Kütüphane

Dijital Kamera Obscura Nasıl Yapılır

Kamera aksesuarı üreticisi Fotodiox, bir kutu, büyüteç ve buzlu plastikten hem video hem de fotoğraf çekimi için kullanılabilecek bir dijital kamera obscura‘nın nasıl yapıldığını açıklayan bir video yayınladı.

Yapının süper basit olacağı vaat ediliyor ve sıra dışı bir video yakalama cihazının yanı sıra eğlenceli bir fotoğraf aracıyla sonuçlanıyor. Fotoğraflar ve videolar cihazın arka tarafının fotoğrafını çekerek dijitalleştirilebilse de, Sean Anderson ayrıca bir belge tarayıcı kullanarak fotoğrafların “gerçek” dijitalleştirilmiş versiyonlarının nasıl yapıldığını da gösteriyor.

Camera Obscura, var olan en eski kamera türüdür ve pratikte temelleri paleolitik mağara resimlerine kadar uzanır. Bununla birlikte, en eski yazılı gözlemler Mozi adlı Çince metinde yaklaşık 470 BCE’ye kadar uzanıyor.

Anderson tarafından yukarıdaki videoda gösterilen konsept inanılmaz derecede basittir: Önüne bir iğne deliği veya arkaya ışık yansıtan bir lens takılmış bir kutu kullanır. Objektif, kutunun arka tarafının bu ön elemana olan mesafesini değiştirerek odaklanabilir. Bu durumda Anderson, yansıyan görüntüyü fotoğraflayabilmek veya tarayabilmek için bir buzlu plastik levha kullanır.

Dijital Kamera Obscura Nasıl Yapılır

Dijital Kamera Obscura Nasıl Yapılır
Sequence 04.00 00 55 07.Still007 800x450 1
Dijital Kamera Obscura Nasıl Yapılır 16

Camera Obscuras, oluşturması ve denemesi için eğlenceli ve kolay bir temel fotoğrafçılık aracıdır, ancak bir tanesiyle oluşturulan görüntüleri dijitalleştirmek için taşınabilir bir belge tarayıcı kullansaydınız ne olurdu? Bu videoda, Anderson size bir karton kutu, bir büyüteç ve biraz buzlu plastikten nasıl karanlık bir kamera yaptığını ve onunla lo-fi geniş formatlı dijital görüntüler oluşturmak için bir iScan taşınabilir belge tarayıcısını nasıl kullandığını gösteriyor.

Anderson’ın belirttiği gibi, ressamlar, görüntüyü cihaza yansıtıldığı gibi izleyebildiğinden, insanların veya manzaraların doğru yorumlarını oluşturmak için dev kamera obscura’yı kullandılar. Zamanla ve film ve dijital popülerlik arttıkça, camera obscura çoğunlukla hobilerin dışında kullanım dışı kaldı.

Sequence 04.00 00 37 02.Still004 800x450 1
Sequence 04.00 00 41 02.Still005 800x450 1

Dolayısıyla bu proje daha çok eğitim amaçlı veya sadece eğlence amaçlı olacak bir şey. Anderson, bir camera obscura videosu yapmak için çok basit bir kurulumu nasıl kullandığını ve “geniş format” sistemini kullanarak yaptığı tüm görüntüleri dijitalleştirmek için elde taşınır bir tarayıcıyı nasıl kullandığını gösteriyor.

Sequence 04.00 00 17 20.Still002 800x450 1
Dijital Kamera Obscura Nasıl Yapılır 17
Sequence 04.00 01 04 02.Still008 800x450 1

Aşağıda dijital kamera obscura ile çektiği fotoğraflardan bazıları:

Sean Anderson ve Fotodiox’tan daha fazlası için şirketin YouTube kanalına abone olmayı unutmayın.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu