Satın Alma Rehberi

2023’ün Fotoğraf Düzenleme için En İyi Bilgisayarları

İş için doğru araçları seçtiğinizden emin olmak göz korkutucu bir görev olabilir ve fotoğraf düzenleme işleminiz için doğru bilgisayarı seçmek bu kuralın bir istisnası değildir. Makinenin mümkün olduğu kadar yüksek performans gösterdiğinden emin olmak isteyeceksiniz, ancak fotoğrafçılık iş akışınız için doğru bilgisayarı seçtiğinizden emin olmak için fiyatı, kullanım kolaylığını, servis kolaylığını ve hatta bağlantıyı da göz önünde bulundurmalısınız.

Fotoğraf düzenleme için en iyi bilgisayar, size mümkün olan en hızlı ve en sorunsuz iş akışlarını sağlarken, mümkün olduğu kadar uzun süre “geleceğe hazır” kalmanıza yardımcı olacaktır. Tüm bunları göz önünde bulundurarak fotoğraf düzenleme için şu anda satın alabileceğiniz en iyi bilgisayarların bir listesini oluşturduk.

Ne arıyoruz

Kendi bilgisayarınızı oluşturmak, özel kullanım durumunuz için en iyi donanıma öncelik verdiğinizden emin olmanın çok iyi bir yolu olsa da, birçok fotoğrafçı (ve genel tüketici) bunu yapmak istemez. Dürüst olmak gerekirse, hokkabazlık yapacak çok şey var ve kendi bilgisayarınızı oluşturmak başlı başına bir hobi; bazı insanlar bununla ilgilenmiyor.

Bu nedenle, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar genelinde özellikle önceden oluşturulmuş veya çoğunlukla önceden oluşturulmuş olanlara bakıyoruz. Pek çok donanımı özellikle hem fotoğraf hem de video düzenlemede nasıl performans gösterdiğini test ettik ve seçimlerimiz bu incelemelere dayanıyor.

Fotoğraf ve Düzenleme için En İyi Dizüstü Bilgisayar: M3 Max’li Apple MacBook Pro

Fotoğraf Düzenleme için En İyi Bilgisayarları

CPU: Apple M3 Max, 14 Çekirdekli CPU (minimum)
GPU: 30 Çekirdekli (16 çekirdekli Neural Engine)
RAM: En az 48 GB birleşik bellek
Depolama: 512 GB SSD
Ekran: 16 inç Liquid Retina ekran XDR
Fiyat: Başlangıç ​​fiyatı 3.999$

M3 Max’li MacBook Pro‘nun kıyaslama sonuçlarını almaya başladığımızda , gerçekten iyi performans gösterdiğini görmek bizi şaşırtmadı, ancak bizi gerçekten düşündüren şey, Apple’ın ürettiği diğer ileri teknoloji bilgisayarlara dayalı olarak ne kadar iyi olduğuydu. Bu dizüstü bilgisayar, iki yıldan kısa bir süre önce piyasaya sürülen M1 Ultra Mac Studio masaüstü makinesinden zaten daha güçlü. Bu çok çılgınca , özellikle de o makinenin hala ne kadar etkileyici olduğunu düşünürsek.

Artık kucağınıza alabileceğiniz güç miktarı inanılmazdır ve faydaları yaratıcı uygulamalarda görülebilir. Fotoğrafçılar için, M3 Max donanımlı MacBook Pro, Lightroom ve Photoshop düzenlemelerinin üstesinden kesinlikle gelebilir; ikincisi, bir bilgisayarda gördüğümüz en iyi performanstır. Apple’ın entegre GPU’su, Premiere Pro düzenlemelerini M2 Ultra Mac Studio dışında test ettiğimiz tüm bilgisayarlardan daha iyi bir şekilde gerçekleştirebilir.

Şu anda bir dizüstü bilgisayarda ciddi anlamda daha iyi bir performans elde edemezsiniz ve M1 serisi yongaların hala oldukça güçlü olduğu ve yıllar sonra hala satın alabileceğiniz en iyilerden bazıları olduğu göz önüne alındığında, Apple Silicon’un kalıcı gücü kanıtlanmıştır.

Fotoğraf Düzenleme için En İyi Giriş Seviyesi Dizüstü Bilgisayar: M2 özellikli Apple MacBook Air

Apple M2 Macbook Air

CPU: Silicon M2 8 Çekirdekli
GPU: 8 Çekirdekli (16 çekirdekli Neural Engine)
RAM: 8 GB Birleşik
Depolama: 256 GB SSD
Ekran: True Tone özellikli 13,6 inç Liquid Retina ekran
Fiyat: 1.199 $‘dan başlayan fiyatlarla

Her şey değişse bile bir bakıma aynı kalıyor ve MacBook Air’in gelişimi de farklı değil. Evet, Air’in önceki nesillerindeki kama tasarımının yerini artık yeni MacBook Pro’lara benzer bir görünüm ve his aldı ve bu iyi bir şey. Yeni M2 MacBook Air, kullanıcılara artık neredeyse her türden kullanıcının ilgisini çeken etkileyici bir taşınabilirlik ve performans kombinasyonu sunuyor. Bu yenilenmiş tasarımdan önce, profesyonellerin fotoğraf işleme için Air’i kullanmasını önerdiğini asla duymazdınız, ancak M2’nin piyasaya sürülmesiyle yapılan iyileştirmeler, kullanıcılara hareket halindeyken çalışmak için küçük ve güçlü bir düzenleme makinesi sundu.

