Makaleler

Lightroom Classic ve CC Neredeyse Aynıdır, Peki Neden İki Program?

Lightroom CC ilk piyasaya çıktığında, özellikler açısından ne yazık ki Lightroom Classic’in gerisindeydi. Belirli araçlar ve performans beklemeye başlayan fotoğrafçılar, yetersiz bir CC ile karşılandı ve çok azı bundan sonra ikinci bir bakış attı. Ama şimdi, neredeyse beş yıl sonra, aynı fotoğrafçılar şimdi neredeyse aynı olduklarını bilmiyor olabilirler. Öyleyse neden aynı yazılımın iki versiyonuna sahibiz?

Lightroom’un Marka Geçmişi

Lightroom Classic ve Lightroom CC, Ekim 2017’de iki farklı ürün olarak ayrıldı , ancak “Lightroom CC” adı ilk kez kullanılmadı. 2015’te Adobe, sonunda Klasik olarak adlandırılacak olan orijinal Lightroom’a Creative Cloud anlamına gelen “CC” yi ekledi. Ancak 2017’de Lightroom’u Lightroom Classic olarak yeniden markaladı ve Lightroom CC’yi ayrı bir ürüne dönüştürdü.

Emin olmak için kafa karıştırıcı.

2017’deki bu bölünme, birçok kişinin Adobe’nin birçok fotoğrafçının güvendiği Lightroom deneyimini sona erdireceği konusunda hemen endişelenmesine neden oldu. Aynı fotoğrafçılar Adobe’nin yeni Lightroom CC’sini de sabırsızlıkla beklemiyorlardı çünkü platform, yeni adı verilen Classic’in haline geldiği kadar sağlam değildi. Gerçekten tam tersi: Uzman kullanıcılar için düpedüz yetersizdi.

Adobe Ürün Yönetimi Direktörü Tom Hogarty, “Hayır, Lightroom Classic’i aşamalı olarak bırakmıyoruz ve gelecekte Lightroom Classic’e yatırım yapmaya devam ediyoruz” dedi. “Birçoğunuz için Lightroom Classic’in bildiğiniz ve sevdiğiniz bir araç olduğunu biliyoruz ve bu nedenle geleceğe yönelik heyecan verici bir iyileştirme yol haritasına sahip.”

Adobe sözünü tuttu. Önümüzdeki beş yıl boyunca, iki platformu yan yana birlikte geliştirecek. Yıllarca yavaş olduğu ve yavaşladığı için karalanan Classic, bu bakış açısını tersine çevirmeyi başardı. Lightroom markasının yavaş ile eş anlamlı olduğu bir zaman vardı, ancak 2022’de nadiren gündeme gelen bir şikayet. Aynı zamanda, Adobe’nin Lightroom ekipleri hem CC’yi hem de Classic’i daha sağlam hale getirdi ve birçok yeni özellik ekledi.

Adobe’nin Fotoğraf Ürün Yöneticisi (Adobe Camera Raw, Lightroom ve Lightroom Mobile’ı içeren) Sharad Mangalick’e göre, CC bilerek bu kadar basit bir şekilde piyasaya sürüldü.

“Lightroom CC’mizi piyasaya sürdüğümüzde fotoğrafçılar haklıydı: Classic’in yaptığı kadar işe yaramadı. İnsanların gerçekte neye ihtiyacı olduğunu anlayabilmek için ürünü bilerek daha az özellik ağırlıklı hale getirdik” diyor. “Yaptığımız stratejik bir seçimdi. Şimdiki zorluk, birkaç yıl sonra, insanlar yalnızca orijinal sunumu hatırlıyor, şimdi olduğu gibi değil, yalnızca o zamanlar yetersiz olduğunu hatırlıyor. ”

Adobe’nin klasiği hızlandırmanın ve ona yeni yetenekler kazandırmanın yanı sıra, CC’yi Classic ile özellik eşliğine getirmeyi başardığını muhtemelen çok az fotoğrafçı fark etmiştir.

Bugün, düzenleme paketi her iki uygulamada da hemen hemen aynıdır – bir fotoğrafçının bir fotoğrafı düzenlemek için neler yapabileceği konusunda kayda değer bir fark yoktur. Öyleyse neden iki program var ve gelecek için plan nedir?

