Satın Alma Rehberi

Canon EOS R6 II vs EOS R5

Canon EOS R6 II, Canon’un en yeni tam kare RF kamerasıdır, ancak EOS R5 ile nasıl karşılaştırılır ve hangisini satın almalısınız?

Yeni EOS R6 II ve EOS R5 , farklı bir kamera türü olan EOS R3‘e geçmenin dışında, Canon’un en popüler iki tam çerçeve aynasız kamerasıdır. Aynı görünüyorlar, aynı şeyi idare ediyorlar ve büyük ölçüde aynı profesyonel/yarı profesyonel izleyici kitlesini hedefliyorlar. 

En belirgin farklar, EOS R5’in 45MP çözünürlüğü ve 8K video kapasitesidir, ancak bu, alıcıları hala bu özelliklerin ne kadar değerli olduğu ve seçimi daha yeni EOS’a yönlendirebilecek başka tavizler olup olmadığı konusunda biraz düşünmeye bırakıyor. R6 II, özellikle çok daha ucuz olduğu için.

EOS R5 kesinlikle satın alabileceğiniz en iyi profesyonel kameralardan biridir ve her yönüyle en iyi Canon kameralarından biridir . Ancak EOS R6 II, video için en iyi 4K kameralardan ve hatta spor için en iyi kameralardan biri olduğunu kanıtlayabilir .

Öyleyse ne olduğunu görmek için bu iki kameranın özelliklerine daha yakından bakalım. farklılıklar ve pratik olarak ne kadar önemli olabilecekleri.

Canon EOS R6 II vs EOS R5

1. Çözünürlük

Canon EOS R6 II vs EOS R5

• Canon EOS R6 II: 24,2 tam kare CMOS
• Canon EOS R5: 45MP tam kare CMOS

En bariz fark bu. EOS R6 II, eski modelin ana akım tam çerçeve giriş seviyesi normuna daha yakın olan 20MP çözünürlüğüne kıyasla 24MP çözünürlüğe kadar çıkıyor. Yine de küçük bir değişiklik ve EOS R5 neredeyse iki kat daha fazla pikselle hala önde. Bu, piksel olarak kabaca 1,4 kat daha geniş ve daha uzun olan görüntüler anlamına gelir. Birçok kullanıcı için 24 megapiksel yeterli olacaktır, ancak EOS R5’in 45 milyon pikseli, çözünürlük açısından büyük bir artıştır.

2. ISO Aralığı

• Canon EOS R6 II: 100-102.400
• Canon EOS R5: ISO 100-51.200

Normalde daha yüksek çözünürlüklü kameraların belirli bir sensör boyutu için daha düşük bir maksimum ISO değerine sahip olmasını beklersiniz ve bu burada geçerlidir. Yine de, 45 milyon pikselle bile, EOS R5, standart genişletilmeyen aralığında ISO 51.200’e kadar çıkıyor. EOR R6 II, standart aralığında maksimum ISO 102.400’e sahip başka bir durdurucu çeker. Büyük bir fark gibi görünmüyor, ancak muhtemelen EOS R6 II görüntülerinin orta-yüksek ISO ayarlarında biraz daha temiz görünmesini bekleyebiliriz. Tam bir inceleme yaptığımızda öğreneceğiz.

3. Sürekli Çekim

R5 on hand

• Canon EOS R6 II: 40 fps elektronik, 12 fps mekanik, arabellek 190 JPEG/75 ham/40 fps’de 140 CRAW
• Canon EOS R5: 20 fps elektronik, 12 fps mekanik, arabellek 350 JPEG/180 ham

R5 ve R6 ilk piyasaya sürüldüğünde, R5’in mekanik deklanşörüyle 12 fps’de ve elektronik deklanşörüyle 20 fps’de aynı hızda çekim yapabildiğini keşfetmek şaşırtıcıydı. EOS R6 II, elektronik obtüratör hızını iki katına çıkararak inanılmaz bir 40 fps’ye çıkararak bunu doğru bir şekilde ortaya koyuyor. Ancak 20 fps yeterliyse, EOS R5’in dezavantajı yok. Aynı zamanda çok saygın bir tampon kapasitesine sahiptir – ancak yukarıdaki rakamların R6 II’de 40 fps ve R5’te 20 fps için olduğunu unutmayın.

4. Otomatik Odaklama

Canon R5 Screen

• Canon EOS R6 II: Dual Pixel CMOS AF II, 4.897 nokta, EV -6.5, İnsanlar, Hayvanlar (Köpekler, Kediler, Kuşlar ve atlar) veya Araçlar (Yarış arabaları veya Motorsikletler, Uçaklar ve Trenler)
• Canon EOS R5: İkili Pixel CMOS AF II, 5.940 nokta, EV -6, İnsanlar, Hayvanlar (Köpekler, Kediler ve Kuşlar) veya Araçlar (Yarış arabaları veya Motorlu bisikletler)

Her iki kamera da Canon’un son derece etkili Dual Pixel CMOS AF II otomatik odaklama teknolojisine sahiptir. EOS R5, kullanıcı tarafından seçilebilen biraz daha fazla AF noktasıyla öne çıkıyor – her ikisi de binlerce sunuyor, bu yüzden oldukça akademik. EOS R6 II, aşırı düşük ışıkta yarım durak daha fazla hassasiyet ve artık uçakları ve trenleri tanımlayıp takip edebilen güncellenmiş bir AI konu tanıma sistemi ile geri dönüyor. Bunlar küçük farklardır, ancak R6 II daha yetenekli sadece bir kısımdır.

5. Görüntü Sabitleme

• Canon EOS R6 II: 8 durağa kadar
• Canon EOS R5: 8 durağa kadar

Burada bildiğimiz hiçbir fark yok. Her iki kamera da Canon’un kamera sarsıntısını önlemede son derece iyi olduğunu bulduğumuz yüksek teknolojili lens senkronizasyon IS sistemini kullanıyor. EOS R5’in daha yüksek çözünürlüğü, R6 II’de görülemeyecek küçük miktarlarda sarsıntıyı ortaya çıkarabilir, ancak bunun nedeni sistemdeki herhangi bir farklılık değil, çözünürlüğüdür.

6. Video

Canon R5 Video

• Canon EOS R6 II: 4K 60p, FHD 180 fps
• Canon EOS R5: 8K 30p dahili ham, 4K 120p 4:2:2 10-bit

Kural olarak, sensör çözünürlüğü video çözünürlükleriyle daha yakından eşleştiğinden, en azından 4K’da çekim yapıyorsanız, düşük çözünürlüklü kameraların video için daha iyi olmasını bekliyoruz. Ancak EOS R5, yalnızca 120p’ye kadar tam genişlikte 4K çekim yapmakla kalmaz, aynı zamanda tam genişlikte 8K’da çekim yapar, hatta dahili olarak ham olarak kaydeder. Bu nedenle, EOS R6 II çok iyi bir hibrit 4K shooter olsa da, R5 yüksek çözünürlüklü film yapımı için başka bir seviyede kalıyor. Erken 8K aşırı ısınma sorunları güncellemelerle azaltıldı ve aynı sorunlarla karşılaşan daha yeni rakipler tarafından bağlam içine alındı. EOS R5’in üstesinden gelmek için video sınırlamaları ve komplikasyonları var ve ana özellikleri için CFexpress Type B yuvasının performansına ihtiyacı var, ancak video için kesinlikle R6 II’den ikinci sırada yer almıyor – tam tersi.

7. Kontroller

Canon R5 Controllers

• Canon EOS R6 II: Normal mod kadranı, üst durum paneli yok
• Canon EOS R5: Üst durum paneli, özel mod kadranı yok

Bu iki kameranın büyük ölçüde aynı olmasını bekleyebilirsiniz – kesinlikle boyut ve ağırlık olarak çok yakındırlar. Ancak üst plakada bariz farklılıklar var. EOS R6 II, çoğu kamera kullanıcısının aşina olduğu normal bir mod kadranına sahiptir, ancak üst durum paneli yoktur. EOS R5’in üst kısmında bir durum paneli bulunur ve mod seçimini bir kontrol kadranına havale eder. Bunlar, daha profesyonel odaklı kameralarda bulunan özelliklerdir. Bu, R5’i mutlaka daha ‘profesyonel’ yapmaz, ancak durum paneli kesin bir avantajdır.

