Kılavuzlar

Düşük Işıkta Şehir Manzaraları Nasıl Fotoğraflanır: En İyi Donanım ve Teknikler

Bir daha asla bulanık bir şehir alacakaranlık çekimi yapmayın! Bu ipuçlarını, teknikleri ve ekipman önerilerini takip ederseniz, şehir manzarası fotoğraflarınızda bir daha asla hayal kırıklığına uğramayacaksınız.

Işık azaldıkça ve parıldayan sokak lambaları ve ofis blokları gece için yanmaya başladığında, büyüleyici bir manzara ve kesinlikle şehir yaşamının daha fotojenik yönlerinden biri. Ancak, düşük ışıkta fotoğraf çekmek zordur . Görmek zor, kameranızı odaklamak zor ve bir çekim oluşturmak zor. Kameralar karanlıkta çalışmaktan hoşlanmazlar – sonuçta ışığı yakalamak için tasarlanmıştır – ancak yardımcı olacak bazı önemli teknikler vardır.

Bir şehir manzarası fotoğrafı için kullanılacak doğru ekipmana karar vermek, ışık girişini en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olacaktır ve seçtiğiniz kamera ayarları, elde tutmanın mümkün olup olmadığı veya bir tripod ile çekim yapmanız gerekip gerekmediği konusunda büyük rol oynar. Yılın yeri ve zamanı, şehir manzarasının tarzında da çarpıcı bir fark yaratıyor. Öyleyse, düşük ışıklı şehir manzaralarımızdan en iyi şekilde yararlanmak için neler yapabileceğimize bir göz atalım.

Düşük Işıkta Fotoğrafçılık için En İyi Ekipman

Düşük ışıkta iyi fotoğraflar çekmek istiyorsanız doğru ekipman seçimi çok önemlidir. Düşük ışıkta fotoğrafçılık için uygun olmayan kamera gövdelerinin veya lenslerin seçilmesi düzgün görüntü eksikliğine neden olabilir, bu nedenle düşük ışıkta şehir manzarası fotoğrafçılığı için en iyi kit olarak düşünmemiz gereken tercih edilen ekipman vardır.

Düşük Işıkta Şehir Manzaraları Nasıl Fotoğraflanır: En İyi Donanım ve Teknikler

Bir kamera gövdesi açısından, ideal olarak tam çerçeve sensörlü bir kameraya bakmalıyız. Tam çerçeve sensörün daha büyük boyutu, daha fazla ışık yakalayabilir ve ışığın az olduğu durumlarda daha iyi pozlar üretebilir. Sadece bu değil, daha büyük sensörler genellikle daha düşük görüntü paraziti üretir ve bu da düşük ışık nedeniyle ISO’yu artırmanız gerektiğinde sorun haline gelebilir. İyi bir ISO aralığına sahip bir kamera (özellikle yüksek ISO parazitini iyi işleyen bir kamera) idealdir ve düşük ışıkta elde çekim yapmayı kolaylaştırır (aşağıda göreceğimiz gibi). Bazı kameralarda gövde içi görüntü sabitleme (IBIS) bulunur ve değişen durma miktarları ve dönme ekseni özelliği bulunur. Şimdilik görüntü sabitleme sayıları hakkında çok fazla endişelenmeyin, aslında: sayı ne kadar yüksekse, durumumuz için o kadar iyi.

Tam çerçeve sensörlerin genellikle gerektirdiği fazladan parayı harcamak istemiyorsanız, bütçenize uyan, mümkün olduğunca büyük bir sensörle gidin. Azalan düzende (ve çok pahalı orta format boyutunun ötesine bakıldığında), tam çerçeve, APS-C, Micro Four Thirds (Super35’e çok benzer), 1 inç ve ardından bir inçin kesirleri. Mümkünse bu ekstra küçük sensörlerden kaçınılmalıdır.

Fast lens Nikon

Lensler, mümkün olduğu kadar çok ışığın girmesi için hızlı maksimum diyafram açıklığına sahip olmalıdır: bu, f/2.8 ve altı (f/1.8, f/1.4, vb.) ideal olduğu anlamına gelir. Açıklık ne kadar geniş olursa, delik o kadar büyük olur ve görüntü sensörüne o kadar fazla ışık geçer. Lenslerde de görüntü sabitleme (IS) olabilir ve bu, elde düşük ışıkta şehir manzaraları çekmek söz konusu olduğunda gerçekten yardımcı olur. Şaşırtıcı bir şekilde, tüm üreticiler IS için aynı adı kullanmaz. Nikon Titreşim Azaltma (VR), Sony Optical SteadyShot (OSS) vb. kullanır, bu nedenle bunu kullandığınız lenste bulduğunuzdan emin olun. Bazı kameralar, bu tür düşük ışıkta çekim için en iyisi olan gelişmiş sabitleme için gövde içi görüntü sabitlemeyi lenste bulunan sabitleme ile birleştirebilir.

