Kılavuzlar

Aynasız Kamera nedir?

Dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, insansız hava araçları, kameralar ve daha fazlası dahil olmak üzere farklı endüstrilerde daha hızlı ve daha hafif teknoloji için sürekli bir baskı var. Özellikle fotoğrafçılık dünyasında, aynasız kameralar, durağan fotoğrafçılık için endüstri standardı kamera olarak DSLR kameraları geçmek için yarışın zirvesinde yer aldı.

Diğer kamera türleri rekabet etti, ancak aynasız kameralar kalite, boyut ve hız açısından mükemmeldi. Peki, aynasız kameralarla ilgili tüm vızıltı nedir? Bu kılavuz, aynasız bir kameranın ne olduğunu ve diğer kamera türleriyle nasıl karşılaştırıldığını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Aynasız Ne Demektir?

Müşterinizin çekimin ortasında saçlarının nasıl göründüğünü görebilmesi için portre çekimlerinize bir ayna getirebilirsiniz. Adından da anlaşılacağı gibi aynasız kameralar bu ihtiyacı ortadan kaldırıyor! Pekala, bu bir temenni ve hiç de doğru değil. Bununla birlikte, aynasız kameralar, fotoğrafla ilgili bir aynadan yoksundur, sadece genellikle göremeyeceğiniz bir ayna değildir.

DSLR fotoğraf makinelerinde, lens ile kamera sensörü arasında bir ayna bulunur. 45 derecelik bir açıyla yerleştirilmiştir ve görmeniz için ışığı mercekten optik vizöre doğru yönlendirir. Bir DSLR’nin vizöründen kapalı olduğunda bile bir sahneyi bu şekilde görebilirsiniz.

Deklanşöre basıldığında, ayna aşağı iner ve sonuçta dijital bir görüntünün oluşturulmasına yol açan sensörü ortaya çıkarır. Aynayı hareket ettirmek için gereken alan ve zaman da dahil olmak üzere, bu işlemin birkaç dezavantajı vardır.

Aynasız kameralar aynayı ortadan kaldırarak daha iyi otomatik odaklama potansiyeline sahip daha hızlı ve daha küçük bir kamera sağlar.

Aynasız Kamera nedir?
DSLR ve aynasız kameralar arasındaki tasarım farklılıkları. Canon’un çizimleri.

Elektronik Vizör (EVF)

Görüntünüzü önizlemenize olanak tanıyan bir ayna mekanizması yerine, aynasız kameralar elektronik vizör veya kısaca EVF adı verilen bir şey kullanır. Esasen ışık, lensten doğrudan sensöre gider, ardından doğrudan EVF’de veya LCD ekranda görüntülenen dijital bilgilere dönüştürülür.

electronic viewfinder on a sony camera
Sony a7 IV aynasız fotoğraf makinesindeki elektronik vizör.

EVF, temelde kendi başına küçük bir ekrandır ve bazı aynasız kameralar, EVF’nin kendisi aracılığıyla görüntü oynatma özelliğine sahiptir. Bu, parlak koşullarda çekim yaparken kullanışlıdır. Tıpkı bir TV ekranı gibi, farklı kameraların da farklı EVF çözünürlükleri vardır, bu da daha iyi veya daha kötü bir izleme deneyimi sağlayabilir.

viewfinderview
Sony a7 III’ün elektronik vizöründen bir görünüm. Manny Ortiz‘in videosundan hareketsiz kare.

Aynasız ve DSLR fotoğraf makineleri arasındaki ilginç bir fark, bir EVF kullanırken ön izlemenin görüntünün yakalandığında nasıl görüneceğidir. Örneğin, görüntünüz aşırı pozlanmışsa, bunu EVF aracılığıyla görebileceksiniz. Bir DSLR fotoğraf makinesinde ön izleme, sensörün yakaladıklarından ayrıdır, bu nedenle son görüntü vizörden gördüğünüzden önemli ölçüde farklı olabilir.

EVF’yi, ana LCD ekranınızda görüntü önizlemenizi gösteren işlev olan bir DSLR’deki canlı görüntünün küçük bir versiyonu olarak düşünün.

Aynasız Kameraların Avantajları

Ses . Hareket eden bir ayna mekanizması olmadan, aynasız bir kameradaki deklanşör sessiz olabilir. Bazı kameralar, fotoğrafçının bir fotoğrafın ne zaman çekildiğini bilmesine yardımcı olmak için yapay bir tıklama sesi kullanır. Aslında, bu ses gelecekteki kameralarda özelleştirilebilir .

