Kılavuzlar

Astro Timelapse Nasıl Çekilir

Samanyolu mevsimi, görkemli galaktik çekirdeği hareket halindeyken yakalayan bir astro fotoğraf timelapse planlamayı ve çekmeyi öğrenmek için en iyi zamandır!

Bu makalede, evde çekimi planlamak ve hazırlamaktan, sahadayken gerçek kareleri nasıl yakalayacağınıza kadar, bir astro zaman atlamalı oluşturmak için eksiksiz bir kılavuz paylaşacağım.

SanalSergi daha önce astro fotoğrafçılıkla ilgili ayrıntılı ve eksiksiz bir kılavuz yayınlamış olsa da , daha fazla ilerlemeden önce temel bilgiler hakkında bazı hızlı notlar almak yine de daha iyidir. Hepimizin aynı sayfada olduğundan emin olalım.

Samanyolu’nun Görünürlüğü

Gece gökyüzündeki en popüler ilgi noktalarından biri elbette muhteşem Samanyolu Galaksi Çekirdeği! Kendi çıplak gözlerinizle izlemek muhteşem ve onu kameraya çekmek bir zevk.

Astro Timelapse Nasıl Çekilir

Ancak, Dünya’nın Güneş etrafındaki yolculuğu nedeniyle, bize her zaman “görünür” değildir. Açıkçası, her zaman oradadır, ancak Kasım’dan Ocak’a (Güney Yarımküre için) veya Şubat’a (Kuzey Yarımküre için) kadar olan aylar boyunca görülemez çünkü ufkun üzerindeki göreceli konumu gün ışığında gerçekleşir. Temel olarak, Samanyolu Mevsimi, eğer bu terimi kullanmama izin verilirse, her iki yarımkürede de her yıl Şubat ortasından Ekim sonuna kadar gerçekleşir.

Şubat ayından sonra her ay, Samanyolu yeniden görünür hale gelir, bu da pratik olarak gece vakti ufuk seviyesinin üzerinde daha uzun bir süre yükselmesi anlamına gelir ve bu da bizim bir astro timelapse çekimi planlamamıza olanak tanır! Ama gece gökyüzünde nereye bakmalısın?

Samanyolu mevsiminin başlangıcında ve kuzey yarımküre için, galaktik çekirdek gökyüzünde yükseldikçe güneydoğuda hafifçe güneye doğru hareket ederken ilk kez görülebilir.

02. Milky Way and the rising moon shot on March

Sezon ortasında, mayıs ayı civarında güneyde, sezon sonuna doğru gidildikçe ise eylül ve ekim aylarında güneybatıda daha çok görülebilir.

03. MW shot on August

Güney yarım küre için, bir şekilde tam tersidir, bu da Samanyolu’nun mevsim başında güneybatıda görülebileceği ve daha sonra daha güneydoğuya doğru olacağı anlamına gelir.

Neyse ki, Samanyolu’nun belirli bir tarih ve yerde ne zaman görüneceğini kontrol etmemize yardımcı olacak kullanışlı ve ücretsiz bir araç var. Bu araç Stellarium adlı bir uygulamadır ve bu uygulama aracılığıyla akıllı telefonlarımızı veya bilgisayarlarımızı kullanarak dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir zamanda gece gökyüzünün nasıl görüneceğini kontrol edebiliriz.

04
Windows’ta Stellarium uygulamasından bir ekran görüntüsü.

Bu uygulama aracılığıyla, gece gökyüzünün diğer nesnelerini, Ay’ın yerini ve bir gece gökyüzü astro timelapse’e hazırlanmamıza yardımcı olabilecek diğer birçok yararlı bilgiyi de bulabiliriz.

Işık Kirliliği Sorunu

Şehirlerimizde güneş battıktan sonra kendimizi daha güvende hissetmemizi sağladığı için yapay aydınlatmaya alışkınız. Ancak bununla ilgili sorun, şehirlerdeki (yani yollardaki) ve hatta evlerimizdeki ışıkların gece gökyüzüne karşı görüşümüzü etkileyen bir “kirlilik” üretmesidir. Buna Işık Kirliliği denir ve bunu ölçen bir ölçek vardır, Bortle Ölçeği adı verilir.

