Satın Alma Rehberi

2000 $ civarındaki en iyi kameralar 2023

2000 $’ın size en ucuz, giriş seviyesi tam çerçeve kamerayı satın alabileceği çok uzun zaman önce değil. Şimdi, hemen hemen aynı paraya, mükemmel fotoğraflar ve videolar çeken ve profesyonel spor kameralarının performansına yaklaşan otomatik odaklama sistemleri içeren yüksek özellikli kamera seçeneklerine sahip oluyorsunuz.

Bir kamera seçmek aynı zamanda bir lens yuvasına ve onunla birlikte gelen daha geniş bir sisteme bağlı kalmak anlamına da gelir; bu nedenle, kullanmak istediğiniz lenslerin ödemeye hazır olduğunuz fiyatta mevcut olup olmadığını kontrol etmenizi öneririz. Örneğin, tüm kamera üreticileri diğer lens üreticilerinin kendi montajları için lensler üretmesine izin vermez, bu da seçenekleri sınırlayabilir.

Aynasız fotoğraf makinelerine yönelik en yeni lens tasarımlarının, eski DSLR muadillerinden düzenli olarak daha iyi performans gösterdiğini belirtmekte fayda var. Zaten herhangi bir lensiniz varsa, uyarlanabilecekleri bir fotoğraf makinesine bağlı kalmanızı gerektirecek kadar iyi olup olmadıklarını düşünmeye değer. En çok kullandığınız lenslerin modern eşdeğerlerini satıp satın alarak daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Yakın zamanda bu fiyat aralığına çok sayıda kamera geldi ve incelemelerimizin tamamını henüz tamamlamadık. Yalnızca, onlardan memnun kalacağınızdan emin olmanızı sağlayacak kadar kapsamlı olarak kullandığımız kameraları önerdik.2000 $ civarındaki en iyi kamera: Canon EOS R6 II

24MP Çift Piksel AF CMOS sensör | 40 fps seri çekim | 6K çekimden 4K/60


2000 $ civarındaki en iyi kameralar 2023

Beğendiklerimiz

 • Fotoğraflar için basit, güçlü AF
 • Sürekli AF ile hızlı 40 fps çekim
 • Mükemmel pil ömrü

Beğenmediklerimiz

 • AF video modunda daha az güvenilir
 • SD kartlar seri çekim süresini sınırlıyor
 • E-deklanşör hızlı hareket eden konuyu bozabilir

EOS R6 Mark II, Canon’un ikinci nesil tam çerçeve tutkunlarına yönelik aynasız kamerasıdır ve stabilize edilmiş 24 MP Dual Pixel CMOS sensörü temel alır.

R6 II, basit bir dokunmatik ekran arayüzü ve mantıksal olarak düzenlenmiş menü sistemiyle eşleşen sağlam bir tutma yeri ve iyi aralıklı kontrollere sahiptir. Daha büyük lenslerle bile ele rahatça sığar.

Otomatik odaklama performansı, görüntüleri 40 fps hızında çekerken bile sürekli olarak güvenilirdir. Çok çeşitli konu algılama modları ve şaşırtıcı derecede akıllı ‘Otomatik’ algılama modu, fotoğraf makinesinin sık sık fotoğrafı çekilen birçok konu için uygun AF alanlarını ve algoritmaları seçmesine olanak tanır.

Dönen deklanşör 40 fps elektronik deklanşör modunda şaşırtıcı derecede iyi kontrol ediliyor, ancak benzerlerinin çoğu gibi R6 Mark II de 12 bit yakalamaya düşerek dinamik aralığı azaltıyor. Daha az hızlı modlarda görüntü kalitesi mükemmeldir.

Video, 60p’ye kadar tam genişlikte aşırı örneklenmiş 4K ve büyük ölçüde iyileştirilmiş termal yönetim ile orijinal R6’ya göre önemli ölçüde geliştirildi. Video otomatik odaklamanın hala arka plana atlama eğilimi vardır ve bu da kullanıcının çekim sırasında kamerayı sürekli olarak seçtiğiniz nesneye yönlendirmesini gerektirir. Canon R6 Mark II, maksimum seri çekim hızının yanı sıra, 2020 Yılın Kamerası öncüsüne göre küçük bir yükseltme gibi görünebilir ancak etkileyici sayıdaki küçük iyileştirmeler, sınıfının en kapsamlı tam çerçeve kameralarından birine katkıda bulunuyor. fiyat aralığı.

Canon EOS R6 II incelememizin tamamını okuyun


2000 doların altındaki en iyi kamera: Nikon Zf

24MP tam çerçeve BSI CMOS sensör | Tam genişlikte 4K/30 video, kırpılmış 4K/60 | Stabilizasyon 8EV’ye derecelendirildi


nikon zf

Beğendiklerimiz

 • Doğrudan kontrollerle ayırt edici tasarım
 • Etkili konu tanıma
 • Güçlü fotoğraf ve video özellikleri

Beğenmediklerimiz

 • Ağırlık ve minimum kavrama rahatsız edici olabilir
 • Yavaş MicroSD ikinci yuva
 • Birkaç özel düğme

Nikon Zf, görüntü sabitlemeli 24 MP tam çerçeve BSI CMOS sensör etrafında oluşturulmuş retro tarzda bir kameradır.

Zf, özel kontrol kadranlarını veya özelleştirilebilir ayar kadranlarını kullanma seçeneği sunar. Pek çok açıdan iyi cilalanmış kontrol sistemini diğer yeni Nikon’lardan kopyalıyor. Herkes 80’lerin başındaki açısal kullanımdan hoşlanmayacaktır ancak bu, benzediği kameralar kadar iyi bir kullanım sağlar.

Zf’nin otomatik netlemesi etkileyici; hem konu tanıma hem de AF takibi iyi çalışıyor. Belki son Sony kameralar kadar güven verici olmayabilir ama çok da uzakta değil. Bir AF kumanda koluna sahip olmak güzel olurdu ama arka kontrol paneli iyi bir iş çıkarıyor.

Zf, son yıllarda çok sayıda kameranın temelini oluşturan çok tanıdık bir 24MP BSI sensörünü kullanıyor ve sonuçlar tahmin edilebileceği gibi iyi. En zorlu uygulamalar dışındaki tüm uygulamalar için bol miktarda dinamik aralık ve yeterli ayrıntı yakalama mevcuttur.

Zf’nin çok sağlam bir video özelliği seti var. Aşırı örneklenmiş 4K/30 ve kırpılmış 4K/60 bu sensör için standarttır ancak Zf ayrıca 10 bitlik Günlük çekimlerini sergilemek için özellikle yararlı olan bir dalga biçimi ekranı da ekler.

Nikon Zf’nin performansı, görünümüyle örtüşüyor. Daha modern tasarımlar kadar uzun süre elde tutmak kadar rahat değil, ama aynı zamanda tartışmasız olmayan bir şekilde farklı ve ilgi çekici. Hala testlerimizi tamamlıyoruz, ancak henüz hayal kırıklığı yaratmadı.

Nikon Zf hakkındaki yazımızı okuyun


Kompakt seçenek: Sony a7C II

33MP BSI CMOS sensör | 10 bit renkli 4K/60p video | AF sistemi için özel ‘AI’ işlemci


sony a7cii

Beğendiklerimiz

 • Küçük gövdede büyük kamera özellikleri
 • Olağanüstü AF performansı
 • Otomatik Çerçeveleme video modu

Beğenmediklerimiz

 • Kumanda kolu kontrolü yok
 • Tamamen mekanik deklanşör yok

Sony a7C II, 33 MP BSI CMOS sensöre sahip kompakt, tam çerçeve aynasız bir kameradır.

a7C II’nin vizörü bu fiyata göre biraz küçük ve oldukça düşük çözünürlüklü ancak kameranın bu kadar kompakt kalmasına yardımcı olan şeylerden biri de bu. Modern tam çerçeve lensler genellikle kamera boyutundaki farkı oldukça önemsiz hale getirecek kadar büyüktür, ancak Sony’nin E-mount’u mevcut en geniş lens yelpazesine sahiptir, dolayısıyla bazı nispeten kompakt seçenekler mevcuttur.

