Satın Alma Rehberi

2023’te Fotoğrafçılık İçin En İyi Akıllı Telefonlar

Bugünlerde neredeyse herkes bir kamera kullanıyor çünkü akıllı telefonlarında varsayılan olarak zaten bir tane var. Ancak herhangi bir telefon en iyi sonuçları yakalayamaz ve bu nedenle bazıları belirli nedenlerle öne çıkar.

Mobil fotoğrafçılık artık birbirinin önüne geçmeye çalışan satıcılar için en büyük savaş alanlarından biri. Neyse ki, megapiksel sayımları yeni zirvelere ulaşsa da bu tamamen sayılarla ilgili değil, yazılımın mevcut piksellerle daha fazlasını yapmak için ne kadar etkili olabileceğiyle ilgili. Bu, özellikle telefonların artık düzenli olarak sunduğu çeşitli modlarla ilgili olarak, yazılımın size sunduklarına nasıl baktığınıza da bağlı olabilir.

Yeni telefonların eski telefonların yerini alabileceği, diğerlerinin ise yeni güncellemelerin performansı ve çıktıyı nasıl etkilediğine bağlı olarak yer değiştirebileceği, sürekli gelişen bir durumdan bahsediyoruz. Profesyonel mod özellikleri, harika şeyler yapan yazılımlar veya harcadığınız her kuruş için daha fazlasını elde etmek olsun, bu özet başlangıç ​​için iyi bir yerdir. SanalSergi’de biz, size istediğinizi çekmek için ihtiyaç duyduğunuz içgörüyü vermek üzere değişen ve değişen bir pazarı yansıtacak şekilde düzenli olarak güncelleyeceğiz.

Ne Arıyoruz

“İyi” kamera olarak değerlendirebileceğiniz pek çok akıllı telefon var, ancak “harika” olanların sayısı daha az ve bu genellikle kendini gösteriyor. Bir akıllı telefon kamerasını bu listeye neyin koyacağına baktığımızda, özellikle belirli bir fotoğraf türünden bahsederken her zaman en iyi sonuçları ararız. Bu, telefonun her yönüyle en iyisi olduğu anlamına gelmeyebilir, ancak burada belirtilirse, bunun nedenleri vardır.

Bu nedenle, bazı cihazları belirli cihazların güçlü yönleri arasında ayrım yapan kategorilere de ayırdık. Bir telefon portre çekiminde daha iyi olabilir, oysa diğerinin Pro modu diğerlerinin üzerindedir. Hesaplamalı yazılım çok bütünleyicidir ve yine de herkes bunu iyi yapamaz.

Akıllı Telefon Fotoğrafçılığı için Genel Olarak En İyisi: Samsung Galaxy S23 Ultra

2023'te Fotoğrafçılık İçin En İyi Akıllı Telefonlar

Ana sensör: 200MP, 50MP veya 12MP (piksel gruplama ile) 23 mm eşdeğeri
Diğer arka kameralar: 10MP 3x zoom telefoto lens (70mm eşdeğeri), 10MP 10x zoom telefoto (230mm eşdeğeri), 12MP ultra geniş açılı (13mm eşdeğeri)
Ön- bakan kamera: 12MP
Video kayıt çözünürlüğü: 8K’ya kadar
Fiyat: 33.000₺’den başlayan fiyatlarla

Samsung, Galaxy S22 Ultra’da ortaya koyduğu artan çaba olmasaydı burada olmazdı, ancak bazı iyi oynanmış yükseltmeler ve eklemeler, Galaxy S23 Ultra‘yı gözden kaçırmayı zorlaştırıyor. Bu haliyle, mevcut en çok yönlü telefon kameralarından biridir ve burada bulunan Pro modu ve RAW çekim özellikleriyle büyük ölçüde bağlantılıdır.

Samsung’un HP2 görüntü sensörünün boyutu en büyüğü değil, ancak megapiksel sayıyorsanız öyledir. Bu, Samsung’un bunları hem JPEG hem de RAW’da daha iyi görüntüler üretmek için gelişmiş hesaplama yazılımıyla birlikte kullanması dışında tek başına pek bir şey ifade etmiyor. 200 megapiksellik bir görüntü çekmek, diğer telefonlarda kesinlikle mümkün olmayan kırpma sunar – ve kesinlikle burada göreceğiniz kaliteyi korumayla değil. Bazen telefoto kullanma ihtiyacını ortadan kaldırır, ancak sırasıyla iyi çalışan seçenekler genel amaca zarar vermez.

