Satın Alma Rehberi

7 En İyi DSLR Kamera [2020-2021] – Satın Alma Rehberi

Kaliteli görüntü çekmek için “En İyi DSLR Kamera 2020” yi arıyorsanız, o zaman bu makale tam size göre.

İster profesyonel düzeyde bir fotoğrafçı olun, ister yeni başlayan biri olun, tam çerçeveli bir DSLR arıyorsanız veya ucuz bir DSLR satın almak istiyorsanız, aradığınız her şey burada.

Piyasada DSLR kamera yerine başka seçenekler de var, Aynasız kamera gibi. Günümüzde insanlar DSLR yerine aynasız fotoğraf makinesi de satın alıyor.

Bu ikisi arasındaki temel fark, optik vizörün yerini EVF adı verilen elektronik eşdeğeri ile değiştirilen aynadır. Bu, aynasız fotoğraf makinesine azaltılmış ağırlık ve boyut gibi büyük faydalar sağlar

Ancak, çoğu insan DSLR fotoğraf makinesini hissi, görünümü ve mekaniği nedeniyle sever. En iyi DSLR fotoğraf makinesini bulmanıza yardımcı olmak için, temel DSLR’lerden birinci sınıf güç santrallerine kadar her kamera modelini dikkatlice test ettik. Ve her tür fotoğrafçı için en iyi DSLR fotoğraf makinelerinin ilk 7 listesini seçtik.İşte En İyi DSLR Fotoğraf Makinesini Satın Alma Rehberi

Piyasadaki bu kadar çok çeşit varken, en uygun DSLR fotoğraf makinesini satın almak bazen pek çoğunun düşündüğünden zor olabilir.

Bu nedenle, kendinizi nasıl edineceğiniz konusunda sıkışıp kalırsanız, rahatlama ve okuma zamanı. Aşağıdaki DSLR fotoğraf makinesi satın alma kılavuzu, sizin için doğru DSLR fotoğraf makinesini seçmenize yardımcı olacaktır.

1. Lens Tipini Belirleyin

Kamera lensleri, bir DSLR fotoğraf makinesi satın alırken dikkate alınması gereken temel özelliklerden biridir. Kameranızın sahip olduğu lensin kalitesi, yakalanan görüntülerin kalitesini doğrudan etkiler. Başka bir deyişle, profesyonel olarak oluşturulmuş bir görüntü ile ortalama bir anlık görüntü arasında belirleyici bir faktör görevi görür. Bu nedenle lensleri ve DSLR fotoğraf makinenizle uyumluluğunu göz önünde bulundurmanız gerekir.

2. Kameranın Markası

Markanın resimlerinizin kalitesiyle pek ilgisi yok. Ancak fotoğrafın bazı yönlerini yönetir. En yaygın markalardan bazıları diğerleri arasında Canon, Nikon, Sony, Olympus ve Fujifilm’dir. Belirli bir markayı satın aldıktan sonra, rahat kullanım için başka yedek aksesuarlara da ihtiyacınız olacaktır. Örneğin, çekiminizin planlandığı gibi çalışması için ek pil, bellek ve lense ihtiyacınız olacak. Bu nedenle, hazır yedek aksesuarlara sahip bir kamera markası satın almayı düşünmeniz gerekir.

3. Peki Megapiksel

Megapiksel, kameranın çözünürlüğünün bir ölçüsüdür. Megapiksel, profesyonel fotoğrafçılık, özellikle manzara fotoğrafçılığı için en önemli özelliklerden biridir. Megapikseller, yüksek kaliteli bir görünüme sahip büyük çıktılar elde etmeye yardımcı olur. Bu nedenle, daha büyük görüntü baskısı konusunda endişeleriniz varsa, daha yüksek megapikselli bir kameraya ihtiyacınız olacaktır.

7 En İyi DSLR Kamera [2020-2021] - Satın Alma Rehberi

4. Ergonomi

Bir kamera satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer husus da, ellerinizde hissettirmesidir. Unutmayın, kamerayı çoğu zaman elinizde tutacaksınız; bu nedenle, satın almadan önce kamerayı iyi hissetmeniz gerekir. Dikkate alınması gereken agronomik faktörlerden bazıları boyut ve ağırlığı içerir.