Lightroom Classic ve Lightroom CC Arasındaki Fark Nedir?

Classic ve CC arasındaki kurguya dayalı tek fark, CC’nin Kamera Kalibrasyonu paneline sahip olmamasıdır, ancak bir editörün orada yapabileceklerinin çoğu, düzenleme yığınında başka bir yerde yapılabilir. Adobe ve Lightroom ekibi için, düzenleme açısından iki program özellik eşliğine ulaştı.

Mangalick, Adobe’nin bazılarının korkmasına rağmen Lightroom Classic’i emekliye ayırmayı asla planlamadığını ve amacın her zaman her iki ürünü birlikte oluşturmak ve yenilemek olduğunu söylüyor.

Lightroom Classic ve CC Neredeyse Aynıdır, Peki Neden İki Program?
Sol: Lightroom CC, Sağ: Lightroom Classic

Lightroom Classic ve Lightroom CC] farklı ihtiyaçları çözmek için üretildi, Lightroom Classic ile, düzenlenecek her şeyin bir fotoğrafçının bilgisayarında olacağı varsayımı vardı.

Bu temel varsayım, Classic ve CC’yi farklı kılan şeyin özüdür. Classic’te platform, fotoğrafçıların düzenlemek istedikleri fotoğraflara yerel bir makinede erişebileceklerini varsayıyor ve bunu yapmak için bulut depolamaya dayanmıyor. Lightroom CC ise tam tersi. Platformlar arasında çalıştığı için, varsayım, bu dosyaların şu anda kullanımda olan cihazda olmayacağı ve sonuç olarak daha çok bulut depolamaya yöneleceği varsayımıdır.

Bu bakış açıları, ikisi arasındaki küçük farklılıklarla doğrudan ilgilidir.

Screen Shot 2022 01 21 at 10.54.07 AM 800x444 1
Lightroom Classic

“Yani bir web sitesine [Klasik olarak] bir baskı, slayt gösterisi modülü ve FTP’ye sahip olacaksınız. Classic’in geliştirildiği zaman çerçevesi nedeniyle, Facebook ve sosyal medya yoktu, bu yüzden bunlar o zamandan bir tür devirdi,” diye açıklıyor Mangalick. “Lightroom CC ile bunları ürüne dahil etmedik çünkü insanların kullandığı ihtiyaçlar Classic’in üretildiği zamandan farklı. Bu, bu açığı kapatmak için CC’ye daha fazla şey eklemeyeceğimiz anlamına gelmiyor, ancak stratejik olarak insanların neye ihtiyacı olduğuna, fotoğrafçıların bize ne söylediğine ve endüstrinin nereye gittiğine bakıyoruz.”

Lightroom CC’nin eklentilerle Classic’te olduğu gibi çalışma yeteneğinden yoksun olmasının nedeni de bu zihniyettir.

“Eklentiler CC’de çalışır, ancak Photoshop ve Classic’te çalıştıkları şekilde değiller” diyor. “Bir masaüstü uygulamasından bir bulut ekosistemine nasıl bağlanırsınız? Eklentilerin çoğunun ne yaptığına baktığınızda, birçoğu SmugMug veya Flickr gibi bir yayın hizmetidir. Kullanılanların büyük çoğunluğu ‘Lightroom’dan üçüncü taraf bir hizmete nasıl fotoğraf çekerim?’ sorusuna cevap vermeye çalışıyor. Bunu bir eklenti aracılığıyla yerel olarak yapmak yerine, üçüncü taraf bir hesapla bir Adobe Hesabına bağlanan ve onları bu şekilde bağlayan bulut API’lerimiz var.”

Screen Shot 2022 01 21 at 10.54.17 AM 800x445 1
Lightroom CC

Mangalick, Lightroom CC gibi çok platformlu, bulut tabanlı bir yazılım söz konusu olduğunda eklentinin zihniyetiyle ilgili bir sorunu olduğunu söylüyor.