05.Bortle Scale Credit ESO P. Horalek M. Wallner
Kredi: ESO/P.
Horálek, M. Wallner

Işık kirliliğinin sadece gece gökyüzünü görmemizi engellemediğini, sağlığımız üzerinde de ciddi sonuçları olduğunu ve tüm ekosistemi etkilediğini belirtmekte fayda var. Işık kirliliği hakkında daha fazla bilgi International Dark Sky Association‘da bulunabilir .

Işık kirliliği genellikle aşağıdaki örnekte olduğu gibi ufka yakın sıcak turuncu bir renk tonu olarak görüntülerimizde yakalanır:

06. Light pollution example
1800m rakımlı bir dağ zirvesindeki ışık kirliliği örneği – hemen altında büyük bir şehir var.

Yapay ışık kirliliğine ek olarak, gece gökyüzündeki görüşümüzü etkileyebilecek başka bir şey daha var: Ay.

Ay, Dünya etrafında kendi yörüngesine sahip bir gök cismi olduğundan, ışığı Dünya’ya az ya da çok yansıttığı evrelere sahiptir.

moon from the earth
Resim: NASA

Gece gökyüzünün tüm ihtişamıyla tadını çıkarmak için Ay’ın yeni Ay evresinde olması gerekir, bu da kelimenin tam anlamıyla Dünya’ya doğru %0 ışık yansıması anlamına gelir.

Ay ışığının, ilk dördün içindeyken bile gece gökyüzündeki görüşümüzü nasıl bozabileceğine dair bir örnek aşağıda görülebilir:

08. Light pollution from moon example
Ay ışığı kirliliği örneği – M31 Andromeda Galaksisinin ne kadar sönük göründüğüne dikkat edin.

Sonuç olarak, gece gökyüzünü ve yıldızları tüm ihtişamıyla görmek ve yakalamak için Ay’ın evresine göre belirli bir tarih belirlememiz gerekiyor, ancak aynı zamanda yapay ışık kirliliğinden arınmış bir yere de ihtiyacımız var.

Evden ayrılmadan önce potansiyel olarak iyi bir konumu nasıl bulabileceğimizi görelim.

Hazırlık Anahtardır

Teknoloji neredeyse her gün ilerlerken, bilgisayarlarımızdan bir dış mekan fotoğraf çekimine hazırlanmamıza yardımcı olabilecek harika araçlara sahip olduğumuz için şükrediyoruz. Ve en önemlisi, bu araçların çoğunun kullanımı ücretsizdir.

Işık Kirliliği Haritaları

Yapılacak ilk şey, belirli bir yer/bölge/şehir/ülkedeki ışık kirliliği seviyelerini bulmaktır. Bunu yapmak için iki yararlı web tabanlı araç vardır:

09. Light Pollution Map Info
Işık Kirliliği Haritasının ekran görüntüsü.
10
Blue Marble Navigator’ın ekran görüntüsü.

Bu araçlarla, astro timelapse dizimiz için iyi, ışık kirliliği olmayan bir yer bulmak için dünyanın her yerindeki herhangi bir yeri veya alanı arayabiliriz.

Google Earth

Timelapse’imizi hangi yerde çekmeyi planladığımıza karar verdikten sonra, çok az ışıkla veya hiç ışık olmadan çalışacağımız için güvenli olduğundan emin olmalıyız. Bu, özellikle o yeri daha önce hiç ziyaret etmemişsek, güvenliğimiz için acil bir tehlike olmadığından %100 emin olmamız gerektiği anlamına gelir. Hayatımızdan daha değerli hiçbir şey yok , özellikle bir fotoğraf veya video, bu nedenle bölgede bize zarar verebilecek ani uçurumlar veya hatta vahşi hayvanlar olup olmadığını kontrol etmeliyiz.

