Kılavuzlar

Kamera Lens Türleri

Piyasada pek çok kamera lens türleri vardır ve bunları çözmeye çalışmak biraz kafa karıştırıcı ve hatta sinir bozucu olabilir çünkü her lens belirli bir durumda çekmeye çalıştığınız fotoğraf türü için doğru olmayacaktır.

Kamera pazarında size sunulan birçok farklı lens seçeneği kafanızı karıştırıyorsa, doğru yere geldiniz. Bu kılavuz, fotoğrafçılık dünyasında bulacağınız çeşitli lens türlerini (primerler, yakınlaştırmalar, geniş açı, telefoto vb.) ve bunların nasıl kullanılacağını açıkladığı için lens satın alma kararınızı kolaylaştırabilir.Prime Lensler

Kamera Lensi Türleri
Nikon
NIKKOR Z 35mm f/1.8 S bir prime lenstir.

İlk olarak, iki geniş lens kategorisi vardır: prime ve zoom . Prime lensin sabit bir odak uzaklığı vardır. 6 mm balıkgözü lensten veya 14 mm ultra geniş açıdan 50 mm standarda, 600 mm telefotoya kadar her uzunlukta ve arada ve ötesinde hemen hemen her uzunlukta gelirler.

2 focal lengths
Burada farklı odak uzunluklarının görüş alanınızı nasıl etkilediğini görebilirsiniz. Bu görüntüler full frame kamera ile çekildi. APS-C ve Micro Four Thirds kameralar daha küçük bir görüş alanına sahip olacaktır. John Tunney’in fotoğrafları.

Prime lenslerin zoom lenslerden daha keskin olarak kabul edildiği bir zaman vardı, ancak bu günlerde fark daha az önemli ve bazı zoom’ların prime lenslere yakın veya onlar kadar iyi olduğu düşünülüyor.

Asal ve yakınlaştırmaların her ikisinin de artıları ve eksileri vardır. Belirtildiği gibi, asal değerler genellikle yakınlaştırmalardan biraz daha keskindir. Bu, yakınlaştırmaların keskin olmadığı anlamına gelmez, sadece bazı asal sayıların bazı yakınlaştırmalardan daha keskin olabileceği anlamına gelir. Prime lensler genellikle daha küçük ve daha hafiftir ve piyasada kesinlikle çok büyük ve çok pahalı prime lensler olmasına rağmen, karşılaştırılabilir kalitedeki lensler için genellikle daha ucuzdur.

Öte yandan, yalnızca asal bir odak uzaklığınız var. Bir sahnenin kadrajını ayarlamak istiyorsanız, öznenize yaklaşmanız veya ondan uzaklaşmanız gerekir. Veya farklı odak uzaklığına sahip başka bir ana lens satın almanız ve lensleri değiştirmeniz gerekir; bu da ek masraf, çantanızda başka bir ekipman parçası ve bazı kameralar için lens değiştirdiğinizde sensörünüze toz bulaşma riskinin artması anlamına gelir.

Normal Lensler

canon 50mm f1.8
Canon EF 50mm f/1.8 STM normal (asal) bir lenstir.

Prime lens için standart odak uzaklığı, genellikle normal lens olarak adlandırılan 50 mm lenstir (35 mm tam çerçeve terimleriyle) . Standart veya normal kabul edilir, çünkü görüş alanımız yaklaşık 50 mm olduğundan, dünyayı insan gözlerimizle nasıl gördüğümüzle – aşağı yukarı – eşleşen odak uzaklığıdır.

Farklı film ve görüntü sensörü format boyutlarında, odak uzaklığı film çerçevesinin veya görüntü sensörünün diyagonal boyutuna kabaca eşit olan lensler normal olarak kabul edilir. 35 mm film veya sensörler için 24×36 mm’lik bir alanın köşegeni 43,3 mm’dir, bu nedenle odak uzunlukları 40 mm ila 55 mm arasında olan lensler normal kabul edilir.

