Kütüphane

Her Yeni Fotoğrafçının Bilmesi Gereken 10 Temel Terim

Fotoğraf makinenize ve yeni hobinize hakim olma yolunda ilk adımınızı atmanıza yardımcı olmak için Sanal Sergi, fotoğrafçılığa başlamak için öğrenmeniz gereken on temel terimin tanımlarını bir araya getirdi.

Fotoğrafçılık eski bir teknolojidir ve keşfinden bu yana yaklaşık iki yüzyıl içinde bir sözlüğün terminolojisi etrafına yayılmıştır. Yeni başlayan fotoğrafçılar için bu, “nasıl yapılır” kılavuzu seçmenin bile hayal kırıklığı yaratan bir egzersiz olabileceği anlamına gelebilir. Nohutun ne olduğunu bilmeyen humus için bir reçete izlemeye çalıştığınızı düşünün – bu birçok yeni fotoğrafçının kendini bulduğu konum!

Görüntü Sensörü

İlk olarak, kameranızın kendisi hakkında biraz bilgi edinin. Görüntü sensörünüz muhtemelen kitinizdeki en önemli bileşendir. Bir analog kamerada kullanılan fotoğraf filmine dijital bir eşdeğer olarak işlev gören bir görüntü sensörü, ışığı ekranınızda gördüğünüz görüntü haline gelen elektronik sinyale dönüştürür.

Görüntü sensörleri için bir dizi farklı teknoloji mevcuttur, ancak Canon 200D II gibi giriş seviyesi modeller bile “tamamlayıcı metal-oksit-yarı iletken” (CMOS) sensörü – hatta en üstte tam kare DSLR fotoğraf makineleri de aynı tipi kullanır.

Her Yeni Fotoğrafçının Bilmesi Gereken 10 Temel Terim
Görüntü sensörü, kameranın görüntüyü yakalayan kısmıdır. Bir film kamerasındaki filme eşdeğer gibi düşünün.

Pozlama

Genel olarak pozlama, dijital kameranızın görüntü sensörüne çarpan ışık miktarıdır. Bu, bazıları kontrol edebileceğiniz (diyafram açıklığı, ISO ve deklanşör hızı gibi) ve bazıları kontrol edemediğiniz (çevresel faktörler) bir dizi faktör tarafından kontrol edilir. Bir fotoğraf çok karanlıksa düşük pozlama yapılır ve çok parlaksa aşırı pozlanır.

Maruziyet, belirli niş etkileri elde etmek için daha fazla manipüle edilebilir. Sık görülen bir örnek, uzun pozlamaların kullanılmasıdır. Bu, normalde az pozlanmış bir fotoğrafla sonuçlanacak çok az ışığın olduğu bir durumdur, ancak normalden çok daha düşük bir deklanşör hızına sahip olmak, son görüntünün düzgün bir şekilde açığa çıkmasına izin verir. Sonuç, yıldız izleri veya arabaların ışık çizgileri gibi görünmesini sağlamak gibi ilginç efektler oluşturabilir.

samuele errico piccarini 01
Uzun pozlama fotoğrafçılığı ile çekilen yıldız parkurları. Bu fotoğraf, yıldızların gökyüzündeki hareketini yakalamak için 30 dakika veya daha uzun bir enstantane hızına sahip.

Diyafram

Genel anlamda, diyafram bir şeydeki bir açıklık veya boşluktur. Fotoğraf bağlamında kullanıldığında, hem merceğe çarpan ışık miktarını yapay olarak sınırlayan bir açıklığın çapını hem de kullanıcının bu çapı değiştirmesine izin veren mekanizmayı ifade eder. Bu mekanizma, değişen ışık koşullarına yanıt olarak bir öğrencinin genişlemesine ve daralmasına benzeyen açılır ve kapanır.

