Satın Alma Rehberi

Sony a7R V vs a7R IV: Ne değişti ve yükseltmeye değer mi?

Sony a7R V, şirketin en son üst düzey, yüksek çözünürlüklü tam çerçeve aynasız kamerasıdır. Selefiyle aynı 60MP BSI sensörü etrafında inşa edilmiştir, ancak işlem kapasitesinde, kart genelinde değişen derecelerde iyileştirmeler getiren büyük bir artış ile.

Ana iyileştirmelere ve yükseltmelere bakacağız, böylece a7R IV(A) ile karşılaştırıldığında fotoğrafçılığınıza ne kadar katkıda bulunduklarını (veya eklemediklerini) görebilirsiniz.

Sony a7R V vs a7R IV: Ne değişti ve yükseltmeye değer mi?

a7R V nedir?

Yenilikleri incelemeden önce, a7R V’nin yükseltilmiş bir modelden ziyade kendi başına bir kamera olarak ne olduğunu düşünmek için geri adım atmaya değer.

a7R serisi, Sony’nin video odaklı a7S serisi ve orta sınıf çok yönlü a7 serisinin yanında yer alan geleneksel yüksek çözünürlüklü model serisidir. (Ayrıca şirket, kompakt, şimdiye kadar bağımsız a7C‘yi sunar.) a7R modelleri, öncelikle manzara, portre ve ticari fotoğrafçılık gibi yüksek çözünürlüklü görüntülerden yararlanan disiplinlere yöneliktir. Bu kameraların tümü video sunarken, bunun için optimize edilmemiştir. Ayrıca spor ve vahşi yaşam odaklı a9 ve a1 modelleriyle hızla rekabet edecek şekilde tasarlanmamıştır.

a7R V söz konusu olduğunda, kamera 60MP BSI CMOS sensör, görüntü sabitleme, 10 fps’ye kadar sürekli çekim (uyarılarla), gelişmiş konu tanıma AF ve kameranın kendisini bir belirli fotoğraf nişlerinin sayısı.

Sony a7R V rear

Otomatik Odaklama

a7R V, yeni nesil bir AF sistemi sunan ilk Sony fotoğraf makinesi oldu. Makine öğrenimi yoluyla geliştirilen karmaşık konu tanıma algoritmalarını kırmak için özel bir işlemci kazanır ve bunun sonucunda bir Alpha kamerada sunulan en gelişmiş nesne tanımayı vaat eder.

Başlangıç ​​olarak, a7R V, gözleri, yüzleri, kafaları ve bedenleri tanımanın yanı sıra çeşitli vücut kısımlarını ve hatta pozları tanımak üzere eğitilmiş daha gelişmiş bir insan tanıma sistemine sahiptir ve hepsi de bir kişiyi takip etmesini sağlar. değişen duruşlar ve daha büyük mesafeler yoluyla daha güvenilir bir şekilde. Sony ayrıca göz algılamanın kirpiklerden ziyade gözün yüzeyine odaklanmada daha iyi olduğunu söylüyor.

Bunun ötesinde kamera, hayvanların ve kuşların gözlerini, yüzlerini ve kafalarını ve ayrıca böceklerin kafalarını ve vücutlarını tanıyabilir. Ayrıca arabaları, trenleri ve uçakları tanımlayabilir ve takip edebilir. Sistemin bu konulardan hangisini arayacağını manuel olarak seçmeniz gerekir ve her birinde, çektiğiniz belirli konu ile isabet oranınızı en üst düzeye çıkarmak için bir dizi ince ayar seçeneği bulunur.

Önceki Sony modellerinden farklı olarak, tüm bu tanıma özellikleri yalnızca fotoğraflarda değil, video modunda da mevcuttur. AF sistemi ayrıca öncekinden daha düşük ışıkta (-4EV’ye kadar) çalışacak şekilde derecelendirilmiştir.