Google Earth, çevredeki alanda uçurumlar ve diğer tehlikeli manzara özellikleri olup olmadığını kontrol etmek için yararlı bir araçtır.

Yabani hayvanlarla ilgili olarak, yerel ormana veya park ofisine telefon ederek bu konuda yararlı bilgiler alabilirsiniz veya bölgedeki yerel insanlara sorabilirsiniz.

Her durumda, ışık sönmeden önce etrafınıza alışmak ve her şeyi kendi gözlerinizle kontrol etmek için çekim yerine gündüz saatlerinde ulaşmanız şiddetle tavsiye edilir.

11.Google Earth

Google Earth’ün Samanyolu galaksi çekirdeğinin seçilen konumda nasıl görüneceğinin görece basit bir temsilini de gösterebileceğini biliyor muydunuz?

11a

Kişisel Hazırlık

Son olarak her şeyin kontrol edildiğinden emin olduktan sonra sıra çekime hazırlanmaya geliyor.

En önemli şey dinç olmaktır, çünkü gece boyunca arazide uzun saatler geçireceğiz ve ayrıca bölgeye arabayla gitmek için ekstra zaman da dahil. Bu, gece gökyüzünde hızlandırılmış çekimden önce iyi bir dinlenmenin tavsiye edildiği anlamına gelir.

Konum daha yüksek bir yerdeyse, örneğin dağlarda, bizi soğuktan veya rüzgarlardan korumak için sıcak tutan giysiler şarttır. Mevsim ne olursa olsun sıcaklıklar şehirdekinden daha düşük olacağından, piller etkilenebilir, bu nedenle yanınızda en az bir veya iki tam şarjlı yedek bulundurduğunuzdan emin olun.

Aksine, eğer çekim sıcak ve nemli bir ortamda yapılacaksa, o zaman bazı böcek kovucular önemli olabilir.

Her halükarda, düşük ışık koşullarında çalışırken, kırmızı ışıklı* bir far da karanlıkta çalışırken iki elinizin de serbest kalmasını sağlayacak çok yararlı ve ucuz bir aksesuardır.

Not : Kırmızı ışık gece görüşümüzü etkilemediği için arazide kullanılması tavsiye edilir.

Son olarak, bir şey olması ve yardıma ihtiyaç duyulması ihtimaline karşı telefonunuzun şarjının tamamen dolu olduğundan emin olun veya bölgede sinyal alımı olmadığının zaten farkındaysanız, GPS acil durum ışığına sahip olmak hayatınızı kurtarabilir.

Sırt çantanızda olması gereken kişisel eşyaların iyi bir kontrol listesi aşağıdadır:

  • Sıcak (ve kuru) giysiler
  • Rüzgar ceketi
  • Böcek savar
  • Atıştırmalıklar ve sıcak içecekler (çay, kahve vb.)
  • Far ile kırmızı ışık
  • Tam şarjlı cep telefonu/GPS acil durum ışığı

Gerekli Kamera Donanımı

Artık çalışmak için gerekli kamera ekipmanlarından bahsetmenin zamanı geldi.

Kamera

Astro time lapse çekim için en temel gereksinim elbette manuel pozlama ayarlarının uygulanabileceği bir kameradır. Giriş seviyesi olsun ya da olmasın, DSLR ya da aynasız olsun, bu projenin gerekliliklerine göre ayarlanabildiği sürece kusursuz çalışması gerekir.

Lens

Bu, ihtiyaç duyulan diğer en temel öğedir. Bir kit lensi bile teoride nispeten iyi çalışabilse de, kamera sensörüne daha fazla ışık girmesine izin vermek için büyük diyafram açıklığına (ve düşük f-değerine) sahip hızlı bir lens idealdir.

Ancak merceğin odak uzaklığına bağlı olarak sonuç tamamen farklı olacaktır ancak bu bir sonraki bölümde incelenecektir.

12

Işık Kirliliği Filtresi

Bu tür çekimler için minimum veya sıfır düzeyde ışık kirliliğine sahip bir yerin ideal olduğundan daha önce bahsetmiş olsak da, yine de elinizin altında bir yer bulmak her zaman o kadar kolay değildir.