Bir f sayısı veya f-noktası kullanılarak farklı diyafram çapları belirtilir. Merceğinizin yan tarafında, genellikle 5’in altında (“f / 4” gibi) 20’nin üzerinde (“f / 22”) olmak üzere, ‘f /’ ile işaretli kenarda bir dizi sayı bulunur. Rakam yükseldikçe, diyafram azalır ve görüntü sensörüne daha az ışık girer. Diyafram ayarınız büyük ölçüde mevcut aydınlatmaya ve sığ alan derinliği hakkındaki kararlara bağlı olacaktır.

matteo bernardis 01
Resimdeki mercek küçük bir açıklığa ayarlanmıştır (açıklık bıçakları sadece ışığın merceğin içinden geçeceği çok küçük bir delik bırakır). Açıklık daha geniş olacak şekilde ayarlanabilir, bu da daha büyük bir delik oluşturur.

ISO / Film hızı

Diyaframın görüntü sensörüne ne kadar ışık ulaştığını kontrol ettiği durumlarda ISO, sensörün ışığa karşı hassasiyetini belirler. Farklı hassasiyetlere farklı ISO numaraları denir, daha yüksek rakamlar daha fazla hassasiyeti gösterir.

ISO’nun çok yüksek ayarlanması bir görüntüde parazit (aşağıda açıklanmaktadır) ile sonuçlanır, bu nedenle çözüm olarak, gürültü olasılığını en aza indirmek için her çekimde mümkün olan en düşük ISO’yu kullanmaktır. Film kameraları kullanılırken, film hızı terimi de bunu tanımlamak için kullanıldı.

Estantane hızı

Uzun pozlama fotoğrafçılığı hakkında konuştuğumuz zamanları hatırlıyor musunuz? Enstantane hızınızdaki değişiklikler buna izin verir. Kameranızın görüntü sensörü sürekli olarak ışığa maruz kalmaz – çoğu zaman deklanşör tarafından engellenir. Fotoğraf çekerken, sensör ışığa maruz bırakmak için deklanşör açılır – genellikle çok kısa bir süre için -. Sensörün sadece bir saniyenin bir kısmı için maruz kalması gerekir – en yaygın olarak saniyenin 1⁄500 veya 1⁄250’si.

Obtüratör hızı sensörün ne kadar uzun süre ışık tuttuğunu belirlediğinden, düşük obtüratör hızları = daha uzun pozlar = görüntünüzde daha fazla ışık. Obtüratör hızının çok hızlı kullanılması görüntülerin çok karanlık olmasına neden olabilir. Hızlı hareket eden nesnelerin fotoğrafını çekmek, hareketi dondurmak için daha hızlı bir deklanşör hızı gerektirir – deklanşör hızı fotoğraflanan eylemden daha yavaşsa, hareket birlikte bulanık görünür. Bu nedenle koşucular ve sporcular genellikle 1⁄4000 gibi yüksek enstantane hızlarında fotoğraflanırken, statik manzara çekimleri genellikle 1⁄125 ve daha düşük hızlarda çekilebilir.

Beyaz Dengesi (White Balance)

Beyaz (veya renk) dengesi, kullanıcının farklı renkli durumlarda farklı renk ışıklarını telafi etmesini sağlayan bir ayardır.

Turuncu akkor ampuller altında fotoğraflanan bir nesne, açık bir günde dışarıda fotoğraf çekildiğinde büyük ölçüde farklı görünecektir. Beyaz dengesi, ortam aydınlatmasındaki bu varyasyonu telafi etmenizi sağlar, böylece bir gelinlik, kilisenin içinden açık bir resepsiyona hareket ederken aynı görünmesini sağlar.

sean mungur 01
Farklı aydınlatma koşulları beyaz dengesi sorunlarına neden olabilir.

Odak

Odaktaki bir nesne görünür ayrıntılarla net ve keskin görünürken odak dışı bir nesne bulanık ve belirsiz görünür. Kameranıza bağlı olarak, görüntülerinizi manuel olarak odaklama veya bazı kameralarda çekimler arasındaki hareketli nesneleri doğru bir şekilde izleyebilen bilgisayar kontrollü bir otomatik odaklamaya güvenme seçeneğiniz olabilir.