Yeni işleme donanımının yanı sıra derinlemesine konu tanıma özellikleri, a7R V’nin pro-hedefli a1’den daha karmaşık bir AF sistemi sunabileceği anlamına gelir (ancak a1’deki çok daha hızlı sensör okuması hareketli nesnelerle daha iyi performans).

Sony a7R V 3qtr

Görüntü Sabitleme

Yüksek çözünürlüklü bir kameraya çok uygun olan bir diğer önemli gelişme, görüntü sabitleme sisteminde. Yeni jiroskop sensörleri ve artırılmış işlem gücü, endüstri standardı testlere göre 8,0 EV’lik bir düzeltme derecesine ulaşmasını sağlar.

Bu testler, gerçek dünyadaki faydaları abartma eğilimindedir (elden 8 durak veya 1/250 saniye daha hızlı tutmaktan elde edeceğiniz 1 saniyelik bir pozlamayı elde tutarken aynı kararlılığı vereceğinden şüpheliyiz), ancak yine de önceki modelin 5.5EV derecesine göre önemli bir performans artışına işaret ediyor.

Sony a7R V screen

RAW Seçenekler

a7R V, a7R IV piyasaya sürüldükten sonra tanıtılan kayıpsız sıkıştırılmış Raw seçeneğini kazanıyor, yani artık büyük sıkıştırılmamış Raw’lar ile eski kameradaki (biraz) zarar veren kayıplı Sıkıştırılmış Raw seçeneği arasında bir orta yol var.

Bununla birlikte, uygun bir şekilde, a7R V, ilk olarak a1 serisinde ortaya çıkan Orta ve Küçük boyutlu ‘Kayıpsız’ sıkıştırılmış Raw seçeneklerini kazanır. Bunlar, yerel olarak örneklenmiş 26 veya 15 MP görüntülerden daha fazla çözünürlüğü koruyabilmesi gereken, sensörün tam 60,2 MP yakalamasından alt örneklenmiş 26 veya 15 MP dosyalardır.

Alternatif olarak, APS-C kırpma modunda veya kırpılmış bölgeden türetilen 15 MP’lik alt örnekleme sürümlerinde çekim yaparsanız, fotoğraf makinesi 26 MP Orta Boy Raw dosyaları çekebilir. Bu, çektiğiniz her şeyin 60 MP’lik bir görüntünün tam dosya boyutunu gerektirmediği durumlarda çok fazla esneklik sağlar.

Sony a7R V stills movie switch

Ergonomi

Şirketin gövde tasarımı modeller arasında önemli ölçüde değişmediğinden, kameranın ergonomisinin ve kullanımının çoğu a7R IV kullanıcılarına çok tanıdık gelecektir. Birkaç düğme değiştirildi, ana değişiklik özel bir Fotoğraf/Film/Yavaş ve Hızlı video anahtarının eklenmesi oldu.

Yine de kamera ekranlarında daha büyük değişiklikler var. Arka LCD artık, yukarı/aşağı eğimli bir kızağa monte edilmiş yandan menteşeli, tamamen eklemli bir ekrandır ve hareketlerinde daha geniş bir esneklik yelpazesi sunarken aynı zamanda kamera kullanılmadığında koruma için içe doğru katlanmasına izin verir.

Vizör, etkileyici bir 0,9x büyütme ve 9,44 milyon nokta çözünürlük sunan önemli bir yükseltme alır. Çekim sırasında bulucudan en iyi şekilde yararlanmak için daha yüksek ayrıntı modunu kullanmanız gerekecek (ve kamera netleme yaparken çözünürlüğün düşmesine alışacaksınız), ancak oynatma için yalnızca tam çözünürlüklü modu kullansanız bile, bu güçlü bir çekimlerinizi kontrol etmek için bir araç.

