Kılavuzlar

Yağmurda Güzel Fotoğraflar Çekmek İçin 10 İpucu

Bu yazımızda yağmurlu hava koşullarından en iyi şekilde yararlanma ve en unutulmaz fotoğraflardan bazılarını üretmeye yardımcı olacak yağmurda fotoğraf çekmek için on ipucu paylaşacağız.

Golf Şemsiyesi Kullanın

Gördüğüm ve denediğim tipik, daha küçük şemsiyelere kıyasla yağmurda fotoğraf çekmek için büyük bir golf tarzı şemsiyeyi tercih ediyorum. Golf şemsiyeleri, hepinizi ve donanımınızı kuru tutacak kadar büyüktür (daha büyük bir telefoto lens dahil) ve biraz rüzgara dayanacak şekilde daha iyi inşa edilmiş olma eğilimindedirler.

Geçmişte, şemsiyeyi tripoduma tutturmak için bir kelepçe kullanırdım, ancak herhangi bir esintinin açık şemsiyedeki titreşimleri tripoda göndermesini ve birçok yaygın deklanşör hızında görüntülerin yumuşamasına neden olduğunu zor yoldan öğrendim . Ayrıca büyük bir rüzgar esintisinin tripodunuzu ve değerli teçhizatınızı hızla yere düşürmesi riski de vardır – nereden bildiğimi sormayın :-).

Şimdi, şemsiye milini sıkıca sıkıştırılmış ceketimin içine sokmayı ve altını kemerime veya belime sokmayı tercih ediyorum, bu da olası tripod bağlantısı sorunları olmadan şemsiye için sabit bir tutuş sağlıyor. Bazen bir elimle şemsiyeyi tutarken diğer elimle kameramı çalıştırabildiğimi fark ettim ve zaman zaman çekimlerde yanımda şemsiye tutma asistanı olarak görev yapan bir partnerim oldu.

Yagmurda Guzel Fotograflar Cekmek Icin 10 Ipucu 001

Görüntü Sabitleme Kullanarak Elde Tutma

Yağmurda iyi manzara fotoğrafçılığı fırsatları için bir alanı araştırırken , bazen sadece durup kötü hava koşullarına maruz kalmamı en aza indirmek için hızlı bir şekilde bir görüntü oluşturmak veya istediğim kompozisyonu bir tripod kurmak için fazladan zaman ve çabadan kaçınmak istiyorum. yavaş metodik çalışma için araç trafiğinin endişe kaynağı olacağı yol kenarındadır. Ve bazen çekimlerimin daha özgür ve spontane olmasını istiyorum.

Hızlı çalıştığım bu durumlar için kamerayı elde tutmak harika bir seçenek. Birçok lenste yerleşik olarak bulunan optik görüntü sabitlemenin yaygınlığı ve çoğu aynasız fotoğraf makinesinde görüntü sensörü sabitleme özelliği sayesinde, elde tutma bu teknolojilerden önce olduğundan çok daha etkilidir ve çok keskin görüntüler üretebilir. Ek olarak, modern kameralar, eski dijital kameralara kıyasla daha az parazitle ISO 400-1600 aralığında oldukça iyi görüntü kalitesi üretir , bu nedenle, gerektiğinde daha hızlı elde tutulabilen bir deklanşör hızı sağlamak için ISO‘yu yükseltmek iyi sonuç verir. Ve yağmurda, oldukça sık ihtiyaç duyulabilir.

Yagmurda Guzel Fotograflar Cekmek Icin 10 Ipucu 002

Şemsiye Yerine Yağmurluk Kullanın

Şemsiye yerine yağmurluk kullanmanın, fotoğraf çekmezken kamerayı içeriye sokmanın (veya daha fazla koruma için kamera/lens kombinasyonunda yağmurluk kullanmanın) daha verimli olduğu zamanlar vardır. Bu, önceki elde tutma ipucumla iyi çalışıyor, harika bir sahneyle karşılaştığımda durmama ve makul bir hızda fotoğraf çekmek için dışarı çıkmama ve ardından sıcak, kuru araca geri dönmeme izin veriyor. Özellikle rüzgar şemsiye kullanımını ciddi bir sorun haline getirdiğinde, ıslak koşullarda hem beni hem de ekipmanımı daha kısa süreler için korumaya çok uygun büyük bir yağmurluk buluyorum.

