Haberler

Yeni Keşfedilen Görüntüler, 1941’deki “Yeşil Bilet” Son Dönemine Işık Tuttu

Paris’teki The Shoah Memorial, Alman yetkililerin girişimiyle II.Dünya Savaşı sırasında Fransız polisi tarafından Paris’te Yahudilerin ilk toplu tutuklanmasını ayrıntılı olarak gösteren bir dizi yakın zamanda keşfedilen fotoğraf elde etti.

Gymnase Japy
Gymnase Japy: Akrabalardan, genellikle eşler ve onların çocukları, çağrılan erkeklerden
erkeklerden ayırmaları istenir .Kendilerinden 2-3 gün boyunca birkaç şeyle geri gelmeleri istendi.
Verilen nedenler aynıdır: “durumun incelenmesi”.

14 Mayıs 1941 Çarşamba günü, çoğunluğu Romanya, Çekoslovakya ve özellikle Polonya’dan mülteciler olmak üzere 3.700 erkek, Paris polisinden onları bir ” durum incelemesi ” için çağıran sözde “yeşil bilet” aldı . Yanlarında bir akraba veya arkadaş getirmeleri istendi. Kendi ülkelerinde anti-Semitizm ve zulümden kaçan, savaşın başında orduya yazılan ve Fransa için savaşan bu adamlar, çoğu aile geçimini sağlayanlar, basit bir statü değerlendirmesi bekliyorlardı.

Kütükler ”, Napolyon kışlası (4. Bölge), Minimes kışlası (3.) ve Japy spor salonu (11.) ve ayrıca şehir ve banliyölerdeki bazı polis karakolları dahil olmak üzere birkaç toplantı merkezini gösterdi.

Yeşil Bilet
Semt sakinleri, artık tutsak olan komşularına ayrılan kaderi
ve Japon spor salonunun etrafında hüküm süren alışılmadık duyguyu keşfederler.

Bu operasyon için talep edilen ana site olan Japon spor salonunda, sabah saat 7: 00’de 1.061 Yahudi çağrıldı. Sekiz yüz cevap verdi. Varışta, bir kontrol noktasından geçtiler ve spor salonunun içinde gözaltına alındı. Onlara eşlik eden kişiden tutuklanan kişinin evine gitmesi ve içinde kişisel eşyalarının bulunduğu bir bavulla dönmesi istenmiştir.

O gün, 3.700 tutuklanan Yahudi Fransız polisi tarafından özel otobüslerle Austerlitz tren istasyonuna nakledildi ve ardından Pithiviers ve Beaune-la-Rolande (Loiret) kamplarında hapsedildi. Bir yıldan fazla bir süre orada tutulduktan sonra 25 Haziran, 28 Haziran ve 17 Temmuz 1942 konvoylarıyla doğrudan Auschwitz-Birkenau kampına sürüldü. Takma adı “Yeşil Bilet Toplantısı” idi, bu ilk büyük ölçekli oldu ünlü Vel’d’Hiv Roundup’tan on altı ay önce, işgal altındaki Fransa’daki Yahudileri hedef alan operasyon.

Yeni Kesfedilen Goruntuler 1941deki Yesil Bilet Son Donemine Isik Tuttu 003
Gymnase Japy: Bazı erkekler hala celplerini taşıyarak geliyorlar ve spor salonunun girişini koruyan polisler tarafından kabul ediliyorlar. Çocuklu kadınlar valiz ve paketlerle geliyor. Aşağıdaki sahneler onların sıraya girdiğini ve bavulları teslim etme sırasının gelmesini beklediğini göstermektedir.

Propaganda fotoğrafları

Tutuklamaların olduğu gün, bir Wehrmacht’ın endoktrinasyondan sorumlu birimi olan Propagandakompanie’den (PK) bir Alman fotoğrafçı, Japy spor salonunda hazır bulundu. Shoah Anıtı onu adıyla tanımladı: Orduya askere alınan ve işgal altındaki Fransa’ya gönderilen eski bir Berlin reklam yöneticisi olan Harry Croner. PK, fotoğrafçılar, kameramanlar, radyo ve basın muhabirleri istihdam etti ve doğrudan Alman Propaganda Bakanı Joseph Goebbels tarafından kontrol edildi.

Yeni Kesfedilen Goruntuler 1941deki Yesil Bilet Son Donemine Isik Tuttu 004
14 Mayıs 1941’de yabancı Yahudilerin tutuklandığı Paris XI Gymnase
Japy’nin içinde. Fransa’daki Yahudi işlerinden sorumlu SS Theodor Dannecker ile bir Alman heyeti
ve Polis Valisi François Bard liderliğindeki bir Fransız heyeti incelemeye geldi.

Fotoğrafçı, Paris Gestapo’da “Yahudi sorunu” ndan sorumlu bölüm başkanı Theodor Dannecker (1913–1945) ve Paris’te yeni atanan Polis Şefi François Bard (1889–1944) dahil olmak üzere Alman yetkilileri takip etti. . Görüntüler, bu “kahramanları” operasyonu tartışırken açıkça gösteriyor ve toplamanın ilerleyişini aşama aşama yeniden izlememize izin veriyor.

Fotoğraflar ayrıca spor salonundaki tribünlerde kalabalık olan tutuklu erkekleri de gösteriyor. Toplamanın bu ilk aşaması bir tuzaktan başka bir şey değildi: Yahudiler yalnızca kendilerini bir fare kapanı içinde bulmaları için çağrıldılar, çoğunlukla eşleriyle birlikte. Dışarıda, diğer adamlar onların ayak izlerini takip etti. Ellerinde celpleri, spor salonunun girişinde polis tarafından alındı; bir dizi kadın ve çocuk büyüdükçe bile ailelerine veda ettiler. Sanayi mahallesi tamamen kordon altına alınmıştı. Komşular pencerelerden baktı. Aileler sokakta toplanıp sevdiklerinin haberlerini bekliyorlardı. Yüzleri ıstıraba ihanet etti. Polis caddeyi kapattı ve sonra onu boşalttı.