5. Kameranın Dayanıklılığı

Kameraların çeşitli sağlamlıkları vardır. Bazıları iç çerçeve olarak sağlam magnezyum alaşımı ile gelirken, bazıları zorlu ortamlarla başa çıkmalarına yardımcı olmak için hava koşullarına karşı sızdırmazlık malzemeleri ile donatılmıştır. Bu özellikler, bazı kameraların diğerlerinden daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Bu nedenle, daha dayanıklı bir DSLR fotoğraf makinesine sahip olmak istiyorsanız, her zaman güçlü ve sağlam kaplamaları olanları tercih edin.

6. Menü Sistemi

Bir DSLR fotoğraf makinesi satın almadan önce, daima sistemin kullanıcı dostu olduğundan emin olun. Menü sisteminde nasıl gezineceğinizi ve sizin için uygun olup olmadığını öğrenin. Kameralar farklı menü sistemiyle birlikte gelir. Yine de, bir kameranın menüsü kullanmanızı engelleyecek kadar karmaşık olmalıdır.

7. Görüntü Sabitleme

Görüntü sabitleme özelliği, kameranızın çok az titreşim ve titreme olmadan kaliteli fotoğraflar çekmesini sağlar. Bazı kameralarda dahili bir sabitleme mekanizması bulunurken bazılarında bu özellik yoktur. Fotoğrafçılığınızın doğasına bağlı olarak, her zaman tercihinize en uygun kamera tipini seçin.

8. Ses Kaydı

DSLR kameraların çoğu, video kayıt özelliği ile tasarlanmıştır. Genel olarak, çoğu kameranın standart yüksek çözünürlüğü 1080p’dir. Bu HD özelliği genellikle DSLR ve aynalı kameraların yanında kayıt yapabilir. Bununla birlikte, olağanüstü 4K video kalitesine sahip bazı kameralar vardır.

9. Wi-Fi ve başka bir bağlantı biçimi

Kamera sektöründeki gelişmiş dijital teknolojiyle, modern DSLR kameralar Wi-Fi ve internet gibi bağlantı özellikleriyle donatılıyor. Bu, fotoğrafları cep telefonunuza, bilgisayarınıza veya sosyal platformlara yüklemeyi ve paylaşmayı kolaylaştırır. Yakın alan, bağlantı, tanınmaya değer başka bir özelliktir. Bu özellik sayesinde DSLR fotoğraf makinenizdeki fotoğrafları kablosuz cihazla çok daha kolay paylaşabilirsiniz.

10. Küresel Konumlandırma Sistemi

Fotoğrafçılık bazen fotoğrafların ne zaman ve nerede çekildiğini anlayamadığınız noktaya kadar çok yorucu olabilir. Her bir çekimin nerede yapıldığını hatırlayamıyorsanız, artık endişelenmenize gerek yok. Bazı modern DSLR fotoğraf makineleri, görüntülerinizin nerede yakalandığını takip etmenize yardımcı olmak için küresel bir konumlandırma sistemi (GPS) ile birlikte gelir.

En İyi 7 DSLR Kamera İncelemesi [2020-2021]

1. Canon EOS 5D Mark IV

canon 5d mark iv 01

Canon’un 5D Mark IV, inanılmaz görüntü kalitesi, çok yönlülük sunan ve en iyi performansa sahip bir kameradır. Ancak bunun için bir prim ödemeniz gerekecek. Bu en iyi DSLR fotoğraf makinesi, geniş bir uygulama yelpazesi için ideal olan olağanüstü yüksek çözünürlük yeteneklerine sahiptir. Yeni bir yüksek hızlı tam çerçeve 30,4 megapiksellik CMOS sensörüne sahiptir.

Yaklaşık 36.0mm x 24.0mm ölçülerinde, 32000’e kadar normal ISO’larda 30.4 efektif Megapiksel kaydedebilir. EOS 5D Mark IV, CMOS sensörü ve DIGIC 6+ Görüntü İşlemcisi sayesinde size 4k çözünürlüklü video sunacaktır. Bu DSLR kamera, 4k videolar için oldukça yetenekli bir kameradır. Parlak ve keskin görüntü için düşük yansımalı 3,2 inç dokunmatik panelli LCD monitör de alacaksınız.