Hız . DSLR kameralar yüksek sürekli kare hızlarına sahip olabilse de, deklanşöre basıldığında çok fazla fiziksel hareket yapmak zorunda olmadıkları için aynasız kameralar genellikle daha hızlıdır. Bu, aynasız kameraları vahşi yaşam, spor ve diğer aksiyon fotoğrafçıları için harika seçenekler haline getirir.

Dijital teknoloji . Aynasız kameralar bir görüntünün ön izlemesinde daha fazla dijital teknoloji kullandığından, bir görüntü oluşturulmadan önce daha iyi otomatik odaklama ve fotoğrafçıya daha fazla bilgi iletilmesi için fırsatlar vardır. Örneğin Canon R3’ün gözle kontrol edilen otomatik netlemesini ele alalım. Kamera teorik olarak gözünüzün baktığı yere odaklanacaktır.

Elektronik vizör (EVF) . EVF kullanmanın birçok avantajı vardır. Tıpkı canlı görüntü gibi, EVF de fotoğrafçının görüntüyü çekileceği gibi görmesini sağlar. EVF, görüntü oynatma işlemini gerçekleştirmek için küçük bir ekran görevi de görebilir. Bu bir ekran olduğu için, optik vizör kullanılarak gösterilmesi zorunlu olmayan çizgiler veya diğer bilgilerle de kaplanabilir.

nikon electronic viewfinder
Nikon Z serisi aynasız fotoğraf makinesindeki elektronik vizörün çizimleri. Nikon’dan görüntüler.

Boyut . Aynasız kameralar, daha az hareketli parçaya sahip oldukları için DSLR’lerden daha küçük olabilir. Bu, onları seyahat fotoğrafçıları veya daha taşınabilir bir kamera isteyen herkes için çekici kılar. Nereye giderseniz gidin yanınızda götürmek daha kolaysa kameranızı daha sık kullanabilirsiniz.

canon dslr vs mirrorless
Canon 5D Mark IV DSLR fotoğraf makinesi (solda), Canon R5 aynasız fotoğraf makinesinin (sağda) yanında.

Daha kısa flanş mesafesi . Aynasız kameraların form faktörü açısından daha küçük olmasının nedenlerinden biri, daha kısa bir flanş odak mesafesine veya lens yuvasından (flanş) görüntü sensörüne olan mesafeye izin vermeleridir. Flanş mesafesi ne kadar kısa olursa, bir kamera o kadar ince (ve hafif) olabilir.

flange focal distances
Aynasız bir kameradaki (altta) daha kısa flanş mesafesine kıyasla bir DSLR’de (üstte) daha uzun flanş odak mesafesi. Çizim Shigeru23’e aittir ve CC BY-SA 3.0 altında lisanslanmıştır.

Uyarlanmış lensler . Daha kısa flanş mesafesi, lenslerin (yani eşdeğer DSLR’ler için tasarlanmış olanların) flanş mesafesini artıran bir adaptörle kullanılmasına da olanak tanır. Bu nedenle, DSLR lensler genellikle aynasız kameralar için uyarlanabilir, ancak aynasız lensler genellikle DSLR’ler için uyarlanamaz. Canon EF’den Canon R’ye veya Nikon F’den Nikon Z’ye geçiş yapan Canon ve Nikon fotoğrafçıları, firmaların sunduğu lens adaptörleri sayesinde mevcut lens koleksiyonlarını aynasız hale getirebiliyor.

sigmalensadvisorycanonr5feat
Flanş odak mesafesini artırmak için bir lens adaptörü kullanılabilir, bu da DSLR lensleri aynasız kameralarla uyumlu hale getirir.

Aynasız Kameraların Dezavantajları

Yerel lens seçimi . Daha yeni kamera sistemleriyle birlikte, eski lenslerle uyumlu olması gerekmeyen daha yeni lens yuvaları geliyor. Şirketler aynasız lens seçimlerini artırmak için çok çalışıyorlar, ancak uzun yıllar SLR’ler ve DSLR’ler için lens üretmeye başladı ve aynasız için benzer bir seçime sahip olmak zaman alacak. Eski lenslerin aynasız fotoğraf makinelerinde çalışmasına izin veren adaptörler olsa bile, çoğu zaman kalite (ve para) pahasına gelirler.

