KılavuzlarÖne Çıkanlar

Sürdürülebilir Fotoğrafçılık Rehberi: Bugün Yapabileceğiniz 5 Basit Değişiklik

Fotoğrafçılık nispeten düşük etkili bir uygulama olsa da, birkaç ekstra hususla daha da sürdürülebilir hale getirilebilir.

Dünyanın her yerindeki fotoğrafçılar hayata bir mercekten bakmaktan başka hiçbir şeyi sevmezler. İster hareketli bir şehirde portreler çekerken, ister gizli bir tünekten nadir bir kuşu yakalamak için sabırla beklerken , bu sanatçılar kendilerini davalarına adamışlar ve dünya bunun için daha güzel bir yer.

Peki ya sürdürülebilir fotoğrafçılık?

smart

Fotoğrafçılık, iklim değişikliğini belgelemek için güçlü bir araçtır. Fotoğrafçılar ve kameramanlar, ormansızlaşmanın doğal alışkanlıklar üzerindeki tahribatını vurgulamaktan, küçülen buzulları takip etmeye kadar, bize gezegenimizin değişimine dair, başka türlü anlamanın imkansız olacağı temel görsel kanıtları sağlıyor. Uygulamanın kendisi nispeten düşük etkili olsa da, yalnızca birkaç ekstra hususla çevre açısından daha da sağlıklı hale getirildi.

Burada, çevreye daha duyarlı bir fotoğrafçı olmanın beş basit yolu var.

Sürdürülebilir Fotoğrafçılık Nasıl Uygulanır?

1. Yerel Olarak Fotoğraf Çekin

Surdurulebilir Fotografcilik Rehberi 001

Sosyal medya platformları (ve izleyiciler) dünyayı dolaşanların çalışmalarını ödüllendirme eğilimindedir; ancak neden bazı anları tam bulunduğunuz yerde yakalamayasınız ki? Hedef fotoğraflarınız ne kadar bayıltıcı olursa olsun, seyahatin çevresel yükünden kaçış yoktur . Her ne kadar dünyayı keşfetmek doğası gereği insani bir arzu olsa da, muhteşem fotoğraflar elde etmek için gezegenin bir ucuna uçmak şart değil.

Yerel ortamınızı keşfedin! Yeni bir yürüyüş parkuruna göz atın veya keşfedilmemiş bir caddede yürüyüşe çıkın. Metropol çekimleri için, New York, Londra veya Tokyo’da çekilen fotoğrafların aynı ruhunu elde etmek için toplu taşıma (veya bisiklet!) yoluyla en yakın büyük şehre seyahat edin. Her yerde, hatta kapınızın önünde bile keşfedilecek bir güzellik var. (Doğru ışıklandırma ve manuel odaklamayla canlı makro görüntüler sıradan olanı sanata dönüştürür.)

2. Döngüsel Ekonomiyi Düşünün

Surdurulebilir Fotografcilik Rehberi 002

Satın aldığınız (veya almadığınız) kamera donanımını düşünmek için durarak olumlu bir etki yaratın. Sürekli olarak yeni modellerin ve ekipmanların piyasaya sürülmesiyle birlikte, daha da parlak yeni ekipmanlar satın alma isteği ortaya çıkıyor. Peki neden bunun yerine döngüsel ekonomiye yatırım yapmıyorsunuz?

Döngüsel ekonomi, mevcut malzemelerin onarılmasını, yeniden kullanılmasını, hediye edilmesini ve geri dönüştürülmesini sağlayarak üretim ve tüketim talebini azaltır. Bir sonraki en iyi şeye atılmak yerine, halihazırda elinizde bulunan ekipmanın ne kadar ömrünün kaldığını düşünün. Yükseltmeniz gerekiyorsa, kullanılmış ekipmanı çevrimiçi bir pazar aracılığıyla satarak veya hediye ederek ve onlara ikinci bir hayat sağlayarak üzerinize düşeni yapın. Kaliteli, sürdürülebilir fotoğrafçılık ekipmanı uzun süre dayanacak şekilde üretilmiştir, bu nedenle önceden sevdiğiniz fotoğraf makinelerini ve öğeleri zevkinize göre yenisini satın almanıza gerek kalmadan almanız mümkündür. 

Bonus: Araştırmalar, 10 fotoğrafçıdan 7’sinin, kullanılmayan öğeleri satmanın veya takas etmenin, ekipmanı mütevazı bütçeli kişiler için uygun fiyatlı hale getirerek alanı daha erişilebilir hale getirdiğini fark ettiğini gösteriyor. Çünkü güzel fotoğraflar herkes içindir!

3. Yüksek Kaliteli Ekipmanlara Yatırım Yapın

Surdurulebilir Fotografcilik Rehberi 003

Kameranız için yeni veya kullanılmış ekipman satın alıyorsanız, paranızı en kaliteli tekliflere yönlendirin. Satın aldığınız şeyin zamana karşı dayanıklı olması için en dayanıklı, güvenilir ve etkili ekipmanı bulmak için araştırmanızı yapın. 

Tekrar ediyorum, ne kadar az ekipman satın almanız gerekiyorsa etkiniz de o kadar düşük olur!

4. Güç Kullanımınızı Azaltın

Surdurulebilir Fotografcilik Rehberi 004

Fotoğrafçılık israf diye bağıran bir sanat formu değildir; ancak bu cihazlar kendi kendilerine şarj olmaz! Aydınlatma ekipmanından çekimin ortasında şarjınızın bitmemesini sağlayan pil paketlerine kadar, bu çekimi yapmak için çok fazla elektronik cihaza ihtiyacınız var.

İyi enerji tüketimi uygulamalarıyla cihazlarınızın çevresel etkilerini azaltın. (Örneğin, kullanmadığınız zamanlarda kameralarınızı ve donanımınızı kapatmak.) Bu, gereksiz güç israfını önler ve tam şarjlı pilleri saatlerce şarj yuvalarında bırakmaya bir alternatif sunar; Bazı modern cihazlar pil kalitesini korumak için şarjı durdurur, ancak fişe takılıysa enerji kullanılmaya devam eder. 

5. Çevrenize Saygı Gösterin

Surdurulebilir Fotografcilik Rehberi 005

Doğada fotoğraf çekerken çevreniz üzerindeki etkinizin farkında olmanız çok önemlidir. Daha iyi bir açı bulmak için yoldan çıkmak veya çerçevelemenizi geliştirmek için bir veya iki dalı kırmak cazip gelebilir, ancak bu, onurlandırmaya çalıştığınız alanı olumsuz yönde etkileyebilir. 

Konumunuzu değiştirmek yerine yaratıcılığınızı test edin ve doğayı isteğinize göre eğmeye çalışmadan olağanüstü görüntüler elde etmeye çalışın.

Hiçbir İz Bırakmayın

Fotoğrafçıların yukarıda bahsedilen kırık dallardan unutulmuş atıklara kadar doğaya tecavüzlerinin kanıtlarını bırakmaları alışılmadık bir durum değil. Bir sırt çantası getirin ve ilk etapta yanınıza aldığınız her şeyi paketleyerek İz Bırakma ilkelerine sadık kalın.

Ve vahşi dünya bozulmamışken doğayı fotoğraflamak daha iyi olduğuna göre, neden çekimler arasında biraz çöp toplamayasınız ki?

Kurallara uymak

Doğaya saygı duymak aynı zamanda verilen direktiflere uymanızı da gerektirir. Çitten atlamayın. Patikada kalın. Bir alan rehabilitasyon için kapalıysa tabelalara güvenin ve doğal dünyaya iyileşme şansı verin. Evet, muhtemelen sınırların ötesinde pek çok güzel şey var, ancak bunların bir nedeni var: ekosistemleri korumak. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.