Haberler

AB Müzakerecileri Dünyanın İlk Yapay Zeka Düzenlemeleri Üzerinde Anlaşmaya Vardı

AB Muzakerecileri Dunyanin Ilk Yapay Zeka Duzenlemeleri Uzerinde Anlasmaya Vardi

Uzun müzakerelerin ardından Avrupa Birliği yetkilileri, yapay zekayı (AI) çevreleyen ve yapay zekanın tehlikelerini sınırlamayı amaçlayan diğer ülkeler ve bölgeler için bir plan sağlayabilecek bir dizi kapsamlı düzenleme olan Yapay Zeka Yasası üzerinde bir anlaşmaya vardı.

Bu noktada müzakereciler herhangi bir fiili düzenlemeyi yürürlüğe koymaktan ziyade yalnızca AB milletvekillerinin nihai olarak neye oy vereceği konusunda anlaşmaya vardılar. 700’den fazla üyeden oluşan Avrupa Parlamentosu, AI Yasası’nı ay sonu veya gelecek yılın başında oylayacak ve onaylanan mevzuat en erken 2025 yılına kadar yürürlüğe girmeyecek.

Diğerlerinin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık, yapay zeka teknolojilerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasına yönelik mevzuat oluşturmak ve rehberlik etmek için hızla çalışırken, AB, sanki çoğu zaman olduğu gibi, önerilen mevzuatta ilk sırada yer alıyor.

Yapay Zeka Yasası çok geniş kapsamlıdır; yapay zekanın genel kullanımına yönelik güvenlik önlemlerini belirler, kolluk kuvvetlerinin biyometrik tanımlamayı nasıl kullanabileceğini sınırlandırır, yapay zekanın sosyal medya kullanıcılarını manipüle etmesini yasaklar, tüketicilere yapay zeka hakkında resmi şikayette bulunma hakkı sağlar ve büyük cezaların ana hatlarını çizer. ihlal edenler için.

“Bu düzenleme, temel hakların, demokrasinin, hukukun üstünlüğünün ve çevresel sürdürülebilirliğin yüksek riskli yapay zekadan korunmasını sağlamayı, aynı zamanda yenilikçiliği artırmayı ve Avrupa’yı bu alanda lider yapmayı amaçlıyor. Avrupa Parlamentosu resmi bir basın bülteninde, “Kurallar, potansiyel risklerine ve etki düzeyine bağlı olarak yapay zeka için yükümlülükler belirliyor” diye yazıyor .

“Uzun ve yoğundu ama çabaya değdi. Avrupa Parlamentosu’nun dayanıklılığı sayesinde, yapay zekaya ilişkin dünyanın ilk yatay mevzuatı Avrupa’nın sözünü tutacak; hak ve özgürlüklerin bu çığır açan teknolojinin gelişiminin merkezinde olmasını sağlayacak” diyor eş raportör Brando Benifei (S&D, İtalya). “Doğru uygulama çok önemli olacak; Parlamento, sanal alanlarla yeni iş fikirlerine destek sağlamak ve en güçlü modeller için etkili kurallar sağlamak amacıyla konuyu yakından takip etmeye devam edecek.”

Geçici Yapay Zeka Yasasının üzerinde mutabakata varılan yinelemesi çok sayıda “yasaklı uygulamayı” içermektedir. Yapay zekanın bu tür yasaklı kullanımlarından biri, siyasi bağlılık, dini inançlar, felsefi ideolojiler, cinsel yönelim veya ırk gibi “hassas özelliklere” dayalı sınıflandırmadır. Yapay Zeka Yasası aynı zamanda yüz tanıma veritabanları oluşturmak için yüz görüntülerinin internetten veya CCTV görüntülerinden hedefsiz olarak kazınmasını da yasaklıyor.

Yasaklanan diğer uygulamalar arasında, çalışanların duygusal durumunu ölçmek ve tanımak için yapay zekanın kullanılması ve “sosyal davranış ve kişisel özelliklere dayalı sosyal puanlama” yapan şirketler yer alıyor.

İki yasaklı uygulama daha genel ve belki de en önemlisidir. Yapay Zeka Yasası, şirketlerin “özgür iradelerini atlatmak için insan davranışını manipüle eden yapay zeka sistemlerini” veya “insanların (yaşları, engellilikleri, sosyal veya ekonomik durumları nedeniyle) zayıf noktalarından yararlanmasını” sağlayamayacağını söylüyor.

Yapay Zeka Yasasının hazırlanması yıllar sürdü ve ilk taslağı Nisan 2021’de, en yaygın yapay zeka teknolojilerinin çoğu halka ulaşmadan çok önce geldi. Yapay zeka sistemlerinin geliştirilme, dağıtılma ve yaygınlaştırılma hızı, yüksek düzeyde hedefe yönelik mevzuatı oldukça zorlu hale getiriyor. AB, yapay zeka riskini kaynağında sınırlamayı amaçlayan daha genel bir yaklaşımı tercih etti.

Bu amaçla, söz verildiği gibi, Yapay Zeka Yasasının son versiyonu, şirketlerin yapay zeka modellerinin nasıl eğitildiğine ilişkin ayrıntıları yaymasını ve belki de en önemlisi, şirketlerin AB telif hakkı yasasına uymasını gerektiriyor. Bunun, birçoğunun kökeni belirsiz olan görüntü oluşturma modellerinin eğitimini nasıl şekillendireceği son derece ilginç olacak.

Daha genel olarak, sağlık, güvenlik, haklar, çevre, demokrasi ve hukukun üstünlüğüne yönelik potansiyel zarar nedeniyle yüksek riskli olarak sınıflandırılan herhangi bir yapay zeka sistemi, temel haklar etki değerlendirmesine tabi tutulacaktır. Yapay Zeka Yasası uyarınca vatandaşlar, yüksek riskli yapay zeka sistemlerine karşı resmi şikayette bulunabilir ve AB’nin belirli bir yapay zeka sistemini nasıl değerlendirdiğine ilişkin açıklamalar alabilir.

“AB, dünyada yapay zekaya ilişkin güçlü düzenlemeleri uygulamaya koyan, yapay zekanın gelişimini ve evrimini insan merkezli bir yönde yönlendiren ilk ülkedir. Yapay Zeka Yasası, büyük ve güçlü yapay zeka modelleri için kurallar belirleyerek bunların Birlik için sistemik riskler oluşturmamasını sağlar ve vatandaşlarımız ve demokrasilerimiz için, teknolojinin kamu yetkilileri tarafından kötüye kullanılmasına karşı güçlü korumalar sunar. KOBİ’lerimizi korur, yapay zeka alanında yenilik yapma ve liderlik etme kapasitemizi güçlendirir ve ekonomimizin hassas sektörlerini korur. Avrupa Birliği dünyaya etkileyici katkılarda bulundu; Yapay Zeka Yasası, dijital geleceğimizi önemli ölçüde etkileyecek bir başka yasadır” diyor eş raportör Dragos Tudorache (Renew, Romanya).

Yapay Zeka Yasası aynı zamanda yenilikçi yapay zeka sistemlerinin gelişimini de desteklemeyi amaçlıyor. Geçici yasa, şirketlerin, özellikle de küçük şirketlerin, kamuya sunulmadan önce yenilikçi yapay zeka sistemleri geliştirip eğitebilecekleri “düzenleyici sanal alanların” ve diğer gerçek dünya test ortamlarının teşvik edilmesini içeriyor.

AI Yasası’nın dişlerine gelince, AB müzakerecileri ihlalin ciddiyetine ve ihlalin ciddiyetine bağlı olarak 35 milyon euroya (37,7 milyon dolar) kadar para cezalarından veya bir şirketin “küresel cirosunun” %7’sine kadar değişen olası cezalar üzerinde de anlaştılar. şirketin büyüklüğü.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.