Bu odak uzaklığı , Leica kameranın yaratıcısı ve 35mm fotoğrafçılığın babası olan Oskar Barnack tarafından tercih edilip seçildikten sonra, 50mm, 35mm için standart normal lens oldu .

Yakınlaştırma Lensleri

sony 24 70mm zoom lens
Sony FE 24-70mm f/2.8 GM II , çok popüler bir odak aralığına sahip bir yakınlaştırma lensidir.

Yakınlaştırma lensleri, adından da anlaşılacağı gibi, nesnenizi yakınlaştırıp uzaklaştırarak kompozisyonunuzu değiştirmenize olanak tanıyan değişken bir odak uzaklığına sahiptir. Çeşitli konfigürasyonlarda gelirler. Daha tipik aralıklardan bazıları 16-35 mm ultra geniş açı, 24-105 standart yakınlaştırma, 70-200 mm telefoto yakınlaştırma ve 100-400 mm telefoto yakınlaştırmadır.

Bu, görüntünüzü nasıl çerçeveleyeceğiniz konusunda size daha fazla esneklik sağlar. Bu ayrıca ekstra bir lens satın almanıza ve taşımanıza gerek kalmayabileceği anlamına gelir. Bu, özellikle ağırlığın ve alanın önemli olabileceği seyahatlerde veya lens değiştirmek için zamanınızın olmadığı etkinliklerde yardımcı olabilir.

Standart bir zoom lensi 24-105 mm aralığındadır. Diğer bir seçenek ise 24-70 mm lenstir. 24-70mm zumlardan bazıları 24-105’ten daha hızlıdır ve 24-105 lensler için f4’e karşı f2.8 diyafram sunar. Bu, düşük ışık koşullarında çok kullanışlıdır. Ancak 24-105 size daha fazla erişim sağlar. Yani erişim ve hız arasında bir değiş tokuş. Hangisinin sizin için daha önemli olduğuna karar vermelisiniz. Ne olursa olsun, sadece bir lens taşımak istiyorsanız, standart zumun üstesinden gelmek zordur. Örneğin seyahat, aile fotoğrafları, manzaralar , sokak fotoğrafçılığı ve etkinlikler gibi birçok fotoğraf türünde işe yarar.

1 Standard Zoom
24-70 veya 24-105 gibi standart zum lensleri, onları harika “etrafta dolaşan lensler” yapan çok yönlü bir aralığa sahiptir ve portreler, manzaralar ve seyahat gibi birçok fotoğraf türü için uygundur. John Tunney’in fotoğrafı.

Kit Lensleri

canon 1855mm kit lens
Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II, Canon’un giriş seviyesi APS-C DSLR fotoğraf makineleriyle birlikte gelen ucuz bir kit lensidir.

Giriş seviyesi değiştirilebilir lensli kameraların çoğu, “kit” lens denilen şeyle birlikte gelir. Tipik olarak, 18-55 mm zum lensi gibi bir şeydir, bazen 75-300 mm aralığında ikinci bir kit lens ile birlikte. Bu başlangıç ​​lensleri, fotoğrafçının geniş açılı çekimlerden normal veya telefoto görüntülere kadar fotoğrafçılık hakkında daha fazla şey öğrenirken çok çeşitli konuları yakalamasına olanak tanıyan esnek bir odak aralığı sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Bu lensler genellikle ucuza üretilir ve bir üreticinin lens serisi arasında en düşük fiyat noktalarından birine sahiptir. Genellikle değişken maksimum diyafram açıklıklarıyla gelirler, yani en geniş odak uzunluğunda mümkün olan maksimum diyafram, telefoto ucundaki mevcut maksimumdan daha büyüktür.

Kit lensler başlamak için iyi bir yer olsa da, fotoğrafçılar başlangıç ​​lenslerini yükseltmek veya koleksiyonlarını daha özel lensler, belirli odak uzunlukları, daha büyük maksimum diyafram ve/veya üstün görüntü kalitesine sahip lenslerle genişletmek isteyebilirler.

Süper Zoom Lensler

tamron 18 400mm
Tamron 18-400mm f/3.5-6.3 Di II VC HLD, 22,2x inanılmaz yakınlaştırmaya sahip bir süper zoom lenstir.

