Görüşler

Dış Çatışmaya Karşı Yerel Bir Protestoyu Fotoğraflamak

Geçtiğimiz ay boyunca dünyanın dört bir yanındaki topluluklar İsrail, Gazze ve çevre bölgelerde gelişen çatışmalara tutkulu tepkiler verdi. Düşmanlıklar soyut olarak ne kadar basit ya da karmaşık bulunsa da, jeopolitiğin dalgaları hepimizi bazen çok açık, bazen de incelikli bir şekilde etkiliyor.

Nisan 2022’de, Sahra Çölü’ndeki kum fırtınasından sürüklenen ve yağmurla birlikte Londra’ya düşen kum hakkında anlık görüntüler içeren kısa bir blog yazısı yazdım. Bu, Ukrayna’daki nükleer bölgelerin hedef alındığı, ışınlanmış toprak ve diğer kirlenme olasılıklarının tartışıldığı dönemdeydi. Tıpkı Sahra’dan gelen kumun Londra’ya ulaşmasını engelleyen görünmez bir duvar olmadığı gibi, ışınlanmış parçacıklar da Ukrayna’dan kapıma kadar gelebilir.

Haritadaki çizgilerin somut olmadığını ve dünyayı yapbozun parçalarına ayırmanın, bu parçaların hayal gücümüzün dışında gerçek anlamda bir şekilde ayrılacağı anlamına gelmediğini unutmak kolaydır. En sağlam sınır savunmaları bile göçmen kuşlar tarafından düzenli olarak göz ardı ediliyor.

Binlerce kilometre uzakta meydana gelen olaylara karşı duygu sergileyen insanların bir araya gelmesi, bu durumun yankılarıdır ve tıpkı yankılar gibi, bunlar da genellikle o mesafe tarafından filtrelenir veya bozulur. Farklı kaynaklardan, güvenilmez çevirilerden ve 24 saatlik haber döngüsünden elde edilen veriler, ilgili taraflarca bir araya getiriliyor ve daha sonra onlar, ellerinden gelen etkiyi veya etkiyi yaratmak için hangi eylemi gerçekleştirebileceklerine karar veriyor.

Dis Catismaya Karsi Yerel Bir Protestonun Fotografini Cekmek 001

Bunun gibi bir dış anlaşmazlık durumunda, Birleşik Krallık’ın deneyebileceği fiili pratik değişiklikler çok küçük olabilir. Bu, fon tahsis etmeyi, yaptırımları yürürlüğe koymayı ve hatta protestocuların gördüğü şekliyle durumun belirli yönlerini kabul etmeyi içerebilir.

Protestolar dünya çapında kültüre, siyasi sisteme ve iletişim tarzlarına bağlı olarak farklı biçimler alıyor. Yalnızca görünüşte, pankart taşıyan bir grup insan diğerleriyle aynı görünebilir, ancak bu, belirli bir bağlamda kişinin sesini duyurmanın ardındaki mesaj ve metodoloji ile farklı gruplar arasındaki dinamiği (protestocuların grupları, karşıt gruplar) gözden kaçırır. -protestocular, polis teşkilatları ve ilgili diğer gruplar, bunların tümü hükümetin protesto eylemlerini kabul etmesi ve bunlara yanıt vermesiyle sonuçlanır. İngiliz protesto ortamına aşina olmayan biri, neden bu kadar çok “Sosyalist İşçi” markalı pankart gördüğünü merak edebilir, tıpkı Filistin protesto eylemlerinin tarihine aşina olmayan birinin neden bu kadar çok insanın karpuz dilimleri taşıdığını sorgulayabilmesi gibi.