Settings Menu

Menüler

Yeni işlemciler ayrıca a7R V’nin Sony’nin son kameralarında kullanıma sunduğu yeni, daha iyi düzenlenmiş menülere sahip olduğu anlamına geliyor. Bunlar, aradığınız seçeneğe giden yolu bulmanızı daha hızlı ve kolay hale getiren, alt bölümlere ayrılmış, dikey olarak düzenlenmiş bir dizi sekme kullanır.

Menü sisteminin üst kısmına yakın bir sekmede, kameranın tüm ana ayarlarına hızlı erişim sağlayan ‘Ana’ ayarlar sayfası da vardır. Bunu Fn düğmesinde bir seçenek olarak görmek isteriz, ancak yine de faydalı bir eklemedir.

Fotoğraf/film düğmesiyle birlikte bu değişiklikler, kamerayı tam olarak kullanabilmeniz için menü sistemini öğrenmeniz ve ezberlemeniz gerekmediği anlamına gelir. Bu, bu kadar geniş bir özellik yelpazesi içeren bir modelde özellikle değerlidir.

Sony a7R V battery

Odak basamaklama ve çoklu çekim yüksek çözünürlüklü modlar

Sony, bir süredir kameralarında 4 ve 16 görüntülü Piksel Kaydırma Yüksek Çözünürlük modları sunuyordu, ancak bunlar görüntüleri ayrı bir yazılımda birleştirme ihtiyacı ve birleştirme işleminin kameraya çok duyarlı olması nedeniyle her zaman sınırlıydı. veya konu hareketi. a7R V hala görüntülerin masaüstü yazılımında birleştirilmesini gerektiriyor, ancak hareketli nesneleri tek bir statik örnekle değiştirmek için iyi bir iş çıkaran bir hareket düzeltme zekası kazanıyor. Hareketli yapraklar, kiraz kuşu ve insanlarla örnekler çektik ve yazılımın bunlarla iyi başa çıktığını gördük.

a7R V aynı zamanda Focus Bracketing özelliğine sahip ilk Alpha kameradır. Odak kaymalarının ne kadar büyük olduğunu, kaç tane görüntü çekmek istediğinizi ve fotoğraf makinesinin görüntüler arasında düzgün pozlama değişiklikleri yapması gerekip gerekmediğini belirleyebilirsiniz. Çıktı, dizileri yönetmeyi ve masaüstü yazılımı kullanarak görüntüleri birleştirmeyi kolaylaştırmak için ayrı bir klasöre kaydedilebilir.

Sony a7R V shutter

Deklanşör

Deklanşör mekanizması a7R IV’de kullanılanla aynıdır ve bu nedenle 1/250 sn’lik aynı maksimum flaş senkronizasyon hızını sunar (a1’in sunduğu 1/400 sn yerine). Bu, emsallerine kıyasla hala yararlı bir şekilde hızlı bir rakam.

Deklanşör, geleneksel yapay aydınlatma altında çekim yaparken ışık döngüsündeki en parlak noktaya senkronize edilebilir veya hızlı titremeyle çakışan bir hızdan kaçınmaya çalışıyorsanız, deklanşör hızında çok ince ayar yapma seçeneği vardır. LED’ler gibi ışıklar.

Stüdyo çalışması için flaşa ihtiyaç duyan kullanıcılar, gerekirse kameranın tam 10 fps seri çekim hızında uyumlu flaşlar ateşleyebilir.

Deklanşör, kamera kapatıldığında da kapanacak şekilde ayarlanabilir, bu da sensöre toz bulaşma riskini azaltır, ancak varsayılan olarak açık kalacak şekilde ayarlanmıştır, bu da Sony’nin hassas deklanşör bıçaklarının zarar görme riskinden endişe duyduğunu gösterir. Ayrıca, sensördeki tozu temizlemek için bir sensör sallama seçeneği ve ilk etapta birikme riskini azaltmak için antistatik bir kaplama vardır.