Gerçekten de düşük düzeyde ışık kirliliği sunan nispeten yakın bir dağı ziyaret etseniz bile, özellikle yakınlarda büyük bir şehir varsa bazı izler görülebilir.

Bu durumda, ufka yakın görünür ışık kirliliğinin son izlerini ortadan kaldırmak için bir ışık kirliliği filtresi kullanılması önerilir.

Tripod

İyi ve sağlam bir tripod, bu tür çekimler için olmazsa olmazdır, çünkü uzun süreli çekimler için uzun deklanşör süreleriyle uğraşacağız ve kameranın kesinlikle hareketsiz olduğundan emin olmalıyız. tüm sekans.

15

Aralık ölçer

Kamera, hızlandırılmış çekimler yapmamızı sağlayan dahili bir menü seçeneği sağlamıyorsa, o zaman aralık ölçer adı verilen ayrı bir harici araç gerekir.

Objektif Odak Uzaklığı

Seçilen lens odak uzaklığına bağlı olarak sonucun farklı olacağından daha önce bahsedilmişti. Ama bu tam olarak ne anlama geliyor ve neye benziyor?

Tam çerçeve bir kamerada 14-18 mm civarında ultra geniş açılı bir lens kullanılacaksa, bunun etkisi, Samanyolu galaksisinin çerçevede daha uzun ve daha ince görünmesi ve daha fazla hareket etmesi olacaktır. son dışa aktarılan videoda ekran boyunca yavaşça.

Bu 16 mm’de çekildi:

Odak uzaklığı büyüdükçe, yine tam kare >20 mm’de, MW gökadası ekranda daha hızlı “hareket ederken” çerçevede daha kalın ama daha kısa görünmeye başlayacaktır.

Bu 50 mm’de çekildi:

Demo örneklerinden de görebileceğimiz gibi, lens seçiminin hem sanatsal sonuç hem de kullanılacak pozlama ayarları üzerinde anında etkisi var.

Pozlama Ayarları

Astrofotoğrafçılıkta nokta atışı yıldızları iz bırakmadan yakalamak istediğimizde, kamera sensörüne yeterli ışığın ulaşmasını sağlayacak ama aynı zamanda nokta atışı yıldızları yakalamamıza izin verecek bir deklanşör hızına sahip olacak uygun pozlama ayarlarını bulduğumuzdan emin olmalıyız.

Eski günlerde, kameralar 10 ila 12 megapiksel civarındayken, ideal deklanşör hızını bulmak için 500’ü seçilen odak uzunluğuna böldüğünüz ünlü 500 Kuralı vardı.

O zamandan beri çok şey değişti ve giriş seviyesi kamera modelleri bile 20 megapikselin üzerinde çözünürlüğe sahip, bu da pratikte bu eski kuralın artık kabul edilebilir sonuçlarla uygulanamayacağı anlamına geliyor.

Yüksek çözünürlüklü sensörler için geçerli olan yeni kurala NPF adı verilir ve optimum ayarlarınızı kolayca bulmak için kullanabileceğiniz ücretsiz NPF hesaplayıcıları vardır.

Bununla birlikte, astro zaman geçişleri çekerken küçük bir avantaj vardır ve bu, biraz artırılmış bir deklanşör hızı kullansak bile, etkinin sonuçta doğrudan görünmeyeceği ve aslında hareketin daha akıcı görünmesini sağlayacağıdır.

Örneğin, NPF hesaplayıcı nokta noktalı yıldızlar için 13 saniyelik bir deklanşör hızı önerirse, 15 hatta 17 saniyelik bir deklanşör kullansak bile, işlenen videoda görünür herhangi bir iz olmayacaktır.

Uzun Pozlama Gürültü Azaltma

Harika görünen bir sonuç elde etmek için de çok önemli olabilecek bir kamera ayarı vardır; eğer mevcutsa ve etkinleştirilmişse, çekim sürecinde gereksiz gecikmelere neden olabilir. Ayar genellikle “Uzun Pozlama Gürültü Azaltma” gibi bir şey olarak adlandırılır.

