Haberler

Fujifilm 580 Terabayt Depolayabilen Manyetik Bant Oluşturdu

Fujifilm, 580 terabaytlık veriyi depolayabilen şaşırtıcı bir manyetik depolama bandı oluşturarak yeni bir dünya rekoru kırdığını duyurdu.

IBM Research ile ortaklaşa geliştirilen buluş, genellikle motor mıknatısları yapmak için hammadde olarak kullanılan Stronsiyum Ferrit (SrFe) adı verilen yeni bir manyetik parçacık kullanıyor. Fujifilm, günümüzün önde gelen malzemesi olan Baryum Ferrit’in (BaFe) olası bir halefi olarak Stronsiyum Ferrit’i araştırmaktadır.

Fujifilm 580 Terabayt Depolayabilen Manyetik Bant Oluşturdu

SrFe’nin BaFe’den daha yüksek manyetik özelliklere ve % 60 daha az partikül hacmine sahip olduğu bulunmuştur. Ve BaFe gibi, SrFe de kimyasal olarak kararlı bir oksittir, yani uzun vadeli veri koruması için iyi performans göstermelidir.

magneticcloseup
Manyetik bantların enine kesitinin elektron mikroskobu görüntüleri.

Fujifilm, “SrFe, çok yüksek manyetik özelliklere sahip olan ve ince parçacıklar halinde işlendiğinde bile yüksek performansı korumak için kararlı olan manyetik bir malzemedir” diyor. “Bu testte kullanılan manyetik bantlar, şirketin mevcut kaplama tesisinde üretildi ve bu da seri üretimi ve ticarileştirmeyi destekleme yeteneğini doğruladı.”

Teyp üzerindeki veriler, yeni bir düşük sürtünmeli bant kafası teknolojisi ve arkasındaki çalıştırıcılar ve servolar dahil, IBM tarafından geliştirilen yeni teknolojiler sayesinde inç kare başına 317 gigabaytlık rekor bir yoğunlukta depolanır. Kafanın hızı ve doğruluğu olağanüstü.

IBM araştırma yöneticisi Mark Lantz, “Bir saniyeliğine meraklı davranmama izin verin,” diye yazıyor. “Bant okunduğunda, yaklaşık 15 km/saat hızında başın üzerinden akıtılır ve yeni servo teknolojilerimizle, bant kafasını bir DNA molekülünün genişliğinin yaklaşık 1,5 katı olan bir doğrulukla konumlandırabiliyoruz.”

Yeni bantların elde edilen veri depolama kapasitesi, bugün piyasada bulunan mevcut kartuşlardan yaklaşık 50 kat daha fazladır.

ibmtale 800x450 1
Rekor kıran manyetik bant depolama kapasitelerinin gelişimi.

580 terabaytı bir perspektife koymak için, kabaca 120.000 DVD veya 786.977 CD’ye eşdeğerdir – IBM, bu kadar çok CD’yi istiflemenin 944 m uzunluğunda veya dünyanın en yüksek binası olan Burj Khalifa‘dan daha uzun bir kule ile sonuçlanacağını belirtiyor.

Tüm bu veriler artık avucunuzun içindeki bir teyp kartuşuna sığabilir.

fujifilmrobot

IBM, “Maliyetler açısından, verileri bantta depolamak gigabayt başına kuruş tutar ve kullanılmadığında, bant sabit diskler ve flaştan farklı olarak enerji gerektirmez” diye yazıyor. Basitçe söylemek gerekirse, bantta depolanan veriler, bulut sağlayıcılarının ihtiyaç duydukları verilere ihtiyaç duydukları anda sahip olmalarını sağlar.

“Ayrıca, doğru şekilde depolandığında, bugün kasete kaydedilen veriler 30 yıl sonra da okunabilir olacaktır.”

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.