Sony a7R V ports

Video

a7R V, S-Log 2 veya 3 profilleri kullanılarak çekilen çekimlerin esnekliğini önemli ölçüde artıran 10-bit yakalama dahil olmak üzere, video odaklı a7S III’te ilk gördüğümüz geniş bir video yetenekleri yelpazesine sahip. Bu aynı zamanda, kameranın uyumlu HDR TV’lerde oynatmak için tam Hibrit Log Gama (HLG) çekimi yapabileceği anlamına gelir.

Kamera ayrıca sensörünün doğal 7680 x 4320 piksel bölgesinden 24 fps’ye kadar UHD 8K video çekme yeteneği kazanır. Bu 1.24x kırpma bölgesinden 60p’ye kadar 4K yakalayabilir ve ayrıca sensörün tüm genişliğini alt örnekleme yoluyla veya sensörün 6.2K APS-C bölgesinden 30p’ye kadar 4K çekim yapabilir.

Bu umut verici özelliklere ve son Sony’lerde gördüğümüz odak haritası ve solunum telafisi işlevlerine rağmen, a7R V özellikle harika bir video kamera değil. Video modlarının çoğu, kayda değer bir panjur sergiler (yüksek çözünürlüklü sensörü, okuma hızı için oluşturulmamıştır). Fotoğraf ve video modları arasında bol miktarda ayrım sunarak, hangi ayarların bir moddan diğerine taşınacağı konusunda size iyi derecede kontrol sağlar, ancak fotoğraf makinesinin yeni fotoğraf/film anahtarının ana avantajı, muhtemelen, fotoğraf çekenlerin buna ihtiyaç duymamasıdır. a7R V’nin birçok video özelliğiyle, kullanmak istemedikleri sürece karşılaşabilirsiniz.

Sony a7R V slots

Özet

Genel olarak, a7R V, aynı 60MP sensörü kullanmaya devam etmesine rağmen, önceki modele göre şaşırtıcı derecede büyük bir ilerlemeyi temsil ediyor. Hala piyasadaki en yüksek megapiksel tam çerçeve çiptir ve mükemmel görüntü kalitesi ürettiği kanıtlanmıştır. Bu, birçok insanın a7R IV’e bağlı kalmaktan mutlu olacağı veya hatta Sony’nin eski modeli daha düşük bir fiyatta tutma şeklindeki olağan düzenini izlemesi durumunda yükseltme yolunu IV(A) olarak hedefleyeceği anlamına gelebilir.

a7R V’nin AF sistemini biraz daha ileri götürmek için zamanımız olana kadar böyle bir seçimin ne kadar mantıklı olduğu konusunda tavsiyede bulunamayacağız. Ancak yalnızca fotoğraf çekseniz bile, burada a7R IV’e (ve IVA’ya) göre bazı kayda değer avantajlar vardır:

  • Daha gelişmiş (aynı zamanda daha karmaşık) konu tanıma AF
  • Çok geliştirilmiş menüler
  • Daha küçük dosya boyutları için aşağı örneklenmiş Raw seçenekleri
  • Geliştirilmiş görüntü sabitleme
  • Çift eğimli/tam eklemli arka LCD yuvası
  • Önemli ölçüde yükseltilmiş vizör
  • Piksel kaydırma modu için hareket düzeltme
  • Odak Basamaklama
  • Daha hızlı arabellek temizleme/yanıt verme için daha hızlı CFexpress A kartları kullanma seçeneği
  • Daha hızlı tethering ve aktarım için daha gelişmiş 2×2 MIMO Wi-Fi ve USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) bağlantıları

Bu iyileştirmelerin bir kısmından mı yoksa tamamından mı yararlanacağınız, kendi önceliklerinize ve yaptığınız fotoğrafçılık türüne bağlı olacaktır, ancak zaten yetenekli bir kameranın üzerine bir cila katmanı olarak, bu iyileştirmeler kesinlikle eklenir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.