Süper zoomlar, standart bir zumdan biraz daha fazla erişime sahiptir, genellikle yaklaşık 24 mm’den yaklaşık 200 mm’ye kadar çıkar, ancak bu aralığın çok ötesine geçen lensler de vardır. Bu, onları standart yakınlaştırmalardan daha çok yönlü hale getirir, ancak esneklikte kazandığınız şeyi kaliteden kaybedersiniz. Süper zoom lensler, özellikle çerçevenin köşelerinde, genellikle standart zoomlar kadar keskin değildir. Bununla birlikte, birçok insan, özellikle yaptığınız tek şey resimlerinizi çevrimiçi yayınlamaksa, onları yeterince keskin buluyor.

progression
Tamron 18-400mm f/3.5-6.3 Di II VC HLD, ultra geniş, süper telefoto ve aradaki her şeyi çekebilir.

Bazı köprü ve kompakt kameralar, çok güçlü yakınlaştırma özelliklerine sahip yerleşik süper yakınlaştırma lenslerine sahip oldukları bilinmektedir.

Geniş Açılı Lensler

canon 24mm wide angle lens
Sony G Master FE 24mm f/1.4 GM geniş açılı bir lenstir.

Adından da anlaşılacağı gibi, geniş açılı lensler size daha geniş bir görüş alanı sağlar – sahnenin daha fazlasını yakalarsınız. Örneğin manzara fotoğrafçılığında bu, geniş bir açık alanı fotoğraflayabileceğiniz anlamına gelir. Gayrimenkul veya mimari fotoğrafçılıkta, daha sınırlı bir iç mekan yakalayabileceğiniz anlamına gelir. Ancak, geniş açılı lensler için resimlerinize daha fazla şey sığdırmaktan daha fazlası var.

Birincisi, geniş açılı lensler, standart veya telefoto lenslerden daha fazla alan derinliği sağlar. Teorik olarak bu, geniş açılı bir lens kullanırsanız, resminizdeki her şeyi tek çekimle kabul edilebilir bir netlikte elde edebileceğiniz anlamına gelir. F-stop’unuz, gerçek odak uzaklığı, sensör boyutu ve odaklandığınız yer de alan derinliğinizi en üst düzeye çıkarmada rol oynar. Bununla birlikte, ön planın, orta planın ve arka planın keskin olmasını istiyorsanız geniş açılı bir lens kullanın.

Geniş açılı lensler ayrıca ön plandaki nesnelerin boyutunu abartır. Size en yakın şeyleri büyük, uzaktaki şeyleri küçük gösterirler. Resimlerinizi oluştururken bu efekti yaratıcı bir şekilde kullanabilirsiniz.

wide angle sand
Geniş açılı lensler, daha uzun odak uzunluklarına sahip lenslerden daha geniş bir görüş alanı ve daha fazla alan derinliği sağlar. Ön planı daha büyük ve arka planı daha uzun lenslerden daha küçük gösterirler. Manzara fotoğrafçılığında genellikle bir ön plan öğesini vurgulamak için kullanılırlar. Üstteki resim 17 mm lensle çekildi. Arka plandaki kulübelere kıyasla kumdaki dalgalanmaların ne kadar büyük olduğuna dikkat edin. John Tunney’in fotoğrafı.

Örneğin, klasik bir manzara kompozisyonunda, genellikle güçlü bir ön plan elemanına sahip olursunuz – bir çiçek, kaya, ağaç vb. – görüntüde büyük görünürken, ayarı oluşturan arka plan küçük görünür.

Öte yandan, muhtemelen bir portre için geniş açılı bir lens kullanmak istemezsiniz çünkü bu, fotoğraf makinesine en yakın nesnelerin boyutunu abartacaktır, ki bu bir kişinin durumunda bir burun veya göbek olabilir.

wide angle horse
Geniş açılı lensler, fazla yaklaşırsanız nesnelerin şeklini de bozabilir. Yakın plan portre için geniş açılı bir lens kullanıyorsanız bu sorun olabilir. Örneğin yukarıdaki atın resmi 24mm lens ile çekilmiştir. Atın burnunun bacaklarına kıyasla ne kadar büyük göründüğüne dikkat edin. John Tunney’in fotoğrafı.