Canon EOS 5D: Temel Özellikleri

 • 30,4 MP tam çerçeve CMOS sensör
 • 7 fps çekim
 • Çift Piksel RAW
 • Wi-Fi / NFC yerleşik
 • 4K video kaydı
 • Dual Digic 6/6 + işlemciler
 • % 100 optik vizör
 • 61 noktalı AF sistemi
 • Dokunmaya duyarlı ekran

2. Nikon D750

nikon d750 body dijital slr fotograf makinesi z

D750, Nikon’un tam çerçeve DSLR kamerasıdır. Bu kamera çok yönlü, hızlı ve duyarlıdır. Tam çözünürlükte ve birden çok formatta 6,5 fps çekim yapabilir. Ayrıca gelişmiş çözünürlüklü videolar da çekebilirsiniz. 9.999 çekime kadar akıcı hızlandırılmış dizilerle bu fotoğraf makinesinde zengin tonlar ve çarpıcı netlik elde edeceksiniz.

Bu kamerada seveceğiniz şey, en yeni nesil AF sistemi, 6,5 fps çekim, 3,2 ‘eğimli LCD, gelişmiş video işlevleri. Nikon D750 FX biçimli Dijital SLR Fotoğraf Makinesi, D810’dan (6,5 fps) sürekli ve daha hızlı çekim sunar. D750 ayrıca D810’un 51 noktalı AF sisteminin “geliştirilmiş” bir sürümüne, 91.000 piksellik bir RGB ölçüm sensörüne ve yeni bir eğilebilir 3,2 ″ RGBW LCD ekrana sahiptir.

Nikon D750: Temel Özellikleri

 • 24MP Tam çerçeve CMOS sensör (AA filtreli)
 • 6,5 fps sürekli çekim
 • Yukarı / aşağı çevirin 3,2 ″ 1,229k noktalı RGBW LCD ekran
 • Geliştirilmiş 51 noktalı Multi-CAM 3500FX II AF sistemi (-3EV’ye duyarlı)
 • Yerleşik Wi-Fi
 • Parlaklık ağırlıklı ölçüm
 • 91.000 piksel RGB ölçüm sensörü
 • 1080 / 60p video kaydı
 • Grup Alan AF modu
 • Canlı görüntü / video sırasında kontrol için güçlendirilmiş diyafram açıklığı
 • Eşzamanlı dahili kayıt ve HDMI çıkışı

3. Canon EOS 6D Mark II

EOS 6D Mark II bo 600x666 1

EOS 6D Mark II, orijinal 6D’ye göre bir dönüm noktasıdır, ancak hızı ve çalışma performansı, görüntü kalitesinden üstündür. Tam çerçeve fotoğraf meraklıları için kesinlikle en iyi Canon DSLR fotoğraf makinesi. Kullanmak için harika bir kamera, ancak fiyatı onu birkaç güçlü kameranın önüne koyuyor. Çok yönlüdür ve bu onu harika bir “ilk” tam kare DSLR kamera yapar.

2012’nin başından beri sunulan orijinal Canon EOS 6D, tam çerçeve fotoğrafçılık için uygun fiyatlı bir giriş noktasıydı. İnsanlar hevesle yeni versiyonunu bekliyorlardı. Uzun zamandır beklenen yeni sürümü EOS 6D Mark II, sensörden ISO aralığına ve sürekli çekim moduna ve geliştirilmiş otomatik odaklama sistemine kadar selefine göre bir gelişmedir.

Canon EOS 6D: Temel Özellikleri

 • Dual Pixel AF ile yeni 26MP CMOS full frame sensör
 • 45 noktalı tümü çapraz tip AF sistemi
 • Lens içi + dijital sabitleme ile 1080 / 60p video çekimi
 • Hem fotoğraf hem de video çekimi için Dual Pixel AF
 • 6,5 fps sürekli çekim (Canlı Görünümde 4,5 fps)
 • ISO 100-40.000 (102.400’e genişletilebilir)
 • 3 ″ tam eklemli dokunmatik ekran
 • Dahili GPS
 • Wi-Fi, NFC ve Bluetooth ile

4. Nikon D850

nikon d850 body z

Nikon D850, Nikon’un en yeni tam çerçeve ve yüksek çözünürlüklü DSLR kamerasıdır. Bu en iyi DSLR kamera, muhtemelen en etkileyici ve çok yönlü DSLR olmakla birlikte 46MP arka aydınlatmalı CMOS sensörüne sahiptir. Ancak seri için oldukça radikal bir hareketle, aynı zamanda şirketin en hızlı çekim yapan DSLR’lerinden biri. Bu özelliklerin birleşimi, kameranın hem üst düzey meraklılar hem de çok çeşitli profesyonel fotoğrafçılar için çekiciliğini büyük ölçüde artıracaktır.

Önceki D810 gibi, D850 de parlak koşullarda daha fazla ışığa tolerans göstermesine izin veren ISO 64 modu sunmaya devam ediyor. D850, D810 ile aynı dinamik aralık avantajını vaat ediyor, bu da Fujifilm GFX 50S ve Pentax 645Z modellerinde kullanılan orta büyüklükteki sensörlerle rekabet edebilmesi gerektiği anlamına geliyor. Nikon D850 DSLR fotoğraf makinesi otomatik netleme, sensör tasarımı, dinamik aralık, Speedlight kontrolü, hassasiyet, deklanşör, uzun pil ömrü ve ayna tahrik mekanizmaları gibi çekici özelliklerle birlikte gelir. Bu DSLR aynı zamanda odak kaydırma özelliği, Canlı Görüntü modunda sessiz fotoğrafçılık ve daha fazlasını yapabilir.

Nikon D850: Temel Özellikleri

 • 45,7 MP BSI CMOS sensörü
 • 180.000 piksel ölçüm sistemine bağlı 153 noktalı AF sistemi
 • AE / AF ile 7 fps sürekli çekim
 • Tam sensör genişliğinden 30p’ye kadar UHD 4K video çekimi
 • Kabaca 1/4 veya 1/5 hız yavaş mo olarak kaydedildi
 • 120p’ye kadar 1080 video
 • Işıklı kontroller
 • 1 XQD yuvası ve 1 UHS II uyumlu SD yuvası
 • 2,36M noktalı (1024 × 768 piksel) LCD ile 3,2 ‘eğilebilir dokunmatik ekran
 • 1840 çekimde değerlendirilen pil ömrü
 • Wi-Fi özellikli SnapBridge tam zamanlı Bluetooth LE bağlantı sistemi
 • 19,4 MP DX kırpma (veya 3 saniyeye kadar 30 fps’de 8,6 MP)
 • Gelişmiş hızlandırılmış seçenekler (kamera içi 4K video oluşturma dahil)

5. Canon EOS 2000D

canon eos 2000d digital slr camera body 2728c004aa

Daha iyi görüntü kalitesi ve kontrolü arıyorsanız, bu Canon EOS 2000D DSLR fotoğraf makinesine bir göz atın. Bu, kişinin fotoğrafçılığı denemesi ve öğrenmesi için yeterli olduğu için iyi bir başlangıç kitidir. 1300D’ye çok benzese de yeni model üstün 24 megapiksel sensör ve onu diğerlerinden ayıran performans iyileştirmeleri içeriyor. Canon EF-S 18-55mm IS II lens dahil 500 doların altında uygun bir fiyat sunuyor.

2020’nin bu en iyi DSLR kamerası harika bir şekilde preform oluşturur ve iyi görüntü kalitesi ve kullanım kolaylığı sağlar. Aynı zamanda, Canon EOS 2000D’nin özellikleri, fotoğraf becerilerini geliştirmek isteyenler için yeterince kapsamlı. 1300D gibi, yeni 2000D de piyasadaki en küçük DSLR’lerden biridir. 795 gram (pil ve SD kartla birlikte) ağırlığında ve 13 x 9.9 x 7.9 cm boyutlarında. Sağlam ve rahat bir tutuş için, bu DSLR fotoğraf makinesinin tutma yeri dokulu kauçuğa sarılmıştır. 2000D’nin gövdesi esas olarak plastiktir, ancak mütevazı yapı kalitesi şaşırtıcı değildir. Yeni başlayanlar için iyi bir DSLR fotoğraf makinesi ve işi sizin için halledecek.

Canon EOS 2000D : Temel özellikleri

 • ISO 100-6400 (Y: 12800) ile 24,1 Megapiksel CMOS (APS-C) Sensör
 • Yerleşik Wi-Fi ve NFC Teknolojisi
 • DIGIC 4+ Görüntü İşlemcisi
 • Yaklaşık Optik Vizör % 95 Görüntüleme Kapsamı.
 • 9 noktalı AF Sistemi ve AI Servo AF.
 • Otomatik Akıllı Sahne Modu.
 • 920.000 Noktalı 3.0 inç LCD.
 • Full HD 30p.
 • “Beyaz Öncelikli” Otomatik Beyaz Dengesi.
 • 3,0 fps’ye kadar Sürekli Çekim.
 • Balık Gözü ve Minyatür dahil Yaratıcı Filtreler.
 • Basic + ve Creative Auto dahil Yaratıcı Seçenekler.
 • Tüm Canon EF ve EF-S Lenslerle uyumludur.

