Görüşler

Sismik Bir Değişim: Nikon’un RED’i Satın Almasının Sonuçları

Nikon’un bu haftaki sürpriz RED Digital Cinema’yı satın alması, sinema kamera alanında sarsıcı bir değişimi temsil ediyor. Bunun aynı zamanda yalnızca Nikon ve RED için değil aynı zamanda Nikon’un en büyük rakipleri de dahil olmak üzere dijital fotoğraf makinesi endüstrisinin geri kalanı için de geniş kapsamlı sonuçları var.

Ancak bu tartışmaya geçmeden önce Nikon’un RED satın alma işleminin henüz sonuçlanmadığını vurgulamakta fayda var. Satın alma sözleşmesinin uygulanabilirliği konusunda acil bir endişe olmasa da, tüm I’ler noktalanıp T’ler çizilene kadar anlaşmanın gerçekleşmeme ihtimali var.

Nikon Sinema Ortamını Yeniden Tanımlıyor

Satın alma sözleşmesinin istenilen sonuca ulaştığını ve Nikon’un RED’i satın alarak Amerikan sinema şirketini Nikon’un yüzde yüz iştiraki haline getirdiğini varsayarsak, manzarayı nasıl değiştirir?

Jim Jannard tarafından 2005 yılında Kaliforniya’da kurulan RED Digital Cinema kameraları, birçok önemli sinema filmi ve televizyon dizisini çekmek için kullanıldı. RED kameralar kullanılarak çekilen son zamanların öne çıkan yapımlarından bazıları arasında The Flash, The Matrix Resurrections, The Suicide Squad, Army of the Dead, Nobody ve The Irishman yer alıyor. RED’in dünyanın en büyük prodüksiyon ekipleri arasında güçlü bir yere sahip olduğunu görmek yetersiz kalır.

Nikon, tek bir hamlede dijital görüntüleme işini dönüştürdü. Bu, Nikon’un da önemli bir gelişmeye ihtiyacı olduğu anlamına gelmiyor. Tam tersi, şirket sadece mali açıdan iyi performans göstermekle kalmıyor, aynı zamanda mükemmel kameralar ve lensler üretiyor. Şirket aynı zamanda video alanında da önemli ilerlemeler kaydetti; Nikon Z8 ve Z9 gibi kameralar ciddi video işleri için son derece yetkin kameralar.

Video performansıyla ilgili olarak Nikon’un Z Sistemine karşı bir darbe varsa, sinema odaklı lenslerin eksikliğine işaret edebilirsiniz – en azından Nikon’un kendisinden, çünkü üçüncü taraf üreticiler bu boşluğu doldurmaya yardımcı olabilir.

Nikon'un RED'i Satın Almasının Sonuçları
Nikon Z8

RED, Nikon’u İkili Bir Tehdit Haline Getiriyor

Anlaşma tamamlandığında Nikon, hala çok iyi video kameralar olan dünyanın en iyi ve en güçlü fotoğraf kameralarından bazılarına ve piyasadaki en performanslı sinema kameraları arasında yer alacak. Bu kıskanılacak bir konum.

Her iki şirketteki bazı üst düzey yöneticilerin son birkaç günü Nikon’un cesur hamlesine öfkelenerek geçirdiğine şüphe yok.

Halka açık bir şirket olan Nikon, en son finansal sonuçlarını açıkladığında, bu parlak yeni satın alma maliyetinin ne kadar olduğunu görmek özellikle büyüleyici olacak. RED’in Hollywood’daki bir film stüdyosu da dahil olmak üzere yaklaşık 220 çalışanı ve mülkü var.

Nikon’un sadece şirketin kameraları temelinde RED ile ilgilenmesi ve belki de acı bir davayı nihayet sona erdirmesi için pek çok neden olsa da , bundan daha fazlası olmalı. RED halka açık bir şekilde işlem görmüyor, bu nedenle tam mali performansı incelemenin bir yolu yok, bu yüzden bunu şimdilik bir kenara bırakabiliriz.

Kâr veya potansiyel yokluk bir yana, RED’in Nikon’a kesinlikle sunduğu şey, sektöre yön veren kameralar, tescilli RAW sıkıştırma teknolojisi, görüntü sinyali işleme ve benzersiz renk bilimidir. Bunların hepsi Nikon’un kendi fotoğraf makinelerine uygulayabileceği şeyler.

Davaya çok fazla zaman harcamak istemem ama Nikon’un, RED’in kendi özel sıkıştırma teknolojisine sahip olduğu konusunda güçlü bir iddiası olmadığı konusunda öne sürdüğü argümanların artık Nikon’un patent sahibi olacağı için daha az geçerli olması gerektiğini düşünüyorum. Eminim ki Nikon bir rakibin savunmasını test etmesine pek sıcak bakmıyor.

RED aynı zamanda görüntü sensörü teknolojisiyle de saygı görüyor. Ancak biraz duman ve aynalara rağmen RED’in sensörlerini üretmesi mümkün değil. Elbette bunları tasarlayabilir ve spesifikasyonları tasarlayabilir, ancak bir dökümhane şirketi değildir. RED aynı zamanda üst düzey sinema kameralarında yığılmış görüntü sensörleriyle de çalışıyor ve bunu birkaç yıldır yapıyor. Eminim Nikon bu teknolojiyi fotoğraf makinelerinde kullanmanın bazı ilginç yollarını bulabilir. RED’in görüntü sensörü uzmanlığı şüphesiz Nikon için büyük değer taşıyor.

red v raptor x 1
RED’in V-Raptor (X) ve V-Raptor (X) XL video kameraları, yeni geliştirilen küresel deklanşör görüntü sensörlerine sahiptir.

Nikon’un RED’i satın alma niyetiyle ilgili nispeten kısa basın açıklamasına dayanarak şirket, Nikon’un ürün geliştirme, mühendislik, görüntü işleme, optik teknoloji ve kullanıcı deneyimi alanındaki uzmanlığı da dahil olmak üzere RED’in dijital sinema kamerası işini yükseltebilecek farklı yolların da tanıtımını yapıyor. Nikon ayrıca, RED’in ürün tekliflerini lojistik ve pazarlama açısından geliştirmeye yardımcı olabilecek geniş ve güçlü bir iş bağlantıları ağına da sahiptir.

Nikon’un otomatik odaklama teknolojisini geliştirme konusunda zengin bir geçmişi var ve yakın zamanda yapay zeka destekli otomatik odaklama özelliklerine büyük yatırımlar yaptı; dolayısıyla bu, RED müşterilerinin ufukta umabileceği bir şey.

Optik veya lensler bu anlaşmanın özellikle ilginç bir bileşenidir. Yeni başlayanlar için Nikon’un Z sistemi, sinema dostu sağlam bir cam yelpazesinden veya en azından zorlu videografi için tasarlanmış lenslerden yoksundur. Dahası, RED’in kameraları, Nikon’un en büyük rakiplerinden bazılarının uyumluluğu da dahil olmak üzere çok çeşitli lens montaj seçenekleri içermesiyle ünlüdür.

Örneğin Komodo 6K ve V-Raptor 8K kameralar Canon RF montajıyla birlikte gelir. Nikon, Canon RF yuvasına sahip RED fotoğraf makineleri satmaya devam edecek mi? Muhtemelen. Nikon, Nikon Z montajlı RED fotoğraf makineleri sunmaya başlayacak mı? Belki, ama tam olarak ne amaçla?

RED’in düşüncelerine gelince, şirketin basın açıklaması Nikon’unki kadar kısa. Ancak RED şunu söylüyor:

Bu satın alma, profesyonel ve tüketici görüntüleme alanındaki zengin mirasını RED’in yenilikçi gücüyle birleştiren Nikon için önemli bir dönüm noktasına işaret ediyor.Nikon ve RED birlikte, profesyonel dijital sinema kamerası pazarını yeniden tanımlamaya hazırlanıyor ve film ve video prodüksiyonunda mümkün olanın sınırlarını zorlamaya devam edecek heyecan verici bir ürün geliştirme geleceği vaat ediyor.

Nikon Bir Gecede Videoda Büyük Oyuncu Oldu

Nikon, RED’i satın alarak, ürünleri önemli ölçüde gelişme gösterse de sinema dünyasında büyük ilgi görmekte zorlanan küçük ve saygın bir oyuncudan önemli bir oyuncuya dönüştü. Böylece Nikon, şirketin yıllardır katılmaya çalıştığı bir sohbetin içine girmeyi başardı.

Ancak Nikon’un RED markası, kameraları, lensleri ve teknolojisine ilişkin planlarıyla ilgili pek çok soru var.

Nikon yeni keşfettiği güce ve etkiye yaklaşmak için ilham arıyorsa, profesyonel fotoğraf ve video alanlarındaki bir güç olan rakibi Sony’ye bakması yeterli.

Sony, E-Mount Alpha kameralarının yanı sıra başarılı bir sinema kamerası operasyonuna da sahip. FX3, FX6 ve FX9 gibi kameralar büyük hareketli görüntülerde kullanılmış ve Sony’nin değiştirilebilir lensli Alpha kameralarıyla aynı E adaptörlü lensleri kabul etmektedir. Ancak Sony’nin ayrıca sinema endüstrisi standardı PL lens yuvasına sahip tam çerçeve sinema kamerası olan Venice serisi de var.

Buradaki küçük fark, Sony’nin devasa E adaptörlü kamera ve lens kütüphanesine rağmen PL lensler (CineAlta serisi) de üretmesidir. Buna karşılık Nikon’un ürün yelpazesinde halihazırda sinemaya özel lensler bulunmuyor. RED’e gelince, on yıldan biraz daha uzun bir süre önce lensler üretiyordu. Pek iyi gitmedi.

Canon ayrıca, RED veya Sony kadar olmasa da, sinema kameralarıyla da yoğun bir şekilde ilgileniyor. EF ve RF lenslerini RED kameralarda kullanan görüntü yönetmenlerine büyük ölçüde güveniyordu.

Nikon’un RED’e yönelik potansiyel yönelimi hakkında fikir sahibi olmak için çok fazla beklememize gerek kalmayabilir. Dünyanın en büyük video fuarlarından biri olan NAB, 13 Nisan’da Las Vegas’ta başlıyor. RED sık sık katılımcıdır; bu yıl yokluğu şaşırtıcı olurdu. Nikon da her yıl orada bulunuyor ve her ikisinin de yeni ortaklıklarının tanıtımını yaptığını görmemek çok tuhaf olurdu.

Satın Almasının Sonuçları

Nikon’un (ve RED’in) Potansiyeli Önemlidir

Nikon’un RED satın alımını kesin olarak kullanma şekli ve önümüzdeki birkaç yıl içinde piyasaya sürülecek ürünler ne olursa olsun, Nikon’un artık dijital sinema kamerası pazarında önemli bir güç olduğu hemen anlaşılıyor. Nikon ikinci (veya daha doğrusu beşinci) kemandan başrol oynamaya geçti.

Nikon’un bu satın alımı, “Onları yenemediğinizde satın alın” örneğinin mükemmel bir örneği olmasının ötesinde, aynı zamanda bir ustalık işidir. Nikon için buradaki potansiyel çok büyük ve eğer şirket bu durumu ele alır ve aynasız fotoğraf makinesi alanında toparlanmayı başarırsa, potansiyel eninde sonunda gerçekleşecektir.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.