Ayrıca geniş açılı lensler, düz çizgileri kavisli çizgilere dönüştürerek bozulma yaratabilir. Efekt genellikle Lightroom ve diğer yazılımlardaki Lens Düzeltme ve Dönüştürme panelleri kullanılarak kısmen veya tamamen düzeltilebilir.

Geniş açılı lensler hem prime hem de zoom olarak mevcuttur. Tipik geniş açılı veya ultra geniş açılı zumlar 16-35 mm veya 14-24 mm aralığındadır.

Ultra Geniş Açılı Lensler

canon 16mm lens
Canon RF 16mm f/2.8 STM , ultra geniş açılı bir lenstir.

Ultra geniş açılı lens, tipik bir geniş açılı lensten bile daha geniş bir görüş sağlayan bir lenstir. Genel olarak bu, 35 mm tam çerçeve kamerada 24 m’den daha kısa eşdeğer odak uzaklığına sahip herhangi bir lensi ifade eder.

Ultra geniş lensler doğrusal (düz çizgiler düz çizgiler olarak oluşturulmuş) veya eğrisel (düz çizgiler eğri çizgiler olarak oluşturulmuş) olabilir. Daha sonra bu fark hakkında daha fazla bilgi var, ancak lens üreticileri son yıllarda manzara fotoğrafçılığı gibi şeyler için daha geniş ve daha geniş doğrusal lensler yarattı.

2020’de Çinli Venus Optics şirketi , tam çerçeve kameralar için dünyanın en geniş doğrusal lensi haline gelen Laowa 9mm f/5.6’yı tanıttı .

Product Shot 2
Laowa 9mm f/5.6 FF RL, dünyanın en geniş doğrusal lenslerinden biridir.
shot with the laowa 9mm lens
Café Wilder, Christianshavn, Danimarka’da. Canon EOS R6 fotoğraf makinesinde Venus Optics LAOWA 9mm f/5.6 ile çekilmiştir. Fotoğraf Stig Nygaard’a aittir ve CC BY 2.0 altında lisanslanmıştır.

Telefoto Lensler

telephoto zoom lens
Sony FE 70-200mm f/2.8 GM bir telefoto (zoom) lensidir.

Telefoto lensler, vahşi yaşam, spor, portreler, hatta yakın çekim fotoğrafçılık veya nesnenize yeterince yaklaşamadığınız veya çok yaklaşmak istemediğiniz herhangi bir durum için mükemmeldir.

telephoto lens
Sörfçü resminde olduğu gibi uzaktaki bir şeyi fotoğraflamaya çalışırken ve yeterince yaklaşamadığınızda telefoto lens kullanın. John Tunney’in fotoğrafı.

Telefoto yakınlaştırmalar için tipik aralıklar 70-200 mm, 100-400 mm ve 150-600 mm’dir. Başka varyasyonlar da var, ancak bunlar temel aralıklar.

70-200 mm uzunluk, portre fotoğrafçıları arasında popülerdir çünkü yakın çekimler için nesnenizi kalabalıklaştırmadan yakınlaştırmanıza olanak tanır. Ayrıca geniş açılı ve hatta standart uzunluktaki bir lensten daha sıkıştırılmış ve daha doğal bir görünüme sahip görüntüler üretirler. Telefoto lensler ayrıca geniş açılı veya standart lenslerden daha az alan derinliğine sahiptir; bu, arka planın odak dışında görünmesini sağlayarak konuyu arka plandan ayırmaya yardımcı olan bir efekttir.

Birçok manzara fotoğrafçısı 70-200 uzunluğunu sever çünkü 100-400mm zum gibi bir şeyden daha küçük ve daha hafiftir, ancak yine de zum yapmalarına ve ayrıntıları izole etmelerine izin verir. Konu çok uzakta olmadığı sürece bazı sınırlı vahşi yaşam fotoğrafçılığı için de kullanılabilirler.

Ancak, kuşlar ve diğer vahşi yaşam bir öncelikse, 100-400mm veya 150-600mm lens ile daha iyi durumda olursunuz. Bunlar vahşi yaşam için gerekli olan lenslerdir. Özellikle 100-400 çok yönlü bir seridir. Yaban hayatı fotoğrafçılığına ek olarak, lens birçok manzara fotoğrafçısının çantasında bulunur.

telephoto lens crocodile photo
Bu timsahta olduğu gibi öznenize çok yaklaşmak istemiyorsanız bir telefoto lens kullanın. John Tunney’in fotoğrafı.

Prime telefoto lensler yaklaşık 85 mm’den 800 mm’ye kadar çalışır. Daha uzun olan bazı özel lensler vardır, ancak pratik amaçlar için çoğu insan, kullanıma bağlı olarak 85-800 mm aralığında bir şeye yapışacaktır.

85 mm gibi daha kısa lensler çoğunlukla portre fotoğrafçılığı için kullanılırken, daha uzun lensler vahşi yaşam ve spor için kullanılır.

Belirtildiği gibi, birinci sınıf telefotoların yakınlaştırma kuzenlerine göre avantajı, daha keskin ve daha hızlı olma eğiliminde olmalarıdır. Örneğin, Canon RF 100-500’ün en hızlı f-stop’u, tamamen uzatıldığında f7.1’dir. Canon RF 600mm lens f2.8’e düşüyor. Bu, daha fazla ışık yakaladığı anlamına gelir, böylece daha az gürültü alırsınız ve daha hızlı bir deklanşör hızı kullanabilirsiniz.

Sony 200-600 zoom, 600mm’de f6.3’e düşerken, Sony 600mm prime, f4’e düşüyor. Bununla birlikte, ekstra hız ağır bir fiyata geliyor. Canon 600mm 11,999 dolar ve Sony 12,999 dolar, Canon 100-500 Zoom 2895 dolar ve Sony 200-600 için 1995 dolar.

Telefoto lenslerle ilgili yaygın bir yanılgı , bir sahnedeki öğeleri düzleştiren sıkıştırılmış bir görünüm oluşturmalarıdır. Görünümü yaratan lens değil; bu sahne ve özneye olan uzaklığınızdır. Dışarı çık ve etrafa bak. Size daha yakın olan şeylerin nasıl daha büyük ve daha uzak göründüğüne dikkat edin. Bu sahnenin bir resmi daha fazla derinliğe sahip gibi görünecektir – daha üç boyutlu bir görünüm. Şimdi bakışınızı uzaktaki bir şeye sabitleyin. Uzaktaki şeylerin birbirine daha yakın göründüğünü göreceksiniz. Sahnenin o kısmının görüntüsü daha düz, daha iki boyutlu bir görünüme sahip olacaktır. Telefoto lenslerin yakaladığı şey budur.

telephoto lens kids portrait
105mm lens ile çekilen bu iki çocuk resminin nasıl sıkıştırılmış iki boyutlu bir görünüme sahip olduğuna dikkat edin. John Tunney’in fotoğrafı.

Bir görüntü oluştururken düşünmek istediğiniz bir efekttir. Görüntünüzde daha fazla derinlik istiyorsanız, geniş açılı veya standart bir lens kullanın. Daha düz bir görünüm istiyorsanız, nesnenizden uzaklaşın ve bir telefoto lens kullanın.

