuldu 005
Hic Olmayan Parti Bu Sosyal Etkinlik Yapay Zeka Tarafindan Olusturuldu 006

Üç kişilik bir grubun tezahürat yapmak için küçük plastik bardakları kaldırdığı yukarıdaki görüntüde, bireylerin de çok fazla parmağı var ve erkeklerden birinin kolundan dışarı doğru uzanan bir eli var.

Bir başka fotoğrafta, mavi gömlek giyen adamın da benzer şekilde aşırı miktarda parmağı var.

Hic Olmayan Parti Bu Sosyal Etkinlik Yapay Zeka Tarafindan Olusturuldu 007
Hic Olmayan Parti Bu Sosyal Etkinlik Yapay Zeka Tarafindan Olusturuldu 008

Yukarıdaki resim, ev partisinde bir grup erkeği gösteriyor, kırmızı kupayı tutan erkeğin orantısız sayıda parmağı var ve havada asılı duran bir el var.

Diğer Twitter kullanıcıları, yapay zekanın görüntülerde gerçekçi olmayan güzellik standartları sunmasının başka bir hediye işareti olduğunu iddia ediyor. Resimdeki tüm kadınlar geleneksel olarak çekici özelliklere ve “küçük kemik yapısına” sahipti.

“Ah harika. Bir sosyal medya kullanıcısı, gerçekçi olmayan vücut tipleri yaratmanın ve kadınların uyum sağlama konusunda baskı hissetmelerini sağlamanın daha fazla yolu olduğunu söylüyor.


Görsel kredileri: Tüm fotoğraflar Miles Zimmerman / @milezim‘e aittir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.