Pil ömrü . Daha küçük kamera gövdeleri bazen daha küçük piller anlamına gelir, ancak pil ömrüyle ilgili asıl sorun, aynasız kameraların iki ekrana (LCD ve EVF) güç vermesi gerektiğidir. EVF’yi çalışır durumda tutmak için önemli miktarda güç gerekir, oysa bir DSLR’de ayna mekanizmasını hareket ettirmek çok fazla güç gerektirmez ve canlı görüntüde çekim yapmadığınız sürece dijital bir ekranın sürekli çalışmasına gerek yoktur. güç.

Maliyet . Aynasız kameralar pahalı olabilir ve aynı zamanda uygun maliyetli olabilirler. Bununla birlikte, daha fazla pil veya lens adaptörü isteyebileceğiniz gerçeği (sadece birkaç ek maliyeti belirtmek için), aynasız fotoğraf makinelerinin pahalı olma fırsatına sahip olduğu anlamına gelir. DSLR’ler ve diğer fotoğraf makineleri de öyle, ancak aynasız fotoğraf makinelerinin sahip olduğu yeni ve heyecan verici teknolojiyle, onlar için aksesuarların daha pahalı olması muhtemeldir.

Aksesuar uyumluluğu . Aksesuarlardan bahsetmişken, bu lens uyum sorununa benzer bir sorun. Şirketler, farklı kamera pazarları arasında bölünmüş durumda ve talebe ayak uyduracak kadar aynasız endüstriye odaklanmaları gerekmiyor. Aynasız fotoğraf makineleri için geliştirilmiş pek çok aksesuar var, ancak DSLR fotoğraf makinelerinin hala daha fazla sayıda aksesuara sahip olduğu alanlar da var.

Genel endüstri bilgisi . DSLR kameralar son on yıldır fotoğraf pazarına hakim olduğundan, daha iyi test edilip gözden geçiriliyorlar ve DSLR kameraları çevreleyen daha genel endüstri bilgisi var. Bu, harika aynasız kamera kaynakları olmadığı anlamına gelmez, ancak DSLR kameralar daha uzun süre lider olma avantajına sahiptir.

Aynasız Kameraların Kısa Tarihi

Aynasız kameralar son on yılda çok yol kat etti ve kamera dünyasında rekorları kırmaya devam ediyor. Aynasız ilk dijital değiştirilebilir lensli fotoğraf makinesi 2004 yılında Epson R-D1 olarak piyasaya sürüldü.

epson r d1
Epson R-D1 ilk dijital telemetreydi ve bu nedenle aynası olmayan ilk dijital değiştirilebilir lensti. Epson’un fotoğrafları.

Bunu Leica M8 izledi, ancak her ikisi de genellikle gerçek aynasız kameralar olarak kabul edilmiyor çünkü görüntülerin ön izlemesini yapmak için dijital bir mekanizmaya sahip değiller.

2008, piyasada bulunan ilk “gerçek” aynasız fotoğraf makinesini, Panasonic Lumix G1’i getirdi. Bu kamera ve onu takip eden diğer birçok kamera, bir APS-C veya tam çerçeve sensöründen daha küçük ve farklı bir şekle sahip olan Four Thirds sensör sistemini kullandı. Bu sistem hala etrafta ve bugün yaygın olarak kullanılıyor.

panasonic lumix g1
Panasonic Lumix DMC-G1, piyasada bulunan ilk “gerçek” aynasız fotoğraf makinesiydi.

2010 yılında Sony, NEX-3 ve NEX-5 aynasız fotoğraf makinelerini piyasaya sürdü. Bunlar, yolun aşağısındaki ilk tam çerçeve aynasız kameranın yolunu açacak. Bir yıl sonra Nikon, yüksek çözünürlüklü EVF’lere ve yüksek sürekli çekim hızlarına sahip J1 ve V1 aynasız fotoğraf makinelerini piyasaya sürdü. Bunlar fotoğrafçılık endüstrisinde devrim yaratacak gibi görünse de, söz verdikleri kadar iyi performans göstermediler.

Sony , otomatik netleme yapabilen tam çerçeve sensörlere sahip ilk aynasız fotoğraf makineleri olan Sony a7 ve a7R’nin 2013’te piyasaya sürülmesiyle aynasız pazarını esasen değiştirdi . Ucuz değillerdi, ancak bugün hala deneyimlediğimiz tam çerçeve aynasız koşuya başladılar.

sony a7 first full frame mirrorless
2013 yılında duyurulan Sony a7, a7R ile birlikte ilk tam çerçeve aynasız fotoğraf makinesiydi.

