Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

2022 Nikon Küçük Dünya Yarışmasının Kazananları

2022 Nikon Küçük Dünya Fotoğraf Mikroskopi Yarışması‘nın (2022 Nikon Small World Photo Microscopy Competition) kazananları, birincilik ödülünü alan embriyonik bir Gecko elinin oldukça ayrıntılı bir fotoğrafıyla açıklandı.

Grigorii Timin ve Dr. Michel Milinkovitch, yıllık mikroskop fotoğraf yarışmasında kazanan görüntüyü Madagaskar dev gündüz kertenkelesinin geliştirme sırasındaki ön pençesi görüntüsüyle yakaladılar.

Timin, Milinkovitch’in gözetimi altındaki araştırmasının bir parçası olarak, Phelsuma Grandis gündüz gekosunun bu embriyosunu mikroskop altında inceledi. Geko’nun elinin ayırt edici kısımlarını boyamak için farklı floresan etiketler kullandı ve nihai sonuç, yaratığın gizli karmaşıklığına bir bakış sunuyor.

Timin, gekonun sinirlerini camgöbeği rengiyle vurgularken, kemikler, tendonlar, bağlar, deri ve kan hücreleri daha sıcak renklerle boyanmıştır.

Timin, “Bu embriyonik elin uzunluğu yaklaşık 3 mm (0,12 inç) ve bu da yüksek çözünürlüklü mikroskopi için çok büyük bir örnek” diyor. “Tarama, her biri yaklaşık 250 optik bölüm içeren ve iki günden fazla bir süre boyunca alım ve yaklaşık 200 GB veri ile sonuçlanan 300 karodan oluşuyor.”

Timin, “Bu özel görüntü, genel bir bakış olarak güzel ve bilgilendirici ve ayrıca belirli bir bölgede büyüttüğünüzde, yapıların hücresel düzeyde nasıl organize edildiğine ışık tutuyor” diye açıklıyor.

Nikon Küçük Dünya Yarışması, doğanın mikroskobik düzeyde ne kadar etkileyici olduğunu yalnızca bilim topluluğu içinde değil, aynı zamanda genel halkla paylaşmak için harika bir fırsat.”

2022 Nikon Küçük Dünya Yarışmasının Kazananları
İkincilik | Dr. Caleb Dawson tarafından süt üreten alveollerin etrafına sarılmış kontraktil miyoepitelyal hücreleri gösteren meme dokusu

İkincilik, süt üreten alveollerin etrafına sarılmış kasılmalı miyoepitelyal hücreleri gösteren meme dokusu görüntüsüyle Dr. Caleb Dawson’a verildi.

İşlenmesi bir hafta süren Dawson, miyoepitelyal hücreleri çok sayıda floresan boya ile boyadı ve görüntüyü konfokal mikroskopla yakaladı. Emziren meme dokusunun bu tür görüntüleri, araştırmacıların bağışıklık hücrelerinin meme dokusunu nasıl koruduğunu ve bebekleri sağlıklı besleyebileceğini anlamalarına yardımcı olabilir.

Üçüncülük, yetişkin bir farenin bağırsağında bulunan kan damarı ağlarını görüntüleyen Satu Paavonsalo ve Dr. Sinem Karaman’a verildi.

3 Photo 1 Satu Paavonsalo
Üçüncülük | Satu Paavonsalo ve Dr Sinem Karaman tarafından yetişkin bir farenin bağırsağında kan damarı ağları

Nikon Small World, ilk üç kazanana ek olarak, dünyanın dört bir yanındaki bilim insanları ve sanatçılardan gelen binlerce fotoğraftan 89’unu seçti. Yıllık yarışmada öne çıkan diğer önemli noktalar arasında yanan bir mum yakın çekim, güve yumurtaları ve bir kaplan böceği tarafından vahşice ezilen bir sinek yer alıyor.

6 Candle
Altıncı Sıra | Ole Bielfeldt tarafından mum mumunun hidrokarbon zinciri parçalandığında açığa çıkan yanmamış karbon parçacıkları
11 eluan
Onbirinci Sıra | Ye Fei Zhang tarafından güve yumurtaları
10 Basinç
Onuncu Yer | Kaplan böceğinin çenesinin altındaki sinek, Murat Öztürk

Yıllık mikroskop fotoğraf yarışmasının 48. yılı olan 2022’de 72 ülkeden 1.300’den fazla başvuru alındı . Modern mikroskoplar, güçlü bir yakınlaştırmaya sahip, etkili bir şekilde çok özel kamera sistemleridir, bu nedenle bilim adamlarının çalışırken çektikleri bazı görüntülerin kendi başlarına çarpıcı sanat eserleri olması şaşırtıcı değildir. Ancak yarışma, hem fotoğrafçıları hem de bilim adamlarını mikroskop altında görülebilen her şeyin görüntülerini sunmaya davet ediyor.

Van Egmond anemone larva
Mansiyon | Wim van Egmond tarafından deniz planktonunda bulunan bir anemon larvası
5 AlisonPollack
Beşinci Sıra | Alison Pollack tarafından balçık kalıp (Lamproderma)

Mikroskop fotoğrafçılığında uzmanlaşmış profesyonel eğitimli bir fotoğrafçı olan Wim van Egmond, anemon larvası görüntüsüyle mansiyon ödülü aldı. Bu arada, Kaliforniyalı fotoğrafçı Allison Pollack mantar fotoğrafçılığında uzmanlaştı ve balçık kalıbının aşırı yakın çekimi bu yıl yarışmada beşinci sırayı aldı.

Chrysomelidae Sagra buqueti
Fark Görüntüsü | Yousef Al Habshi tarafından kırmızı benekli mücevher böceği (Chrysochroa buqueti rugicollis)
Sand of Alaska point spencer
Fark Görüntüsü | Xinpei Zhang tarafından Alaska’dan kum taneleri

“Nikon Small World, her yıl örnek teşkil edecek bilimsel teknik ve sanat sergileyen bir dizi mikroskobik görüntü alıyor. Bu yıl bir istisna değildi,” diyor Nikon Instruments İletişim ve CRM Müdürü Eric Flem.

“Sanat ve bilimin kesiştiği noktada, bu yılki yarışma, dünyanın dört bir yanından tüm deneyim düzeylerinden ve geçmişlerinden bilim adamları, sanatçılar ve fotomikrografların çarpıcı görüntülerini öne çıkarıyor.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.