Kütüphane

Altın Saat Manzaralarını Önemli Ölçüde İyileştirmek için 5 İpucu

Manzara fotoğrafı çekmek için altın saatin açık ara en iyi zaman olduğunu söylediğini muhtemelen duymuşsunuzdur. Bu süre zarfında çok fazla renge ve dramatik ışığa ve atmosfere sahibiz.

Altın saatin (Golden Hour) ne olduğu ile başlayalım. Işığın daha renkli ve doygun olduğu gün doğumundan hemen sonraki ve gün batımından hemen önceki dönemdir ve neredeyse her zaman herhangi bir manzara fotoğrafçısı için avantaj sağlayacaktır. Soru şu ki, nasıl?

Altın saat çekimlerinizi önemli ölçüde iyileştirmek için en sevdiğim beş ipucunu burada paylaşıyorum! Hadi başlayalım.

1. Yandan Aydınlatılmış veya Arkadan Aydınlatılmış Konuları Arayın

Altın Saat Manzaralarını Önemli Ölçüde İyileştirmek için 5 İpucu
Altın Saat Manzaralarını Önemli Ölçüde İyileştirmek için 5 İpucu

Altın saatte fotoğraf çekerken bile, ışığın konunuz üzerinde dramatik olması gerekir. Kompozisyon bu temelde büyük ölçüde değişecektir. Görüntünün tamamı üzerinde çarpıcı bir etki yaratan yandan veya arkadan aydınlatılan konuları arayın.

Yukarıdaki örneklerden Chatakpur’dan ilk görüntüde ışık ormandaki ağaçların yanından vuruyor ve memleketimden gelen ikinci görüntüde bulutların arkasından çarparak dramatik bir sahne oluşturuyor. Işık üzerlerine mümkün olan en iyi yönlerden düştüğünde görüntünün genelinin ne kadar büyüleyici olduğunu görebilirsiniz.

2. Çerçevedeki Kontrastı Kontrol Edin

Altin Saat Manzaralarini Onemli Olcude Iyilestirmek icin 5 Ipucu 0003
Altin Saat Manzaralarini Onemli Olcude Iyilestirmek icin 5 Ipucu 0004

Çerçevede kontrast arama alışkanlığınız olduğundan emin olun çünkü altın saat bunu size otomatik olarak sağlayacaktır, sadece onu bulmanız gerekir. Vurgular çok parlak olacak ve gölgeler eşit derecede karanlık olacak, bu nedenle, tanım gereği zaten kontrastınız var. Mümkün olan en iyi şekilde kullanın.

Yukarıdaki iki görüntüde (ilki Rishyap, Kuzey Bengal’de ve ikincisi Simana, Nepal sınırında çekilmiş) ön plan ile arka plan arasındaki kontrastı bulabilirsiniz. Birincisinde, yakın uçurumun üzerinde duran adam ve bulutlar, ışınlara zıtlık sağlarken, ikincisinde, karedeki muazzam kontrastı yaratmada bulutları destekleyen dağların katmanlarıdır.

3. Filtreleri kullanın ve Yaratıcı olun

Altin Saat Manzaralarini Onemli Olcude Iyilestirmek icin 5 Ipucu 0005

ND filtreleri kullanın ve bir bütün olarak görüntülerde tamamen farklı bir his uyandıracak çarpıcı uzun pozlama ve / veya yavaş deklanşör görüntüleri oluşturun. Bu teknik açıkça hareketin olduğu görüntülerde işe yarayacaktır, bu nedenle denizlerde, okyanuslarda, şelalelerde ve benzeri yerlerde deneyin.

Bu görüntülerde ilki Gopalpur’da gün doğumu çekimi, ikincisi ise Kanyakumari’de gün batımı çekimi. Her iki görüntüde de suyun hareketinin nasıl çok yaratıcı bir şekilde yakalandığını ve böylece onları farklı kıldığını görebilirsiniz.

4. Siluetleri Deneyin

Altin Saat Manzaralarini Onemli Olcude Iyilestirmek icin 5 Ipucu 0006
Altin Saat Manzaralarini Onemli Olcude Iyilestirmek icin 5 Ipucu 0007

Altın saatin çok fazla kontrast ve iyi arkadan aydınlatmalı görüntüler sağladığını zaten bildiğimizden, bunları birleştirmek size çalışabileceğiniz harika siluet yapıları sağlayacaktır. Doğru konuyu seçin ve çerçeveye düzgün bir şekilde yerleştirerek ondan bir siluet oluşturun. Onları ya ön planınıza (çoğunlukla yaptığım şey) ya da ortasına yerleştirin, silüetlerle yaratıcı olun.

Chitre’den ilk örnekte, temiz bir görüntü için basit bir siluet olarak dağdaki çam ağaçlarının sırasını koydum. Rishyap’tan ikinci örnekte ön plandaki ağaç siluettir ve ana konu olan güneş ışınlarının üzerine düştüğü tepe olan dengeyi sağlar.

5. Hem geniş hem de tele lenslerle çalışın

Altin Saat Manzaralarini Onemli Olcude Iyilestirmek icin 5 Ipucu 0008
Altin Saat Manzaralarini Onemli Olcude Iyilestirmek icin 5 Ipucu 0009

Altın saatte daha dramatik kareler oluşturmak için hem geniş açılı hem de telefoto lensleri kullanın. Arka plan daha çok konu oluştururken ön planda çok sayıda ilginç öğenin bulunduğu bir görüntü bulursanız, Kanyakumari’nin ilk fotoğrafında olduğu gibi ultra geniş veya geniş açılı bir lens kullanın. Rishyap’ın ikinci fotoğrafında dağ çok uzaktaydı ve çekimi yapmak için telefoto lensimi kullandım.

Sonuç

Altın saatte çekim yapmak, en sevdiğim olmasa da fotoğrafçılıkta yapmayı en sevdiğim şeylerden biridir. Günün bu saatinde çok sayıda fotoğraf çektim. Mavi saatin yanı sıra, günün bu saati her manzara fotoğrafçısının kullanması için çarpıcı ışık koşulları sağlar. Umarım bu makale altın saat fotoğrafçılığınızı geliştirmek için bazı temel fikirlerle size yardımcı olur.


Yazar hakkında : Subham Shome, Agarpara Kolkata, Batı Bengal, Hindistan’da yaşayan manzara ve seyahat fotoğrafçısıdır. Bu makalede ifade edilen görüşler yalnızca yazara aittir. Shome’un daha fazla çalışmasını web sitesinde , Facebook‘ta ve Instagram‘da bulabilirsiniz . Bu makale burada da yayınlandı .

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.