Kütüphane

Kaç Megapiksel Yeter?

İnsanlar genellikle bir kameranın kalitesini, kaç megapiksel olduğunu bakarak, daha fazla megapikselli bir kameranın otomatik olarak daha az olandan daha üstün olduğu izlenimi altında değerlendirir. Bu her zaman böyle değildir – ve yanındaki fotoğrafçı kadar megapiksele ihtiyacınız olmayabilir. Amaçlarınız için kaç megapiksele ihtiyacınız olduğunu ve kameranın kalitesini neden yalnızca megapiksel ile ölçemediğinizi özetlerken Sanal Sergi‘ye katılın.

Piksel Boyutu ve Megapiksel Karşılaştırması

Bir megapiksel (genellikle MP olarak kısaltılır) bir milyon pikseldir. Megapiksel, miktarı ölçmenin bir yoludur ve kalite ile çok az ilgisi vardır. Temel olarak, bunun anlamı, resimlerinizi nasıl kullanmak veya paylaşmak istediğinize bağlı olarak fotoğrafınızda belirli sayıda megapiksele ihtiyacınız olmasıdır. Kameranızın görüntü sensörü tasarımı, optik, mühendislik, bellenim ve piksel gibi birçok konuda kalite faktörleri. Kameranızın ortasında bir görüntü sensörü bulunur ve bu sensörde bir dizi piksel bulunur. Pikseller, ışık toplayan kovalar gibi davranır.

Görüntü sensörü farklı boyutlarda olabilir ve görüntü sensörü büyüdükçe pikseller de büyür. Daha büyük görüntü sensörleri daha fazla ışık toplayabilir. Ne kadar çok ışık toplarlarsa, fotoğraf o kadar temiz ve net olur ve o kadar az gürültü çıkarır.

Lensin çapına bakarak kameranın görüntü sensörünün boyutu hakkında kabaca bir fikir edinebilirsiniz. Örneğin, bir akıllı telefondaki sekiz megapiksel kamera, sekiz milyon pikseli, bebek aspirini kadar büyük olan küçük bir sensöre sıkıştırır. Buna karşılık, aynı sayıda piksele sahip daha büyük bir sensör kamerası, her pikselin fiziksel olarak daha büyük olduğu anlamına gelir. Bu, piksellerin diğer piksellere bulanıklaşmasına ve gürültüye neden olmadan daha fazla ışık yakalamasını ve tutmasını sağlar. Şimdi, gerçekçi bir şekilde, bu günlerde daha büyük bir sensör kamera 8 megapikselden daha fazlasına sahip olacaktı, ancak noktayı gösteriyor.

Telefon piksel boyutları değişmeye başlıyor. Yeni akıllı telefonlar biraz daha büyük piksel boyutlarına sahip ve daha yüksek kaliteli fotoğrafçılık üretebiliyor. İPhone 7’de piksel başına 1,22 mikron piksel boyutu ve Samsung Galaxy S7’de piksel başına 1,4 mikron piksel boyutu bulunuyor. Bu, boyutlarını kabaca birçok bas-çek kamera modelinin boyutuna getiriyor.

Aynasız kameralar, gelişmiş kompakt bilgisayarlar ve profesyonel veya yarı profesyonel DSLR’ler daha da büyük sensörlerle birlikte gelir. En yaygın boyutlar APS-C (yaklaşık 22mm x 15mm) ve tam çerçeve (36mm x 24mm). Sensör boyutu dışında her şey aynı ise, 8 MP DSLR’nin 8 MP kompakt kamerayla çektiğinizden daha üstün bir görüntü sağlayacağını söylemek güvenlidir. Benzer şekilde, kompakt kamera size bir akıllı telefonda yakalayabileceğinizden daha iyi görüntüler verecektir.

Kaç Megapiksel Yeter?
Akıllı telefon görüntü kalitesi sürekli olarak iyileşirken, akıllı telefon kameraları hala özel kameralardan önemli ölçüde daha küçük görüntü sensörlerine sahiptir

Megapiksel Ne Zaman Önemlidir?

Ancak, resim boyutuna bakmaya geldiğimizde megapikseller hala önemlidir. Son fotoğrafınızın ne kadar büyük olmasını istiyorsunuz? Temel olarak, istediğiniz son görüntü boyutunu desteklemek için yeterli megapikselli bir kameraya veya akıllı telefona ihtiyacınız vardır. Bu özellikle fotoğraflarınızı basmak istiyorsanız önemlidir, çünkü baskı boyutu için görüntü boyutu yalnızca dijital olarak görüntülenmekten çok daha önemlidir.