Genişletilmiş pil ömrü, kullanıcılara fana ihtiyaç duymadan olağanüstü hız ve performansla şarjlar arasında 18 saate kadar kullanım olanağı sunar, böylece cihaza ne kadar baskı uygularsanız uygulayın sistem sessiz kalır. Bu geliştirilmiş pil ömrü, güçlü M2 performansı ve parlak 13,6 inçlik Liquid Retina ekranla bir araya geldiğinde, yaratıcılara neredeyse her yere yanlarında seyahat edebilecekleri sade ama son derece işlevsel bir iş istasyonu sunacak. Buna ek olarak taşınabilir dizüstü bilgisayar, standart MagSafe şarj bağlantı noktası, iki Thunderbolt 4 bağlantı noktası ve yüksek empedanslı kulaklıkları destekleyen bir kulaklık/hoparlör girişiyle birlikte geliyor.

Sistem, MacBook Pro muadilinden çok daha az bağlantı bağlantı noktasına sahiptir, ancak bu, işi tamamlamak için birden fazla çevre birimine ihtiyaç duyanlar için bir USB-C/Thundebolt Hub’ın değiştiremeyeceği bir şey değildir. Küçültülmüş boyut ve bağlantı seçeneklerine rağmen, 1.199 ABD doları tutarındaki MacBook Air M2 , ucuz olmayan ancak profesyonel standartlara göre oldukça uygun bir fiyata konfor, taşınabilirlik, performans ve renk kalitesinin muhteşem bir kombinasyonunu sunuyor ve bu da onu en iyilerden biri yapıyor Paranın satın alabileceği “parasının karşılığını veren” dizüstü bilgisayarlar.

Fotoğraf Düzenleme için En İyi Masaüstü Bilgisayar: M2 Ultra ile Apple Mac Studio

mac studio m2 ultra

CPU: 24 Çekirdekli M2 Ultra
GPU: 76 Çekirdekli (32 çekirdekli Neural Engine)
RAM: 128 GB birleşik (tavsiye ettiğimiz minimum)
Depolama: 1 TB SSD
Ekran: Yok
Fiyat: 1.999 dolardan başlıyor ancak gerçekten 5.799 dolar ödemeyi beklemelisiniz doğru şekilde donatılmış biri için.

Mac Studio, Apple’ın profesyonel düzeydeki en yeni masaüstü makinesidir ve birkaç niş kullanıcı dışında temelde Mac Pro’nun yerini alır. Bir fotoğraf veya video düzenleyiciyseniz, artık büyük olasılıkla Apple’ın Mac Studio’su size etkili bir şekilde hizmet verecek.

En yenisi ve en iyisi, daha fazla CPU ve GPU çekirdeğiyle birinci nesil modelin üstünde yer alan ve daha da iyi fotoğraf ve video düzenleme performansı sağlayan M2 Ultra donanımlı Mac Studio’dur. M2 Ultra Mac Studio, neredeyse her kategoride şu ana kadar test ettiğimiz en performanslı bilgisayardır. Lightroom’da, yüksek çözünürlüklü fotoğrafları son derece hızlı bir şekilde içe ve dışa aktarabilir ve videoda hiçbir bilgisayar bunun yanına bile yaklaşamaz. M2 Ultra’nın birden fazla 8K video akışını tek bir zaman çizelgesinde tek bir kareyi bile kaçırmadan tam çözünürlükte oynatmasını izlemek gerçekten inanılmaz.

Bunun için ağır bir bedel ödüyorsunuz, ancak fotoğraf ve video performansı istiyorsanız şu anda M2 Ultra Mac Studio’dan daha iyisini yapamazsınız.