Yagmurda Guzel Fotograflar Cekmek Icin 10 Ipucu 003

Aracınızın İçinden Fotoğraf

Seçtiğiniz nesne bir tepeden veya yolun kenarından görülebildiğinde, aracın içinden fotoğraf çekmek uygun bir seçenek olabilir ve sizi ve kamera donanımınızı zahmetsizce kuru tutar. 469 mil uzunluğunda 200’den fazla manzara sunan Blue Ridge Parkway boyunca bulduğum gibi, manzaralı bir sürüş bunun için mükemmel olabilir.

Yağmurlu bir akşam, karanlık yaklaşırken gün için çekim yapmayı bitirdiğimi varsaydım. Ama kamp yerime geri dönerken, yağmur bulutları sonbahar renkleriyle kaplı bir dağın yamacından yavaşça yuvarlanırken potansiyel bir kompozisyon gördüm. Bir çekyat kullanabildim, sürücü camımı indirebildim ve çiseleyen yağmurdan uzak dururken bu harika sahnenin fotoğraflarını çekebildim.

Yagmurda Guzel Fotograflar Cekmek Icin 10 Ipucu 004

Yağmurda Mercek Değişikliklerini En Aza İndirin

Yağmurda fotoğraf çekerken, genellikle fotoğraf sırt çantamı aracımda tutarım ve sadece tek lensli kamerayı elementlere götürürüm. Dışarı çıkmadan önce merceğinizi seçmeniz, kamera yuvasının ve arka mercek elemanının ıslanmasını önleyecektir. Zoom lensler burada gerçekten iyi çalışıyor. Fotoğraflamaya hazırlandığım sahneye bağlı olarak, 24-70mm, 70-200mm veya o fotoğrafı çekmek için gereken en olası aralık neyse onu koyabilirim. Özellikle neme karşı nispeten iyi bir şekilde kapatılmışsa, 28-200 mm’lik geniş bir zum aralığı mükemmel olabilir.

Küçük Aksesuarlar Büyük Fark Yaratabilir

Fotoğraf makinesi paketinizdeki birkaç küçük şey, yağmurlu bir gün çekimini daha keyifli hale getirmenize yardımcı olabilir. Her zaman lenslerime uygun başlığı takıyorum ve bunların yağmur damlalarını ön parçadan uzak tutmada etkili olduğunu düşünüyorum. Çoğu fotoğraf sırt çantasıyla birlikte verilen yağmurluk, çantayı yağmura aldığımda tüm kamera donanımımın kuru kalmasına yardımcı olur. Ve büyük, yumuşak bir bez (tipik ince mikrofiber bez değil), her fotoğraf seansından sonra kamera ve lens üzerindeki yağmuru kurutmak için bütün gün kullandığım bir şey.

Yagmurda Guzel Fotograflar Cekmek Icin 10 Ipucu 005

Fırtınaları Takip Etmek İçin Bir Hava Durumu Uygulaması Kullanın

Cebinizde yağmurlu havalarda çekimlerinizi planlamanıza yardımcı olacak harika bir araç var – cep telefonunuz. İyi bir hava durumu uygulaması, tahmini bulut yolunu gösteren animasyonlu uydu görüntüsünü görüntülemenize olanak tanır ve iPhone’lardaki en son varsayılan hava durumu uygulaması, genellikle bir çiseleyen yağmurun ne zaman biteceğine ve bir durgunluğun ne zaman başlayacağına dair bir tahmin gösterir. Fırtınanın ne yaptığı hakkında bilgi sahibi olmak, atış fırsatlarınızı en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacaktır. (Belirli öneriler için, hava durumuyla ilgili birden çok uygulama önerisini içeren favori fotoğrafçılık uygulamalarımızın bir listesini burada bulabilirsiniz.)

Özel, Fotojenik Koşullara Dikkat Edin

Yağmurlu bir günle ilgili en sevdiğim şey, çoğu zaman fotoğrafa fayda sağlayan, bazen oldukça muhteşem bir şekilde ek koşullar getirmesidir. Aksi takdirde küçük veya kuru olan şelaleler, yağmurlar sırasında ve sonrasında dolu ve güzel olacaktır. Sonbahar renkleri derinden doygun olacak ve normalde donuk görünen kayalar ve toprak yeni keşfedilen zenginliklere sahip olacak.

Yağmurlu bir günde daha yüksek rakımlara çıkmak, sizi atmosferle dolu sis benzeri koşullara kaptırabilir veya güneş ışınlarının aşağıya doğru aktığı bulutlarda kırılmalar görebilirsiniz. Her zaman gökkuşaklarını , şimşekleri , doluları ve yağmurun kara dönüşme potansiyelini izliyorum. Bu özel hava koşulları, biz fotoğrafçıların canını sıkan heyecanı yaşatabilir ve bana sadece yağmurla başlayan bir günde en sevdiğim fotoğraflardan bazılarını sağladılar.

Yagmurda Guzel Fotograflar Cekmek Icin 10 Ipucu 006

Rötuşlarınızı Optimize Edin

Yağmurda fotoğraf çekmek, kameranızdan donuk görünen, kontrast ve keskinlikten yoksun dosyalar üretebilir, bu yüzden geliştirmede telafi ederek görüntüleri, kompozisyonları yaptığımda algıladığım tam hayata geri döndürmeyi seviyorum. Genellikle standart iş akışımın üzerine biraz ekstra kontrast, netlik ve canlılık ekleyeceğim ve bu, yağmurlu koşullar bana daha düz bir görüntü verdiğinde büyük bir fark yaratıyor. İşlem sonrası çalışma için bana en geniş enlemi sağlamak için kamera içi JPEG yerine RAW çekmeyi tercih ediyorum .

Diğer zamanlarda, yağmurlu bir günden üretilen görüntüler, puslu atmosferde koşmam ve post-processing sırasında siyah beyaza dönüşmem için bana ilham veriyor. Benim gibi normalde renkleri seven biri için bu, ilham ve yaratıcılıkla dolu yepyeni bir dünyanın kapılarını açar ve siyah beyaz bir yorum, doğru sahnenin gerçekten şarkı söylemesini sağlayabilir.

Yagmurda Guzel Fotograflar Cekmek Icin 10 Ipucu 007

Bir Macera Tavrı Benimseyin

Bu ipucu benim için en önemli olabilir! Rahatlık ve güneş ışığını arzulamaya yatkınım, bu yüzden genellikle yağmurlu havalarda heyecanlanmıyorum ve eğer tavrım olumsuza yönelmeye başlarsa, fotoğrafçılık günüm de pek iyi geçmez. Bu her zaman kendime hatırlatmam gerekecek bir şey: Maceracı bir tavır benimsediğimde ve bana verilen koşullarla olumlu bir şekilde ilgilendiğimde, mevcut fırsatları daha iyi görebiliyorum ve bunlardan en iyi şekilde yararlanabiliyorum.

Yagmurda Guzel Fotograflar Cekmek Icin 10 Ipucu 008

Sonuç

Yağmurlu günler kasvetli görünse ve zaman zaman iç mekanlara sığınmak istememe neden olsa da, güzel fotoğraflar üretmek için büyük potansiyele sahip olduklarını öğrendim. Yağmurda fotoğraf çekmek için bu ipuçları ve fikirlerle donanmış olarak, konfor alanınızdan çıktığınızda ve hava koşullarıyla uğraştığınız için büyük olasılıkla ödüllendirileceksiniz. Umarım bir sonraki yağmurlu gün geziniz için bu makalede ilham alırsınız ve lütfen işinize yarayan kendi ipuçlarınızı yorumlarda paylaşmaktan çekinmeyin.

Yoluyla
Ross Martin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.