Yeni Kesfedilen Goruntuler 1941deki Yesil Bilet Son Donemine Isik Tuttu 005
Gymnasium Japy: Tutuklanan erkekler yerdeki tribünlere park edilmiş durumda. Spor salonunun merkezi boş. Sadece polisler dolaşıyordu. Baskının ilk aşaması çoktan gerçekleşmişti: Çağrılan Yahudiler fare kapanı içine girmişlerdi. İlk kez, Japy’nin içi ve tıkışmış yüzlerce Yahudi adam keşfedildi.
Yeni Kesfedilen Goruntuler 1941deki Yesil Bilet Son Donemine Isik Tuttu 006
Japon spor salonunun önünde kaldırımda bekleyen ailelerin, Fransız polisi tarafından spor salonundan uzaklaşmaya zorlanması. Aileler acıya dalar ve spor salonunun etrafında toplanırlar.
Yeni Kesfedilen Goruntuler 1941deki Yesil Bilet Son Donemine Isik Tuttu 007
Birkaç saat sonra, adamlar binayı polis koruması altında terk ettiler ve Austerlitz istasyonuna nakledilmeleri için talep edilen otobüslere binmek zorunda kaldılar.

Harry Croner ayrıca Yahudilerin kişisel eşyalarıyla spor salonundan çıkarken ve polis tarafından otobüslere kadar eşlik edilirken fotoğraflarını çekti. Tutuklular önce tren istasyonuna – sınır dışı edilmelerinin ikinci aşaması -, ardından Almanya’daki imha kamplarına son varış yerlerinden önce Loiret bölgesindeki toplama kamplarına götürülecek. Bu görüntülerden biri özellikle tarihsel değere sahiptir: Pithiviers’de şimdiye kadar hiçbir resmi bulunmayan ve daha sonra Vel’d’Hiv sürgünlerinin kayıt altına alındığı yer olacak olan siyah bir hangar görüntüsü ve aşağıdakiler sürgün dalgası yaşandı.

Shoah Memorial toplamda iki uzman koleksiyoncudan beş kontak sayfası satın aldı. 182’den 187’ye kadar numaralandırılan bu plakalar – 185 plakası eksik – 98’e kadar fotoğraf ekliyor. Beş rulo film, işbirlikçi basın tarafından yayınlanan bir avuç fotoğraftan çok farklı bir gerçeklik sunuyor. İlk defa tutuklama sahnesi birkaç açıdan yakalandı ve faillerin yüzlerine bir göz atabiliyoruz. Daha da önemlisi, daha önce propagandayla insanlıktan çıkarılan ya da raporlardan tamamen silinen yakalananların aileleri artık fotoğraflarda görülebiliyor.

Yeni Kesfedilen Goruntuler 1941deki Yesil Bilet Son Donemine Isik Tuttu 008
Paris’te çeşitli toplantı yerlerinde tutuklanan 3.710 erkek, Pithiviers ve Beaune-la-Rolande kamplarında hapsedilmek üzere Austerlitz tren istasyonuna nakledildi. Beaune-la-Rolande kampına 2.140 kişilik iki konvoy ve Pithiviers kampına 1.570 kişilik iki konvoy olmak üzere dört binek otomobil konvoyu oluşturuldu. Bu konvoylar 14 Mayıs öğleden sonra geldi.
Yeni Kesfedilen Goruntuler 1941deki Yesil Bilet Son Donemine Isik Tuttu 009
Theodor Dannecker, Austerlitz tren istasyonunda toplanan Yahudilerin transferini denetler. Bu toplantının fotoğraflarındaki varlığı, tüm süreci takip ettiğini ve denetlediğini gösteriyor.
Yeni Kesfedilen Goruntuler 1941deki Yesil Bilet Son Donemine Isik Tuttu 010
Pithiviers’de, daha sonra Vel d’Hiv’de toplananların ve sürgünlerin kayıt yeri olan Yahudilerin tutuklanması sırasında şimdiye kadar hiçbir görüntüsü olmayan siyah hangarın daha önce hiç görülmemiş bir görüntüsü.
Yeni Kesfedilen Goruntuler 1941deki Yesil Bilet Son Donemine Isik Tuttu 011
Beaune la Rolande kampını seyreden bir gözetleme kulesine asılmış olan fotoğrafın solundaki jandarma, Nuit et Brouillard filminin 1955 yılında gösterime girdiği sırada sansürlenen simgesel fotoğrafıdır.
Yeni Kesfedilen Goruntuler 1941deki Yesil Bilet Son Donemine Isik Tuttu 012 1
Fotoğraflar, Pithiviers ve Beaune-la Rolande kamplarında toplamanın ertesi günü çekildi. Adamlar hala yapım aşamasında olan soğuk, sağlıksız kışlalara taşınmak zorunda kaldı. Yataklarda şilte olarak kullanılan saman hala kışlanın dışındaydı.
Yeni Kesfedilen Goruntuler 1941deki Yesil Bilet Son Donemine Isik Tuttu 013 1
Fotoğraflar, Pithiviers ve Beaune-la Rolande kamplarında toplamanın ertesi günü çekildi. Adamlar hala yapım aşamasında olan soğuk, sağlıksız kışlalara taşınmak zorunda kaldı. Yataklarda şilte olarak kullanılan saman hala kışlanın dışındaydı.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.