Hikayeler

Lahaina’da Fotoğrafçılar Yıkıcı Yangınların Ardından Geleceğe Bakıyor

Lahaina'da Fotoğrafçılar Yıkıcı Yangınların Ardından Geleceğe Bakıyor
Hawaii Arazi ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı

Hawaii‘nin Lahaina kentinde fotoğrafçı olan Rachael Zimmerman, yangınların çıktığı gün sabahın erken saatlerinde şiddetli rüzgarın gürültüsüyle uyandı. Sersemlemiş bir sis içinde, apartman dairesinin uçuşan ekran pencerelerini onarıyor, ancak pencereden dışarı baktığında uzakta bazı alevler görebiliyor. Zimmerman 911’i arar ve ona trafo elektrik hattının patladığını ancak yangının söndürüldüğünü söyler. Yatağına geri döner.

Tekrar uyandığında, günün geri kalanında olduğu gibi elektrikler kesiktir. Rüzgâr daha da şiddetleniyor ama boğucu sıcaktan ve klimayı ya da fanları çalıştıracak gücün olmaması nedeniyle pencerelerini tamamen kapatamıyor. Sonunda duman kokusu alıyor.

Zimmerman ve ortağı ellerinden ne geliyorsa toplamaya başlıyor. Hepsini olmasa da bazı kamera ekipmanlarını, bir günlüğü, bazı sabit diskleri ve annesine ait olan ve dünyayı dolaşan bir bisikleti alıp aceleyle ne getireceğini hatırlamaya çalışıyor.

Arabaya yüklendikten sonra köpekleriyle birlikte ayrılırlar, ancak tıkanıklıkla karşılaşırlar. Yolda Zimmerman, daha önce yandığını gördüğü şeyin yalnızca kuzeydeki yangın olmadığını fark eder. Doğudan da bir yangın geliyor.

Lahainada Fotografcilar Yikici Yanginlarin Ardindan Gelecege Bakiyor 001
Hawaii Arazi ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı

“Sanki ağlıyormuşum gibi çok korkutucuydu. Ne olacağını bilmiyordum,” diyor Zimmerman.

Sonunda güneye giderler ve başarısız bir şekilde arkadaşlarına ve sevdiklerine ulaşmaya çalışırlar.

“Lahaina’daki her arkadaşım gibi ben de aramaya çalıştım, yaklaşık 10 kez aradım, muhtemelen 25 kişiyi aradım ve kimse cevap vermedi, bu çok korkutucuydu” diyor. On dakika sonra tekrar yangından uzaklaşmak zorunda kaldılar.

Ancak Zimmerman, sonunda acil tehlikeden kurtulmayı başardıktan sonra sırada ne olduğunu merak ediyor.

Lahainada Fotografcilar Yikici Yanginlarin Ardindan Gelecege Bakiyor 002

Zimmerman, evlerini kasıp kavuran orman yangınlarından sonra Lahaina’da ileriye doğru bir yol bulmaya çalışan pek çok kişiden biri. Dönecek bir evi olmadığını söyler. Üstelik kendisi ve diğer birçok fotoğrafçı, bölgedeki turizmle iç içe olan işlerini nasıl kurtarabileceklerini merak ediyor.

Zimmerman, “Gerçekten mağlup olduğumu ve uğruna çok çalıştığım bir işi yeniden başlatmak zorunda kaldığımı hissediyorum” diyor. “Ve sonra hiçbir sebep olmadan benden alındı.”

Maddi kayıpların ötesinde, Zimmerman haftalardır sevdiklerinin izini sürüyor ve yakın çevresinin hesaba katıldığını söylese de, kendi toplumunda bunu başaramayan başkalarını da tanıyor.

Doğup büyüdüğü Maui’nin kuzey kıyısındaki Paia’da fotoğrafçı olan Brittney Baker da benzer bir deneyimi yansıtıyor.

Lahainada Fotografcilar Yikici Yanginlarin Ardindan Gelecege Bakiyor 004
Britney Baker

Baker, “Maui’de yaşayan her insan ya birini kaybetmiştir ya da kaybolan birini tanıyor” dedi . Ayrıca insanların yangından kurtulmayı başardıklarını ancak sırtlarındaki kıyafetlerden başka hiçbir şeylerinin kalmadığını da biliyor.

Bu yazının yazıldığı an itibarıyla ölü sayısı 97 kişiydi, 22 kişi ise hâlâ kayıptı.

‘Maui’de bunu başarmak kolay değil’

Lahainada Fotografcilar Yikici Yanginlarin Ardindan Gelecege Bakiyor 005
Britney Baker

Maui’deki fotoğrafçılık endüstrisi meşgul. Hawaii’nin sunduğu cennet için gelen sayısız aile, çift veya birey var; o kadar ki bu, aşırı turizmle bağlantılı su kıtlığına neden oluyor. Ancak şu anda Maui’de durum böyle değil ve muhtemelen bir süre de öyle olmayacak. Her ne kadar çok fazla fırsat olsa da, bir o kadar da rekabet var. Zimmerman, beş dakikalık mesafede 10 çalışan fotoğrafçının daha bulunduğunu belirtiyor.