Dis Catismaya Karsi Yerel Bir Protestonun Fotografini Cekmek 002

Londra’daki son Filistin yanlısı protestolar, 7 Ekim’deki katalizör olaylarından bu yana her hafta devam etti ve büyüdü. Bunlardan bazılarının Birleşik Krallık’ın şimdiye kadar gördüğü en büyük protestoları temsil ettiği tahmin ediliyor. Yurt dışında olaylar meydana geldikçe, protestolar veya nöbetler buna karşılık olarak gerçekleştiğinde, daha sonra bu protestolar/nöbetlere ilişkin raporlar yayınlandığında, tepki veya karşı protestolar meydana geldiğinde ve ardından döngü tekrarlandığında, gerçek zamanlı anlatı oluşumunun oynanışını izlemek özellikle ilginçti. Rekabet halindeki kültür ve bilgi savaşı, bu gösterilerden ve karşı gösterilerden besleniyor ve sonra geri dönüyor; inançlarını doğrulamak isteyen herkes için sınırsız bir yakıt.

Fotoğrafik kanıtlar kamuoyu oluşturmaya yardımcı olur ve bir kez fikir birliği oluştuğunda, daha fazla görüntü ya bu statükoyu güçlendirmeye ya da tartışmaya katkıda bulunur; neredeyse kendi başına küçük bir protesto eylemidir. Çatışma bölgelerinden gelen fotoğrafların barışa katkıda bulunma konusunda güçlü bir geçmişi var gibi görünüyor, ancak bugün elimizde aynı derecede korkunç görüntüler, belgelenmiş şiddet eylemleri biçiminde değişen yüzlerce “Napalm Kızı” var gibi görünüyor Napalm Kızı‘nın sıklıkla iddia edildiği gibi, kamuoyunun duyarlılığını da artırdı ; belki de bu yenilik geçerliliğini yitirdi.

Dis Catismaya Karsi Yerel Bir Protestonun Fotografini Cekmek 003

Bu tür protestolardan sonra sosyal medya beslemelerinin yanı sıra çevrimiçi olarak çeşitli haber hizmetleri haber görsel veritabanlarında arama yapmak ve fotoğrafçının yakalayabileceği kadar ilginç olan ve yalnızca küçük bir kısmı temsil eden her türlü görüntü ve görüntüyü bulmak zor değil. günün olaylarından. Bu nadiren yapılır; bunun yerine editörler genellikle hakkında yazmak istedikleri olayları gösteren bir seçki seçerler. Daha sonra söylem, gerçek gerçekler ne olursa olsun, bu hikayelerden hangisinin ivme kazandığına veya çürütüldüğüne göre şekillenir.

Tek bir fotoğrafçının fotoğrafı, birinci şahıs tanıklığıdır, tek birincil kaynaktır, yalnızca gördüklerinin ve belgelemeyi seçtiklerinin bir açıklamasıdır . Pek çok fotoğrafçı ve belgeselcinin birden fazla anlatımını içeren ikincil araştırma daha geniş bir bakış açısı sunuyor ancak yine de her şeyi kapsayan bir bakış açısı sunmuyor.

Dis Catismaya Karsi Yerel Bir Protestonun Fotografini Cekmek 004

Bu olaylara ait tüm fotoğraf ve görüntülerin bütünsel bir görünümü bile “somut veri” olarak hizmet etmeyecektir. İstatistikleri belirlemek için katılımcıların demografik özelliklerini saymak gerçekçi olmayacaktır. Bunun yerine, insanlar düşüncelerini sunulan her türlü bilgiye veya aradıkları şeye dayandırırlar. Eğer ön sayfadaki bir resim bir tekdüzelik denizi gösteriyorsa, insanlar bunun sadece bu olduğunu varsayabilir. İnsanlar küçük, temsili olmayan örneklerden, gerçekte saatler süren kayda değer olmayan, kaydedilmemiş sıradanlık hakkındaki fikirleri tanımlayan birkaç saniyelik görüntü örnekleriyle her türlü yalanı tahmin edebilirler.