a7C II, bir tam çerçeve fotoğraf makinesi için etkileyici derecede küçüktür. Ön kontrol kadranının eklenmesi kullanımı önemli ölçüde iyileştirir ve onu emsallerine yaklaştırır. Tamamen eklemlenebilir bir ekran arkaya sabitlenir ve son derece duyarlı bir dokunmatik arayüze sahiptir. Bu fiyattaki birçok kameranın aksine joystick kontrolü yoktur.

a7C II’deki otomatik odaklama performansı harikadır ve makine öğreniminden türetilmiş algoritmaları yönetmeye adanmış bir işlemciye sahip olması buna yardımcı olur. Konu tanıma hızlıdır ve AF sistemi, hem durağan görüntülerde hem de videoda nesneleri çerçevenin etrafında kararlı bir şekilde takip eder. Sürekli AF ile 10 fps seri çekim, güvenilir bir şekilde yüksek isabet oranı sağlar.

a7C II’nin 4K/30p videosu 7K’dan altörneklenmiştir ancak oldukça yüksek bir deklanşöre sahiptir. Ayrıca APS-C kırpmadan alınan 4K/60p’nin tümü 10 bit renktedir. S-Log3 ve S-Cinetone profilleri post prodüksiyonda esneklik sağlar ve kamera dahili LUT’ları destekler. Otomatik Çerçeveleme modu nesnelere müdahale ederek onları çerçevelenmiş ve odakta tutar. Kamerada mikrofon ve kulaklık jakları bulunur.

a7C II, boyutuna göre şaşırtıcı derecede yetenekli bir kameradır. Esas olarak Sony’nin a7 IV’ü ile aynı düzeyde görüntü kalitesi, video yetenekleri ve AF performansı sağlar, ancak daha küçük bir pakette. Küçük boyutun karşılığında, AF kumanda kolunun olmaması gibi birkaç taviz verirsiniz, ancak eğer kompakt boyut bir öncelikse, a7C II sizi birkaç tavizle oraya ulaştıracaktır.

Sony a7C II ilk incelememizin tamamını okuyun


Sony a7 IV, a7 III veya a7C’yi mi satın almalıyım?

Sony a7 IV , birçok açıdan a7C II’den daha iyi bir kameradır. Çok daha güzel bir vizörü ve biraz daha iyi ergonomisi var. Aynı zamanda tam mekanik bir deklanşöre sahiptir; bu, geniş açıklıklarla çok yüksek deklanşör hızlarında görüntü çekerseniz oluşabilecek hafif görüntü aksaklıkları riskinin olmadığı anlamına gelir. Ancak aynı zamanda daha büyük, daha ağırdır ve daha yeni, genellikle daha ucuz modele göre daha az etkili görüntü sabitleme sunar. Kompaktlık sizin için önemli değilse, a7 IV’ün daha büyük, daha yüksek çözünürlüklü vizörüne biraz daha fazla para ödemeniz faydalı olabilir, ancak yalnızca fiyat farkı küçükse.

a7 III ve a7C ile benzer bir hikaye. Bunlar daha az gelişmiş otomatik odaklama, video ve görüntü sabitleme özelliklerine sahip eski nesil ürünlerdendir. Ayrıca, bir daha kullanmak zorunda kalmamak için memnuniyetle ödeyeceğimiz daha eski, gezinmesi daha garip bir menü sistemi kullanıyorlar. a7C, sürüm II’nin ön kontrol kadranından yoksundur ve daha da küçük bir vizöre sahiptir, bu nedenle daha yeni modellerden biri için tasarruf etme eğilimindeyiz.


APS-C’ye ne dersiniz?

‘2000 $ civarında’ rehberimizin kapsamına giren birkaç üst düzey APS-C kamera var ve kesinlikle bir göz atmaya değer. Daha küçük APS-C sensör formatı, bu kılavuzdaki tam çerçeve modellerle karşılaştırıldığında genellikle Canon EOS R7 ve Fujifilm X-T5‘e görüntü kalitesi açısından dezavantaj sağlar, ancak aynı zamanda daha küçük lens/kamera kombinasyonları sunabilecekleri anlamına da gelir. Ayrıca önerdiğimiz diğer kameralara göre belirgin şekilde daha ucuzdurlar.