6. Nikon D3500

ZYFRONT LG

Selefi gibi, Nikon D3500 DSLR kamera da acemi fotoğrafçılar için son derece çekici bir fotoğraf makinesi. Kompakt bir tasarıma, hızlı tek çekim AF’ye, rahat ergonomiye sahiptir ve hepsinden önemlisi, kameranın görüntü kalitesi muhteşemdir.

Gerçek şu ki, bu tür bir görüntü kalitesini bir kamerayla, dahil edilen bir lensle 500 dolardan daha düşük bir fiyata elde edebilmeniz şaşırtıcı. Mükemmel görüntü kalitesi sunan, yeni başlayanlar için sağlam, hafif, kullanımı kolay bir cihazdır. Nikon D3400, Eylül 2016’dan beri büyük bir başarıyla giriş seviyesi bir dijital SLR fotoğraf makinesi. Ve Nikon, yeni D3500 DSLR fotoğraf makinesiyle yeniden üretmeye karar vererek onu daha da kompakt hale getiriyor ve kullanılabilirliğini artırıyor.

Nikon D3500: Temel Özellikleri

 • Şimdiye kadarki en taşınabilir giriş seviyesi DSLR
 • “Güncellenmiş” 24,2 megapiksel APS-C CMOS sensör
 • Saniyede 60 kareye kadar Full HD video kaydı
 • 12.9 ons (365 gram) kamera vücut ağırlığı
 • 11 noktalı otomatik odaklama
 • 100-25.600 yerel ISO aralığı
 • Yüz algılama ve konu izleme otomatik odaklamalı Canlı Görünüm çekimi
 • Saniyede 5 kare sürekli çekim
 • Yerleşik Bluetooth ve Nikon SnapBridge uyumluluğu
 • Rehber Modu, yeni fotoğrafçıların işin ipuçlarını öğrenmesine yardımcı olur
 • 1.550 atış pil ömrü

7. Canon EOS 4000D

37567426

Herkes iyi teklifleri sever ve EOS 4000D’nin paranızın tam karşılığını aldığı açıktır. Zamanla, 4000D’nin fiyatı bir Canon DSLR için şimdiye kadarki en düşük seviyededir, ancak bir dezavantajı vardır. Canon bu fiyatları elde etmek için nispeten eski teknoloji, hatalı otomatik netleme ve düşük maliyetli lens kitleri kullandı.

EOS 4000D’nin indirimli fiyatı onu satın alabileceğiniz en ucuz DSLR fotoğraf makinesi yapıyor mu? Şart değil. EOS 4000D, bir APS-C sensör, Full HD video kaydı, 9 noktalı otomatik odaklama sistemi, 3 fps sürekli çekim, 100-6400 ISO aralığı ve sabit (eklemlenmeyen) bir arka ekran sunar. Teknik özellikler basit ancak DSLR fotoğrafçılığına yeni başlayanlar için yeterli.

Canon EOS 4000D: Temel Özellikleri

 • 18MP APS-C CMOS sensör
 • ISO 100-6400 (exp. 12800’e kadar)
 • DIGIC4 + işlemci
 • 30 fps’ye kadar Full HD (1080p) video kaydı
 • 3 fps seri çekim modu
 • Anlık Video Görüntüsü modu
 • 9 noktalı AF sistemi
 • 2,7 inç LCD, 230.000 nokta
 • Pentamirror optik vizör, yakl. % 95 kapsama
 • 500 atış (yaklaşık) pil ömrü
 • Wi-Fi (NFC yok)
 • SD / SDHC / SDXC hafıza kartı yuvası

DSLR Kameranın Nihai Kararı

Teknolojik devrimin kenarında ortaya çıkan Dijital Tek Lensli Yansıtmalı (DSLR) kameralar.

Bu kameralar, parlak, nefes kesici ve yüksek kaliteli görüntüleri ve videoları yakalama yetenekleri nedeniyle popülerlik kazanıyor.

Dahası, 2020’nin bu en iyi DSLR kameraları, kullanıcı için uygun olan genel avantajları korurken, amaçlanan hedeflere ulaşmak için tasarlanmıştır.

Bütçenize ve hedefinize göre yukarıda önerilen DSLR fotoğraf makinesinden doğru olanı seçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.