Telefoto lensler ayrıca diğer lenslerden daha sığ bir alan derinliği üretir. Sonuç olarak, özneniz keskin olsa bile öznenizin önündeki ve arkasındaki alan bir şekilde odak dışında görünebilir. Beste yaparken bu efekti yaratıcı bir şekilde kullanın. Örneğin, bir çiçeğin fotoğrafını çekmek ve yumuşak, bulanık bir arka plana sahip olmak istiyorsanız uzun bir lens kullanın.

lighthouse with wide angle and telephoto
Telefoto ve geniş açılı lens. Bir deniz fenerinin bu iki resmi, bir telefoto ile geniş açılı bir lens arasındaki farkı, bir görüntüyü nasıl oluşturdukları konusunda gösterir. Dikey fotoğraf geniş açılı 28 mm lensle çekildi. Ön plandaki çit büyük görünürken, onun ötesindeki her şey arka plana doğru küçülür, bu da çit ile deniz feneri arasındaki mesafeyi vurgular ve görüntüye üç boyutlu bir görünüm verir. İkinci çekim, 105 mm’lik bir lensle çitten daha uzağa çekildi. Çit, çimenli tepe ve deniz feneri, dikey görüntüdekinden çok daha az mesafeyle birbirine daha yakın ve daha düz görünüyor. John Tunney’in fotoğrafları.

Süper Telefoto Lensler

canon 1200mm supertelephoto lens
Canon RF 1200mm f/8 L IS USM , maliyeti 20.000 ABD doları olan bir süper telefoto lenstir.

35 mm terimlerle 85-135 mm kısa telefoto lenslerin ve 135-300 mm orta telefoto lenslerin ötesinde, 35 mm tam çerçeve kamerada odak uzunlukları 300 mm’den fazla olan lenslere genellikle süper telefoto lensler denir.

Bu lensler, örneğin ay gibi uzaktaki nesneleri yakalamak için kullanılabilir.

moon shot with a 1200mm lens
1200 mm’lik bir lensle çekilen neredeyse dolunay. Fotoğraf Murray Foubister’a aittir ve CC BY-SA 2.0 altında lisanslanmıştır.

Tele Dönüştürücüler

sony 1.4x teleconverter
Sony 1.4x Tele Dönüştürücü.

Telefoto lensiniz için daha uzun bir erişim alanı arıyorsanız, her zaman daha uzun bir lens satın almanız gerekmez. Uygun maliyetli bir alternatif, tele genişletici olarak da bilinen tele dönüştürücü adı verilen bir aksesuar eklemektir. Bunlar, bir uçta kameranıza, diğer uçta telefoto lensinize takılan kısa ikincil lenslerdir.

800px Teleconverter with Camera and lens.swn
Bir tele dönüştürücü, odak uzaklığını çoğaltmak için kamera ile birincil mercek arasına oturan ikincil bir mercektir. Görüntü Søren Wedel Nielsen’e aittir ve CC BY-SA 3.0 altında lisanslanmıştır.

Genellikle 1.4x, 2x veya 2.8x sürümlerinde gelirler. 1.4x, lensinizin erişimini 1,4 ile çarpar ve 400 mm lensi 560 mm lense dönüştürür. 2x, erişimi iki katına çıkararak 400 mm lensi 800 mm lense dönüştürür. 2,8x, 400 mm lensi 1120 mm lense dönüştürür.

Yalnızca 70-200mm veya 100-400mm gibi telefoto lenslerde çalışırlar. Standart veya geniş açılı bir lense sığmazlar. Tele genişletici kullanmanın dezavantajı, sensöre ulaşan ışık miktarını azaltmalarıdır, bu da daha düşük bir deklanşör hızı veya daha yüksek ISO kullanmanız gerektiği anlamına gelir. Uçan bir kuş gibi hızlı hareket eden bir nesneyi fotoğraflamaya çalışıyorsanız, daha düşük bir deklanşör hızı bulanıklığa neden olabilir. Daha yüksek bir ISO parazit ekleyebilir.

Makro Lensler

Makro lensler çok kısa mesafelere odaklanmanıza izin verir, böylece çiçekler, böcekler, mücevher, elektronik bileşenler, ilaçlar gibi küçük ürünler veya yakın çekime değer başka herhangi bir şeyin yakın plan fotoğraflarını çekebilirsiniz. Ayrıca ilginç özetler yapmak için de kullanılabilirler.

6 macro
Makro lensler, küçük şeyleri veya küçük ayrıntıları fotoğraflamak istediğinizde yakın çekim fotoğrafçılığı içindir. John Tunney’in fotoğrafı.