Yazdırılan resmin genel kalitesi, temiz, parlak ve tanımlı bir resim oluşturmak için yeterli veri veya piksele sahip olmasına bağlıdır. Bunu daha derinlemesine anlamanıza yardımcı olmak için, farklı fotoğraf ortamları için kaç megapiksel ihtiyacınız olduğunu ele aldık:

Baskılar

Çoğu insan en yüksek çözünürlüğü gerektiren formatın baskı olduğunu anlar. Keskin ve net bir baskı elde etmek için kaç megapiksel gerektiğinden emin değilseniz, tam olarak gerekli megapiksel sayısını elde etmek için kullanabileceğiniz basit bir formül vardır.

Anlaşılması gereken ilk şey, bir resmin baskı biçiminde yeterli kalitede olması için genellikle inç başına 300 piksel (PPI) olması gerektiğidir. Bunu göz önünde bulundurarak, fiziksel baskınızın inç cinsinden ne kadar büyük olacağını belirleyin. Örnek olarak 8×10 inç kullanalım (A4’ten biraz daha küçük). 8 inç x 10 inç olduğunu bildiğimiz ve inç başına 300 piksele ihtiyacımız olduğunu bildiğimiz için, piksel cinsinden uzunluk ve yüksekliği nasıl belirleriz? Uzunluğu ve genişliği her biri 300 ile çarparak! Bu bize 2400 piksel x 3000 piksel bir rakam verir. Bu yüzden kameramızla çektiğimiz resmin 8 inç x 10 inç boyutunda baskı için yeterli kalitede olması için 2400 piksel x 3000 piksel olması gerektiğini biliyoruz.

Ancak bunu megapiksellere nasıl dönüştürebiliriz? Görüntüdeki toplam piksel sayısını belirlememiz yeterlidir – yani alanı piksel cinsinden bilmemiz gerekir. Liseyi hatırlayarak, uzunluğu boy ile çarparak alanı hesaplayabiliriz. Böylece 2400 piksel x 3000 piksel çarpıyoruz ve bize toplam 7,2 milyon piksel veriyor. Son olarak, bir megapiksel bir milyon pikseldir, bu nedenle bu sayıyı bir milyona bölersek, gerekli sayıda megapiksel elde ederiz. Bu durumda, bu 7,2 megapiksel ile sonuçlanır. Bu, fotoğrafın 7.2 megapiksel veya daha fazla bir fotoğraf makinesinde çekildiği sürece, 8 x 10 inç boyutunda baskı yapmak için yeterli kalitede olacağı anlamına gelir.

Bu yazı yazıldığında karmaşık görünüyor, ama aslında oldukça basit. Özetlemek gerekirse:

1) Baskının inç cinsinden ne kadar büyük olmasını istediğinizi belirleyin

2) Mesafeleri piksele dönüştürmek için uzunluk ve yüksekliği (inç) her biri 300 ile çarpın

3) Uzunluk x yüksekliğini çarpın ve elde edilen sayıyı 1 milyona bölün

Sonuç: Kaç megapiksele ihtiyacınız olduğu!

İstenilen Baskı Boyutu
(inç)
Gerekli Megapiksel
(300 PPI baskı için)
6×42.2 MP
5×73.2 MP
8×107.2 MP
11×1413.9 MP
16×2028.8 MP

Dijital Fotoğraflar

Fotoğraflarınızı asla yazdırmayı planlamıyorsanız ve bunları yalnızca çevrimiçi olarak (sosyal medyada olduğu gibi) kullanmak istiyorsanız, daha az megapiksel gerekir. Bunun nedeni, çevrimiçi görüntülemenin fiziksel yazdırmadan daha az çözünürlük gerektirmesidir. Çevrimiçi görüntüleme için sihirli sayı, yazdırma için 300 PPI’nin aksine inç başına 72 pikseldir. Bu nedenle çevrimiçi fotoğrafların çözünürlüğü, baskı için gerekli olan çözünürlüğün üçte birinden daha azdır, bu da hemen hemen her modern fotoğraf makinesinin çevrimiçi görüntüleme için yeterli kalitede görüntüler alacağı anlamına gelir.

Örnek olarak, sosyal medyada bulacağınız en büyük fotoğraf boyutlarından biri Facebook kapak fotoğrafıdır. Ağustos 2019 itibariyle Facebook, resminizin 1640 piksel x 720 piksel olmasını önerir. Formülümüzü kullanarak bu, yeterli kalitede (1670 x 720 = 1120400 piksel. 1 202 400/1000000 = 1.2 MP) olması için yalnızca 1,2 MP olan bir kameraya ihtiyacımız olduğu anlamına gelir. Bu, bir akıllı telefonu çevrimiçi kullanım için mükemmel fotoğraflar üretebilen bir hale getirir.

Kaç Megapiksel Yeter?
Öncelikle yalnızca dijital ortamlarda kullanılacak fotoğrafların megapiksel gereksinimi daha düşüktür

Kırpmak için Fazla Megapiksel Kullanma

Şimdiye kadar toplandıkça, çevrimiçi yayın göndermek veya küçük baskılar yapmak için çok fazla megapiksele ihtiyacınız yok. Ancak, fotoğraflarınızı kırpmaya başladığınızda daha yüksek bir megapiksel sayısı çok daha kullanışlı olabilir. Belki çektiğiniz resim, konunun etrafında gerekli olmayan ekstra alan içerir ve konuyla ilgili daha sıkı kırpmayı tercih edersiniz. 20 MP görüntü ile başlamış ancak% 50 oranında kırpılmış olsaydınız, 10 MP görüntü kaldı. Bazıları tarafından% 50 kırpma biraz ciddi kabul edilebilir, ancak genel olarak konuşursak, görüntü kalitesini bozmadan gerektiğinde görüntülerinizde bir miktar kırpma yapma esnekliğine sahip olmak istersiniz. Bu nedenle, elinizin altında çıplak minimumdan çok daha fazla megapiksel olmasını istersiniz.

Çok Fazla Megapiksel Var

Öte yandan, çok fazla megapiksel olması da bazı zararlı etkilere neden olabilir. Düşük ışık performansında en yaygın örneklerden biri. Bu makalenin başında görüntü sensörünüzdeki piksellerin boyutunu tartıştık. Piksel ne kadar büyük olursa ışığı o kadar iyi yakalayabileceğini söyledik. Bu, aynı boyuttaki iki sensörde, daha az megapikselli sensörün, zorunlu olarak, daha fazla megapikselli sensörden fiziksel olarak daha büyük piksele sahip olacağı ve bu nedenle teorik olarak daha iyi düşük ışık performansına sahip olacağı anlamına gelir. Bunun bir örneği Sony A7S II ve A7R IV. Her ikisi de tam kare kameralar, ancak A7S II’de sadece 12 MP, A7R IV’te ise 61 MP var. Sonuç olarak, A7S II’nin çok daha büyük pikselleri, bu kameraya çözünürlük pahasına üstün düşük ışık performansı sağlar.

sonya7lineup01
Sony A7 serisi, hepsi aynı sensör boyutuna (tam kare) sahip ancak oldukça farklı sensör çözünürlüklerine (megapiksel sayısı) sahip bir dizi kamera içeriyor

Ancak henüz tüm yüksek çözünürlüklü kameralarınızı atmayın. Görüntü işlemcisi, sensör türü vb. Gibi düşük ışık performansını etkileyebilecek başka birçok faktör vardır. Bu nedenle, düşük çözünürlüklü bir sensörün düşük ışıkta aynı boyutlu daha yüksek çözünürlüklü bir sensörden daha iyi performans göstereceği garanti değildir ve aslında bu kuralın birçok istisnası vardır. Ama akılda tutulması gereken bir şey.

Yüksek megapiksel sensörle ilgili bir diğer yaygın sorun, daha fazla megapikselin daha fazla verinin depolandığı anlamına gelir, yani elde edilen resimler daha büyük dosya boyutlarına sahiptir. Bu, aynı miktarda fotoğrafı depolamak için daha büyük bellek kartı kapasiteleri ve sabit sürücü alanı planlamanız gerektiği anlamına gelir. Depolama maliyeti azalmaya devam ederken bu kritik olmayabilir, ancak mutlu bir balığı muhtemelen her fotoğrafın 50 MB boyutunda olması gerekmediğini söylemek yeterlidir!

Kaç Megapiksel İhtiyacınız Var

Tüm bu hesaplamalardan ve değerlendirmelerden sonra, aslında kaç megapiksele ihtiyacınız olduğunu hala yanıtlamadık. Genel olarak konuşursak, her kişi fotoğrafik beceri ve / veya ilgiye dayanan üç geniş kategoriden birine girecektir; rahat, meraklı ve profesyonel. Bunlar kaba kurallar olmasına ve kişiden kişiye değişecek olsa da, aşağıda her fotoğrafçı seviyesi tarafından görülen megapiksel gereksinimlerini özetledik.

