Makaleler

David Wadelton : Small Business

David Wadelton, fotoğrafın bir tür zaman yolculuğu olduğunu anlıyor. Küçük İşletme (Small Business), yeni fotoğraf kitabı, bizi Melbourne’un büyük ölçüde işçi sınıfı, savaş sonrası Avrupalı ​​göçmenler tarafından yaratılan iç işyerlerinin kaybolan mimarisine götürüyor.

İç mekanlarına saygı duruşunda bulunan ilk kitabı Suburban Baroque (2019) için doğal bir tamamlayıcı oluşturuyor .

Her iki kitap da özellikle Melbourne’un hızla mutenalaşan iç kesimlerinde yıllarca süren dolaşmanın ürünüdür.

David Wadelton : Melbourne’un Kaybolan Küçük İşletmelerine Fotoğraflı Bir Saygı

David Wadelton, 1975’ten beri Northcote’da yaşıyor ve uzun zamandır sevdiği banliyösünün başlangıçta siyah beyaz fotoğraflarından oluşan büyük arşivini Facebook takma adıyla Northcote Hysterical Society aracılığıyla paylaşıyor . Sosyal medya, bu tür takıntılı yerellik için ideal bir araç olduğunu kanıtladı ve yayınları desteklemek için kullandığı kitle fonlama kampanyalarına kadar uzanıyor.

David Wadelton : Small Business
Thornbury Espresso, High Street Thornbury, 2016.

Bazı yönlerden, bir zamanlar histerik veya takıntılı olan şey norm haline geldi. İnsanlar mahallelerinde daha fazla zaman geçirdikçe, karakterlerine ve şehrin tarihine olan ilgi gelişiyor gibi görünüyor. Bu, Eyalet Kütüphanesi arşivlerinden nostaljik fotoğraflarıyla @oldvintageMelbourne gibi Instagram hesaplarının popülaritesine yansımıştır .

Small Business, görünüşe göre Northcote’deki yerel balık ve cips dükkanlarının azalmasıyla başladı. Geçtiğimiz on yıl boyunca Wadelton, kitapta 140’ın üzerinde yer alan 600’den fazla küçük işletmenin fotoğrafını çekti. İşletmeler gruplara ayrılmıştır: süt barları, kafeler, çamaşırhaneler, terziler, kunduracılar ve tamirciler, berberler, VHS dükkanları vb.

Small Business David Wadelton
Bir Foukis Profesyonel Erkek Saç Stilisti, Park Street, South Melbourne, 2020.

David Wadelton’ın fotoğrafları özenle oluşturulmuş ve mekanları tüm floro aydınlatmalı, kaotik ayrıntılarıyla tasvir ediyor. İPhone anlık görüntülerinden uzaktırlar. Ancak bunların önemi, tek tek görsellerden ziyade bir koleksiyondur.

Bu kitapta bir araya getirildiklerinde, olağanüstü bir kayıt ve ilgi çekici bir sanatsal proje oluşturuyorlar. Paradoksal olarak, tipolojik yaklaşımın etkisi, yüzeysel benzerliklere rağmen her işletmenin nasıl benzersiz olduğunu ortaya çıkarmaktır.

Her görüntü, işletmenin sahibi veya geçmişi hakkında bir not sunan çok kısa başlıklar yardımıyla kendi hikayesini anlatıyor. Bu kitaptan, on yıl boyunca North Fitzroy’daki evimin köşesinde boş duran Kosova TV Onarımları’nın 1956’da açıldığını, TV’nin ilk kez Melbourne’da yayınlandığı yıl olduğunu öğrendim.

Melbourneun Kaybolan Kucuk Isletmelerine Fotografli Bir Saygi Zaman Yolculugunun Bir Bicimidir 0003
Kosovo TV Radio Repair, Scotchmer St, Fitzroy North, 2019.

David Wadelton , 2019’da Acland St, St Kilda’daki efsanevi pastane Monarch Cakes‘i fotoğrafladı. Ancak çok daha erken olabilir, çünkü Monarch Cakes 1930’lardan beri aynı tariflerle aynı kekleri pişiriyor.

Polonyalı cheesecake’lerin tezgahının arkasındaki duvarda bir dizi başka zaman kapsülü var – ziyarete gelen ünlülerin çerçeveli fotoğrafları ve Aborijin St Kilda futbolcusu Nicky Winmar’ın meydan okuyan ırkçılık karşıtı hareketinin imzalı bir kopyası.