Fujifilm, 2016 yılında 51,4 megapiksel sensörlü aynasız bir kamera olan GFX 50S‘yi tanıtarak bunu takip etti. Bu, aynasız sistemlerde etkileyici yüksek çözünürlük olanaklarının olduğunu kanıtladı ve “aynasız” terimi, kameranın aynasız olmayan bir kameradan daha düşük çözünürlüklü olduğu anlamına gelmek zorunda değildi. Ek olarak 2016, DSLR ve diğer daha büyük sensörlü aynasız fotoğraf makinelerine karşı zeminini koruyan bir Micro Four Thirds sistemi olan Olympus OM-D E-M1 Mark II‘yi getirdi.

2017 yılında Sony, 20 fps sürekli çekim ile a9 aynasız fotoğraf makinesini duyurdu. Sony a7RIII de aynı yıl, 42 megapikselde 10 fps sürekli çekim ile duyuruldu.

2018, Nikon’un tam çerçeve aynasız Z6 ve Z7 fotoğraf makineleriyle aynasız dünyaya dönüşüydü . Canon, bir ay sonra ilk tam çerçeve aynasız fotoğraf makinesi Canon EOS R ile devam etti . Bu noktaya kadar hem Canon hem de Nikon aynasız pazarına girmeye çalıştı, ancak Sony açık ara kazanan oldu.

nikon z and canon r
Sony, yüksek kaliteli aynasız fotoğraf makinelerine hükmederken yıllarca kenarda oturduktan sonra, Nikon ve Canon nihayet 2018’de Nikon Z serisi (solda) ve Canon R’nin (sağda) tanıtımıyla pazara girdi.

Bugün, amiral gemisi Sony Alpha 1 aynasız fotoğraf makinesi 50,5 megapiksel sensöre sahip ve 30 fps’ye kadar sürekli çekim yapacak. Canon EOS R3 , 2021’de duyurulmuştu ve 30 fps’ye kadar sürekli çekim yapabilen 24,1 megapiksel sensöre sahip. Ayrıca, fotoğrafçının gözleriyle kontrol edilebilen 1.053 otomatik odak noktasına sahiptir. Nikon Z9 , 45,7 megapiksel sensöre sahip ve 20 fps ham görüntüler çekecek.

Panasonic, Fujifilm ve Olympus, paranızın karşılığını inanılmaz bir şekilde alan önde gelen aynasız kameralar da üretiyor. Hız ve çözünürlük açısından lider tablolarını parçalamasalar da, görüntü kalitesi diğer şirketlerin amiral gemisi aynasız kameralarına rakip oluyor.

Pek çok hız, çözünürlük ve etkileyici (8K ve ötesi) video özelliklerine ek olarak gelecekte aynasız kameraların neler göreceğini kim bilebilir?

DSLR’ler çözünürlük ve hız açısından hala yerlerini koruyabilirken, aynasız teknoloji hızla yetişti ve DSLR teknolojisini geçeceği noktaya yaklaşıyor (henüz değilse). Daha fazla lens mevcut hale geliyor ve DSLR dünyasındaki büyük isimler , aynasız devrim lehine daha fazla amiral gemisi DSLR fotoğraf makinesi yapmayacaklarını zaten belirttiler .

Sonuç

Bunu okuduktan sonra aynasız dünyaya dalmak istediğinizi düşünüyorsanız, bugün piyasadaki en iyi aynasız kameralar için seçtiklerimize göz atın . Genellikle DSLR kameralardan daha hızlı ve daha hafiftirler ve onları gerçekten ilginç kameralar yapan tuhaflıklar ve avantajlarla birlikte gelirler.

Kesin olan bir şey var: aynasız kameralar, büyük olasılıkla ciddi fotoğraf fotoğrafçılığının yakın geleceğidir. Sadece büyük kamera şirketlerinin yaptığı yatırımlara dayanarak, önümüzdeki on yılda, tıpkı DSLR’lerin son on yılda yaptığı gibi, aynasız kameraların sektöre hakim olduğunu göreceğiz.


Resim kredisi: Ryan Mense’nin üstbilgi fotoğrafı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.