Uluslararası Fotoğraf Yarışmaları

2024 OnePlus Fotoğrafçılık Ödülleri Başvurulara Açık

OnePlus Fotoğrafçılık Ödülleri Başvurulara Açık

29 Şubat’ta dördüncüsü düzenlenecek OnePlus Fotoğrafçılık Ödülleri (OPA) girişlere açılacaktır. OPA, Uluslararası Fotoğrafçılık Ödülleri ile işbirliği içindedir ve kendisini etkileyici cep telefonu fotoğrafçılığını öne çıkarmaya adamıştır.

OPA 2024’ün teması “Anı Yarat”. OnePlus, bu vizyonun kısacık zaman dilimlerini yakalamanın ötesine uzandığını açıklıyor: fotoğrafçıların kendine özgü tonunu ve benzersiz duygularını güçlendirmeyi, anları unutulmaz başyapıtlara dönüştürmeyi amaçlıyorlar. Tema, Hasselblad ve OnePlus arasındaki ortaklığı vurgulayan, Hasselblad kamerasıyla çekilen ilk insanlı aya iniş fotoğrafından ilham aldı. Yarışma, akıllı telefon üreticisi OnePlus tarafından düzenlenirken, tüm mobil fotoğrafçılığa açık olup, fotoğrafçılığı daha erişilebilir kılmak ve telefon kamerası olan herkesi, özel anları yakalayabilen bir fotoğrafçı olmaya teşvik etmek amacıyla yapılıyor.

IPA ve OnePlus İşbirliği

OnePlus, misyonunun “Asla Yerleşmemek” olduğunu belirtiyor ve akıllı telefon görüntüleme teknolojisiyle mümkün olanın sınırlarını zorlayarak fotoğrafçılığa destek olmayı hedefliyor. Şirket, misyonunu ilerletmek için 2021’den itibaren Uluslararası Fotoğrafçılık Ödülleri (IPA) ile üç yıllık bir ortaklığa girdi. 2024’te profesyonel cep telefonu fotoğrafçılığının geleceğini keşfetmek için bu ortaklığı geliştirmeye devam ediyor.

İki grup arasındaki ilişkinin bir parçası olarak OnePlus 12 telefonu, IPA 2024’ün Resmi Akıllı Telefonu seçildi. IPA ayrıca OnePlus Fotoğrafçılık Ödülleri’ne resmi onay ve profesyonel jüriler aracılığıyla destek sunuyor.

2024 OnePlus Fotoğrafçılık Ödülleri Detayları

Son üç yılda OPA, dünya çapında 110’dan fazla ülke ve bölgeden gönderilen 50.000’den fazla fotoğrafla küresel fotoğrafçılık camiasında önemli bir etki yarattı. Bu yılki “Anı Yarat” teması kapsamında katılımcıların yarışabileceği üç farklı kategori bulunuyor.

İlk kategori Işık ve Gölge: Optik Oyundur. “Işık ve gölgenin benzersiz büyüsünü yakalayın, ışığı gerçeklikle fantezi arasındaki sınırı bulanıklaştıracak şekilde yönlendirin. Bu incelikli etkileşim ilgi çekici bir görsel hikayeye zemin hazırlıyor” diye açıklıyor kategori açıklaması.

İkinci kategori ise Renkler: Sihirli Palet. OnePlus 12 kamerası renkleriyle tanınıyor, bu nedenle şirketin yarışmasına renk bazlı bir kategori eklemesi mantıklı. OnePlus bu kategoriyi ayrıca şu şekilde tanımlıyor: “Kentin neon manzaralarından, rustik alacakaranlık konumlarına, canlı kıyafetlere ve aradaki her şeye kadar her yerde gerçeğe uygun renkleri ortaya çıkarın. Rengin ritmik güzelliğini ve saf özünü sergileyin.”

Son olarak üçüncü kategori olan Yüzler: Duygusal Aynalar tamamen portrelerle ilgilidir. OnePlus, bu kategorinin insanların, evcil hayvanların ve hayvanların yüzlerindeki duyguları sergilemek için olduğunu açıklıyor.

Varlıklar 29 Şubat’ta açılıyor ve 30 Haziran 2024’e kadar devam edecek. OnePlus kullanıcıları için bir grup kategorisi var, ancak aynı zamanda herhangi bir akıllı telefona açık olan bir Genel Grup da var, bu nedenle katılımcıların OnePus telefonuna ihtiyacı yok. Katılmak için OPA 2024 web sitesine gidin ve görselle ilgili 50 kelimelik hikayeyle birlikte girişin başlığını girin.

OPA 2024’te Hasselblad Elçileri, Hasselblad Ustaları, IPA jüri üyeleri ve OnePlus görüntüleme ürünü uzmanlarından oluşan daha çeşitli bir jüri ekibi bulunuyor. Bu yılki yarışma aynı zamanda daha açık bir formata sahip ve daha fazla kişinin katılmasına olanak tanıyor.