Gerçek bir makro lens, minimum odak mesafesinde gerçek boyutlu bir görüntü üretir. Bu, 1: 1 oranı olarak temsil edilir. Minimum odaklama mesafesinde 2:1 veya daha fazla büyütme sağlayan ultra veya aşırı makro lensler de vardır. Öte yandan, bazı sözde makrolar 1:1’den daha azını sunar. Yine de ilginç yakın çekim görüntüler üretebilirler, ancak gerçek bir makrodan daha az büyütmeye sahiptirler. Bir makro lens satın almak istiyorsanız, özellikleri kontrol ettiğinizden emin olun.

Makro lensler, 14 mm ultra geniş açıdan 100 mm veya daha fazla telefotoya kadar çeşitli odak uzunluklarında gelir. Makroya yeni başlıyorsanız, muhtemelen daha uzun bir telefoto lensi daha kullanışlı bulacaksınız. Daha uzun lensler, çok yaklaşmadan yakın çekimler yapmanızı sağlar, böylece kendi ışığınızı engellemez veya fotoğrafını çekmek istediğiniz böceği korkutup kaçırmazsınız.

Ayrıca yakın çekim fotoğrafçılık yaparken daha sığ bir alan derinliği elde edersiniz, bu da daha yumuşak bir arka plan ve öznenizin arka plandan daha fazla ayrılmasını sağlar. Bunun dezavantajı, elbette, odak noktanızın üzerinde olması gerektiğidir. Aksi takdirde, odak dışı bir konu ile karşılaşabilirsiniz.

Doğrusal Lensler

Doğrusal lensler, fıçı ve iğne yastığı bozulmasını düzeltmek için tasarlanmıştır – sahnedeki düz çizgilerin kavisli değil düz görünmesini sağlarlar. Piyasadaki çoğu kamera lensi en azından bir şekilde doğrusaldır.

rectilinear vs curvilinear
Doğrusal bir mercekle (solda) ve eğri bir mercekle (sağda) çekilen fotoğraflar. Doğrusal mercek fotoğrafındaki düz çizgilere dikkat edin. Illya Ovchar’ın fotoğrafı.

Balıkgözü Lensler

Venus Laowa 4mm f2.8 circular fisheye lens
Venus Laowa 4mm f/2.8 dairesel bir balıkgözü lenstir.

Balık gözü lensler (eğrisel lensler olarak da bilinir) ters yönde hareket eder. Çok kavisli çizgiler oluşturarak görüntüyü kasıtlı olarak bozan ultra geniş açılı lenslerdir.

fenway park fisheye
Boston’daki Fenway Park, bir balıkgözü lensle çekilmiş. Sahnedeki düz çizgilerin eğri olarak nasıl işlendiğine dikkat edin. Fotoğraf ChrisDag’a aittir ve CC BY 2.0 altında lisanslanmıştır.

Tilt-Shift Lensler

canon ts e 24mm tilt shift lens
Canon TS-E 24mm f/3.5L II , tilt-shift bir lenstir.

Tilt-shift lens, lensin sensöre göre konumunu eğerek veya kaydırarak perspektifi değiştirmenize, bozulmayı ortadan kaldırmanıza ve alan derinliğini değiştirmenize izin veren özel bir lenstir. Çoğu fotoğrafçının kullanacağı bir lens değil. Ancak, özellikle yüksek binaların ve iç duvarların hatlarını düzeltmek için onları kullanan mimari fotoğrafçılar arasında hayranları var.

Örneğin, yüksek bir binanın yakınında durup standart bir mercekle fotoğrafını çekmeye çalışırsanız, binanın üstü daha uzakta olduğu için alttan daha küçük görünecektir. Binanın kenarları, mesafeye doğru uzaklaşan iki paralel çizgi gibi tepenin yakınında birleşecektir.

Eğim kaydırmalı lens, sensöre göre odak düzlemini değiştirerek lensi manuel olarak kaydırmanıza olanak tanır. Bu, binanın tepesinin alt kısmı kadar geniş görünmesini sağlar, böylece kenarlar düz paralel çizgilerdir ve birbirine yaklaşmazlar. Bina normal görünüyor.