Zimmerman, “Maui’de bunu başarmak kolay değil” diyor. “Orada kendi işinizin sahibi olmanın kesinlikle çok fazla kararlılık ve çok fazla çalışma gerektirdiğini düşünüyorum.”

Bölge toparlanmaya devam ettiği ve pek çok kişi hala kayıp olduğu için Lahaina şu anda kapalı kalıyor, ancak Maui’nin geri kalanı açık. Ancak Hawai turizminin yangınlardan önce bile tartışmalı olduğunu belirtmek gerekir. Endüstrinin yerel halkın ve adanın kaynaklarını tüketmesi nedeniyle Hawaii yerlileri ve Hawaii’de yaşayanlar giderek artan bir şekilde turistlerden gelmemelerini istiyor. Hem Zimmerman hem de Baker, Hawaii’deki insanların genel olarak turizm konusunda karışık duygulara sahip olduğunu kabul ediyor, ancak bununla birlikte birçok insanın geçim kaynağının da turizme bağlı olduğu tavizi geliyor. Baker, işinin yaklaşık yüzde 95’inin turist müşterilerden oluştuğunu söylüyor.

Yangınların ardından yakın gelecekte bu iş neredeyse tamamen silindi.

Lahainada Fotografcilar Yikici Yanginlarin Ardindan Gelecege Bakiyor 006

Baker, “Hemen 24 ila 48 saat içinde, benim ve tanıdığım ve birlikte çalıştığım fotoğrafçıların çoğunun önümüzdeki birkaç ay içinde gelecekteki konserlerinin yaklaşık yüzde 75’ini iptal ettiğini söyleyebilirim” diyor. Ani gelir kaybı, fotoğrafçıları depozitoları iade ederken zor durumda bıraktı.

Zimmerman’ın daha önce birlikte çalıştığı bir sörf kampında ekim ayı için bir işi vardı. Artık bu işletme yerinden edilmiş insanları barındırıyor ve ufukta geliri olmayan işletmeler için kartopu etkisi yaratıyor.

Lahainada Fotografcilar Yikici Yanginlarin Ardindan Gelecege Bakiyor 007

Maui adası artık turistlere açık ancak Lahaina’nın bulunduğu batı yakası kapalı kalıyor. Bu Baker’ın iki ucu keskin kılıç olarak tanımladığı bir durum.

Baker, “Bu iki tarafı keskin bir kılıç çünkü burası benim evim” diyor. “Bir yandan etkilenen ve kaybeden herkes için çok derin duygular besliyorum. Ve biliyorsunuz, insanlar adamız turizmle aşırı yüklendiğinde, ihtiyaç duyabileceğimiz kaynakları alıyorlar, bilirsiniz, tuvalet kağıdı, su, polisi böyle şeyler için kullanmak gibi şeyler. Bu yüzden biraz daha yavaş olması güzel çünkü zihinsel, duygusal ve fiziksel olarak toparlanmak için kesinlikle biraz zamana ihtiyacımız vardı.

Ancak Baker, yerel işletmelere giden turistlerin geliri olmadan ihtiyaç sahiplerine yardım etmenin mümkün olmayacağını da ekliyor.

‘Yaşayacak yerim yok’

Lahainada Fotografcilar Yikici Yanginlarin Ardindan Gelecege Bakiyor 008

Yangınlardan önce bile Hawaii’deki profesyonel ve hatta amatör fotoğrafçıların mücadele etmesi gereken benzersiz mücadeleler var. Zimmerman, örneğin pek çok yerin doğrudan lityum pil göndermeyeceğini açıklıyor. Yerel fotoğrafçıların, onları anakaraya götürmek ve el bagajında ​​tutmak (buna izin verilir) veya uygun bir nakliye seçeneği aramak gibi geçici çözümler bulması gerekiyor.

Görünüşe göre neredeyse her şeyi elde etmek daha zor, daha pahalı veya her ikisi de. Aynı şey konut için de geçerli. Zimmerman, yıkıcı orman yangınlarının ardından bile insanların yine de taşınmak istediğini söylüyor.

Lahainada Fotografcilar Yikici Yanginlarin Ardindan Gelecege Bakiyor 009
Britney Baker

Baker, “İnsanlar hâlâ Maui’ye taşınıyor” diyor. Yangınlardan sonra bile Facebook’taki konut sayfalarında paylaşım yapan, iş veya başka nedenlerden dolayı taşınmak isteyen insanlar gördüğünü belirtiyor. Facebook’un pek çok konut sitesinde bulunuyorum. Gelen sakinlerin çok ihtiyaç duyulan kaynaklar üzerinde daha fazla baskı oluşturduğunu ekliyor.

Yıllardır Lahaina’da veya Maui’nin diğer bölgelerinde yaşayan aynı fotoğrafçılar uygun fiyatlı konut bulamıyor. Konut durumu da turizm sorunuyla aynı tartışmayı yansıtıyor. Konut krizi, özellikle soylulaştırmanın artan bir faktör haline gelmesiyle birlikte, ortalama bir sakinin ev satın almasını neredeyse imkansız hale getirdi.

“Orada yaşayacak bir yerim yok. Zimmerman, “Ve artık hiçbir işim olmadığında ev kredimi ve kiramı ödeyemiyorum” dedi.

‘Biraz daha dayanacağız’

Lahainada Fotografcilar Yikici Yanginlarin Ardindan Gelecege Bakiyor 010

Daha az iş, artan maliyetler ve rekabetçi bir alanla Maui’deki fotoğrafçılar, nasıl görünürse görünsün, ilerlemek zorunda kalıyor.

“Biraz daha dayanıyoruz, diğer tarafta neler yapabileceğimize bakıyoruz ve gerçekten de parmaklarımızı çaprazlıyoruz ve Kasım ve Aralık aylarında iyi bir pay alacağımızı umuyoruz. Genellikle üzerinde çalıştığımız ada,” diyor Baker.

Zimmerman, hem artık ayakta olmayan evinin ipoteğini ödeyemeyeceği, hem de yeni bir ev kiralayamayacağı için, geldiği ve fotoğrafçılığa başladığı yer olan Colorado’da çalışıyor. Ve yakın gelecekte sigorta ödemeleri beklenmiyor. Tahliyeden bu yana günlerini sürekli telefonda yaşam durumunu çözmeye çalışarak geçirdiğini söylüyor.

“Hala hava için ipotek ödüyorum. Bunu üç ay erteleyebildim, ancak üç ayın sonunda toplu ödemenin ödenmesi gerekiyor,” diye paylaşıyor Zimmerman.

Lahainada Fotografcilar Yikici Yanginlarin Ardindan Gelecege Bakiyor 011

Tıpkı Baker gibi o da kiraların astronomik fiyatlara yükseldiğini gördü.

“Maui’de olmayı, toplumumuza yardım etmeyi ve oradaki kayıplarımızın yasını tutmayı ne kadar istesem de iflas edeceğim. Şimdilik ailemin yanında kalıp bir süre burada bir şeyler inşa etmeye çalışmaktan başka seçeneğim yok.”

Hem Baker hem de Zimmerman, bireysel Venmo hesaplarının, fotoğrafçı ya da diğer kişiler için fon sağlamanın en iyi yolu olduğunu belirtti. Lahaina_ohana_venmo adlı Instagram hesabı, ihtiyacı olanların hikayelerini ve Venmo profillerini paylaşıyor. Maui Halk Fonu ve Maui Yükselişine Yardım kuruluşları da yardıma ihtiyacı olanlara doğrudan yardım sağlıyor.

Lahainada Fotografcilar Yikici Yanginlarin Ardindan Gelecege Bakiyor 012

Zimmerman, her türlü yardımın takdir edilse de, istenmeyen ve kullanılmış kıyafetleri giymek zorunda kalmak yerine temel giyim eşyalarını alabilmenin daha onurlu bir şey olduğuna dikkat çekiyor. Ve Kızıl Haç gibi bazı kuruluşlar, geçerli seçenekler olarak sunmak için çok fazla bürokrasiye yer verdi. Zimmerman, kendisine bir sığınma evinde bizzat bulunmadan bağış alamayacağının söylendiğini ancak sığınma evlerinin çoktan dolup taştığını söylüyor.

Zimmerman, “Şu anda birçok insan için en iyi yardımın, en iyi yardımın parasal bağışlar olduğunu düşünüyorum çünkü benim gibi birçok insanın ödemesi gereken faturaları var ve işsizken bunu nasıl ödeyeceğim” dedi. Bölgeden çıkamayanların hava temizleme cihazı, şişe suyu gibi ihtiyaçlara da ihtiyaç duyduğunu ifade eden Dr.

Geçimini sağlamaya çalışan ve takvimlerinden konserlerin kaybolmasını izleyen aynı fotoğrafçılar, bazen su gibi temel ihtiyaçları satın almak için hesaplarından karşılayabilecekleri parayı çekerek harekete geçtiler. Baker, anakaradaki müşterilerinin ve birlikte çalıştığı şirketlerin onlara ulaşıp bağışta bulunduğunu, böylece tedarik listeleri almasına ve ihtiyacı olanlara doğrudan ürün satın almasına olanak sağladığını söyledi. Birisi yakın gelecekte ziyaret etmeyi planlıyorsa, kişisel olarak insanlara yerel işletmelerde para harcayıp topluma geri vermenin yanı sıra malzeme bağışlamalarını da tavsiye ediyor.

“Yangınların meydana gelmesinden sonraki hafta, gönüllü olarak çalıştığım sırada, bizimle birlikte gönüllü kalabalığının arasında çok sayıda ziyaretçinin ve aile tatillerini gelmek için durduran çok sayıda turistin olduğunu duyduğumda o kadar [minnettardım ki], fiziksel olarak zamanlarını bağışlayın.


Resim kredisi: Fotoğraflar Hawaii Arazi ve Doğal Kaynaklar Departmanı ve Brittney Baker tarafından çekilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.