SanalSergi’nin Samsung Galaxy S23 Ultra incelemesini okuyun

Diğer lenslerin iyi çekim yapması her zaman ek bir avantajdır, ancak Samsung’un S23 Ultra ile yaptığı en iyi şey, Expert RAW’ı kamera uygulamasına entegre ederek kullanıcıların 16 bit RAW yakalama dahil olmak üzere 50 megapiksel RAW görüntüler çekmesine olanak tanımak oldu. özel ayar ön ayarlarını kaydetme yeteneği. Ayrıca, bir telefon markasının Lightroom ile bunun yaptığı gibi bütünleştiğini görmek nadirdir; bu, S Pen’in bir düzenleme aracı olarak ne kadar kullanışlı olduğu nedeniyle daha da önemli bir şeydir. Uzak bir deklanşör olarak iyi çalışır ve yerleşik bir yuva ile bu telefon, başka bir adla etkili bir şekilde bir Galaxy Note’dur.

Astrofotografi ve Çoklu Pozlama gibi daha yeni modlar denemeye değerken, mevcut modlar Samsung’un burada sunduğu gelişmiş performanstan yararlanıyor. Video bile hızlanarak S23 Ultra’yı çeşitli ayarlarda çok şey yapabilen çok yönlü bir nişancı olarak sağlamlaştırıyor.

Akıllı Telefon Fotoğrafçılığı için En İyi Pro Modu: Xiaomi 13 Pro

Akıllı Telefonlar

Ana sensör: 50 MP veya 12,5 MP (piksel gruplamalı) 23 mm eşdeğeri
Diğer arka kameralar: 50 MP 3,2x zoom telefoto (75 mm eşdeğeri), 50 MP ultra geniş açılı (14 mm eşdeğeri)
Öne bakan kamera: 32 MP
Video kayıt çözünürlüğü: 8K’ya kadar
Fiyat: 39.000₺’den başlayan fiyatlarla

Xiaomi ve Leica arasındaki bir ortaklığın, özellikle de Tip 1 sensörün içindeyken neler getirebileceğini gösteren flaşlar olsa da, Xiaomi 13 Pro, ünlü bir kamera markası gerçek bir etki yarattığında neyin mümkün olduğunu da güçlü bir şekilde ortaya koyuyor. Bu, telefonun kamerasını bütünüyle tanımlayabilir, ancak Pro modu – ve buna ek olarak, 50MP modu – öne çıkıyor çünkü üzerinde çalışabileceğiniz çok şey sunuyor. Doğru, tam 50 megapikselde RAW çekim yapamazsınız, ancak pek çok telefonda nadir görülen bir durum olarak, Pro modunun sunduğu tüm manuel kontrolleri kullanarak tam çözünürlükte JPEG çekebilirsiniz.

SanalSergi’nin Xiaomi 13 Pro incelemesini okuyun

Bu, standart Leica Authentic ve Vibrant modlarının yanı sıra dört Leica renkli ve siyah beyaz filtresiyle çekim yapma yeteneğinin yanı sıra. Eski film emülasyonları da (Leica’nınkiler değil) mevcuttur ve tipik şipşak fotoğraflar yerine düşünceli fotoğraflar çekmek için yalnızca yaratıcı potansiyele katkıda bulunur. RAW görüntüler, özellikle düşük ışıkta harikadır, ancak 50 megapiksel JPEG’lerin bunları post prodüksiyonda düzenlerken eşit derecede esnek olduğunu görebilirsiniz.

En iyi yanı, bunun diğer arka lensler için de geçerli olması ve aynı ayrıntılı kontrollerle hem telefotoda hem de ultra genişte 50 megapikselde çekim yapmanıza izin vermesidir. Ayrıca 12 megapikselde bunlardan herhangi birini kullanarak RAW formatında çekim yapabilirsiniz, bu da 50MP modunu tek seferlik bir özellik yerine etkili bir şekilde sistemin bir parçası haline getirir.

Kullanabileceğiniz çok sayıda özellik ve araç için yalnızca 50MP veya RAW seçmenin ötesinde nelerin mevcut olduğunu görmek için Pro içindeki ayarlar arasında gezinmeye değer.