16
Bir Nikon fotoğraf makinesinde Uzun Pozlama Gürültü Azaltma.

Bu seçenek etkinleştirildiğinde ve 1 saniyeden uzun bir pozlama seçildiğinde, çerçeve çekildikten sonra, fotoğraf makinesi aynı pozlama ayarlarıyla ancak deklanşör kapalıyken ikinci bir kare oluşturur. Bu kareye karanlık kare denir ve kamera bunu sensör tarafından üretilen herhangi bir görünür gürültüyü orijinal kareden çıkarmak için kullanır.

Bu, durağan görüntüler için yararlı bir seçenek olsa da, hızlandırılmış çekimler için kareler arasında ciddi boşluklar oluşturarak üretilen klipte çok akıcı olmayan bir harekete neden olabilir. Örneğin, 10 saniyelik bir deklanşör hızı seçilirse, pozlama bittikten sonra, kameranın yakalanan kareyi arka LCD’de göstermesi için 10 saniyeye daha ihtiyacı olacaktır.

Aralık ve Çerçeveler

Ekipmanımız için genel olarak ideal deklanşör hızı ve pozlama ayarlarını bulduğumuza göre, gerçek çekim için uygun aralığı hesaplamanın zamanı geldi ve bazı şeyler eksik karelere neden olabilir ve bu da kötü bir sonuç oluşturabilir.

Aralığa dahil edilmesi gereken deklanşör hızına ek olarak, tampon belleği temizlemek için gereken süreyi de dahil etmeliyiz.

Tüm kamera üreticilerinin son nesil modelleri, kameranın arabellek sınırına bile ulaşmadan çok büyük miktarda fotoğraf çekebileceği bir düzeye ulaştı, ancak kaydedilen görüntüyü aktarmak için en az 1 saniyeye ihtiyaç duyan bazı eski modeller var. hafıza kartı.

Hafıza kartları da bunda büyük bir rol oynar, bu nedenle düşük yazma hızına sahip bir hafıza kartının seçilmesi durumunda, önce çekimi kaydetmenin ne kadar sürdüğünü öğrenmeniz gerekir.

Gerekli çerçeve miktarı, oluşturulan video klibin istenen uzunluğuna bağlıdır. Fotoğrafçılar en az 10 saniyelik çekim yapmayı tercih edebilir, bu nedenle 24 fps’de dışa aktarmayı planlıyorsanız en az 240 kare gerekir.

Bu noktada, her bir karenin genellikle yaklaşık 20 saniye sürdüğü gerçeğine dayanarak (aralık hakkında bahsedilenler dahil) genel çekimin ne kadar süreceğini bir kez daha not etmek önemlidir.

Ön Plan İlgisi Oluşturma

Astrofotoğrafçılıkta olduğu gibi ve gece gökyüzü ne kadar güzel ve etkileyici olursa olsun, ilgi ön plan tarafından yaratılır, bu nedenle izleyicilerin gözlerini çekebilecek veya onları gece gökyüzüne yönlendirebilecek bir konuyu dahil ettiğinizden emin olun.

17. Foreground

Dikkate alınması gereken bir şey, kamera ile özne arasındaki mesafedir, çünkü çoğu durumda diyafram tamamen açık olarak çalışıyoruz ve lens genellikle sonsuza odaklanıyor.

Bu, odak uzaklığı 20-35 mm arasında olan bir lensin f/1,4 ila f/2,0 diyafram açıklığı ile birlikte kullanılması ve fotoğraf makinesi ile konu arasındaki mesafenin nispeten yakın olması durumunda, çok yumuşak ve hatta odaklanmamış bir ön plan.

Bu tür çekimlerde kamera ile konu arasındaki göreli mesafenin çok önemli olduğunu daima aklınızda bulundurun.

