Kılavuzlar

Kontak Sayfa Nedir ve Nasıl Yapılır?

Film, fotoğraf standardını birden fazla şekilde belirledi. Örneğin, bir zamanlar film sürecinin önemli bir yönü olan temas levhası, dijitale geçişten sağ çıktı. Bu günlerde biraz farklı bir amaca hizmet etse de, kontak sayfası (Contact Sheet) bir çekimin sonuçlarını görmenize ve en iyi fotoğraflarınızı paylaşmayı kolaylaştırmanıza yardımcı olabilir.

Kontak sayfalarının neden hala yararlı olduğunu ve dijital versiyonun nasıl oluşturulacağını anlamak için bir kılavuz.

Kontak Sayfası Nedir?

Film fotoğrafçılığında, kontak sayfaları, bir fotoğrafçının bir film rulosundan tüm kareleri baskı halinde görüntülemesini sağlar. Kontak sayfalar isimlerini yapıldıkları şekilden alırlar: Negatif şeritleri doğrudan bir fotoğraf kağıdına yerleştirerek ve bir baskı yaparak. Bu, bir film rulosundan elde edilen sonuçların basit bir şekilde gözden geçirilmesini sağlar.

Fotoğrafçı bir büyüteç kullanarak, hangi karelerin basılacağını seçerek her bir çekimi inceleyebilir ve değerlendirebilir. Gerçekten sadece 8’e 10’luk bir fotoğraf olduğu için, kontak sayfası fotoğrafçının kötü çekimlerin üzerini çizmesine, iyi olanı daire içine almasına ve gerekli herhangi bir kaçma ve yakma için işaretlemesine olanak tanır.

Kontak Sayfa Nedir ve Nasıl Yapılır?
İşaretli film negatiflerinin kontak sayfası baskısına bir örnek.
Fotoğraf Ggia‘ya aittir ve CC BY-SA 3.0 altında lisanslanmıştır.

Kontak sayfası ayrıca bir çekime genel bir bakış, kareden kareye art arda fotoğraf sağlar. Bu, fotoğrafçıları (ve diğer izleyicileri) yaratıcı süreç hakkında bilgilendirmeye yardımcı olur ve zanaat hakkında bir bakış açısı sağlar.

Dijital dünyada, bir kontak sayfası bir fotoğraf galerisi gibidir, ancak fotoğraflar atlıkarınca gibi bir şey yerine aynı standart ızgara biçiminde düzenlenir. Bunu, kaydırma gerektirmeyen, ekranda bir dizi çekim sunan küçük resimlerden oluşan bir sayfa olarak düşünün. Sıralama, sıralama ve silme gibi yakınlaştırma hala mümkündür. Dijital bir kontak sayfasını paylaşmak, bir tane oluşturup yazdırmak veya PDF olarak kaydetmek kadar basit olabilir.

Neden Kontak Sayfası Hazırlamalısınız?

Hem profesyonel hem de amatör fotoğrafçılar, kontak sayfaları yapmaktan faydalanacaktır. Bir resim koleksiyonunu karşılaştırmak ve sunmak için gerçekten daha iyi bir araç yoktur. Kontak sayfaları yapmanın nedenleri arasında sıralama, kalite kontrol, yazıcı kağıdını test etme ve müşterilere aralarından seçim yapabilecekleri bir çekim galerisi sağlama yer alır.

img20220803 17372595 1
Seçimleri olan bir film temas sayfası.
Fotoğraf: Chris Brunkhart Estate.

Dijital fotoğrafçılıkta, kontak sayfaları başka önemli avantajlar da sunar. Bir günlük dijital çekimden kaç fotoğraf çıktığını düşünün. Çok. Bir fotoğrafçı, yalnızca zavallı ve vasat çekimleri ayıklayarak gerçekte neye sahip olduğunu görebilir. Yüzlerce resim arasında gezinmek kolay karşılaştırmaya izin vermez. Ancak tüm iyi çekimleri aradaki dikkat dağıtıcı unsurlar olmadan birlikte incelemek, fotoğrafçının hangisinin en iyi olduğuna karar vermesini sağlar. Bir kontak sayfasının klasik ızgara formatı, fotoğrafları kolayca sindirilebilir bir şekilde sunar.

Kontak sayfaları yapmanın bir başka ödülü de küçük resim görünümünün kendisidir. Yüksek güçlü sensörler ve bilgisayar ekranları ile ağaçlardan ormanı görmemek çok kolay. Piksel gözetleme çok caziptir ve birçok ekran 4’e 6 veya hatta 8’e 10 baskıdan çok daha büyüktür, bu nedenle ayrıntılar çok görünür hale gelir.

Kontak sayfaları, fotoğrafları küçük bir formatta sunar ve bu, her fotoğrafta daha büyük resmin görülmesini kolaylaştırır. Bir fotoğrafı küçük resme küçültmek, kompozisyonu ve çizgileri düşünmenize ve bir fotoğrafın ilgi çekici olup olmadığına karar vermenize olanak tanır.

Kontak Sayfası Nasıl Yapılır?

Analog fotoğraflarla karanlık bir odada mı yoksa dijital fotoğraflarla bir bilgisayarda mı çalıştığınıza bağlı olarak bir kontak sayfası oluşturmak için farklı işlemler vardır.