Fotoğraf ve Video Düzenleme için En İyi Masaüstü Bilgisayar: Intel NUC 13 Extreme

Intel NUC 13 Extreme

CPU: Intel Core i9-13600K işlemci
GPU: 14 Çekirdekli
RAM: Çift kanallı DDR5 SODIMM’ler, maksimum 64 GB
Depolama: Değişken Üç M.2 anahtar M yuvası
Ekran: Yok
Boyut: 14 x 7,4 x 4,7 inç
Ağırlık: 15 lb
Fiyat : 1.179$‘dan başlayan fiyatlarla

Intel tabanlı NUC 13 Extreme , PC hayranları için oldukça küçük bir ayak izini korurken, kullanıcılara donanımlarını ihtiyaçlarını tam olarak karşılayacak şekilde tamamen özelleştirmeleri için çok çeşitli seçenekler sunuyor. Compute Element “önceden paketlenmiş” anakarttan başlayarak kullanıcılar, 64 GB’a kadar çift kanallı DDR5 belleği (RAM), NVMe veya SATA3 SSD depolamayı, Intel UHD’yi işleyebilen 13. nesil Intel Core i5, i7 veya i9 işlemci arasından seçim yapabilir. Grafik 770, Intel 2.5GbE (i226-V) / 10GbE (AQC113) LAN, Intel Killer Wi-Fi 6E, altı USB 3.2 Gen2 bağlantı noktası ve iki Thunderbolt 4 bağlantı noktası. Ayrıca coğrafi bölgeye özel C13 AC kablolara sahip 750W 80+ Gold SFX 12VO dahili güç kaynağı içerir.

Bu listedeki diğer cihazların aksine NUC 13 Extreme, RAM, SSD, GPU veya (Windows 11 ve bazı Linux dağıtımlarını destekleyen) işletim sistemiyle birlikte gelmiyor; dolayısıyla kullanıcıların bu ek donanım parçalarını bulmaları gerekecek ayrı ayrı. Potansiyel alıcıların yönetmesi gereken ekstra alışveriş sepetiyle bile inanılmaz derecede modüler sistem, kullanıcıların makinelerini gerçekten kendi özel ihtiyaçlarına uyacak şekilde oluşturmalarına olanak tanır ve donanımın gelecek yıllar boyunca daha güçlü, daha yüksek performanslı ve daha yüksek performanslı olarak yükseltilmesi için alana sahiptir. daha ucuz donanım mevcut hale gelir.

NUC 13 Extreme, neredeyse her kategoride Apple Mac Studio’yu (M1 Ultra) geride bırakırken, aynı zamanda o sırada tarafımızdan test edilen tüm bilgisayarlar için yeni bir kıyaslama rekoru kırdı. Ancak bu büyük güç, büyük gürültüyü de beraberinde getirir. Performansı maksimuma çıkarırken sistemi serin tutmak için, PC’lerde yaygın olduğu gibi fanların sesi oldukça yüksek olacak.

Ne olursa olsun, NUC 13 Extreme, PC tabanlı Fotoğrafçıların cephaneliğine ciddi bir ateş gücü getiriyor; bu da geniş bir yelpazede yükseltilebilirlik ve genişletme olanağı sağlıyor ve ihtiyaç ve bütçenin izin verdiği ölçüde uyum sağlamayı kolaylaştırıyor.

Fotoğraf Düzenlemede En İyi Bilgisayar: M1 veya M2 ile Apple Mac mini

Apple new mac mini

CPU: Silicon M1’den başlayan 8 Çekirdekli
GPU: 8 Çekirdekli
RAM’den başlayan: 8 GB’tan başlayan Birleşik
Depolama: 256 GB’tan başlayan SSD
Fiyat: 649 $‘dan başlayan fiyatlarla

İster mutlak en düşük seviye M1 modeliyle başlayın, ister M2 modelleriyle her şeyin en yenisi ve en iyisiyle maksimuma çıkarın, Apple Mac Mini, konu fotoğraflarını düzenlemek için bir bilgisayar olduğunda fotoğrafçılara paralarının karşılığını kesinlikle en iyi şekilde verir. ile fotoğraflar. M1 Mac mini’ler, pakete bakılmaksızın performanstan ödün vermez ve her birini neredeyse her düzeydeki fotoğrafçı için uygun kılar. Mac Mini sistemini (en azından benim için) daha da çekici kılan şey, gittiğiniz yerde bir ekranın (ve klavyenin/farenin) mevcut olduğunu bildiğiniz sürece, bilgisayarı çoğu kamera çantasına kolayca koyabilmenizdir. herhangi bir sorun olmadan.

Etkili bir şekilde Mac Mini sistemi, M1 veya M2 yonga setinden bağımsız olarak fotoğrafçıların fotoğraflarını düzenleyebilecekleri en ucuz ve en yüksek performanslı sistemlerden biri olacaktır.

Piyasada daha güçlü masaüstü makineler var mı? Elbette M2 Ultra Mac Studio, Mac mini’yi parçalıyor, ancak çoğu fotoğrafçı ve hatta birçok video düzenleyici, özellikle de beraberinde gelen fiyat artışı göz önüne alındığında, bu düzeyde bir performansa gerçekten ihtiyaç duymuyor. Mac mini harikadır ve editörlerin büyük çoğunluğu için çok iyi çalışacaktır, ancak para sizin için bir seçenek değilse ve en iyisini istiyorsanız, o zaman evet, onun yerine Mac Studio’yu seçin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.