Hareket Fark Yaratır

Statik bir hızlandırılmış sekans gerçekten harika görünse de, ona hareket eklerseniz o belirli sahnenin ne kadar büyük ölçüde değişebileceğini hayal edin ve hareket derken, statik olmayan bir kameraya dönüşen dinamik hareketi kastediyorum.

Bu hareket bir eksende (kaydırma), iki eksende (kaydırma ve kaydırma) veya üç eksende (kaydırma, kaydırma ve eğme) gerçekleşebilir.

Not : Artık 4. eksenin bir merceğin yakınlaştırmasını veya odak halkasını kontrol ettiği 4 eksenli hareket kontrol sistemleri bulunmaktadır.

Basit bir yıldız izleyiciden veya basit bir motorlu kaydırıcıdan bazı çok pahalı özel hareket kontrol sistemlerine kadar bu hareketi oluşturmanıza yardımcı olabilecek birçok araç vardır.

Bazı durumlarda, bir yalpa çemberi bile 2 eksenli bir hızlandırılmış dizi çekmek için programlanabilir.

Bununla birlikte, çekim düzenine başka bir teçhizat eklerken ve özellikle hareket ediyorsa, daha iyi bir sonuç elde edilmesini sağlayacak bazı hususlara dikkat edilmesi çok önemlidir.

Birincisi, hareket kontrol sistemi hareket ederken ağırlık merkezinin sabit kaldığından emin olmak, kameranızın düşmemesini sağlamak ve elbette tüm kurulumun keskin görüntüler elde edecek kadar sağlam olduğundan emin olmaktır.

Bu, hareket kontrol sistemi yerde değilse, tripod veya tripodlarınızın (kaydırıcı platformun uzunluğu 1 m’den uzunsa iki taneye ihtiyacınız olacak) çok sağlam olduğu ve toplam taşıma yükünü kaldırabileceği anlamına gelir.

Dikkate alınması gereken diğer bir şey, maruz kalma ile ilgilidir.

Hareket kontrol sistemi, konumunu kare kare değiştirdiğinde (bu programlanmış harekete hareket-çek-hareket denir), platforma bağlı kameranın ağırlığından mikro hareket oluşturur ve hareketini durdurduktan sonra oturması için bir an gerekir. .

Bu, pratik olarak, aralık ayarlarınıza boşta kalmak için bu fazladan zamanı dahil etmeniz gerektiği anlamına gelir.

Örneğin, pozlama ayarlarımda 15 saniyelik bir deklanşör hızı varsa, hareketin sona erdiğinden ve kameranın sabit olduğundan emin olmak için en az 1 veya 2 saniye dahil etmeliyim.

18. Motion Control System

Burada küçük bir not: Son işlemede dijital hareket (genellikle kaydırma) eklemek de mümkündür. Bu, elbette sahada yaratılan gerçek bir hareketin etkisinin yerini alamaz, ancak özel bir hareket kontrol sistemiyle çekim yapamadığınız durumlarda gerçekten günü kurtarabilir.

Bunun arkasındaki mantık, çoğu kameranın en az 24 megapiksel çözünürlüğe sahip fotoğraflar kaydetmesidir, bu da yaklaşık 6000×4000 piksel anlamına gelir.

Bu, son videonuzu 4k UHD (3840×2160) olarak dışa aktarsanız bile, üzerinde çalışabileceğiniz çok fazla çözünürlüğe sahip olduğunuz anlamına gelir.

Pratik olarak, çoğu video düzenleme yazılımında ve özel hızlandırılmış düzenleme uygulamalarında basit yakınlaştırma ve uzaklaştırma efektleri ve soldan sağa veya tersi veya yukarı ve aşağı hafif kaydırma hareketi ekleyebilirsiniz.

Sonuç

Bu kılavuz uzun bir okuma oldu ama umarım bir astro zaman atlamalı çekimin neredeyse tüm yönlerini ele almışızdır. Umarım artık sahaya çıkıp ateş etmeye başlamanız için her şey ayarlanmıştır!


Resim hakları: Aksi belirtilmedikçe tüm fotoğraflar Christophe Anagnostopoulos‘a aittir.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.