7 tilt shift
Yüksek bir binanın fotoğrafını çekerken dikey çizgiler içe doğru eğilir ve tepeye yakın bir yerde birleşir. Tilt-shift lens, sensöre göre odak düzlemini değiştirerek lensi manuel olarak kaydırmanıza izin vererek bu etkiyi önler. Bu, binanın tepesinin alt kısmı kadar geniş görünmesini sağlar, böylece kenarlar düz paralel çizgilerdir ve birbirine yaklaşmazlar. Sağdaki resimde olduğu gibi Photoshop veya Lightroom’da benzer bir efekt elde edebilirsiniz. John Tunney’in fotoğrafları.

Binadan yeterince uzaklaşabilirseniz kenarların paralel görünmesini de sağlayabilirsiniz. Ancak bu, alanın sınırlı olduğu kalabalık bir şehirde veya net bir görüş hattınızın olmadığı herhangi bir durumda pratik değildir.

Ayrıca Lightroom, Photoshop ve diğer programlarda yakınsak çizgileri düzeltebilirsiniz. Bu muhtemelen çoğu fotoğrafçı için iyidir, ancak düzenleme sırasında perspektifi sabitlemek, alttaki pikselleri değiştirir ve görüntüyü bozabilir.

Objektifi eğmek, alan derinliğini değiştirmenize de olanak tanır. Resmin bir alanını keskin, geri kalanını bulanık tutmak için en aza indirebilir, bu da ilginç bir etki yaratabilir veya merceği maksimum alan derinliği elde edecek şekilde eğebilirsiniz – her şey önden arkaya keskindir . Daha yüksek bir f-stop kullanarak alan derinliğinizi de artırabilirsiniz, ancak her zaman ön plandan arka plana kadar her şeyin keskin olması için yeterli alan derinliği elde edemeyebilirsiniz. Ayrıca, daha yüksek f-durakları, odağı yumuşatan kırınıma neden olabilir.

Sizin İçin En İyisini Seçin

Böylece bir sonraki lensinizi satın almaya hazırsınız. Hangisini almalısınız? Bununla ne yapmak istediğine bağlı. Örneğin, hepsini yapacak tek bir lens arıyorsanız, standart bir yakınlaştırma veya süper yakınlaştırma işinizi görecektir. Kuşlar ve diğer vahşi yaşamla ilgileniyorsanız, uzun bir telefoto lens isteyeceksiniz. Manzara fotoğrafçıları bir çeşit geniş açılı lens isteyeceklerdir. Sonra yakın çekimler için makro veya astrofotografi için hızlı ultra geniş gibi özel lensler var.

Pek çok fotoğrafçı sonunda “kutsal üçlü” olarak bilinen bir lens koleksiyonu elde eder – 16-35 mm gibi ultra geniş açılı bir zum, 24-70 veya 24-105 gibi standart bir zum ve 70 gibi bir telefoto zum. -200 veya 100-400. Bu size çeşitli durumlar için iyi bir kapsama alanı sağlar.

Ancak, bir kerede veya hiç bir zaman bir lens koleksiyonu satın almak için acele etmenize gerek yok. Elinizde ne varsa onunla çalıştırabilirsiniz. Tek bir 24-70 mm lens kullanarak başarılı bir kariyere sahip profesyonel bir manzara fotoğrafçısı tanıyordum.

Harika görüntüler elde etmek için herhangi bir lens kullanılabilir. Her lensle her tür fotoğrafı çekemezsiniz. Bazı lensler bazı durumlarda diğer lenslerden daha iyidir. İşin püf noktası, hedefinizi bulmak ve ardından bunu bütçenizle dengelemek.


Yazar hakkında : John Tunney, Massachusetts’te Cape Cod’da yaşayan bir güzel sanatlar fotoğrafçısı ve eğitmenidir. Çalışmalarını web sitesinde ve Instagram’da bulabilirsiniz .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.