Her iki durumda da, manuel olarak odaklamayı tanımak iyi bir uygulamadır. Sadece daha geniş çeşitlilikte çekimler yapmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kameranızın nasıl çalıştığını daha iyi anlamanıza yardımcı olur.

Alan derinliği

Alan derinliği (DOF), fotoğrafta bir nesnenin net ve net göründüğü, ötesinde görüntünün bulanık göründüğü noktayı ifade eder. Daha büyük bir diyafram (daha düşük bir f-stop numarası ile gösterilir) daha dar bir DOF verirken, daha küçük bir diyafram (daha büyük bir f-stop numarası) daha büyük bir DOF ile sonuçlanır. Metre cinsinden açıklanan, bir milimetrenin fraksiyonlarından (çok küçük nesnelerin makro fotoğrafçılığı durumunda) sonsuza (burada tüm manzara veya dağ aralığının odakta olacağı) kadar değişebilir.

DOF hem sanatsal hem de pratik bir seçimdir. Örneğin, sığ bir DOF, bulanıklaştırırken fotoğrafın konusunu vurgular ve bu nedenle önündeki ve arkasındaki şeyleri vurgulayarak izleyicinin dikkatini daha keskin bir şekilde odaklar.

Gürültü (gren, noise)

Gürültü, öznenin kendisinde görünmeyen görüntülerdeki renk veya parlaklık değişimlerini ifade eder. Bu varyasyonlar çeşitli nedenlerle ortaya çıkar, ancak çoğu ISO’nun yanlış ayarlanmasından kaynaklanır – çok yüksek ve görüntüler grenli görünecektir.

Ayrıca, daha küçük görüntü sensörleri gürültüye karşı daha hassastır. Daha büyük sensörlerle donatılmış kameralar, algılanabilir gürültü üretmeden çok daha yüksek ISO’da fotoğraf çekebilir. Çok düşük ışıkta veya yüksek hızlı fotoğrafçılık yapmayı planlıyorsanız, bunu satın alma kararınıza dahil edin. Sensör boyutlandırma hakkında daha fazla bilgiyi Sensör Boyutu Açıklaması makalemizde bulabilirsiniz.

Highimgnoise01
Görüntü paraziti genellikle bir fotoğrafın düşük kalitede görünmesini sağlar

Görüntü işleme

Deklanşöre basmanız ve bir görüntüyü kameranın LCD ekranında görüntülemeniz arasında çok şey olur. Işığı yakalayan görüntü sensörü ile çektiğiniz fotoğrafı görebilmeniz için, çoğu kamera varsayılan olarak görüntü üzerinde paraziti azaltma, görüntüyü ölçeklendirme, rengi düzeltme ve bir dosyaya kodlama gibi bir dizi işlev gerçekleştirir JPEG gibi bilgisayarınızın okuyabileceği Buna görüntü ardışık düzeni denir.

Yeni başlayan fotoğrafçılar için, görüntü ardışık düzenine müdahale edilmemelidir ve yukarıdaki fonksiyon serisi fotoğrafın kalitesini artıracaktır. Tecrübe ve güven kazandıkça, görüntü kanalını devre dışı bırakmak, kamerayı ham görüntü olarak adlandırılan şeyi çıkarmaya zorlamak isteyebilirsiniz. Çoğu normal resim görüntüleyici RAW’ları işleyemez, bu nedenle genellikle düzenlemek ve daha kolay görüntülenen JPG’ler olarak dışa aktarmak için özel programlar (Adobe Lightroom gibi) kullanmanız gerekir. Düzenleme işlemi sırasında RAW fotoğraflar, deneyimli fotoğrafçılara fotoğraflarını düzenleme konusunda daha fazla seçenek sunar.

Bu kılavuzun kameranızı biraz daha anlamanıza yardımcı olduğunu umuyoruz. Kitinizi yükseltmek istiyorsanız, Sanal Sergi‘nin hazırlamış olduğu diğer makalelere bakmanız yeni başlayan fotoğrafçı olarak doğru şekilde başlamanıza yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.