Dis Catismaya Karsi Yerel Bir Protestonun Fotografini Cekmek 005

Çektiğim fotoğraflar ve sonunda onlarla anlattığım hikaye konusunda vicdanlı ve ileri görüşlü kalmak için çok çalışıyorum . Pek çok gazeteci protestoyu basın perspektifinden takip etmek için orada bulunuyor, bu yüzden podyumun başka bir açısını fotoğraflamamak bana göre değil ya da pankart tutan bir protestocu büyük bir kayıp değil. Londra fotoğrafçılık camiasındaki pek çok fotoğrafçı da bu protestolardan ön sayfaya çıkacak olandan farklı bir hikayeyle uzaklaşmaya çalışıyor ve Christian Cross, TJ ve başta olmak üzere onların çalışmalarını aramanızı tavsiye ediyorum. Ellie Ramsden.

Protestolara bir aktivist olarak kendi anlatımla yaklaşmıyorum, daha ziyade konuşulanların farkında olmak ve görsellerimi etkili bir şekilde katkıda bulunmak için kullanmak için elimden geleni yapıyorum.

Dis Catismaya Karsi Yerel Bir Protestonun Fotografini Cekmek 006

Gruplar arasındaki algı en önemli çekişme noktası gibi görünüyor. Eğer insanlar bir protestonun ardındaki niyet veya bir ilahinin ya da sloganın ardındaki anlam konusunda bile anlaşamıyorlarsa, o zaman bir eylem planı üzerinde nasıl anlaşabilecekler? Anlatılar, münferit olaylardan ya da bir toplantının dışından alınan seçilmiş görüntülere dayalı tahminlerden ya da varsayımlardan ortaya çıkabilir, bu da insanların olayların herhangi bir versiyonuna karşı güvensiz olmasına yol açabilir; konu çatışmanın kendisi olduğunda daha da az güvene yol açabilir, bu da daha fazla kaynağın olduğu bir durumdur. propagandaya yönlendirilmektedir.

Belgelediğim hiçbir davanın hiçbir tarafı, üniformalı olarak sunum yaparken bile gerçekten homojen olmadı; Geniş bir fikir birliği ve tutarlı bir birlik içinde olsa bile her zaman bir düşünce çeşitliliği vardır. Bu protestolarda bazılarının sandığı gibi grupların etnik/dinsel açıdan bölündüğüne inanmıyorum. Hem Siyonist hem de Siyonist karşıtı Yahudiler, Filistin yanlısı ve karşıtı Müslümanlar var. Protestolar ve nöbetler her türlü kökenden ve dini eğilimden çok sayıda insanı bir araya getirdi. Hiç kimse görevden alınamaz veya motivasyonları saf mantıksız nefrete veya kendinden nefrete indirgenemez.

Dis Catismaya Karsi Yerel Bir Protestonun Fotografini Cekmek 007

Durumu net bir ikili olarak gören (veya görmek isteyenler) için, Filistin yanlısı/Ateşkes yanlısı/Siyonist karşıtı protestoların düzenli olarak birçok Yahudi halkının hoş karşılandığını ve güvenli bir şekilde katıldığını görmek şaşırtıcı olabilir. bağımsız veya sempatik Yahudi grupların örgütlerine ait. Bunlar arasında Na’amod ve Soykırıma Karşı Yahudiler yer alıyor. Bu kampanyalar, son birkaç yılda katıldığım diğer birçok İsrail/Gazze protestosunda da temsil edildi, ancak Neturei Karta Haredi Yahudi cemaatinin üyeleriyle birlikte onlar da sıklıkla ” yanlış türde bir Yahudi ” (kendisi de bu etiket) olarak değerlendirilerek bir kenara atılıyor. Bazıları için tartışmalıdır ).

Katılımlarının nedenleri mutlaka dini değildir; Kalabalığın İsrail devletini kınayan Yahudi üyelerinin çoğu bunu kişisel ahlaklarından dolayı yapıyor. Buna benzer birçok görüntü örneğinin gösterdiği gibi, bu tutumlar İsrail dışındakilere özgü değil ; yine de bunlar, bir makalenin ele almayı umabileceğinden çok daha fazla nüans içeren çok daha büyük bir hikayenin yalnızca bir perspektifinden bir kesit.

