Haberler

Sprite 35-II : Ilford’dan düşük maliyetli “retro” film kamerası

Premium fotoğraf kağıdı üreticisi Ilford Imaging Europe, 1960’lardan kalma orijinal Ilford Sprite 35‘e saygı duruşunda bulunan, uygun fiyatlı, yeniden kullanılabilir 35 mm kompakt film kamerası Sprite 35-II‘yi duyurdu.

Ilford, Aralık ayı başında Inside Imaging aracılığıyla ilk kez piyasaya sürüldüğünden bu yana, kamerayla ilgili herhangi bir bilgiyi kamuya açık olarak yayınlamadığından, kamerayla ilgili ilk elden bilgi edinmenin zor olduğu kanıtlandı.

Ilford'dan düşük maliyetli "retro" film kamerası: Sprite 35-II

Film fotoğrafçılığı, hem genç nesillerin hem de deneyimli gazilerin analog ortamı benimsemesiyle büyük bir küresel canlanma yaşadı. Bunun pek çok iyi nedeni var – bazıları filmle oluşturulan fotoğrafların otantik görünümünü ve hissini seviyor; ayrıca çalışmak için yalnızca 24 veya 36 maruz kalma disiplini ve gelişmiş bir rulo olması beklentisi var. Ardından, dijital teknolojinin durmak bilmeyen hızından ve anlık memnuniyetten yavaşlama arzusu var.

Ilford Sprite 35-II

1960’larda, kullanımı daha kolay ve Sprite 35’ten daha uygun fiyatlı birkaç kamera vardı. Deklanşör hızlarını, diyafram açıklığını veya ışık ölçeri unutun – sadece bir film rulosu yükleyin, deklanşöre basın ve film koluna basın. Doğru ayarlarla uğraşmadan birkaç fotoğraf çekmek isteyenler için çekici bir kameraydı.

Ilford Sprite 35-II
Ilford Sprite 35

Ocak 2021’de satışa sunulacak olan Ilford Sprite 35-II, bu mirası sürdürüyor ve 35 mm filmi deneyen ve “gösterişten uzak” basit bir fotoğraf makinesi arayan insanların ihtiyaçlarını karşılayacak. Tek kullanımlık kameralardan bir adım ötede ve yeniden kullanılabilir olması fazladan atık oluşturmaz.

Kamera, 31 mm, tek elemanlı f9 sabit odaklı geniş açılı lense sabit bir deklanşör hızına (1/120 sn) sahiptir ve ayrıca gece çekimleri için 15 saniyelik dahili flaşa sahiptir. Kullanıcılar, Sprite 35-II’yi renkli negatif veya siyah beyaz olarak en sevdikleri filmle yükleyebilir ve bu sayede hızlı anlık görüntüler veya karamsar monokrom sahneler çekebilirler. Kamera, her pozda hareket etmek ve film bittiğinde ruloyu geri sarmak için bir manuel film ilerletme sarma koluna sahiptir.

119 mm (G) x 67 (Y) mm x 44 mm (D) boyutlarıyla, yalnızca 122 gram ağırlığıyla son derece hafif ve kompakttır. Siyah ve Siyah & Gümüş versiyonlarında satışa sunulacak.

Ilford Sprite 35-II, analog fotoğrafçılığa atlamanın ve gümüş tabanlı fotoğrafların ipeksi tanesini deneyimlemenin eğlenceli ve uygun fiyatlı bir yolu.

Sprite 35-II siyah ve gümüş kaplamalarla gelecek ve Ocak 2021’de 34,95 dolara gönderilmeye başlanacak.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.