Filtreler, düşük ışıklı şehir manzaraları için büyük ölçüde önemsizdir, ancak Yıldız patlaması filtreleri, ışık kaynaklarını (sokak lambaları gibi) estetik açıdan hoş yıldız şeklindeki ışık patlamalarına (dolayısıyla adı) dönüştürmek için kullanılabilir. Yine de, bu görünüm özneldir ve kişisel olarak ben büyük bir hayran değilim. Ama güzellik bakanın gözündedir!

İşleri Sabit Tutmak: Elde mi, Tripod mu?

Pozlamalar sırasında kamerayı tamamen hareketsiz tutmak için bir tripod kullanın veya kamerayı bir bankın veya bir kayanın üzerine koyun. Kamerayı yerleştirmek için uygun bir şey yoksa, elde çekim yapmak için kameradaki veya lensteki görüntü sabitleme özelliğini kullanın. Fotoğraf makinesi sarsıntısı bulanıklığını azaltmak için deklanşör hızını hızlandırmak için ISO’yu olabildiğince yükseğe çekmeye çalışın.

Seçtiğiniz tripod ayaklarının ve başlığının, kamera ve lensin ağırlığını yeterince destekleyebildiğinden veya kameranın kayma veya devrilme riskiyle karşı karşıya olduğunuzdan emin olun.

Remote shutter release

Fotoğraf makinesini tripod üzerindeyken tetiklemek için harici bir deklanşör de yararlı olabilir. Uzun bir pozlama sırasında kameraya bir saniye bile dokunmak, kameranın sallanmasına ve dolayısıyla bulanıklığa neden olabilecek küçük titreşimlere neden olur. Kablolu ve kablosuz seçeneklerin her ikisi de kabul edilebilir, bazı kameralar Bluetooth veya akıllı bir cihazla WiFi bağlantıları aracılığıyla kablosuz tetiklemeyi de kabul eder.

Tripod and camera

Tripod Üzerindeki En Faydalı Ayarları Çevirme

Tripod ayarları, elde taşınırken kullanılan ayarlardan farklı olacaktır çünkü bir durumda kamera tamamen hareketsizdir, oysa eldeki kamera, elleriniz ne kadar sabit olursa olsun, biraz feragat edecektir. Tripod üzerindeyken fotoğrafçılığın yaratıcı yönleri üzerinde daha fazla kontrole sahibiz. Bunun nedeni, kamera sarsıntısı bulanıklığıyla ilgili bir sorun olmamasıdır, bu nedenle, diyafram açıklığını değiştirerek alan derinliğine öncelik verebilir ve ISO’yu minimumda tutarken, optimum dinamik aralığı koruyarak ve görüntü parazitini azaltarak daha uzun deklanşör hızlarıyla uzun pozlar kullanabiliriz.

Tripoddan çekim yaparken, kafa karıştırabileceği ve kamera sarsıntısı bulanıklığına neden olabileceği için lens görüntü sabitlemeyi kapatmayı tercih edenler var. Bununla birlikte, daha karmaşık lenslerde, tripod üzerinde olduğunu belirlemek için yerleşik bir mekanizma bulunur ve manuel giriş olmadan otomatik olarak kapanır. Lensinizin bunu yapma kabiliyetine sahip olup olmadığını kılavuzunu kontrol ederek görebilirsiniz.

Elde Düşük Işıkta Fotoğraf Çekmek İçin İdeal Kamera Ayarları

Düşük ışıkta elde çekim yaparken, temelde kaybedilen bir savaştayız çünkü o kadar az ışık var ki pozlama süresini uzatmamız gerekiyor ve bu nedenle kollarımızın titremesi için daha fazla şans tanıyoruz. Bunu yapmak hareket bulanıklığını artırır ve elde çekim yaparken bu, kamera sarsıntısı bulanıklığına neden olur çünkü asla tamamen hareketsiz kalamayız. Hareketi tamamen aşamasak da bu savaşların bir kısmını kamera ayarları ile kazanabiliyoruz.

Image stabilization on lens

Esasen, kamera sarsıntısı bulanıklığını azaltmak için deklanşör hızını olabildiğince hızlı tutmalıyız. Bunu yapmak için, görüntü sensöründen geçen ışığı en üst düzeye çıkarmak için açıklığı olabildiğince geniş açmak iyi bir fikirdir. Bununla birlikte, daha geniş diyafram açıklıkları sığ bir alan derinliği getirir, bu yüzden bu, ne kadar alan derinliği kaybetmek istediğimizle dengelenmelidir.

Rear screen wide aperture

Bir sonraki adım, hareketi engellemek için mümkün olan her türlü görüntü sabitlemeyi (IS) kullanmaktır. O zaman ISO duyarlılığını katlanılabilir olduğu kadar yükseltmeye bakmalıyız. Yüksek ISO’lar görüntü parazitine neden olur, bu nedenle ideal olarak bu minimumda tutulmalıdır, ancak daha yüksek bir deklanşör hızı önceliğimiz olduğunda, bunu son çare olarak yükseltmekten başka seçeneğimiz yoktur.

Odaklanma İpuçları ve Teknikleri

Otomatik odaklama (AF), gündüz çekimleri için son derece yararlı olsa da, düşük ışıklı durumlarda zorluk çekebilir. Bazı kamera modelleri diğerlerinden daha iyidir ve minimum otomatik netleme algılama pozlama değeri, belirli herhangi bir modelin teknik özelliklerinde listelenmiştir ve bazıları artık -6EV’ye ve daha fazlasına kadar otomatik netleme yapmaktadır. Ancak, AF çekim sırasında “avlanıyorsa”, manuel odaklamaya geçmek en iyisi olabilir.

Manual focus ring

Objektife veya kamera gövdesine manuel odaklama yapın, ardından arka ekranda canlı görüntüye geçin. Sokak lambası gibi parlak bir nesneyi dijital olarak yakınlaştırın ve küçük bir ışık noktası elde edilene kadar odak halkasını manuel olarak ayarlayın. Tatlı noktaya ulaşılana kadar yüzüğü biraz ileri geri sallayın. O zaman yüzüğü çalmamaya dikkat edin, (olur).

Şehir Manzarası Kompozisyon İpuçları

Kompozisyon o kadar özneldir ki, bir sahneyi çerçevelemenin sonsuz sayıda yolu vardır. Ancak bu örnekte, çatıların ve sokak ışıklarının geniş bir görüntüsünü elde etmek için bir şehir genelinde çekim yapmayı ele alacağız. Bu durumda, ya yüksek bir binadan fotoğraf çekmek için izin alarak ya da yakındaki bir tepeye çıkarak şehri net bir şekilde görerek yukarı çıkmak önemlidir.

Çerçeveyi oluşturmanın bir yolu, sahnenin geri kalanı için bir bağlantı noktası görevi görebilecek yer işaretleri aramaktır. Aşağıdaki örnekte, kuleyi çevreleyen alçak binalara karşı öne çıkan bir kilise görebilirsiniz.

Low light cityscape example2

Sahnelerin görsel ağırlığını düşünmek de önemlidir. Daha büyük ve daha karanlık konular daha fazla görsel ağırlık üretecek ve yakındaki diğer daha küçük konulardan dikkati dağıtabilir. Sahneyi hem açık hem de koyu lekelerle dengelemeye çalışın ve en parlak konuları çerçevenin kenarlarına yerleştirmekten kaçının. Yardımcı olabilecek diğer kompozisyon teknikleri, ilgilenilen öğeleri üçüncü ızgara çizgilerine ve bu çizgiler boyunca yerleştirdiğimiz üçte bir kuralıdır (çoğu kameranın bunu arka ekranda etkinleştirme seçeneği vardır). Öndeki çizgiler, gözün durması gereken yeri noktalamak için satırın sonundaki ana konu ile sahne boyunca görsel ilgi çekici bir yol çizmeye yardımcı olabilir.

Zamanlama herşeydir

Alacakaranlık, gökyüzünü aydınlatmak ve sokak ışıklarını yakmak için harikadır. Bu, sabah veya akşam olabilir ve görsel olarak (pencereden gün doğumu ve gün batımı saatlerini kontrol ederek) veya bir hava durumu uygulaması, web sitesi veya PhotoPills gibi fotoğrafçılıkla ilgili akıllı telefon uygulaması kullanılarak izlenebilir.

Check sunrise times 1

Uzun pozlamalar sırasında trafik ışığı izlerini hedefliyorsanız, yılın zamanına ve konuma bağlı olarak bir akşam çekimini hedefleyin, işe başlama saatleri değişeceğinden akşamları daha fazla trafik olması muhtemeldir.

Pentax 21mm Nightscape 2
David Crewe’un fotoğrafı

Yoğun bir caddeye sahip bir yer bulun, belki de akan ışık izlerini almak için bir dönüş yapın ve kameranın birkaç saniyelik daha uzun bir pozlama ile ayarlandığından emin olun. Fotoğraf artık aşırı pozlanmışsa, diyaframı veya ISO duyarlılığını uygun şekilde düşürün. Bu mümkün değilse, bir nötr yoğunluk (ND) filtresi, yeterli pozlama uzunluğu sağlamak için çerçeveyi eşit şekilde karartabilir.

Low light cityscape example3

Gün doğumu ve gün batımı her gün değişir ve yıl boyunca önemli ölçüde değişebilir, bu nedenle farklı görünümleri yakalamak için yerleri tekrar ziyaret etmeyi planlayın. Örneğin burada Birleşik Krallık’ta Temmuz ayında düşük ışıklı bir şehir manzarası çekemiyorum çünkü yazın en yüksek olduğu geceyi bile yaşamıyoruz. Buna karşılık, kışın saat 16.00 civarında hava kararır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.