Karanlık oda

 1. Geliştirilmiş 35 mm filmi 5 veya 6 karelik şeritler halinde kesin. Orta format için 3 veya 4 kare kullanın.
 2. Karanlık odadaki ışıkları kapatın ve güvenlik ışığını açın.
 3. Film şeritlerini, emülsiyon tarafı aşağı gelecek şekilde, tipik olarak 8’e 10 boyutunda bir fotoğraf kağıdına yerleştirin. Bazı fotoğrafçılar, film şeritlerini tutmak için temaslı baskı çerçeveleri kullanır ve diğerleri, kağıt üzerinde düz durmaları için negatiflerin üzerine bir cam levha yerleştirir.
 4. Büyütücüyü yazdırma için kullanacağınız açıklığa ayarlayın. Kağıdın tamamını kaplayacak şekilde yerleştirin.
 5. Bütünü siyah bir kartla kaplayıp bir çerçeveyi ortaya çıkararak bir deneme baskısı yapın, ardından düzeltin ve durulayın.
 6. Doğru pozu bulduğunuzda, film şeridi setinin tamamının bir pozunu yapın. Bu, negatiflerle birlikte dosyalayabileceğiniz bir kontak sayfasıyla sonuçlanacaktır.
img20220803 17265041
ILFORD HP5 PLUS film şeritleri ile karanlık bir odada oluşturulmuş bir kontak sayfası.
Fotoğraf: Chris Brunkhart Estate.

Photoshop

 1. Dijital bir kontak sayfası oluşturmanın ilk adımı, eklemek istediğiniz fotoğrafları seçmektir. Önce onları bir klasöre koymak yararlıdır.
 2. Photoshop’ta, üstteki Dosya sekmesine gidin, Otomatikleştir’i ve ardından Kontak Sayfası II’yi seçin.
contact sheet II photoshop

 1. Kontak Sayfası II iletişim kutusunda, Kaynak Görüntüler > Kullan’a gidin, ardından istenen dosyaları seçmek için açılır oka tıklayın. (Not: Bridge’den dosya seçiyorsanız, Bridge’de yalnızca istediğiniz dosyaların seçildiğinden emin olun, aksi takdirde kontak sayfası tüm dosyalarınızı içerecektir.)
 2. Kontak sayfanızı Belge (boyutlar ve renk verileri) veya Küçük Resimler (sıra, sütun ve satır sayısı) aracılığıyla özelleştirin. Küçük Resimler’de, düzeni daha fazla özelleştirmek için Otomatik Aralık Kullan seçimini kaldırabilir ve görüntülerin döndürülmesini önlemek için En İyi Sığdırmak için Döndür seçimini kaldırabilirsiniz. Altyazıları kaldırmak için Dosya Adını Başlık Olarak Kullan seçimini kaldırın.
 3. Tamam’a tıklayın ve Photoshop kontak sayfasını oluşturacaktır. Photoshop, gerekirse birden çok sayfa yapar.
 4. Kontak sayfasını yazdırın veya JPEG olarak dışa aktarın.
ContactSheet 001
Photoshop ile yapılmış bir dijital kontak sayfası.
Fotoğraf: Daniel O’Neil

Lightroom

 1. Yine, ilk adım Lightroom’da bir Koleksiyon oluşturmak ve ardından onu açmaktır.
 2. Sağ üstteki Yazdırma modülünü seçin. Görünmüyorsa, Lightroom penceresinin üstündeki üçgeni değiştirin.
contact sheet Lightroom
 1. Sayfa Yapısı, kontak sayfasının yönünü (dikey veya yatay) seçmenizi sağlar. Yazıcı Ayarlarında (Windows’ta Özellikler) kağıt kaynağını, çıktı türünü ve çözünürlüğü seçebilirsiniz.
 2. Düzen Stili’nde (sağ üst), Tek Görüntü/Kontak Sayfası’nın seçili olduğundan emin olun.
 3. Mizanpaj’da satırlar ve sütunlar ekleyin, ardından istenirse bunları yatay ve dikey olarak boşluk bırakın. Görüntü Ayarları’nda görüntüleri döndürerek hepsini dikey veya yatay hale getirebilirsiniz. Sayfa’da dosya adları veya bilgiler ve sayfa numaraları ekleyebilirsiniz. Yazdırma İşi’nde keskinleştirmeyi ayarlayabilir, mat veya parlak kağıt seçebilir ve renk yönetimini (yazıcı ve ortam türü profili) seçebilirsiniz.
contact sheet Lightroom 2
 1. Tümünü Seç’i tıkladığınızda Lightroom, seçilen Koleksiyondaki tüm görüntüleri kontak sayfasına ekleyecektir. Lightroom gerekirse birden fazla sayfa yapacaktır.
 2. PDF olarak kaydetmek için sol alttaki Yazıcı’ya tıklayın, ardından PDF açılır okuna tıklayın ve PDF Olarak Kaydet’i seçin. Yazdırmak için ana kontak sayfası penceresinde Yazdır’a tıklayın.

Diğer Yazılımlar

Diğer son işlem yazılımlarında kontak sayfaları oluşturmak da aynı derecede basittir. Her yazılım markası için talimatlar sağlamak bu makalenin kapsamını aşsa da, hızlı bir internet araması talimatlar verecektir. Neyse ki, Capture One gibi popüler yazılımlar çevrimiçi talimatlar sunar.

Sonuç

Kontak sayfaları, bir galerinin veya resim koleksiyonunun karşılaştırmasını ve sunumunu kolay ve estetik hale getirir. Kontak sayfası ister kişisel ister profesyonel kullanım için olsun, izleyicileri birçok avantaj beklemektedir. Basılı veya PDF olarak, kontak sayfaları fotoğrafçıya (ve müşterilere) seçilen fotoğrafların düzenli ve düzenli bir görünümünü sunar.

Kontak sayfasını post prodüksiyon iş akışınıza dahil etmeyi deneyin ve size en iyi nasıl hizmet edebileceğini görün.


Yazar: Daniel O’Neil

Resim kredisi: Benjamin Balázs‘ın üstbilgi fotoğrafı .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.