Melbourneun Kaybolan Kucuk Isletmelerine Fotografli Bir Saygi Zaman Yolculugunun Bir Bicimidir 0004
Monarch Pastaları, Acland Caddesi, St Kilda, 2019.

Melbourne Üniversitesi Görsel Sanatlar Girişimci Profesörü Natalie King OAM, giriş denemesinde, Yahudi kafelerinin kayıp Avrupalı ​​Melbourne’unu anımsatıyor. Onun ifadesiyle, “Wadelton, şehir fikrini bir kozmopolis ve küçük işletmelerin de aile hikayelerinin depoları olarak kavrar”.

Ailelerin kendileri neredeyse hiçbir zaman doğrudan resmedilmiyor (kitabın ön kapağındaki bir ayakkabıcı yanıltıcıdır). Ancak tezgahın arkasına sıkışmış aile fotoğrafları şeklinde düzenli olarak görünürler.

David Wadelton, küçümsemek için değil, insanların emeğinin iyi yaşanmış alanlarını onurlandırmak için tarihli iç dekorların portrelerini yapıyor. Kamerası, perakende hizmetleri ve onarımları sağlamak için kullanılan tüm parçalara ve sosyal ve perakende alışverişin çeşitli izlerine saygı gösteriyor.

Melbourneun Kaybolan Kucuk Isletmelerine Fotografli Bir Saygi Zaman Yolculugunun Bir Bicimidir 0005
Moonee Star Espresso Bar, Mt Alexander Rd, Moonee Ponds, 2020.

Bununla birlikte, gerçek insanların yokluğu kritiktir. Bunlar yok olma eşiğinde olan işletmeler. Sanatçının sayımına göre, yaklaşık üçte biri çoktan kapandı.

Bu alanlar, burada işlerin yapıldığı ve TV’lerin tamir edilmeye değer olduğu farklı bir döneme aittir. Melbourne’u bugün olduğu şehir yapan eski nesil göçmenlerin yaşam çalışmalarını temsil ediyorlar. Uzun süredir devam eden kuruluşlar olarak, genellikle aileye ait binalarda, şehrin dokusunun bir parçası haline geldiler.

Melbourneun Kaybolan Kucuk Isletmelerine Fotografli Bir Saygi Zaman Yolculugunun Bir Bicimidir 0006
Sila Espresso, Brunswick Caddesi, Fitzroy, 2017.

Small Business’ın geçen yıl Melbourne’un uzun süreli tecrit sırasında tamamlanması çok daha dokunaklı . Sahiplerin sağlığı da dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle, David Wadelton bana kitapta yer alan bazılarının o zamandan beri yeniden açılmadığını söylüyor.

Belki de uygun bir şekilde, David Wadelton’ın tercih ettiği estetik göz önüne alındığında, normalde yoğun olan yerler COVID-19 sırasında terk edilmişti. Daha yeni görüntülerin bazılarında, zemindeki bant işaretlerini ve virüs kaynaklı sosyal uzaklaşma önlemlerinin diğer işaretlerini görebilirsiniz. Fotoğrafçılık ayrıntılarda eğlenir.

Melbourneun Kaybolan Kucuk Isletmelerine Fotografli Bir Saygi Zaman Yolculugunun Bir Bicimidir 0007
Alexanders Shoes, Smith Street, Collingwood, 2020.

David Wadelton, işyerlerini ortadan kaybolurken belgeleyerek – Eugène Atget’in yüz yıl önceki Eski Paris dokümantasyonu gibi emsalleri temel alarak – Melbourne’u ve tarihi büyük bir hizmet yapıyor.

Melbourneun Kaybolan Kucuk Isletmelerine Fotografli Bir Saygi Zaman Yolculugunun Bir Bicimidir 0008
Pellegrini’s Espresso, Bourke Street, Melbourne, 2020.

Her şeyden önce, bu fotoğraf kitabı daha yavaş ve daha basit bir yaşam tarzını hatırlatıyor. Zincir mağazalardan, tek kullanımlık giysilerden ve çevrimiçi perakende satıştan önce. Şehir içi soylulaştırmadan önce ve ahşap paneller modaya uygun bir şekilde ironik hale geldi.


Yazar hakkında : Daniel Palmer, RMIT Üniversitesi’nde profesördür. Bu makalede ifade edilen görüşler yalnızca yazara aittir. Bu makale The Conversation’da da yayınlandı ve CC BY-ND 4.0 altında lisanslandı.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.