Görüşler

Fotoğrafçıların Sosyal Medya Kullanımlarını Sınırlandırmaları için 4 Neden

Sosyal medyada o büyülü bir numarayı kovalama sürecinde, sanatçılar ne yazık ki zanaatlarını yapma yeteneklerini kaybediyorlar ve artık gelecek nesil sanatçıları şekillendirecek tek şeye odaklanmıyorlar.

Hızlandırmamız gereken süreçleri yavaşlatıyoruz. Bu, fotoğrafçı, yazar, yapımcı, tasarımcı vb. her görsel sanatçı için bir eylem çağrısıdır. Evet, siz. Sosyal medya, kendimizi işimize entegre etmemiz gerektiğine bizi ikna etti ve böylece yaptığımız şeyi en başta neden yaptığımızı unuttuk. Anlam yaratmak ve onu dinleyecek herkesle paylaşmak için buradayız.

Neden fotoğraf çekmeye başladığınız fikri, beğeniler, yorumlar, etiketler ve katılım denizinde kayboldu. Sosyal medya sizden en iyi şekilde yararlanıyor. En azından bir süreliğine sosyal medyayı kullanmayı bırakmanın zamanı geldi. Sosyal medyanın aldatmacasından ve illüzyonundan kaçmalısınız. Gerçek bir sanatçı olun ve sosyal medya kullanımınızı sınırlamak için bu 4 öneriyi takip edin ve görüntüleri göstermektense oluşturmaya daha çok odaklanın.

Fotoğrafçıların Sosyal Medya Kullanımlarını Sınırlandırmaları için 4 Neden
Dış dünyayı keşfetmek.

1. Neden: Sosyal Medya Pazarlamanın Her Şeyi ve Sonu Değil

Hepimiz sosyal medyanın hayatımızın büyük bir parçası olduğunu biliyoruz, ancak hedef kitlenize ulaşmanın tek yolu bu değil. Birinin “Sosyal medyam olmasaydı müşterilerime ulaşamazdım” dediğini kaç kez duyduğumu size anlatamam.

Bu doğru değil.

İnsanlar, “Zaman gelişiyor – henüz yetişmediniz” gibi şeyler veya başka araçlara bakmak yerine neden bildiklerine bağlı kalmaları gerektiğine dair herhangi bir rastgele bahane söyleyecekler. Ancak olay şu: Sosyal medyaya güvenmeden hedef kitlenize ulaşmanın pek çok harika yolu var.

İşte bazı fikirler:

  • Mükemmel SEO ile kişisel bir web sitesi oluşturun.
  • Sözleşmelere ve halka açık ağ oluşturma etkinliklerine katılın.
  • Facebook ve Google Adwords gibi sitelerde e-posta yardımı veya ücretli reklamlar gibi sosyal yardım girişimlerini kullanın.
  • Ağızdan ağza iletişim hala yeni müşteriler kazanmanın en iyi yollarından biridir!

Sosyal medya, adınızı duyurmak ve diğer fotoğrafçılarla bağlantı kurmak için harikadır, ancak araç kutusundaki tek araç bu değildir.

2. Neden: Algoritma Kurgusal Bir Boogie Man’dir

Algoritma sorun değil. İnsanlar.

Sosyal medyanın sizden sakladığı süper gizli müşteri paketinden para kazanmak için yeterli tepkiyi alabileceğiniz umuduyla, uyanık olduğunuz her saati sosyal medyada, bir milyon gönderi yayınlayarak ve bunlarla etkileşim kurarak geçirmeniz gerektiğine sizi ikna edenler onlardır.

Gerçek şu ki, birçok başarılı sanatçı “gizlenmeden” veya “gölge yasağı” olmadan günlerce ve haftalarca web’e içerik yüklemeden yaşayabilir. Bunu, işlerinin kalitesine odaklanarak, sosyal medyadan biraz zaman ayırarak ve tepki vereceklerini umarak (rastgele insanlar yerine) ağlarında doğru insanlara sahip olmaya daha fazla odaklanarak yapıyorlar. Ve tıpkı onlar gibi olabilirsiniz!

3. Neden: Gereksiz Dram

Bundan daha önce bahsetmiştim, ancak tekrar etmekte fayda var: sosyal medyada var olması gerekmeyen pek çok dram var.

Pek çok fotoğrafçının Facebook’taki fotoğraf hesaplarından yapılan gönderilerde etiketlendiğini ve insanların onları “Bu kişinin ortak bir arkadaş olduğunu biliyor muydunuz? Seni uyarmayı düşündüm, onlar [biraz kusur eklemek]”

Bu çok büyük bir sorun ve her zaman oluyor. Birisi size neden onlardan farklı siyasi/dini inançlara sahip insanların fotoğraflarını çektiğinizi sorduğunda bu bir şeydir. Birisinin 7 yıl önce bir doğum günü partisinde onlara pis bakışlar atan falanca kişiyle neden çalıştığınızı sorması başka bir şey. Ve birisinin, bir kişinin adını hecelemesine dayanamayan bir kişinin gönderilerinize yorum yapmasına nasıl cüret edersiniz diye sorması başka bir şeydir.

Evet, bu tür şeyler her zaman olur ve bunları daha önce görmediyseniz, umarım bir daha görmezsiniz. Ancak sosyal medyada bir fotoğrafçı olduğunuzda, insanlar kontrolünüz dışındaki şeyler için sürekli bir özür turuna çıkmanızı isteyecektir!

Fotografcilarin Sosyal Medya Kullanimlarini Sinirlandirmalari icin 4 Neden 002

4. Neden: Aslında Kimsenin Size 24 Saat Erişime İhtiyacı Yok

Sosyal medya güçlü bir araçtır. Ancak bu bir iş modeli değildir ve ne kadar olmasını isterseniz isteyin, diğer tüm pazarlama biçimlerinin yerine geçemez.

İster fotoğrafçı ister muhasebeci olun, hatırlamanız gereken en önemli şey, müşterilerinizin Instagram hesabınıza erişim için size ödeme yapmamasıdır. Hizmetlerinize ihtiyaçları olduğu ve bu hizmetleri iyi bir şekilde sunacağınıza güvendikleri için size ödeme yaparlar.

Bu nedenle, tüm iş modelinizi sosyal medya platformlarına dayandıracaksanız, bir program oluşturun ve buna bağlı kalın – ve bu programda oturumu kapattığınız ve bildirimleri kapattığınız bir zamanınız olsun (gerçi çoğu telefonun aslında planlanmış bir uyku modu vardır). otomatik olarak açılacak şekilde ayarlayabilirsiniz). Ve git ailenle vakit geçir! Hiçbir müşterinin size 7/24 erişmesi gerekmez. Soruşturmalar sabaha kadar bekleyebilir ve acil durumlar bile sabaha kadar bekleyebilir. Siz bir fotoğrafçısınız, doktor değilsiniz (SİZİ özellikle doktorları olarak işe almadıkları sürece).

Sosyal Medya Tek Yol Değil

Sosyal medya, fotoğrafçılar için harika bir araçtır, ancak tek araç değildir.

Sosyal medya fotoğrafçısı olmak istiyorsanız, sorun değil. Ancak bir fotoğrafçıysanız ve başarılı olmak için sosyal medyayı kullanmaya zorlandığınızı düşünüyorsanız – ve keşke farklı olsaydı – olabilir. Sırf işin yanlış bir şey yapmadığını çok iyi bildikleri için izlemeyi eğlenceli buldukları için bir işletmenin alevler içinde kalmasını izlemek için herhangi bir nedenle atlamayı bekleyen insan sürüleri ve algoritmalar tarafından kapana kısılmış hissetmeden işi canlandırmanın birçok başka yolu var.

Fotografcilarin Sosyal Medya Kullanimlarini Sinirlandirmalari icin 4 Neden 003
Önünüze yapıştırılmış bir ekran yokken dünya keşfetmek için güzel bir yer.

Facebook’un ve “gramın” dört duvarı dışında yaşanacak bir hayat ve yaratılacak güzel bir sanat var.


Tüm fotoğraflar Ethem Onur Parlar‘a aittir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.