Bir Akıllı Telefonda En İyi Hesaplamalı Yazılım: Google Pixel 7 Pro

Pixel 7 Pro

Ana sensör: 50MP (25mm eşdeğeri)
Diğer arka kameralar: 12MP ultra geniş açılı (14mm eşdeğeri), 48MP telefoto (120mm eşdeğeri)
Ön kamera: 10,8MP
Video kayıt çözünürlüğü: 4K’ya kadar
Fiyat: 899$’dan başlayan fiyatlarla

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Google, birkaç yılda bir görüntü sensörlerini değiştirme tutkusuna bağlı kalarak Pixel 7 serisinde hiçbir şeyi kökten değiştirmedi. Bu, sorumluluğu Google’ın ünlü olduğu hesaplama yazılımına yükler ve piksel piksel en iyi olmaya devam eder. 50 megapiksel sensör ne yazık ki hiçbir zaman tam çözünürlükte çekim yapmıyor, bunun yerine düşük ışıkta daha iyi çekim için bindirilmiş 12,5 megapiksele bağlı kalıyor. Google’ın hesaplamalı yazılımı, çekimleri her koşulda optimize etmek için çalışır ve piksel gruplama her zaman denklemin bir parçası değilse ne olabileceğini merak etmemize neden olur.

SanalSergi’nin Google Pixel 7 Pro incelemesini okuyun

Gerçekten de Google, çalışmak için çok az manuel denetim bırakır ve yerleşik yazılımın perde arkasında ne yaptığına daha da fazla önem verir. Gölgeler, vurgular ve renk sıcaklığı için kaydırıcılara sahip olmak ve hatta istediğiniz zaman RAW formatında çekim yapabilmek güzel, ancak sihir, Pixel 7 Pro’nun yakaladığınız JPEG’i işleme biçiminde ortaya çıkıyor. Bu telefon, düşük ışıkta mükemmel görüntüler ve daha parlak koşullarda dinamik aralık için Pixel serisinin becerisini koruyor.

Neredeyse her modda üç lensi kullanarak çekim yapabilirsiniz ve Google’ın bir profesyonel veya manuel mod eklemeyi reddetmesine rağmen, RAW’ı çeşitli modlarda kolayca kullanılabilir hale getirir. 120 mm’ye eşdeğer bir 5x optik yakınlaştırma merceğine sahip olmak güzel ve bazen hibrit yakınlaştırma için dijital bir kesmeyi getirdiğinizde bir Süper Çözünürlüklü Yakınlaştırma çekiminin ne kadar iyi olduğu şaşırtıcı. Magic Eraser, daha çok bir Google Fotoğraflar özelliği olduğu için Pixel 7 Pro’ya ve hatta Android’e özel değildir, ancak Google’ın çektiğiniz herhangi bir çekimdeki istenmeyen öğeleri kaldırmak için yazılım oluşturmada ne kadar iyi olduğunu gösterir.

Paranın Karşılığında En İyi Fiyata Sahip Akıllı Telefon: Google Pixel 6a

Pixel6a

Ana sensör: 12,2 MP (27 mm eşdeğeri)
Diğer arka kameralar: 16 MP ultra geniş açılı (17 mm eşdeğeri)
Ön kamera: 8 MP
Video kayıt çözünürlüğü: 4K’ya kadar
Fiyat: 449 $’dan başlayan fiyatlarla

Bu fiyata Pixel 6a kadar iyi çekim yapan bir telefon bulmak zor olurdu . Bu telefon, basit bir deneyime indirgenmek yerine, daha pahalı olanlarla aynı özelliklerin çoğunu sunuyor. Bu, hesaplamanın aynı kalitede görüntüleri üretmek için aynı şekilde çalıştığı anlamına gelir. Pixel 6a, Pixel 7 serisiyle eşleşmeyecek çünkü onlardan önce ortaya çıktı, ancak Google’ın kredisine göre, kamera uygulamasını her güncellediğinde daha uygun fiyatlı telefonunu da içeriyor.

SanalSergi’nin Google Pixel 6a incelemesini okuyun

Bir telefoto lenste kaybedersiniz, bu nedenle, optik veya elektronik görüntü sabitleme olmasa da, birincil geniş kamera dışında yalnızca 114 derecelik bir görüş alanı olan ultra geniş ile sınırlısınız. Yine de, çalışmak için iyi modlara sahip olursunuz ve RAW çekim her zaman kullanılabilir olduğundan, post prodüksiyonda daha fazlasını yapmak için yer vardır. Bütçesi kısıtlı olanlar için, daha az paranın satın alabileceği en iyi telefon kameralarından biri olacak.