Casual Fotoğrafçı

Casual fotoğrafçılar veya yeni başlayan biri için, megapiksel açısından daha büyük olan her zaman daha iyi değildir. Büyük olasılıkla fotoğraflarınızı çekip paylaşabilmeniz için bilgisayarınıza veya cihazınıza yüklersiniz. Baskılar için standart 6×4 inç baskılar basmanız muhtemeldir. Bu durumda, kameranızın megapiksel çözünürlüğü konusunda gerçekten endişelenmenize gerek yoktur. Modern kameraların çoğu 16 MP ile 60 MP arasında bir yere düşer ve bunların hepsi ihtiyaçlarınızı karşılamak için fazlasıyla yeterlidir. Kameranızın satın alma kararlarını sensör çözünürlüğünün ötesinde diğer özelliklere dayandırmalısınız.

Tutkulu Fotoğrafçı

Meraklı fotoğrafçı mutlu fotoğrafların ötesine geçer ve fotoğrafçılık hakkında sürekli olarak daha fazla bilgi edinmek ve becerilerini geliştirmek için çaba gösterir. Bu nedenle, çekimlerini evlerinde, ofislerinde veya stüdyolarında sergileme olasılıkları daha yüksektir. Bu, daha büyük baskılar yapabilmeleri için yeterli çözünürlük istedikleri anlamına gelir. Bir tutamda da piyasadaki mevcut herhangi bir kamera ile kaçabilirler, ancak fotoğraflarını kırpma potansiyeline uyum sağlamak için en az 20-25 MP çözünürlüklü bir kameraya bakmak için bir nokta yapmak isteyebilirler. yine de daha büyük baskılar için yeterli bilgiyi tutar.

Profesyonel Fotoğrafçı

Profesyonel fotoğrafçılar sadece kişisel kullanım için fotoğraf çekmekle kalmaz, aynı zamanda müşterilere de sık sık görüntü verirler. Bu istemcilerin ihtiyaçları çılgınca değişebilir ve çeşitli durumlarda yazdırmak için yüksek çözünürlüklü görüntülere ihtiyaç duymaları daha olasıdır. Bunlar düğün albümleri, güzel sanatlar baskıları, hatta dergi veya ilan panolarını içerebilir. Profesyonel fotoğrafçı, müşterilerine her zaman ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli çözünürlüklü görüntüler sunabilmelidir, bu nedenle bunu sağlamak için daha yüksek çözünürlüklü bir kamera tarafında hata yapmak isteyeceklerdir. 30 MP Canon 5D Mark IV, 45 MP Nikon Z7 ve hatta 61 MP Sony A7R IV gibi daha yüksek çözünürlüklü tam kare kameralar istenebilir. Bu, profesyonel fotoğrafçının daha büyük bellek kartlarıyla çalışmasını ve dosyaları için daha fazla depolama alanına sahip olmasını gerektirecektir.

annie spratt 01
Farklı beceri seviyelerindeki fotoğrafçıların farklı megapiksel gereksinimleri olacak

Diğer Faktörler

Bunlar megapiksel gereksinimleri hakkında bilmeniz gerekenler, ancak birkaç son kapma noktası var.

  • Saniyedeki Kare Sayısı – Spor veya aksiyon fotoğrafçıları çekiyorsanız, eylemi yakalamak için genellikle hızlı seri çekim sekansları kullanırsınız. Daha yüksek çözünürlüklü bir kamera her görüntü ile daha fazla veri yakalayacağından, yüksek çözünürlüklü kameralar genellikle daha yavaş seri çekim yeteneklerine sahiptir. Ancak, bu her zaman doğru değildir – örneğin 61 MP Sony A7R IV, 10 fps’de tam çözünürlükte çekim yapabilir.
  • Objektif Kalitesi – Kameranız sadece objektifi kadar iyidir. İstediğiniz tüm çözünürlüğü yakalayabilirsiniz, ancak görüntü düşük kaliteli bir mercekten geliyorsa, bu çözünürlük daha fazla ayrıntıya dönüşmez. Yüksek çözünürlüklü bir kamerayla çekim yaparken, sensörünüzün kalitesine uyacak şekilde yeterli kalitede çözülebilen yüksek kaliteli lensler kullandığınızdan emin olmak istersiniz.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.