Haberler

‘Fallout’ Görüntü Yönetmeni Dizinin Epik Görsel Stilini Nasıl Yarattı?

Popüler TV dizisi Fallout’un arkasındaki görüntü yönetmeni, video oyunu uyarlamasının epik görsel stilini ışık, renk ve Batı tarzına eğilmeyle nasıl yarattığını açıkladı.

Aynı adlı gişe rekorları kıran video oyunu serisinden uyarlanan Fallout , insanlığın çoğunu yok eden bir nükleer savaşın 200 yıl sonrasında geçiyor. Savaştan sağ kurtulanlar, babasını kurtarmak için yola çıkan Ella Purnell’in canlandırdığı Lucy de dahil olmak üzere yer altı sığınaklarında yaşıyor.

2 cinematographer fallout visual style western tv show

Fallout, geçtiğimiz ay yayınlandığından beri Prime Video’nun en çok izlenen dizileri arasında yer aldı ve video oyunu uyarlama türünün en iyi örneklerinden biri olarak övüldü.

‘Temiz ve iyi fotoğraflanmış’

Fallout’un görüntü yönetmeni Stuart Dryburg , Gold Derby ile yaptığı röportajda aslında orijinal video oyunundan uzaklaştığını ve gösterinin sinematik görünümünü yaratmak için Western türüne yöneldiğini söylüyor.

Fallout Goruntu Yonetmeni Dizinin Epik Gorsel Stilini Nasil Yaratti
falloit cinematography

Fallout yönetmeni Jonathan Nolan , Dryburg’a dizi üzerinde çalışması için ilk kez başvurduğunda , görüntü yönetmeni doğal olarak orijinal video oyununda ilham aradı.

Dryburgh, yayının Uzmanlarla Tanışın: Görüntü Yönetmenleri panelinin bir parçası olarak Gold Derby’ye şunları söylüyor: “Oyunun bazı oynanışlarına baktım ve [TV şovunun] işlenmiş ve oyun gibi göründüğüne dair bazı varsayımlarda bulundum.”

“Fikri desteklemek için Pinterest’ten bir sürü görsel bile çektim.”

fallout cinematography2
fallout cinematography

Ancak Dryburgh, Nolan’la tanıştığında ilk araştırmasının çoğu, Batı tarzının tercih ettiği “temiz ve iyi fotoğraflanmış” bir estetik nedeniyle reddedildi.

1993 yapımı The Piano filmindeki görüntü yönetmenliğiyle Akademi Ödülü’ne aday gösterilen Dryburgh, “Jonathan, ‘Evet, bunların hepsi çok ilginç ama hayır, biz bunu bu şekilde yapmıyoruz’ dedi” diyor.

“Ekranda hikaye anlatımı açısından onun zevkleri çok daha basit. Örnek olarak Westworld’e (Nolan tarafından yaratılmıştır) bakarsanız , çok temiz bir görünüm olduğunu görürsünüz.

“Biraz Western fikrine benziyor ama görsel olarak temiz ve iyi fotoğraflanmış. Ve sonuçta Fallout’ta da bunu yaptık .”

Aydınlatmayı İcat Etmek

IndieWire ile yapılan bir sonraki röportajda Dryburg , orijinal Fallout video oyununun atmosfer, ortamlar, konumlar ve karakterler açısından geniş kapsamından etkilendiğini söyledi .

Ancak ışıklandırmanın görsel tasarımın önemli bir parçası olmadığını ve televizyon dizisi için büyük ölçüde icat etmesi gereken bir şey olduğunu hissetti.

fallout cinematography n
fallout cinematography104 n

Dryburg, IndieWire’a “Güzel görünen bir oyun ama ışık açısından sinematik değil” diyor.

Gösteriyi kavramsallaştırmaya başladığında Dryburgh’un yol gösterici ilkesi, merkezi konumların her birine kendi görünümünü vermekti; her yer “farklı bir renk paleti ve atmosfer” gerektiriyordu.

Dryburgh, kasa setine 1950’lerdeki bir süpermarketinkine benzer bir aydınlatma stili kazandırmak için Fallout yapım tasarımcısı Howard Cummings’le çalıştı ; sette floresan armatürler çok fazla yer alıyordu.

Dryburgh yayına “Aslında kasanın pratik kaynaklarla aydınlatılmasını istedik” dedi ve bunun kendisine kamera konusunda büyük esneklik sağladığını açıkladı.

“Işıkların nereye saklanması gerektiği konusunda endişelenmeden her yere koşabiliriz.”

Mekanlar ve Filmde Çekim

IndieWire , Dryburgh’un dizideki diğer önemli mekanlar için tamamen farklı dokular kullandığını bildirdi.

“Çelik Kardeşliği”nin genel merkezinde geçen sahneler büyük ölçüde Utah ve Dryburg’da çekildi ve orada çekimler sırasında “çok sayıda camgöbeği tonu kullanıldı ve tuz düzlüklerinin nötr grileri ve beyazları seçildi”. Bu arada Çorak Toprak’taki sahnelerin bir kısmı “çok turuncu, çok kurak ve çok kahverengi” olan Namibya’da çekildi.

Dryburg, kapsamlı konum çalışmasının yanı sıra, önemli sahnelerin setleri genişleten ekranlara sahip LED hacimlerde çekildiğini söylüyor; bu durum, film çekimiyle Dryburgh için daha zorlu hale getirildi.

Dryburg, IndieWire’a şunları söylüyor : “Dijitalde bu çok daha kolay; ne görüyorsanız onu alırsınız.”

“Filmi, ekranların ön plan öğelerinizle etkileşime girmesi için doğru renk sıcaklığında pozladığınızdan emin olmalısınız. Sanki bunu yapmanın daha zor bir yolunu bulabilir misin? Ama harika görünüyordu. Sonuçlar kendi adına konuşuyor.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.