8. Ekranlar

• Canon EOS R6 II: 3,69 m nokta EVF, 3 inç 1,62 m nokta değişken açılı ekran
• Canon EOS R5: 5,76 m nokta EVF, 3,15 inç 2,1 m nokta değişken açılı ekran, üst durum paneli

R5’in durum panelinden daha önce bahsetmiştik, ancak başka farklılıklar da var. R5’in EVF’si 5,76 milyon noktaya sahipken, R6 II’ninki 3,69 milyon noktadan biraz daha düşük bir çözünürlüğe sahip. fark edecek misin? Belki değil, ama yine de açık bir fark. Bu, arka LCD için de geçerlidir. R5’teki ekran 2,1 milyon noktalı 3,15 inçlik bir ekran, R6 II’deki ekran ise 1,62 milyon noktalı biraz daha küçük 3 inçlik bir ekran. R6 II kesinlikle tek yumurta ikizi değil.

9. Hafıza Kartları

Canon EOS R5 Slots

• Canon EOS R6 II: 2x SD UHS-II
• Canon EOS R5: 1x CFexpress Tip B, 1x SD UHS II

Bu, dahili depolamaya kadar uzanır. EOS R6 II, eş zamanlı yedeklemeler için pratik ve uygun fiyatlı ve kullanışlı olan ikiz SD UHS-II yuvasına sahiptir. EOS R5, bir SD UHS-II yuvasına ve aynı zamanda üst düzey video çekimi için ihtiyaç duyduğu bir CFexpress Type B yuvasına sahiptir. Bu, iki kart türü kullanmak zorunda kalabileceğiniz için aynı anda yedeklemeleri ekarte edebileceğinden biraz sıkıntı verici, ancak cam yarı dolu perspektif, CFexpress desteğinin R5’in inanılmaz video özelliklerine kapı açmasıdır.

10. Boyut ve Ağırlık

• Canon EOS R6 II: 138.4 x 98,4 x 88,4 mm, 670 g
• Canon EOS R5: 138,5 x 97,5 x 88 mm, 738 g

Bu iki kamera boyut olarak birbirine çok benzer ve EOS R5 daha ağır olsa da, elinizde çok fazla fark hissetmeniz pek olası değildir, özellikle de çoğu kameradan daha ağır olan yüksek kaliteli Canon RF lensleri kullanıyorsanız, elinizde çok fazla fark hissetmezsiniz. neyse kamera.

Canon EOS R6 II vs EOS R5: Sonuç

Canon EOS R6 II vs EOS R5

Diğer kamera üreticilerinin biri hız ve değer için, diğeri çözünürlük için tasarlanmış kamera ‘ikizleri’ ürettiği yerlerde – burada Lumix S1 / S1R ve Nikon Z6 II / Z7 II‘yi düşünüyoruz – Canon biraz farklı bir yol izledi ve EOS R6 II ve EOS R5 arasındaki farklar çok daha derin.

EOS R6 II’yi karakterize etmek zorunda olsaydık, spor, vahşi yaşam, sosyal ve etkinlik fotoğrafçılığı için mükemmel, hızlı, yüksek performanslı ve nispeten uygun fiyatlı aynasız hibrit olduğunu söylerdik.

Ancak bu, R5’in çok geride kalan ağır, yüksek çözünürlüklü bir yavaş araba olduğu anlamına gelmez. Aksine, R6 II’den çok daha fazla film yapımı etkisi ve belki de daha pro-yönelimli bir düzen ile aynı derecede hızlı (20 fps’ye kadar).

Bu bir kereliğine hız ve çözünürlükle ilgili bir karar değil. Gerçekten maliyeti düşüyor. R5’i karşılayabiliyorsanız, R6 II’nin kağıt üzerinde kanıtlanabilir ve kullanılabilir şekilde daha iyi olduğunu görmek zor. Bununla birlikte, R5’i karşılayamıyorsanız (veya haklı çıkaramıyorsanız), R6 II’nin sizi hayal kırıklığına uğratması pek olası değildir.


Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.