Fujifilm X-T5 durumunda, bazı uygun fiyatlı seçenekler ve çekim yapması eğlenceli olabilecek sağlıklı prime lens seçenekleri içeren geniş bir lens yelpazesine erişim elde edersiniz. Fujifilm’in XT serisi, Nikon’un Zf ve Z fc eski modellerinden önemli ölçüde öncesine dayanıyor ve muhtemelen daha rafine bir çekim deneyimine sahip. Otomatik odaklaması bu kılavuzdaki en iyi kameralarla uyumlu değildir ve video çıkışı da değildir, ancak kompakt bir kit ve prime lensler ilginizi çekerse gerçekten sevdiğimiz bir kameradır.


Video ve fotoğraflar için en iyisi: Panasonic Lumix DC-S5 II

24MP BSI CMOS sensör | 6K/30p 10 bit video | 96MP yüksek çözünürlüklü mod


panasonic dcs5ii

Beğendiklerimiz

 • Mükemmel ergonomi
 • Etkili konu tanıma
 • Fan uzun video kayıt süreleri veriyor

Beğenmediklerimiz

 • Konu takibi daha yapışkan olabilir
 • E-deklanşör rakipleri kadar hızlı değil
 • Ortalama pil ömrü

Panasonic Lumix DC-S5 II, hem fotoğraf hem de video için etkileyici özelliklere sahip, meraklı düzeyinde bir kameradır. 24 MP CMOS sensör üzerine inşa edilmiştir ve Leica ve Sigma ile paylaşılan L montajını kullanır.

S5 II, AF güvenilirliği açısından en yeni Sony ve Canon gövdelerine tam olarak ayak uyduramıyor ancak oldukça yakın ve video özellikleri listesi özellikle güçlü. Dalga formları ve kayıt güvenilirliği için dahili fan gibi özellikler, hem fotoğraf hem de video çekmeyi planlıyorsanız onu sınıfındaki en güçlü seçenek haline getirir.

Orta büyüklükte, hava koşullarına dayanıklı gövde iyi bir ergonomiye sahiptir. Bu seviyede yaygın olmayan özel bir AF modu anahtarı ve eklemli bir arka ekran da dahil olmak üzere çok sayıda harici kontrol noktası içerir. Menü sistemi ve dokunmatik ekran arayüzü her düzeyde en iyiler arasındadır.

Faz algılamalı otomatik odaklama, önceki Panasonic modellerine göre daha öngörülebilir AF sağlar. İnsan konu tanıma etkilidir; gözlere öncelik verilir, ardından yüzler, kafalar ve vücutlar gelir. 8 yönlü kumanda kolu manuel AF noktası seçimini kolaylaştırır. 30 fps’lik seri çekimler e-deklanşör kullanır ve orta düzeyde dönen deklanşör bozulması riski taşır.

S5 II, tümü 10 bit renkli olmak üzere çeşitli çözünürlüklerde ve en boy oranlarında ayrıntılı videolar çeker. Ayrıca bu kamera sınıfında nadir veya benzersiz olan, dalga formu ve vektörskoplar, deklanşör açısı ve çift giriş kazancı gibi gelişmiş ses seçenekleri dahil olmak üzere gelişmiş video araçları da vardır.

Ayrıca videoyu doğrudan harici bir SSD’ye kaydedebilen ve All-I ve ProRes codec bileşenlerinde daha yüksek kalitede yakalamaya olanak tanıyan bir S5 IIX modeli de bulunmaktadır. Video konusunda ciddiyseniz bu daha iyi bir seçimdir.

Panasonic S5 II, sınıfının en kapsamlı kameralarından biridir. Mükemmel ergonomisi mükemmel kullanım sağlar ve AF sistemi nesneleri tanımlama konusunda ustadır, ancak nesne takibi daha zorlu ve daha belirleyici olabilir. Harika fotoğraflar ve videolar üretir ve kendi fiyat aralığına göre en derin video özellik setlerinden birini içerir.

Panasonic DC-S5 II hakkındaki yazımızı okuyun


Video için en iyi şey nedir?

Yalnızca videoyla ilgileniyorsanız Sony FX30 , S5 II veya S5 IIX’ten daha iyi bir seçim olabilir. Panasonic’ler, 30p’ye kadar tam çerçeve 4K sunuyor; bu, APS-C FX30’a göre potansiyel bir görüntü kalitesi avantajı sağlıyor ancak Sony, daha az panjur distorsiyonu sergileyecek. FX30 ayrıca, 24 ve 30p yakalamayla karşılaştırıldığında 60p çekiminin kırpılmaması avantajına da sahiptir; bu, kare hızlarını değiştirirseniz yakınlaştırma yapmanıza veya lensleri değiştirmenize gerek kalmayacağı anlamına gelir. 4K/120p modu için yoğun bir görüntü sağlıyor ancak bu, Panasonic’in hiçbir şekilde sunamayacağı bir şey.

S5 II aynı zamanda bir dalga biçimi ekranı ve deklanşör açısı açısından Sony’de bulunmayan bir kontrol sunar, ancak Sony’nin gimbal veya donanım dostu tasarımı ve üstün otomatik odaklama, videonun birincil odak noktanız olması durumunda onu daha iyi bir seçim haline getirir.


Vlog için en iyisi: Sony ZV-E1

Tam genişlikte 4K/60p, küçük kırpmayla 120p | Otomatik kırpma/çerçeveleme modları | Konu tanıma AF

sony zve1

Beğendiklerimiz

 • 120p’ye kadar 4K çekim
 • Otomatik kırpılan modlar tek kişinin çalışmasına yardımcı olur
 • Etkili otomatik odaklama

Beğenmediklerimiz

 • Sıcak koşullarda kayıt süreleri kısa olabilir
 • 12MP çözünürlük fotoğraflar için ideal değil
 • Kırpılan çekimler 4K’ya yükseltildi

Sony ZV-E1, vlogger’ları ve iddialı içerik oluşturucuları hedefleyen, tam çerçeve E adaptörlü aynasız bir fotoğraf makinesidir.

ZV-E1, vlogging için tasarlanmış uzman bir araçtır. Yeteneklerinin çoğunu daha pahalı FX3 ve a7S III ile paylaşıyor ancak tek elle video çekmeye çalışıyorsanız sunum yapan kişiyi sahne etrafında otomatik olarak çerçeveleyen ve takip eden bir dizi mod ekliyor. Fan ve tek kart yuvasının olmaması, kayıt dayanıklılığını önemli ölçüde azaltır, bu nedenle ciddi video çalışmaları için FX3’e daha ucuz bir alternatif olarak çalışması pek mümkün değildir.

ZV-E1’de, her ikisi de kameranın arkasında olmak üzere iki ayar kadranı bulunur; bu, manuel video kontrolünü biraz karmaşık hale getirir; ancak sunum yapan kişinin/operatörün daha otomatik çalışmasını teşvik etmek için dokunmatik ekranlı bir arayüz de vardır.

ZV-E1’in nesne tanıma sistemi son derece güvenilirdir. Bir fanın olmaması, aşırı ısınmaya benzer FX3’e göre çok daha duyarlı olduğu anlamına gelir. Tanınan bir konuyu çerçeve etrafında kırpıp takip eden otomatik modlar ekleyerek tek operatörlü çekime dinamizm katar.

Kameranın 4K çekimi (120p’ye kadar) nispeten az panjurla ayrıntılıdır, ancak daha az yoğun modlarda biraz titrek olduğundan, elde çekim için en güçlü görüntü sabitleme düzeyini (kırpma ile) kullanmak isteyeceksiniz.

Kameranın 12MP sensörü, bol miktarda dinamik aralık ve hoş JPEG rengiyle son derece çekici görüntüler çeker; ancak düşük çözünürlük, işiniz için fotoğraf çekimi önemliyse bu seçeneğin bizim tercihimiz olmayacağı anlamına gelir.

ZV-E1, FX3 sinema kamerasının özelliklerini otomatik kullanım kolaylığıyla birleştirmeye çalışıyor ancak daha uygulamalı bir yaklaşım benimsemeye çalışırsanız, otomatik modlarda oldukça kafa karıştırıcı ve oldukça karmaşık hale gelebilir. Ancak fiyatına göre gücü eşleştirmek zor.

Sony ZV-E1 hakkındaki önizlememizi okuyun

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.