Çok Yönlülük Açısından En İyi Akıllı Telefon: Vivo X90 Pro

vivo x90 pro

Ana sensör: 50MP (23mm eşdeğeri)

Diğer arka kameralar: 50MP 2x zoom telefoto (50mm eşdeğeri), 12MP ultra geniş açılı (16mm eşdeğeri)

Ön kamera: 32MP
Video kayıt çözünürlüğü: 8K’ya kadar
Fiyat: 699$’dan başlayan fiyatlarla

Vivo, özellikle telefonun adında “Pro” geçtiğinde, elinden gelen her şeyi kamera uygulamasına atıyor. Bu durumda, X90 Pro, 90 serisi içinde markanın en iyisi olmayabilir, ancak burada yer alan çok çeşitli modlar, özellikler, ayarlar ve özelleştirme nedeniyle tartışmasız en çok yönlü olanıdır. Filtrelerin veya düzenleme araçlarının mücadeleye girdiği ilginç yollardan bahsetmiyorum bile. Bu kadar çok varyansa sahip bir mimari modu veya uzun pozlamayı başka nerede bulacaksınız?

Arka kamera dizisi, Vivo’nun 50 mm eşdeğeri ve aralarından seçim yapabileceğiniz altı Zeiss bokeh efekti nedeniyle “portre” olarak adlandırmayı tercih ettiği bir yakınlaştırma lensi içerir. Vivo, portre modunda fotoğraf çekmenizi ve ardından odak noktasının ve f-stop’un nerede olmasını istediğinize karar vermenizi sağlayan birkaç markadan biridir. Odaklanmak istediğiniz şeye bağlı olarak birden çok görüntüyü bile kaydedebilir ve hatta daha sonra gönderide bunları yığın haline getirebilirsiniz.

Zeiss’in varlığı, çeşitli çekim modlarında uygulanabilen Doğal Renk ayarına bağlı olarak artık daha belirgin. Tam çözünürlükte çekim yapmak, RAW’da yapamasanız bile, en azından daha sonra kırpıldığında daha iyi beklentiler sunar ve portre merceğinin sağladığı sığ yakınlaştırmayı bir şekilde dengeler. Ayrıca, JPEG olarak çıkmalarına rağmen tam çözünürlüklü görüntüleri düzenlerken iyi sonuçlar almanız gerekir.

Video için En İyi Akıllı Telefon: iPhone 14 Pro

apple iphone 14 pro

Ana sensör: 48MP (24mm eşdeğeri)
Diğer arka kameralar: 12MP 3x zoom telefoto (77mm eşdeğeri), 12MP ultra geniş açılı (13mm eşdeğeri)
Ön kamera: 12MP
Video kayıt çözünürlüğü: 42.000₺‘den başlayan fiyatlarla

Video kaydı söz konusu olduğunda iPhone hala krallar arasında ve rengi, tonu ve dokuyu ne kadar iyi yakaladığı için bu şekilde kalıyor. iPhone 14 Pro ve Pro Max, boyut farkı dışında temelde aynı cihazdır ve aynı kamera sistemiyle donatılmıştır; bu, her iki durumda da aynı sonuçları alacağınız anlamına gelir.

SanalSergi’nin iPhone 14 Pro İncelemesini Okuyun

Sinematik mod, bir film yapımcısı gibi konulara odaklanmayı değiştirmek ve daha sonra klipleri düzenlerken diyaframı ayarlamak için en iyi modlardan biri olmaya devam ediyor; bu, Mac’te iMovie ve Final Cut’a da uzanıyor. Apple, iPhone 14 serisiyle Eylem Modu’nu tanıttı ve sabitlemeyi, görüntüleri yakalayan bir gimbal gibi görünebilecek bir noktaya kadar büyük ölçüde geliştirdi. Bu modların her ikisinin de sınırları vardır, ancak videonun bir akıllı telefondan nasıl çıktığı konusunda çıtayı yükseltmişlerdir.

Video çekmek için daha büyük bir sensöre sahip farklı bir telefon düşünmek daha kolay olabilir, ancak iPhone 14 Pro bu şekilde biraz daha erişilebilir. Özelliklerinin öğrenilmesi zor değil, bu da hemen hemen herkesin bir sahneyi çerçevelerken nasıl daha iyi çekimler yapacağını öğrenmesini kolaylaştırıyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu