Satın Alma Rehberi

Her Kamera Markasının Başlıca Güçlü Yönleri

Yeni bir kamera satın almak heyecan verici bir deneyim. Kitinize daha iyi ve daha ilginç çekimler yapmanıza yardımcı olacak yeni bir araç eklemek üzeresiniz. Ve teknolojideki ilerlemeler sayesinde, aralarından seçim yapabileceğinizden çok daha fazla ürün var.

İlk heyecanınızı bir tarafa koyduktan sonra, biraz bunalmış hissedebilirsiniz. Bu aşina olduğumuz bir şeydir. Kamera dünyasında seçim yapmak için şımartılmak gibi bir şey var ve doğru ekipmanı bulmak son derece önemlidir.

Neyse ki, her kamera markasının güçlü yanlarını açıklamak için buradayız. Onlar hakkında daha fazla bilgi edinerek, bir sonraki büyük alışverişinizi seçmek için mükemmel bir başlangıç noktasına sahip olacaksınız.

Olympus

Küçük boyutlu ancak yine de mükemmel sonuçlar veren kameralar ararken Olympus sizin için bir markadır. Ana kamera serileri, çoğu DSLR’den daha küçük olan Micro Four Thirds sensörlerine sahip ve kameralarının çok daha kompakt ve taşınabilir olmasını sağlıyor. Bu onları özellikle seyahat fotoğrafçıları arasında popüler kılıyor.

Marka olarak Olympus, erişilemez fiyatlar sunmadan en son teknolojileri benimsemeye büyük önem vermektedir. Bu onları giriş seviyesi fotoğrafçılar arasında çok popüler kılıyor. Aynı zamanda teknolojik özellikleri, giriş seviyesi fotoğrafçılık arasında geçiş yapmak ve daha profesyonel bir yaklaşım benimsemek isteyenlere iyi borç verdikleri anlamına geliyor.

Olympus kameraları kullanmakla birlikte gelen bir başka harika özellik de sensör stabilizasyonudur. Gövde içi stabilizasyon, tüm kamera pazarında genişleyen bir trend, ancak Olympus bunu ilk mükemmelleştirenlerden biri oldu ve hala en iyisini yapıyorlar. Bu, kameralarını düşük ışıkta veya elde çekim için idealdir. Olympus OM-D serisinin tamamı etkileyici bir sensör stabilizasyonu sunarken yine de bütçeyi kırmıyor.

Üstün bir kompakt kamera arıyorsanız, Olympus, su geçirmez, darbeye dayanıklı ve ezilmeye karşı dayanıklılık ile zirveye ulaşan popüler Olympus TG-6 serisi üretiyor. Sis ve donmaya dayanıklı doğa, neredeyse her türlü hava koşuluna girmeyi ideal hale ve maceracı fotoğrafçılar veya gezginler için mükemmel bir varlık haline getirir.

Her Kamera Markasının Başlıca Güçlü Yönleri
Olympus kameralar, ağırlık ve fiyat açısından hafif olan kameralara gmre güçlü özellikler ve mükemmel sensör stabilizasyonu sağlar

Panasonic

Birçok fotoğrafçı gibi, biraz video ile de uğraşmayı seviyorsanız, Panasonic yanlış bir seçim olmayacaktır. Lumix kameraların çoğu (Panasonic’in kamera hatları için adı) fotoğraf-video hibrid modelleri olarak işlev görür. Bu nedenle, belirli bir işleve çok fazla değer verirseniz mükemmeldir, ancak diğer özellikleri de göz ardı etmeyin. Hemen hemen tüm Lumix modelleri, çoğu rakibinkini aşan 4K video kapasitesi ve video özellikleri ile birlikte gelir. Bu sadece keskin bir kaliteye neden olmakla kalmaz, aynı zamanda videolarınızı mükemmelliğe göre düzenlemeyi daha da kolaylaştırır.

Son zamanlarda Panasonic kameralarına sensör stabilizasyonu da getiriyor. Olympus hala orada avantaj sağlıyor ve her nesil Lumix kamerada güçlenen önemli bir özellik.

Olympus gibi, Panasonic de çoğunlukla Olympus lenslerle çalışabilen Micro Four Thirds fotoğraf makineleriyle tanınıyor ve size aralarından iki kat daha fazla lens seçeneği sunuyor. Daha yakın zamanda Panasonic, farklı lens seti kullanan S serisi tam kare kameralarını tanıttı. Şimdiye kadar bu kameralar öncelikle yüksek performanslı video çalışmalarına yöneliktir.

Panasonic’in muhteşem video performansına olan bağlılığından yararlanmak istiyorsanız, Lumix GH5S‘yi deneyin. 4K 60p, 10 bit 4: 2: 2 dahili kayıt ve güçlü düşük ışık performansı gibi olağanüstü video özelliklerine sahiptir.

Panasonic vitrin01
Panasonic kameralar, fotoğraf performansına ek olarak ileri teknoloji video özelliklerine sahip olma eğilimindedir

Fujifilm

Her ne kadar birçok insan Fujifilm’i film ve anlık kamera teklifleri ile tanıyor olsa da, marka son on yılda dijital fotoğraf dünyasında önemli adımlar attı. Mükemmeliyetçi bir şey olan fotoğrafçı tipiyseniz, Fujifilm’in manuel kontrollerinin mükemmel fotoğraf kalitesine olanak tanımasını seveceksiniz.

Fujifilm’in kameraları, çoğu zaman filmine geri dönen tasarımlarına retro dokunuşlar katıyor. Çoğu model, ISO ve deklanşör hızını kontrol etmek için manuel kadranlara sahiptir, ayarlar uzun zaman önce diğer çoğu şirketin kameralarında elektronik kontrole devredilmiştir. Aynı zamanda, ürünlerini çok hantal yapmaktan kaçınıp, bir şekilde ürünlerini ince ve şık yaptılar.

Fujifilm’in zayıf yönlerini anlama ve onları geliştirme konusunda da itibarı var. Yaklaşık 5 yıl önce, yüksek kaliteli bir kamera üreticisi olarak kabul edilirken, kameraları yine de ortalamadan daha düşük otomatik netleme hızları ve birkaç video özelliği ile biliniyordu. Bu, sadece birkaç özel Panasonic modeline göre ikinci olarak, yüksek hızlı AF hızlarına ve video performansına sahip olan son Fujifilm X-T3 fotoğraf makinelerinde örneklendiği gibi büyük ölçüde değişti. Fujifilm ayrıca, modellerine düzenli olarak önemli (ve ücretsiz) ürün yazılımı güncellemeleri sağlar ve bir model piyasaya sürüldükten sonra özellikleri geliştirmeye devam eder.

Fujifilm vitrin01
Fujifilm kameralar, iyi manuel kontroller ve güçlü alt performans sağlarken retro bir görünüme sahiptir

Canon

Bir kamera markasını en popüler olarak adlandırsaydık, Canon olurdu. Çeşitli pazarlarda yaygın kullanımı, her türlü fotoğrafçı için hayati özelliklere sahip olduğunu yansıtmaktadır. Profesyonel parçaların fiyatları dik bir şekilde artma eğiliminde olmasına rağmen Canon’un menzili arasında giriş seviyesi bir kamera bulmak zor değil.

Canon’a dönmenin en büyük avantajlarından biri, lenslerle elde ettiğiniz esnekliktir – seçimleri rakipsizdir. İster çevrenizdeki her şeyi yakalamanıza izin veren geniş açılı lensler ister hayvanları yakalamak için harika bir telefoto lens arıyor olun, Canon tüm doğru kutuları işaretler. Fotoğraf makinelerine benzer şekilde Canon’un lensleri de fiyat açısından çılgınca değişiyor. Ancak araştırmanızı yapmaya ve fotoğraf hedeflerinize uygun bir tane bulmaya hazır olduğunuzda, doğru yatırımı yaptığınız için minnettar hissedeceksiniz.

İlk uygun kameranızı henüz satın almadıysanız, Canon her zaman mükemmel bir başlangıç noktası olacaktır. Ürünlerinin genişliği kitinizi oluşturmanızı ve ilerledikçe gelişen ihtiyaçlarınıza göre ayarlamanızı kolaylaştırır. Hala özellikleri ve lensleri denemeye devam ediyorsanız, Canon’un giriş seviyesi fiyatlarının harika öğrenme araçları olduğunu görürsünüz. Canon fotoğraf makinelerinin kullanımı ve anlaşılması da genellikle kolaydır.

Canon’da dengelenebilecek bir eleştiri, liderlik konumlarının, 4K videonun yavaş bir şekilde benimsenmesinde görülebileceği gibi, yeniliklerini ve modellerine en son özellikleri eklemelerini biraz daha yavaş hale getirmeleridir. Ancak bu, daha yeni sürümlerle ve full frame aynasız pazara girişleriyle uğraşmaya çalıştıkları bir şey.

Harika bir orta seviye kamera arıyorsanız Canon 90D‘ye göz atın. Fotoğraf ve video performansı arasında mükemmel bir karışım olan 32 MP sensör, Canon’un mükemmel Dual Pixel Autofocus sistemi ve 4K videoyu sergiliyor. Canon’un muazzam lens seçimiyle karıştırıldığında, gelecekte genişlemek için yer arayanlar için doğru seçimdir.

Canon vitrin01
Canon fotoğraf makineleri, son derece sağlam bir lens serisi ile birbirine bağlanmış çok çeşitli beceri ve özellikleri kapsar

Nikon

Canon gibi Nikon da her seviyedeki fotoğrafçı arasında son derece popüler. Uygun fiyatlı bir kamera gövdesi satın almak için söylenecek çok şey olsa da, Nikon’un üst düzey modelleri de olağanüstü kalite ve sağlamlık sağlıyor. Bu nedenle, hobiler, meraklılar ve profesyonel amaçlar için uygun olan Nikon kameraları satın alabilirsiniz.

Yine Canon’a benzer şekilde Nikon da etkileyici bir lens yelpazesi sunuyor. Geniş manzaraları yakalamanız gerekiyorsa, fotoğrafınızı mümkün olduğunca dolduran ultra geniş açılı bir lens bulacaksınız. Ya da, rahatsız etmek istemediğiniz bir hayvanın mükemmel görüntüsünü yakalamaya çalışıyorsanız, Nikon’un süper telefoto lenslerini yenmek oldukça zordur. Ve onlarca yıldır değişmeyen bir lens yuvasıyla, günümüzün DSLR’lerinde hala çalışan ucuz film lensleri bulma seçeneği, özel lenslerle ilgileniyorsanız Nikon’un da sizin için bir marka olduğu anlamına gelir. Balık gözünden perspektif düzeltmeye kadar herkes için bir şeyler var.

Nikon D5600, düşük fiyatı, kullanım kolaylığı ve geniş lens seçimi nedeniyle piyasadaki en popüler giriş seviyesi kameralardan biri olmaya devam ediyor. Herhangi bir yeni başlayan fotoğrafçı için göz atmak için iyi olur.

Nikon Z vitrin01
Nikon kameralar ayrıca yeni Z serisi tam kare aynasız kameralar da dahil olmak üzere geniş bir seçenek yelpazesini kapsar

Sony

Blokta yeni olan Sony, son birkaç yıldır bir ton ürün üretiyor. Aynasız kameralarda uzmanlaşarak, sektördeki en etkileyici özelliklerden bazılarını barındıran küçük ve sağlam kameralar yapıyorlar.

İki ana dizilimleri vardır, daha küçük APS-C sensörleri ve profesyonel düzeyde A7 serisi içeren a6000 dizisi. Her bir seri içinde farklı güçlere sahip birçok model var, ancak son derece hızlı ve doğru otomatik odaklama performansı, iyi ergonomi ve güçlü video özellikleri sergiliyorlar.

Sony’nin lens seçimi Canon veya Nikon kadar geniş olmasa da, hala oldukça sağlam ve hızla büyüyor. Profesyonel düzey G Master lenslerinin son zamanlarda piyasaya sürülmesi ve Sigma ve Tamron gibi birçok üçüncü taraf lens üreticisinin Sony kameralar için lens yapmaya başlamasıyla Sony, arayı hızla kapatıyor.

Sony’nin en büyük sürümlerinden biri, bugün piyasadaki tartışmasız en popüler kamera olan Sony A7 III. Neredeyse iki katına mal olan rakip kameraların özelliklerine sahip tam full frame, harika AF izleme özellikleri, 4K video ve sağlam bir tasarım sunuyor.

Sony vitrin01
Sony’nin aynasız kameraları nispeten küçük gövdelerde yüksek performans sunar

Leica

Kalitenin aşırı ucu söz konusu olduğunda, Leica en iyinin en iyisidir. Leica kameralar genellikle otomatik modlara sahip değildir, yani daha yeni başladığınızda muhtemelen ilk tercihiniz olmamalıdır. Bununla birlikte, Almanya’daki yerleşik kamera üretmeleriyle bilinir ve bozulmamış sonuçlar ve etrafındaki en keskin lenslerden bazılarına sahiptir. Herhangi bir profesyonel fotoğrafçıya layık gelişmiş optiklere ulaşana kadar kontrollerine ince ayar yapabilirsiniz.

Leica’nın üstün görüntü optiklerine eklemek için markanın kameraları inanılmaz derecede dayanıklı. Amaç genellikle kameranıza olabildiğince iyi bakmak olsa da, bir markanın özellikle zor olduğunu bilmek her zaman değerlidir. Leica bu markalardan biri, yani yatırımınız diğer markalara göre aşınması ve yıpranması biraz daha fazla zaman alacak.

Leica kameralar genellikle geleneklere oturtulur ve eski film kameralarından sonra şekillendirilirken, Leica CL bundan kopar ve elektronik vizör, 10 fps seri çekim, 4K video ve WiFi gibi yeni okul özellikleriyle eski bir okul estetiği sağlar.

Leica vitrin01
Leica kameralar genellikle telemetreler ve manuel odaklama gibi retro tasarım öğelerine sahip birinci sınıf kalitedir

Tüm farklı markalar arasında seçim yaparken, sizin için en önemli özellikleri not edin. Örneğin, farklı lens türlerini denemek istediğinizi biliyorsanız, hem Canon hem de Nikon iyi seçim olacaktır. Ya da, fotoğrafçı olarak ekstra profesyonel kontrollere çabalarınızı arttırmak istiyorsanız, Leica’yı hedefleyin. Her markanın koleksiyonunda genellikle bütçenize uygun bir ürün olmasına rağmen, Olympus genellikle tasarruf etmeniz gerektiğinde en iyi seçimdir. Hangisini seçerseniz seçin, bu yazıda yer alan tüm markaların birçok faydası olduğundan emin olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.