Yarışma Ödülleri ve Ödüller

Bazı ödüller ve ödüller olmasaydı bu bir yarışma olmazdı ve aslında OPA 2024’te çok şey var. OnePlus telefonlarıyla fotoğraf çekenler ve diğer cihazları kullananlar için ayrı kazananlar sağlayan iki grup katılım var. Her grup ve kategoride sırasıyla 5.000$, 2.000$ ve 1.000$ tutarında Altın, Gümüş ve Bronz ödül bulunmaktadır. Tüm kazananlar, “OnePlus Fotoğraf Uzmanı” unvanı olan 2024 OnePlus ürününü alacak ve gelecekte OnePlus ile çalışma fırsatına sahip olacak.

Kategori kazananlarının yanı sıra Yılın Fotoğrafı ödülü de verilecek. Bu prestijli ödül 10.000 dolarlık bir ödülü içerecek. Bu kazanan, diğer ödüller gibi “OnePlus Fotoğraf Elçisi” unvanı olan 2024 OnePlus ürününü de alacak ve gelecekte OnePlus ile çalışma fırsatına sahip olacak.

Kazananların ötesindeki olağanüstü görseller OPA 2024 resmi web sitesinde ve diğer resmi kanallarda da paylaşılacak.

OnePlus 12 Ayrıntıları

IPA 2024’ün Resmi Akıllı Telefonu olan ve 2024 yılının Ocak ayında dünya çapında piyasaya sürülen OnePlus 12, Dördüncü Nesil Hasselblad Kamera Sistemini barındıran etkileyici bir cihazdır. SanalSergi bu yılın başlarında telefonla biraz zaman geçirerek kamerasını ve yeteneklerini test etti.

OnePlus 12’nin üç kamera dizisi, Sony LYT-808 Tip 1/1,4 inç görüntü sensörüne, f/1,6 diyafram açıklığına, 23 mm eşdeğer odak uzaklığına ve optik görüntü sabitlemeye sahip sektörün ilk 50 megapiksel birincil kamerasını içeriyor. OnePlus ayrıca kırmızı parlamayı ve kusurları azaltan ve çeşitli aydınlatma koşullarında görüntü kalitesini artıran bir ALC Kaplama IR filtresini de tanıttı.

OnePlus 12, 3x optik yakınlaştırmalı 64 megapiksel periskop kameraya sahip ilk OnePlus tek ekranlı amiral gemisidir. Bu kamerada Tip 1/2 OV64B görüntü sensörü, 70 mm eşdeğer odak uzaklığı ve optik görüntü sabitleme bulunur. Kullanıcılar kaliteden biraz ödün vermekte sakınca görmüyorsa, 6x’e kadar yakınlaştırma veya 120x’e kadar dijital yakınlaştırma sağlamak için sensör içi kırpma kullanabilir. Üçlüyü tamamlayan ise 48 megapiksel, 114 derecelik ultra geniş kameradır. 16 mm eşdeğeri odak uzaklığı sunar ve 3,5 santimetreye kadar yakına odaklanabilir.

OnePlus 12, donanımın ötesinde, ışığı manipüle etme, ön plan ile arka plan arasındaki etkileşimi dengeleme ve anın özünde gerçek zamanlı ayrıntıları yakalama konusunda gerçek bir usta olan en yeni HDR algoritmasına sahiptir. Ayrıca Hasselblad lenslerinden gelen bokeh ve parlama efektlerini simüle eden gelişmiş bir Portre Modu ve yine Hasselblad ile ortaklaşa geliştirilen yükseltilmiş görüntü işleme algoritmalarını da görüyor. Ayrıca yeni Master Modu, deklanşöre basmadan önce renk tonu, keskinlik, kontrast, vinyet ve doygunluğa doğrudan erişim sağlar.

OPA 2023 Kazananlar

Geceleri Ateş Ejderhası Dansçısı festivalinde bir kişi havai fişeklerin ve kalabalığın önünde yürüyor.
2023 Kazananı: Zhuowen Ao’nun “Gece Ateş Ejderhası Dansçısı”.
Mavi buz mağarasında, mağaranın daha derinlerine bakan bir delik bulunur.
2023 Sonsuz Doğa Birincilik Ödülü: Chen Ma tarafından Buz Mağarası.
Küçük bir köy, sonbahar ağaçlarının ve dik bir dağ kayalığının önünde yer alır.
2023 Sonsuz Doğa İkincilik Ödülü: Luca Camminati’den “Altın Ladinler”.
Turkuaz bir nehir dik bir dağ vadisinden geçiyor.
2023 Sosyal Medya Grubu Birincilik Ödülü: four.lens’ten “The Hangrang Valley”
Maskeli bir kişi metro treninin önünde duruyor ve kalabalığın arasından geçerken bulanıklaşıyor.
2023 Şehrin Sesleri Üçüncülük Ödülü: Hhesher Sun’dan “Kalabalık Metro İstasyonu”.
Kırmızı kayalıklar, yıldızlarla dolu gece gökyüzünün önünde duruyor.
2023 Gecenin Vizyonları Birincilik Ödülü: Justen Christensen’den “Midwest Midnight”.
Bir dönme dolabın ışığı geceleri dönerken bulanıklaşıyor.
2023 Visions of Night Üçüncülük Ödülü: Rijan Sangat’ın “Dönme Dolapları”.
Kırmızı kayalar, yıldızlarla dolu gece gökyüzünü çerçeveliyor.
2023 Sosyal Medya Grubu Birincilik Ödülü: mohandravid’den “Orion Yıldızları”.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.