“Yalnızca tek bir platformda çalışan bir eklentinin zihniyetiyle ilgili hâlâ bazı endişelerim var, CC’nin bulut doğasının pek çok avantajını gerçekten reddediyor ve bu, konuşmayan bir silo eklenti mimarisi oluşturma konusundaki tereddütlerimden biri. ekosistemin geri kalanına” diyor. “Bu, bir SDK oluşturup oluşturmadığımızı ve ne zaman yapacağımızı anlamamız gereken bir Adobe meselesinden daha fazlası, ancak bu, üzerinde çalışmamız gereken endişelerden sadece biri.”

Haklı ve şimdilik Adobe bunu değiştirmeyi planlamıyor.

“Desteklenmiyorlar, ancak bahsettiğimiz bir şey. Bunu yapmamızı engelleyen hiçbir şey yok, ancak talebini duymadık, belki de kadar yüksek sesle değil, ”diyor Mangalick.

“Lopedeck ile konuşuyoruz, onlarla yılda bir veya daha fazla görüşüyoruz” diyor örnek olarak. “Ancak donanım satıcıları için bir masaüstü SDK’sı [Lightroom CC için] oluşturmak henüz zirveye ulaşmadı, ancak inceleyebileceğimiz bir şey.”

Stratejik Farklılıkları Olan İki Program

İki program arasındaki farkı göremeyen ve neden tek bir program olmadığını merak eden yeni başlayanlar ve CC’ye 2017’den beri ikinci kez bakmamış eski kullanıcılar için Lightroom’un çift yazılım ekosistemi mantıklı gelmeyebilir. Ancak bunun için Adobe’nin Lightroom ekibinin önemli bir ayrım olduğuna emin olduğu bir yöntem var.

Screen Shot 2022 01 21 at 10.53.16 AM 718x800 1
Lightroom Classic

Fotoğrafçılar, özellikle Adobe veya Lightroom’da yeni olanlar, iki seçenekle kolayca karıştırılabilir. Lightroom Classic ve Lightroom CC, kulağa ihmal edilebilecek kadar farklı – eğer öyleyse – ve hangisinin kullanılacağına karar vermek bir acı noktası olabilir. Ancak Adobe ve Mangalick, benzer, ancak temelde farklı iş akışları için tasarlanmış iki ürünü desteklemek için yeni kullanıcılar için bu hızlı artışın buna değer olduğunu savunuyorlar.

Mangalick, “Lightroom’un yaptığı ve Classic’e kıyasla nasıl çalıştığı [bir karardı çünkü] farklı ihtiyaçları çözmek için üretildiler” diyor. “Düzenleme özelliği eşliği var, sadece düzenleme iş akışına ve bir fotoğrafçının fotoğraflarını nasıl saklamayı seçtiğine bağlı. Bu önemsiz görünebilir, ancak fotoğraflarını depolamak ve onlara erişmek için çok fazla stok koyan biri için öyle değil.”

Lightroom Classic ve CC Neredeyse Aynidir Peki Neden Iki Program 004
Lightroom CC

Deneyimli Lightroom Classic gazileri için, hem CC hem de Classic’in düzenleme açısından önemli ölçüde aynı olduğunu duymak onlar için bir haber olabilir. Classic’in masaüstü tabanlı, tek bilgisayarlı iş akışının kesinlikle bir faydası olsa da, CC’nin bulut tabanlı mimarisinin değeri olabilir. Beş yıl içinde CC’ye bakmamış olanlar, programı düşündüklerinden daha yararlı bulabilirler.

Ancak – ve bu önemlidir – programlar paralel olarak geliştirilmeye devam edeceğinden Classic veya CC kullanıcıları için yaptıklarını ve her birini nasıl kullandıklarını değiştirme baskısı yoktur.

Mangalick, her iki platformun da gelecekteki gelişimiyle ilgili olarak “Farklı bir şey yapma planı yok” diyor. “Hem Lightroom Classic hem de Lightroom CC son derece başarılı oldu. Her ikisinin de var olmak için nedenleri var ve hatta yeni müşteriler bile seçimlerini yapıyor ve biz de hangi seçimde olurlarsa olsunlar onları desteklemek için buradayız.”

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu