Haberler

Paris’te Çekilmiş İkonik Öpüşme Fotoğrafındaki Kadın 93 Yaşında Öldü

Paris'te Çekilmiş İkonik Öpüşme Fotoğrafındaki Kadın 93 Yaşında Öldü
Le baiser de l’hôtel de ville (Belediye Binasının Öpücüğü ) | Robert Doisneau

Fransa’nın Paris kentinde çekilen, şimdiye kadarki en ikonik öpüşme fotoğraflarından birine konu olan Françoise Bornet, 93 yaşında hayatını kaybetti.

Fransız fotoğrafçı Robert Doisneau‘nun Rolleiflex ile çektiği Le baiser de l’hôtel de ville’nin ( Belediye Binasının Öpücüğü ) hikayesi büyüleyici. Nisan 1950’de çekilen Doisneau, Life dergisinde görev yapıyordu; görevi Paris’teki aşkı göstermekti.

Doisneau aslında fotoğrafı ayarladı. Bornet’in o zamanki erkek arkadaşı Jacques Carteaud’yu öptüğünü gördükten sonra bunu yeniden canlandırıp canlandırmayacaklarını sordu ve sonunda şehirde birkaç fotoğraf çektirdi.

Fotoğraf 1950’de Life dergisinde yayımlandı ve 1986’da bir poster şirketinin fotoğrafı keşfedip küresel bir hit haline getirene kadar büyük ölçüde unutuldu. Kalabalık Rue de Rivoli’de çekilen fotoğraf, kartpostallara, çikolata kutularına ve hatta duş perdelerine yapıştırıldığından kitlelerin ilgisini açıkça çekti.

Fotoğrafın spontane bir çekim olduğu ve bir dizi çiftin fotoğraftaki sevgili olduklarını iddia etmesine yol açtığı varsayıldı. Sahtekarlar Jean-Louis ve Denise Lavernge, 1992 yılında kendilerinin olduğunu iddia ederek dava açmaya çalıştılar. Bu, Bornet’in öne çıkıp fotoğrafçı Doisneau’nun imzalı orijinal baskısını üreterek kızın kendisi olduğunu kanıtlamasına neden oldu. “Benim olan bir anıyı ayaklar altına alıyorlardı” dedi.

Ancak Bornet, kârdan pay almak için dava da açtı. Her iki dava da mahkeme tarafından reddedildi ancak Doisneau öne çıkıp fotoğrafı kendisinin hazırladığını itiraf etmek zorunda kaldı.

“İnsanları böyle fotoğraflamaya asla cesaret edemezdim. Sokakta öpüşen aşıklar, bu çiftler nadiren meşrudur,” dedi fotoğrafçı 1994’teki ölümünden önce. The Times of London’a göre kızı, resimle ilgili tartışmaların son yıllarında kendisine büyük bir stres yarattığını iddia etti.

Fotoğraftaki aşıklar çok uzun süredir birlikte değildi; Bornet, Alain adında bir adamla evlendi ancak Carteaud ile olan aşkının gerçek olduğunu söyledi. “Jacques biraz Burt Lancaster’a benziyordu. Başka biriyle tanıştığında ayrıldık ve iletişimimizi kaybettik” dedi.

2005 yılında, Doisneau’nun kendisine verdiği orijinal fotoğrafı 155.000 Euro’ya (169.000 $) sattı; bu, açık artırmada tahmin edilen 20.000 Euro’nun (21.827 $) çok üzerinde bir rakamdı.

2022’deki bir röportajda, 1950’lerin Paris’inde Doisneau ile tanıştığını hatırladı: “Erkek arkadaşımla birlikteydim. Öpüşmeyi bırakmadık… Robert Doisneau bizden kendisine poz vermemizi istedi. Bir dizi fotoğraf çektirdik. Life dergisinde çıktılar ama kimse ilgilenmedi.”

Bornet, Noel Günü’nde Evreux, Normandiya’daki evinde ölene kadar sigara ve viski içerek hayatın tadını doyasıya çıkardı.

“Hotel de Ville’in en güzel manzarası, onu en az gördüğünüz yerdir. Au revoir sevgili Françoise Bornet,” diye selamladı Paris belediye başkan yardımcısı Emmanuel Gregoire.


Resim kredisi: Robert Doisneau

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.