Katılımcıların çeşitliliği, bir “sahte bayrak” protesto eyleminin aşırı bölünmeden yararlanabileceği ve temsil edebilecekleri grup için anlaşmazlığa ve/veya siyasi/yasama sonuçlarına yol açabileceği yönünde bazı korkulara yol açtı. Bir anıtın üzerine grafiti yazmak kadar basit bir şey bile desteğin kaybına yol açabilir ve hatta hükümetin yerel “haksızlığa uğrayan” grubu yatıştırmanın bir yolu olarak radikal dış politika adımları atmasına yol açabilir.

Dis Catismaya Karsi Yerel Bir Protestonun Fotografini Cekmek 008

Anlatılar ortaya çıktıkça, sinek ilanlarının yapıştırılması/kaldırılması, protesto tabelaları, ilahiler ve yıkıcı taktikler de dahil olmak üzere protestolar ve ilgili davranışlar kınandı. Karşıt görüşler etrafında bir tartışmayı sürdürmek, yalnızca farklı grupların kendilerini güçsüz hissetmelerine neden olur ve onlara ortaya çıkmaya devam etmeleri için daha fazla neden verir.

2022 yılında Rus işgalinin ardından Ukrayna’da yaşanan savaşa ilişkin büyük protestolar yaşanmıştı ancak Britanya Hükümeti’nin bu protestocularla ve Ukrayna’yla sıkı bir şekilde “yan yana” olduğu, onlara her türlü destek ve yardımın sunulduğu ve onların destekçileri olduğu açıktı. Aylar geçtikçe buraya sığınan vatandaşlar oldu. Birkaç “her iki taraf” yorumu ve uzlaşma çağrısı olmasına rağmen, hiçbir güvenilir politikacının Rusya’ya destek verdiğine inanmıyorum. Statükoyu protesto etmek zor ve bir bakıma anlamsız, ayrıca Rusya/Ukrayna savaşı da kamuoyunun statükoyla örtüşmesini sağladı.

Burada İsrail/Gazze konusunda, Hükümetimizin 7 Ekim olaylarından hemen sonra yaptığı açıklamalarla, hem muhalefet hem de iktidardaki politikacıların destekleyici fikir birliğini ifade eden statüko İsrail ile uyumlu görünüyor. Bu, protestolara gerçek bir ağırlık veriyor çünkü onların aslında koroya vaaz vermek yerine milletvekillerinin fikirlerini değiştirmeleri gerekiyor.

Onaylamanın ve karşı çıkmanın dereceleri vardır; bu nedenle sürekli dilekçe verme, meşru olarak temsili düşüncede, hatta politika ve hükümet eyleminde bazı değişikliklere yol açabilir. 7 Ekim saldırısından ne kadar uzaklaşırsak ve bölgedeki olaylar gelişmeye devam ettikçe duyarlılığın değişme potansiyeli de o kadar artıyor. Politikacıların yardım, insani duraklamalar ve ateşkes çağrıları giderek artıyor; bu çağrılar, hiç şüphesiz, en azından kısmen, düzenli olarak slogan atan binlerce insandan gelen güçlü talebin rehberliğinde gerçekleşiyor.

Dis Catismaya Karsi Yerel Bir Protestonun Fotografini Cekmek 009

Kalabalıktan konuştuğum kişilerden bu toplantıların amaçlarının (burada, Birleşik Krallık’ta) hükümete şiddeti kınama konusunda rehberlik etmek ve savaşçı olmayanların hizmetinde çatışmalarda ateşkes/insani molalar verilmesi çağrısında bulunmak olduğunu söyledim. Hükümetin özellikle sivillerin öldürülmesini kınamasını ve savaş suçlarına yönelik her türlü destekten uzak durmasını istiyorlar.

Protestoculardan biri bana, hayatta kalanların suçluluğu dedikleri şeyle birleşen derin bir ilgisizlik ve boşluk hissini anlattı. Ortaya çıkan görüntüleri herkes izliyor; yurtdışındaki herkes somut bir şey yapma konusunda çaresiz; önemsedikleri bu son derece duygusal meseleye çıkış yolu olarak barışçıl protestodan başka alternatif var mı? Bunun protestocular arasında paylaşılan bir ortak nokta olduğunu, bu toplantıların bu ortak acılara etkili bir çıkış noktası olduğunu düşünüyorum.

Bir protestocu, yarısı Likud sözleşmesinin bir bölümünden alıntı olan bir pankart taşıyordu: “Yahudi halkının İsrail topraklarındaki hakkı ebedi ve tartışılmazdır ve güvenlik ve barış hakkıyla bağlantılıdır; bu nedenle Yahudiye ve Samiriye hiçbir yabancı idareye verilmeyecektir; Deniz ile Ürdün arasında yalnızca İsrail egemenliği olacaktır.” Tabelanın diğer yarısında “ Nehirden Denize ” yazıyordu. Pek çok farklı ilahi bu duyguyu ve diğerlerini yansıtıyordu; hepsi dinleyicinin ilahiyi söyleyenin niyetine inandığına bağlı olarak farklı yorumlara açıktı.

Dis Catismaya Karsi Yerel Bir Protestonun Fotografini Cekmek 010

Söylemin büyük bir kısmı indirgeyici etiketler etrafında dönüyor gibi görünüyor: Kim kimdir, neyi destekliyorlar ve bu kategori yerine bu kategoriye giren biri için ne gibi sonuçlar doğurmalı? Bahsettiğim gibi çeşitli grupların ideolojileri homojen değildir, hiçbir birey bir kontrol listesi değildir. On binlerce, yüzbinlerce kişilik bir kalabalıkta herkesin aynı şekilde düşündüğünü ve hissettiğini öne sürmek gülünçtür. Her büyük grupta olduğu gibi, kenar görüşler, ana görüşler ve temel bir mesaj olacaktır ve kenarlara dikkat etmek (ki bu genellikle daha iyi bir fotoğraf/heyecan verici çekim sağlar) genel mesajdan çok daha kolaydır.

Barışçıl bir protestoyu ajitasyona dayalı olarak şiddet içeren bir protesto olarak damgalayabilirsiniz, ancak bu onu anlamanın yalnızca bir yoludur; Şiddet içeren bir protestonun, sivil itaatsizlik gibi barışçıl yöntemlerin aksine, “kendimizi duyurmak için camları kıralım” gibi, protesto eylemi olarak şiddet içeren araçların kullanılmasının amaçlandığı bir protesto olduğunu düşünüyorum. Barışçıl bir protesto şiddete maruz kalabilir ama bu onu “şiddet içeren bir protesto” yapmaz, “protestoda şiddet” yapar.

Karşılıklı empati, eylem konusunda tam bir anlaşmaya varmakla sonuçlanmaz. İlerleme arayışında olan her harekette olduğu gibi, herkes statükonun ideal olmadığı konusunda hemfikir olabilir, ancak bundan sonra ne olması gerektiği konusunda bir fikir birliği yok. Buna karşılık, statükoyu sürdürmek çok az eylem gerektirir; bu nedenle muhafazakar gruplar birlik içinde bir araya gelebilirken, ilerici gruplar sıklıkla iç kavga ve anlaşmazlıklara bölünür.

Dis Catismaya Karsi Yerel Bir Protestonun Fotografini Cekmek 011

Derinliği göstermek ve indirgeyici genellemelerden kaçınmak, fotoğrafın inanılmaz derecede etkili olduğu bir şeydir; insan yüzlerini kısır istatistiklere verir. Kelimeler, semboller ve bunların ardındaki anlam, kalabalıkları insanlıktan çıkarıp etiketlere dönüştürme çabasıyla bağlantılıdır ve her şey, onlara tepki veren kişinin istediği kadar çok ya da az önem taşıyor gibi görünmektedir. Protesto tezahüratları gerçek şiddet eylemleriyle eş tutuluyor, IDF bazıları tarafından “Siyonist Asker” olarak yorumlanıyor ve ‘mülteci kampı’, ‘barışçıl protesto’, ‘şiddet içeren protesto’ ve diğer birçok terim için daha birbiriyle yarışan tanımlar gördüm. Daha önce gördüğümü hatırlayabiliyorum.

Çatışmanın adının ne olması gerektiği konusunda bile anlaşmazlık olduğunu gördüm; bazı protestocular bundan “Likud/Hamas” savaşı, İsrail/Gazze, İsrail Filistin, İsrail/Gazze/Batı Şeria savaşı olarak söz ediyor. Bunun çatışma, saldırı, soykırım, isyan, ayaklanma, çatışma ve daha birçok adla anıldığını gördüm. Kiminle konuştuğunuza ve dillerinin hangi amaca hizmet etmesini istediklerine bağlı olarak bunların hepsi veya hiçbiri değildir. Ortalama bir kişi, gazetecilik tarzı kılavuzlara veya önerilen ifadelere bakmaz; hatta bunlar bile biraz keyfi bir şekilde tahsis edilmiştir ve yeniden yorumlanmaya ve zaman içinde anlam değişikliğine açıktır.

Dilin bir gündeme yönelik manipülasyonu, altta yatan gerçekliği göz ardı eder ancak az çok dilsel tanımların bir uygulaması olan mevzuat üzerinde gerçek bir etkiye sahiptir. Fotoğraf, daha az belirsiz ve sınıflandırmaya dayalı olarak göz ardı edilmesi daha az kolay olan bir şeyi gösterdiği için kelimelere karşı etkili bir karşıtlıktır. İster kendinizi İsrailli, Filistinli, Yahudi, Müslüman, Hasidik veya Siyonist karşıtı olarak tanımlayın, bu etiketler benim belgelediğim bakış açısına göre ikincil önemdedir; yani bunlar Londra merkezli, Londra’da insanları ağırlayan protestolardır. Projelerimin çoğu kimliğe ve Birleşik Krallık’ta kaderinizi seçme özgürlüğünün getirdiği çeşitli kimlik krizlerine değiniyor.

Dis Catismaya Karsi Yerel Bir Protestonun Fotografini Cekmek 012

Bazı görsellerimde basmakalıp İngiliz kültürlerinin ve ikonlarının özelliklerini, insanların kendileri kadar bağlamı ve ortamı da aktaracak şekilde çerçevelemeye çalışıyorum. Fotoğraflarımın benim söylemek istediklerimi söylemesini, sözsüz bir ortamda mümkün olan en iyi şekilde iletişim kurmasını istiyorum. Londra inanılmaz bir eritme potası, dünyanın inanılmaz bir çeşitliliğini yansıtan, bir arada var olan toplulukların kültürel bir mozaiğidir. Küresel olaylar kıyılarımıza dalgalar gönderdiğinde, bunların fark edilmesi, güçlendirilmesi ve kendi bağlamımızda ayrı ama etkilenen kendi hikayeleri haline gelmesi şaşırtıcı değil.

Birleşik Krallık medyası buradaki protestolara geniş yer verdi; o kadar ki, ülkemizin doğrudan savaş çabalarına dahil olduğunu ve bu protestoların bir sonuç ya da son faktörü olduğunu düşünebilirsiniz. Bunun yerine, durumun daha kötü olduğunu düşünüyorum: Ekranda bir gösteri olarak oynanan, kutuplaştırıcı yapay bölünme oluşturmak için öfkeyi besleyen bir ideoloji savaşı. Protestoları bastırmaya yönelik çağrılar arttıkça, topluluklar da o kadar çok etkileniyor ve acil, acil, yakın bir tehdit olarak algılanan bir duruma yanıt olarak antisemitizm ve İslamofobi oranları arttıkça gerilimler de artıyor. Devam eden protestoları ve bölünmeyi yönlendirin.

Bu protestolar, dünya çapında pek çok benzer eylemi yansıtsa da yerel bir hikayedir . Bahçenin ulaşabileceğiniz kısmına yönelme fikrini temsil ediyorlar. Bu protestolar politikada veya kamuoyunda herhangi bir başarıya ulaşsa da, bunların yarattığı konuşmalar daha geniş bir propaganda savaşı çabasının parçasıdır. Çatışma ve protestolarla ilgili her resim, video veya çevrimiçi yorumu içeren bir veri tabanı; bunların tümü mesajlaşmayı şekillendirmek, yorumları yönlendirmek ve küratörün amacına faydalı olacak olayların bir versiyonunu özetlemek için kullanılabilir.

Belgelemeye uzun vadeli bir yaklaşım, gerici anlık sonuçlardan ziyade esneklik anlamına gelir. Fotoğraf çekmek, o zamanki öneminin farkına varmak, muhtemelen onlarca yıl sonra onlara bakmak, geriye dönük olarak daha fazla not almak ve gözlemler yapmak ve yeni bağlamları dahil etmek çok dikkatli bir süreçtir; dünyaya, çalışmalarıma ve tüm deneyimlere dair bakış açımı sürekli olarak tazeler. her birinde yer alan ilişkiler. Gerçek hayattaki hikayelerin başlangıç ​​ve bitişlerinin net bir şekilde belirlenmediğini, her şeyin tek bir süreç olduğunu kabul etmek belgesel fotoğrafçılığa yaklaşımımı yönlendiriyor.

Daha önce Downing Caddesi dışındaki bir podyumda bir politikayı duyuran bir Başbakan’ın fotoğrafı ile politikanın nüfus üzerinde yarattığı etki arasında esaslı bir ilişki olduğunu yazmıştım; bir fotoğraf makalesinde yan yana olabilirler, yan yana olmak yerine tamamlayıcı olabilirler. Dolayısıyla bu protestolar da daha geniş hikayenin “parçasıdır” ve tüm hikayeler diğerlerinin “parçasıdır”.

Dis Catismaya Karsi Yerel Bir Protestonun Fotografini Cekmek 013

Bugünkü olaylar üzerine düşünmek, bundan yıllar sonra gerçekleşebilecek olandan çok farklıdır; ancak bugün, insanları bu sonucun zaten kaçınılmaz olduğuna ikna etmek için sürekli propaganda çabaları yürütülmektedir. Uzun biçimli belgelemeyi bu kadar önemli kılan şey, araştırmayı kendisi yapmak için geri dönmeyecek kişilere daha eksiksiz bir resim göstermek için, insanların olaylara seçici bir şekilde dikkat etmesidir. Binlerce kilometre uzakta, sahip olduğumuz tek şey kolektif seslerden ve girdilerden etkilenebilecek bir anlatı.

Çalışırken tüm bunları akılda tutmak ve genel kamuoyundan ne gibi beklentilerin olabileceğini anlamak, mevcut bir anlatının konuları dahilinde çalışmak için çok güçlü bazı araçlar sunar. Bundan yıllar sonra, daha geniş bir bağlam olmadan, yalnızca görsellerime dayanarak bir fikir oluşturmak zorunda kalsaydım, bu ne olurdu?

Dis Catismaya Karsi Yerel Bir Protestonun Fotografini Cekmek 014

Burada Birleşik Krallık’ta fotoğraflara bakan ve Birleşik Krallık’taki protestolar hakkında okuyan birinin düşüncesinin çok kişisel olduğuna inanıyorum: Komşularım bu konu hakkında ne düşünüyor? Bu ideolojiler ve kimliklerle doğrudan ilişkim nedir? Dikkat nasıl bir insandır? Tabelalarda ne tür sloganlar yer alıyor? Yerel milletvekilime bu konuda ne tür mektuplar yazılıyor? Bir politikacı bu konuda beni etkileyecek hangi kararları verebilir? Bu bölünme hükümet binalarının dışından ziyade eve daha yakın mı ortaya çıkacak?

Birleşik Krallık’ta Orta Doğu’daki olayları hızlandırma konusunda herhangi bir doğrudan deneyime sahip olanlardan daha fazla insan bu yerel protestocularla doğrudan karşılaşacak. Bununla birlikte, ister yerel ister uzak olsun, büyük çoğunluk için bu deliklerin tümü ekranın diğer tarafında, sosyal veya ana akım medyada yer alacak. Viral anların dışında, Londra protestolarının Birleşik Krallık’ın ötesinde pek çok kişinin önemsediği bir hikaye olduğundan şüpheliyim. Bölünmenin ailelerini nasıl etkileyeceğini, söylem ve kültür savaşının burada nasıl şekillenebileceğini görmek isteyen buradaki toplulukların yaşamlarıyla yerel ve kişisel ilişki.

İnsanlar hangi yönlerin güçlendirildiğini görecek ve her anı binlerce vücut kamerası ve istilacı CCTV aracılığıyla belgelemenin dışında, yalnızca diğerlerinden öne çıkan anekdotlar ve anlarla geçebiliriz. Dikkatim insanlar ve davranışlar, yüzlerdeki duygular, dinamikler ve kalabalığın içindeki etkileşimler üzerindeydi. Moda ile tutumlar, tartışmalar ve münakaşalar arasında dua, aile, dostluk yan yanalığını gösteren anlar vardır.

Dis Catismaya Karsi Yerel Bir Protestonun Fotografini Cekmek 015

Gözümü neyin çektiğini ve nedenini ve bunun gösteri gibi bariz bir şey olup olmadığını veya daha fazla araştırmaya değer daha incelikli veya kişisel bir şey olup olmadığını takip etmeye çalışıyorum. Uzun vadeli çalışarak ürettiğim fotoğrafları geliştirebilir ve haber döngüsünün etkisinden ayrı olarak sunacağım hikayenin özü üzerinde çalışabilirim.

Bu protestolarda çekilen görüntüleri, New Exit Group‘un ürettiği diğer görüntülerle birlikte kolektif bir fotoğraf yayınının parçası olarak kullanmayı umuyorum . Bu, tamamen tamamlanmasına birkaç on yıldan fazla zaman kalmış olabilir ve protestolarda çekilen görüntülerden daha fazlasını içerecektir; çalışmamızın uzun vadeli yönü, hikayeleri tam olarak geliştirmemize, farklı grupların ortaya çıktığını, hiziplere bölündüğünü, kazanıp düştüğünü göstermemize olanak tanır. popülerliğin dışında, bireylerin bir davaya katılarak onları götürebileceği yere yolculukları. İngiltere merkezli bir grup olarak çalışma, yurtdışında yaşananları içermeyecek, dış ilişkilere dair bir yorum olmayacak; bu olayların bize nasıl ulaşıp bizi etkilediği ve güncel, alakalı, yakın olayların bir parçası haline geldiğiyle ilgili.


Yazar hakkında : Simon King, Londra merkezli bir fotoğrafçı ve foto muhabiridir ve şu anda bir dizi uzun vadeli belgesel ve sokak fotoğrafçılığı projesinde çalışmaktadır. Bu makalede ifade edilen görüşler yalnızca yazara aittir. Çalışmalarını belgesel topluluğu The New Exit Photography Group’tan ve Instagram’dan takip edebilirsiniz .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.