Satın Alma Rehberi

Markaların Savaşı: Nikon ve Sony

Birçok modern fotoğrafçı, kameralarını akıllı telefonlarında kullanmaya başlar. Temel fotoğraf çekimi ve gündelik fotoğraflar için, bu kameralar oldukça iyi hale geldi ve kesinlikle bu kameralar otuz yıl önceki noktadan daha iyi görüntüler çekebilir.

Genellikle çoğumuzun büyüdüğü kameralardan çok daha fazla seçeneğe sahipler; bazı durumlarda, bazı otomatik işlevleri kapatmak aslında bazı yüksek kaliteli resimler ve videolar verebilir.

Ancak bir fotoğrafçı oyun alanını biraz daha geliştirmek istediğinde, bazı seçimler yapmaya başlaması gerekir. Ne tür bir fotoğrafçılığa odaklanmak istediklerine ve bu fotoğrafçılığa en uygun fotoğraf makinesine karar vermeleri gerekiyor. Tüm orta ve üst düzey kameralar herhangi bir ortamda (doğru ekipman ve teknikle) oldukça iyi fotoğraflar çekerken, belirli kameralar belirli hedeflere ulaşmada diğerlerinden daha iyidir.

İki popüler kamera markası Nikon ve Sony’dir, bu yüzden nasıl karşılaştırdıklarına bir göz atalım.

Neden fark eder?

Peki, hangi kamerayı seçtiğiniz neden önemli? Fotoğraf dünyasında yaygın bir ifade, lenslerinizin gövdeden daha önemli olmasa da aynı derecede önemli olduğudur. Peki hangi gövdeyi aldığınız kimin umurunda?

Önemli bir neden, lenslerin genellikle markalar arasında değiştirilememesidir. Nikon lensler Nikon kameralara uyar. Nikon markasına bağlıysanız (örneğin), sorun değil; Bununla birlikte, bir Nikon kitini bir araya getirmeye başlar ve ardından Sony’nin aslında daha iyi bir seçim olacağına karar verirseniz, kameraları değiştirmek ve lensleri tekrar satın almak pahalı olabilir. Bu nedenle, kameranızı gelecekte yükseltebilseniz bile, aynı marka ekosisteminde yükseltme yapabilmeniz daha ekonomik olacaktır, böylece lenslerinizi kullanmaya devam edebilirsiniz. Farklı markalar farklı güçlü ve zayıf yönlere sahip olma eğiliminde olduğundan, seçtiğiniz markanın anlaşılması önemli olabilir.

Genel olarak Nikon ve Sony fotoğraf makinelerine bakacağız, ardından her birinin belirli fotoğraf türleri için neden daha iyi olabileceğini tartışacağız. Her markanın çeşitli farklı kameralar yaptığını ve bu noktaların markanın geniş odağı için geçerli olduğunu unutmayın – her markanın bu genel özelliklerin bazılarını kıran belirli modelleri olabilir.

Neden Nikon?

Nikon 1917’den beri yüksek kaliteli kameralar yapıyor, bu yüzden markalarına büyük güven var. Son zamanlarda tam kare Z6 ve Z7 ve APS-C boyutlu Z 50 ile aynasız kamera serilerini genişletmeye başlamış olsalar da çoğunlukla DSLR üretiyorlar. Nikon, yeni modellerden tam özellikli profesyonel kameralara kadar her şeyi sunuyor. Ayrıca çok sayıda lens sunarlar ve lenslerinin kalitesi konusunda özellikle güçlü bir üne sahiptirler. Ayrıca çok çeşitli flaşlar ve diğer aksesuarlar da bulunur.

Genel olarak, Nikon diğer modellerden daha düşük fiyatlı kamera gövdelerine sahiptir, ancak lensler daha pahalıdır.

Markaların Savaşı: Nikon ve Sony
Nikon yüz yılı aşkın bir süredir kameralar yapıyor. Eski film kameraları için üretilen lenslerin çoğu hala modern DSLR’lerinde çalışıyor

Neden Sony?

Sony tanınmış bir elektronik markası olmasına rağmen, sadece 1988’de kamera yapmaya başladılar. Başlangıçta şirket DSLR kameralara büyük yatırım yaptı, ancak şimdi aynasız kameralar yapıyor.

Bazı açılardan, Sony fiyat için çok daha az kamera gibi görünüyor; lens ve aksesuarların daha küçük bir seçimine sahip, pil ömrü daha düşük ve bazı insanlar optik vizörden gerçekten nefret ediyor. Ancak bir Sony kamera için bazı önemli avantajlar var. Neredeyse evrensel olarak, Sony kameralar, en düşük maliyetli modelleri arasında bile olağanüstü otomatik odaklama özelliklerine sahiptir. Hareketli nesneleri, Göz otofokusunu ve video otofokusunu izlemede mükemmeldirler, bu da zor nesneleri yakalamayı çok kolaylaştırır. Sony, diğer kamera markalarının çoğu için sensörleri ürettiğinden, kaliteli sensörlere sahip olma eğilimindedirler. Son olarak, Sony fotoğraf makinelerindeki video özellikleri rekabetçi olma eğilimindedir; Panasonic kameralar kadar değil, çoğu Sony kamera yüksek kaliteli video çekebilir.

Aklınızdakilere bağlı olarak, Sony yalnızca ihtiyacınız olan kamera olabilir.

Manzara fotoğrafçılığı için neyi seçmeliyim?

Manzara fotoğrafçılığı için doğru kamerayı seçmek gerçekten kişisel bir tercih meselesidir (çekim koşullarının aksine birinin veya diğerinin güçlü bir lider olması). Sony, hafif ve taşıması kolay, önemli olabilecek bir şey olma avantajına sahiptir; Nikon daha iyi pil ömrüne ve daha gelişmiş lens seçeneklerine sahiptir.

Bazı fotoğrafçıların tercih ettiği bir ayrıntı, Nikon kameraların en iyi LCD panelleri ve ayarları kontrol etmek için daha fazla fiziksel kadran ile daha geleneksel bir gövde tasarımına sahip olma eğilimindedir. Sony, kameralarının menü sisteminde daha hızlı bir şekilde erişebilmeleri için daha fazla özelliğe sahip olma eğilimindedir.

Portre Fotoğrafçılığı İçin Neyi Seçmeliyim?

Sony kameraların portreler için güçlü bir yararı, görüntüleri incelemek için vizörden LCD ekrana ileri geri gitmek zorunda kalmamanızdır; elektronik vizörleri olduğu için görüntüleri doğrudan vizörde inceleyebilirsiniz. Ayrıca, Sony’nin Göz Otomatik Netleme benzersizdir, yani portrelerinizde neredeyse her zaman kritik otomatik netleme elde edersiniz. Bununla birlikte, Nikon’un sanatsal portallara ulaşmak için daha fazla seçenek sunan daha fazla lens seçeneği vardır. Flaş kullanıyorsanız, Nikon daha ayrıntılı ve yaratıcı kurulumlar için daha güçlü bir kablosuz flaş sistemleri ekosistemine sahiptir.

Makro Görüntüler İçin En İyisi Nedir?

Makro fotoğrafçılığı öncelikle merceğe kamera gövdesinden daha fazla gelir. Sony’nin iyi bir iş çıkaran bir adet birincil makro lensi, 90mm f / 2.8 var. Bununla birlikte Nikon, kullanıcılarına bir dizi makro lensle çekim yapma seçeneği sunan çok daha geniş lens seçenekleri yelpazesine sahiptir (burada bir lider görebilir misiniz?). 40mm f / 2.8G gibi kısa bir makrodan daha geleneksel 105mm f / 2.8G’ye kadar sadece birkaç seçenek daha var. Her iki kamera da bunu yapabilir.

Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı İçin Neyi Seçmeliyim?

Yine lens seçimi vahşi yaşam fotoğrafçılığı için önemli bir özelliktir. Çoğu vahşi yaşam fotoğrafçısı, görüntülerini yakalamak için gereken aralığı elde etmek için özel süper telefoto lenslere ihtiyaç duyacaktır. Nikon’un geniş bir özel telefoto lens yelpazesi ile önde olmasına rağmen, bu fark azalıyor. Sony, süper telefoto menzillerini genişletiyor ve şimdi 100-400mm f / 4.5-5.6 ve daha yeni 400mm f / 2.8 GM ve 600mm f / 4 GM gibi profesyonel atıcılar için kalite seçeneklerine sahip.

Yüksek kaliteli otomatik odaklama, vahşi yaşam fotoğrafçılığı için diğer önemli özelliktir, çünkü görüntüleri hızlı ve net bir şekilde yakalama yeteneğinizi geliştirir. Ve iyi bir patlama hızı, çok hızlı bir şekilde çok sayıda fotoğraf çekmenizi sağlar ve mükemmel çekimi yakalama şansını artırır – kuşlar gibi hızlı hareket eden hayvanları fotoğraflarken çok önemlidir.

Sony’nin yüksek kaliteli sensörleri, yüksek seri çekim hızları ve gelişmiş görüntü sabitleme özelliği, özellikle yeni başlıyorlarsa vahşi yaşam fotoğrafçıları arasında favori haline geliyor. Nikon’un burada rekabet edebilecek kameraları var – özellikle mükemmel D850 ve D500 – ancak Sony’nin a6000 gibi alt düzey kameralarında bile etkileyici AF performansına sahip olması, onları yeni vahşi yaşam fotoğrafçıları için daha iyi bir başlangıç noktası haline getiriyor.

chuttersnap nikon01 1
Nikon, çok yüksek kaliteli lenslerden oluşan sağlam bir seçime sahiptir

Ve Spor Fotoğrafçılığı İçin En İyisi Nedir?

Spor fotoğrafçıları vahşi yaşam fotoğrafçıları ile aynı zorluklarla karşılaşmaktadır; genellikle uzaktaki hızlı hareket eden nesneler. Sonuç olarak, telefoto lensler, iyi otomatik odaklama, görüntü sabitleme ve yüksek seri çekim hızları da burada önemlidir.

Burada tekrar görüyoruz ki Nikon lenslerde ince bir sınıra sahip olsa da, Sony çok az geride ve aynı zamanda tüm aralıkta olağanüstü otomatik odaklama performansı sunuyor. Popüler A7 III gibi birçok Sony fotoğraf makinesi, uzun telefoto lensleri kullanırken fotoğraf makinesini sabitleyen gövde içi görüntü sabitleme özelliği de sunar. Nikon DSLR’lerin daha yeni aynasız Z6 ve Z7 kameraları olmasına rağmen, gövde içi sabitleme özelliği yok.

İlk kameranızı seçerken, iyi bir nedenden dolayı baskı altında bir satın alma gibi hissedebilirsiniz. Muhtemelen lens koleksiyonunuzda gövdenin kendisinden daha fazla harcama yapsanız da, yine de ucuz bir seçenek değildir.

Sonuçta, profesyonel bir fotoğrafçı değilseniz, bir Nikon veya Sony’nin ihtiyaçlarınıza tam olarak uyacağını düşünmek önemlidir. Her iki marka da mükemmel, yüksek kaliteli ürünler üretiyor ve siz de hayal kırıklığına uğramayacaksınız. Bununla birlikte, bir markanın veya diğerinin güçlü yönlerinin ilgi alanlarınıza daha uygun olduğunu görebilirsiniz, bu nedenle kararınızı verirken bilgilendirilmeniz gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.